--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

The Bigfoot Triathlon 2003 

Canusa, British Columbia, Canada 
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
 
Result                     Date: August 10th  2003 
Top 10  Men
Place Name Nation Total
1 Paul Meade USA 9:04:12
2 Robert Brown USA 9:52:12
3 David Swingle USA 9:53:38
4 Richard Doyle GBR 10:01:56
5 George Beatty CAN 10:14:25
6 Alun (Robert) Doyle USA 10:15:25
7 Eric Sachs USA 10:24:48
8 Jason Hilemn USA 10:32:11
9 Chris Williams USA 10:37:18
10 Jamie Mathews USA 10:47:25
 
Top 10 Women
Place Name Nation Total
1 Amy Jo Turi USA 10:29:05
2 Leslie Wolff USA 12:23:18
3 Kim Pepin USA 12:27:37
4 Lynn Degooyer USA 12:39:50
5 Colette Pepin CAN 12:47:24
6 Rene Sachs USA 12:48:44
7 Connie Morse USA 12:56:34
8 Christie Vaulx USA 12:58:10
9 Michelle Willson USA 13:40:22
10 Lauren Watson CAN 13:49:23
 
Men 20 - 24
Place Name Nation Total
1 Chris Williams USA 10:37:18
2 Teck Ip CAN 12:46:52
 
Women 20 - 24
Place Name Nation Total
1 Colette Pepin CAN 12:47:24
2 Susan Bocchinfuso CAN 15:06:45
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total
1 Robert Brown USA 9:52:12
2 George Beatty CAN 10:14:25
3 Jason Hilemn USA 10:32:11
4 Jamie Mathews USA 10:47:25
5 John Weirrath USA 11:23:48
6 Trevor Kirby CAN 11:30:15
7 Craig Dolecki USA 11:30:30
8 Kai-Uwe Schmitd GER 11:52:41
9 Brent Welch USA 12:12:03
10 John Wolff USA 12:23:33
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total
1 Amy Jo Turi USA 10:29:05
2 Leslie Wolff USA 12:23:18
3 Kim Pepin USA 12:27:37
4 Christie Vaulx USA 12:58:10
5 Tina-Marie Bradford CAN 14:32:08
6 Wali Martin USA 15:10:53
 
Men  30 - 34
Place Name Nation Total
1 David Swingle USA 9:53:38
2 Alun Doyle USA 10:15:25
3 Pete Champlin USA 11:04:16
4 Trevor Brooks CAN 11:08:28
5 Luvic Clavier CAN 11:32:35
6 Wayne Kurtz USA 11:45:26
7 Ian Doyle USA 11:50:53
8 Thomas Caldwell USA 11:51:30
9 Kyle Seath USA 11:54:05
10 D.J. D'austria USA 12:08:45
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total
1 Lynn Degooyer USA 12:39:50
2 Michelle Willson USA 13:40:22
3 Lauren Watson CAN 13:49:23
4 Heather Cameron CAN 14:17:35
5 Sheri Perdue CAN 15:55:14
 
Men  35 - 39
Place Name Nation Total
1 Paul Meade USA 9:04:12
2 Richard Doyle GBR 10:01:56
3 Michael Milbradt USA 10:51:55
4 Raymond Longbaugh USA 10:53:24
5 Dan Silvernail USA 10:56:43
6 Christopher Hackett PA 11:25:42
7 Jeff Barlow USA 11:36:13
8 Alex Sox-Harris USA 12:11:36
9 John Smith USA 12:46:43
10 Jeff Charlton CAN 12:55:49
 
Women  35 - 39
Place Name Nation Total
1 Rene Sachs USA 12:48:44
2 Maureen Trainor USA 14:33:24
 
Men  40 - 44
Place Name Nation Total
1 Eric Sachs USA 10:24:48
2 Mark Moody USA 11:13:50
3 John Morris USA 11:38:38
4 William Hughes USA 12:33:43
5 Steve Cook USA 13:05:08
6 Steven Hogg CAN 13:31:31
7 Steve Dodson USA 15:23:18
 
Men  45 - 49 
Place Name Nation Total
1 Glen Matsuda USA 11:16:00
2 Bob Webb CAN 11:23:31
3 Mark Barnard USA 12:15:04
4 Stephen Rose USA 13:05:57
5 Craig Muzerol USA 13:18:11
6 Jerry Trump USA 14:00:41
7 Tom Kelly USA 14:55:20
 
Women  45 - 49
Place Name Nation Total
1 Connie Morse USA 12:56:34
 
Men  50 - 54
Place Name Nation Total
1 Mel Lipsey USA 11:51:59
2 Tom Giuliano USA 12:21:00
3 William Byrd CAN 14:45:29
4 Richard Fraser CAN 16:26:42
 
Men  60 +
Place Name Nation Total
1 Fred Prouty USA 16:01:33
TriSport Denmark   -   Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results