--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Challenge Copenhagen 

Ironman 2010

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
 
Results                                 Date:  August 15th. 2010
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tim Berkel AUS 8:07:39 0:49:28 2:10 4:28:01 1:08 2:46:54
2 Keegan Williams NZL 8:12:52 0:50:35 2:03 4:32:19 1:26 2:53:47
3 Jens Grønbek DEN 8:17:34 0:50:24 1:47 4:30:25 1:13 2:46:13
4 Petr Vabrousek CZE 8:20:12 0:52:31 2:09 4:38:10 1:10 2:56:37
5 Tommy Nielsen DEN 8:20:19 0:49:27 2:02  4:30:57 1:18 2:43:49
6 Jimmy Johnsen DEN 8:26:58 0:50:36 1:57 4:49:35 1:02 3:03:16 
7 Bo Ballegaard DEN 8:28:01 0:49:32 1:55 4:32:25 0:55  2:51:11
8 Michael Krüger DEN 8:28:32 0:55:58  2:26 4:37:42  1:17  2:44:34
9 Aleksander S. Markovic DEN 8:31:06 0:52:29 2:24 4:49:53 1:48 3:00:47 
10 Luke Dragstra GBR 8:34:44 0:50:58 1:48 4:40:10  1:03 2:50:00
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rebekah Keat AUS 8:54:36 0:50:21 2:05 3:13:09 0:59 3:13:09
2 Belinda Granger AUS 9:15:25 0:50:26 2:33 3:17:27  1:18  3:17:27
3 Camilla Lindholm SWE 9:26:55 1:05:52 2:25 3:11:41 1:17 3:11:41
4 Hillary Biscay USA 9:36:59 0:49:33 2:30 3:18:20 2:27 3:18:20
5 Nicole Best GER 9:46:54 0:57:43 1:58 3:25:59 1:06  3:25:59
6 Susanne Buckenlei GER 10:31:36 1:05:12 2:33 3:53:01 2:40 3:53:01 
7 Silvia Blahova SVK 10:47:39 1:05:05 2:17  3:45:19 2:31  3:45:19 
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gregers Christensen DEN 9:10:40 0:58:11 4:10  4:59:36 1:20 3:07:26 
2 Anders Wagner DEN 9:33:36 1:10:40 5:57  5:07:55 3:03  3:06:03 
3 Kasper Ougaard DEN 9:36:37 1:00:28 3:56 5:19:26 0:53  3:11:55
4 Anders Elbeck DEN 9:43:35 0:48:56 4:06 4:53:47 2:36 3:54:11
5 Mathias Sørgaard DEN 9:48:33 1:03:35  4:53 4:53:14  2:18 3:44:36
6 Jonas Borsøe Christensen DEN 9:49:43 1:09:40  4:55  5:16:26 1:37  3:17:08
7 Nickolas Kofod Christiansen  DEN 10:02:21 1:00:26  4:31 5:23:15 1:28 3:32:43
8 Jonas Lyngholm DEN 10:04:53 1:03:51 3:38 5:15:46 2:26  3:39:13 
9 Axel Sjöstedt SWE 10:20:25 1:04:54  3:41  5:26:55 2:05 3:42:51 
10 Rasmus Barfred DEN 10:23:09 1:03:42 6:05  5:34:08 3:08 3:36:07
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Katia Hiersemenzel FRA 11:21:27 1:13:52  4:07  5:51:02  3:24  4:09:05 
2 Sofie Struve Løgstrup DEN  11:34:35 1:07:09 7:13  5:44:32  7:29  4:28:13 
3 Jeanne Hautop Enevoldsen DEN 12:15:48 1:14:40  7:01  6:10:42  4:18  4:39:08
4 Annelie Petersen DEN 12:44:01 1:25:31 8:30  5:33:33  10:52  5:25:38 
5 Laura Victoria Bell DEN  13:47:05 1:52:07 12:02  6:25:55  12:55  5:04:07 
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Carsten Nørregaard DEN 9:07:59 0:54:43 3:01 4:54:12 1:34 3:14:30
2 Daniel-Philip Grundmann AUT 9:13:10 0:56:35 3:49 4:57:26 1:43 3:13:38
3 Anders Nyberg DEN 9:18:41 1:07:20 3:42 4:59:31 1:06 3:07:04
4 Mads Høyer DEN 9:24:34 1:08:57 4:49 5:01:41 3:35 3:05:35
5 Oscar Hellström SWE 9:27:27 1:15:46 3:05 4:55:04 1:04 3:12:29
6 Mikael Suhr Kristensen DEN 9:28:38 1:08:58 5:41 5:01:40 1:23 3:10:58
7 Ilkka Utriainen FIN 9:29:23 1:00:26 3:32 5:05:07 1:35 3:18:44
8 Paw Møller Hansen DEN 9:32:35 0:58:55 3:07 4:57:32 2:27 3:30:36
9 Lars Dyrholm Hansen DEN 9:35:20 0:56:19 3:35 5:06:03 1:49 3:27:35
10 Kenneth Liere Rasmussen DEN 9:36:29 1:19:20 5:58 5:02:17 2:31 3:06:25
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Helene Pallesen DEN 9:50:46 1:07:25 3:24 5:30:27 1:32 3:08:00
2 Dianne Emery RSA 10:22:04 1:00:14 2:48 5:39:49 2:33 3:36:42
3 Sanne Otte DEN 10:49:09 0:52:39 3:14 5:36:52 1:56 4:14:30
4 Ria Kruse Olsen DEN 11:04:35 1:17:16 5:27 5:42:45 2:31 3:56:37
5 Annemette Valant DEN 11:23:55 1:15:11 5:39 6:04:02 3:10 3:55:55
6 Irina Palimaru DEN 11:25:08 1:18:48 6:30 5:48:08 5:03 4:06:40
7 Mireille Captieux GBR 11:38:49 18:00 5:25 6:17:28 2:51 3:59:42
8 Anne Simonsen DEN 11:41:53 1:16:30 5:50 6:07:34 6:27 4:05:34
9 Brynhild Davidsen NOR 11:46:39 1:19:54 6:01 5:47:07 2:16 4:31:23
10 Kristin Stengård DEN 11:47:24 1:21:01 6:18 5:55:20 3:54 4:20:53
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jesper Madsen DEN 8:51:22 0:56:36 3:16 4:53:12 1:31 2:56:50
2 Anatoliy Nesterov UKR 8:58:02 0:52:32 2:25 4:55:43 1:18 3:06:05
3 Marcel Obersteller GER 9:01:51 0:49:50 2:07 5:00:27 1:14 3:08:14
4 Dominic De Caluwé BEL 9:03:04 0:57:44 2:14 4:57:11 2:12 3:03:45
5 Anders Hjortlund DEN 9:05:07 0:58:28 4:14 4:58:11 1:03 3:03:12
6 Robert Karlsson SWE 9:09:53 1:04:58 3:40 4:51:42 1:53 3:07:43
7 Josué Castillo ESP 9:13:26 0:57:31 3:21 4:57:39 1:45 3:13:11
8 Rasmus Thomsen DEN 9:14:46 0:59:36 3:17 4:58:44 1:05 3:12:06
9 Henrik Berner Rasmussen DEN 9:19:30 0:58:18 3:42 4:57:23 1:39 3:18:30
10 Emlyn Williams NZL 9:21:50 0:57:23 4:06 5:02:56 1:43 3:15:44
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Thea Storm Henriksen DEN 10:51:08 1:11:42  5:17 5:29:21 2:21 4:02:29
2 Nina Eng  DEN 10:51:15  1:20:42 7:11 5:32:09  5:11 3:46:05
3 Helen Williams NZL 11:11:41 0:59:31 3:33 5:53:58 2:16 3:57:13
4 Krista Terämaa FIN 11:30:34 0:58:52 2:57 5:46:31 2:16 4:22:01
5 Mille Bjarrum DEN 11:36:58 1:08:28 4:24 6:15:07 3:17 3:59:20
6 Unni Lizier DEN 11:46:01 1:31:07 9:37 5:34:20 6:32 4:15:24
7 Charlotte Tuvesson SWE 11:46:30 1:30:16 4:45 6:06:17 1:58 4:02:46
8 Anja Pihl Svendsen DEN  11:50:51 1:26:37 10:39 5:55:42 8:58 4:04:36
9 Tine Holmgaard DEN 11:56:09 1:18:34 4:49 5:51:13 8:58 4:31:07
10 Maj Dideriksen DEN 12:06:59 1:19:16 4:28 5:41:54 2:48 4:47:45
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Thomas Mortensen DEN 8:41:39 0:49:17 2:16 4:45:59 1:48 3:02:21
2 Lasse Taagaard Jensen DEN 9:13:20 1:05:44 3:51 4:59:42 1:11 3:02:54
3 Morten Christiansen DEN 9:13:27 0:54:16 3:32 4:58:29 1:46 3:15:26
4 Hans-Henrik Schmidt DEN 9:15:51 1:05:12 4:09 4:51:55 1:34 3:13:03
5 Frederik Lassen DEN 9:16:04 1:01:29 4:19 4:58:40 1:59 3:09:40
6 David Caldeirão POR 9:18:00 0:53:16 2:21 5:07:32 1:58 3:12:56
7 Jim Cresswell GBR 9:21:17 0:51:40 2:21 4:59:06 1:43 3:26:29
8 Brian Christensen DEN 9:23:16 1:02:16 3:24 4:56:01 1:23 3:20:14
9 Henrik Langbak Hansen DEN 9:25:25 1:04:18 3:38 4:49:57 1:51 3:25:42
10 Morten Richardt DEN 9:26:19 1:01:43 4:04 4:57:33 1:13 3:21:48
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ruth Gomez Alvarez ESP 10:13:15 1:06:41 2:54 5:34:04  3:26 3:26:12
2 Jo Hayman  GBR 10:39:04 1:16:27 5:01 5:36:43 2:39 3:38:15
3 Vanessa Colless AUS 10:47:13 1:13:10 5:50 5:40:22 2:06 3:45:47
4 Claudia Spychiger SUI 10:50:03 1:11:15 3:55 5:38:34 3:22 3:52:59
5 Sueli Tillieux BEL 10:50:43 1:06:44 4:03 5:48:01 1:58 3:49:59
6 Genevieve Freeman GBR 11:01:52 1:11:39 3:21 5:34:01 1:51 4:11:01
7 Roslyn Mcginty  GBR 11:28:25 1:09:11 6:15 6:00:51 7:52 4:04:18
8 Tine Haaber DEN 11:33:46 1:19:11 5:18 5:49:11 5:04 4:15:05
9 Mette Groth DEN 11:41:44  1:24:03 7:59 6:02:58 4:44 4:02:02
10 Ingrid Frankfurth GER 12:04:43 1:06:43 4:08 6:10:38 4:02 4:39:15
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Niels-Otto Silkjær DEN 8:52:43 0:55:53 2:34 4:46:26 1:47 3:06:05
2 Thorstein Gystad DEN 8:53:55 0:57:22 2:43 4:51:54 1:21 3:00:36
3 Jørn Madsen DEN 9:02:42 1:02:08 3:37 5:06:32 1:57 2:48:30
4 Jan Sunesen DEN 9:20:06 1:03:10 2:56 4:44:05 2:05 3:27:52
5 Jan Haughuus DEN 9:21:57 0:56:42 7:39 5:03:27 2:49 3:11:22
6 Alessandro Cogoni ITA 9:29:48 1:01:57 0:00 0:00:00 23:30 3:30:43
7 Jens Oluf Eriksen DEN 9:32:51 1:05:08 4:31 5:06:04 1:36 3:15:42
8 Per Nilsson DEN 9:38:12 0:56:18 2:46 5:05:19 2:01 3:32:14
9 Lars Bo Jeppesen DEN 9:39:05 1:00:45 3:45 4:57:40 1:46 3:34:55
10 Thomas Hedenskog DEN 9:44:55 0:59:17 4:35 5:05:28 3:33 3:33:51
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lone Bundgaard DEN 10:57:41 1:03:02 5:48 5:56:14 4:27 3:48:11
2 Catherine Roch SUI 11:15:41 1:10:25 6:00 5:29:36 2:30 4:27:12
3 Dominika Schuler GER 11:36:46 1:13:25 6:12 5:51:40 3:14 4:22:17
4 Kara Hobbs USA 11:44:22 1:24:49 9:53 6:16:49 6:32 3:46:22
5 Kirstine Dahl DEN 11:47:07 1:23:35 9:20 5:35:54 7:38 4:30:41
6 Charlotte Larsen DEN 11:47:19 1:11:23 5:34 6:06:32 4:29 4:19:23
7 Asdis Kristjansdottir ISL 11:49:35 1:33:32 5:09 5:45:14 3:05 4:22:37
8 Anke Brinkmann GER 11:51:54 1:33:32 8:31 6:09:26 3:45 4:09:31
9 Becky Lynn GER 11:53:48 1:08:17 6:47 6:03:55 4:16 4:30:35
10 Krystyna Møller DEN 12:13:39 1:25:46 6:20 6:13:41 3:18 4:24:36
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Torsten Endres GER 9:07:29 1:01:46 3:37 4:48:51 1:48 3:11:30
2 Robert Geier GER 9:34:45 1:05:26 3:58 5:12:56 1:31 3:10:55
3 Jens Schönbohm GER 9:47:44 1:03:02 3:47 4:56:54 2:42 3:41:21
4 Lars Møller Andersen DEN 9:49:54 1:05:57 3:46 5:14:55 1:07 3:24:12
5 Andrass Joensen FOY 9:55:05 1:02:48 4:56 5:11:03 2:07 3:34:13
6 Guenter Hausschmid GER 10:02:53 1:12:07 6:02 5:00:39 3:09 3:40:57
7 Frank Schröder GER 10:04:19 1:09:25 5:01 5:20:57 2:56 3:26:02
8 Rolf Sørensen DEN 10:05:02 1:02:30 4:04 5:05:37 4:40 3:48:14
9 Wolfgang Weinmann GER 10:15:04 1:08:04 3:13 5:05:58 2:25 3:55:27
10 Torsten Fischer-Rasmussen DEN 10:17:06 1:01:02 5:50 5:32:02 4:27 3:33:47
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Helle Søgaard DEN 10:33:27 0:59:55 4:18 5:41:37 2:21 3:45:18
2 Maria Stenderup Korch DEN 10:54:05 1:18:22 5:27 5:43:46 1:41 3:44:51
3 Karina Søgaard DEN 11:36:56 1:05:04 5:07 6:07:56 2:02 4:16:49
4 Martina Funke GER 11:46:51 1:23:10 9:14 6:13:23 5:25 3:55:41
5 Lyn Mahy GBR 11:48:13 1:29:22 6:09 5:59:28 2:53 4:10:23
6 Emma Laudrup DEN 11:59:46 1:21:03 8:37 5:49:43 4:47 4:35:37
7 Martina Schiffer GER 12:03:53 1:15:45 12:19 6:16:40 3:47 4:15:24
8 Christina Munch Risgaard DEN 12:38:27 1:17:00 6:03 6:13:21 2:08 4:59:57
9 Dorothea Heyer GER 12:42:01 1:37:05 6:30 6:21:01 2:58 4:34:29
10 Hanne Rasmussen DEN 13:13:13 1:33:45 9:57 6:54:57 9:30 4:25:05
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michael Roe DEN 9:38:14 1:04:16 3:21 5:03:14 1:26 3:25:59
2 Arne Kiis DEN 9:45:05 0:59:55 4:43 5:00:07 1:23 3:38:58
3 Jesper Grønbek DEN 9:45:08 1:04:58 7:18 5:18:59 3:33 3:10:22
4 Arne Hviid DEN 9:53:38 1:06:47 3:58 5:03:45 2:49 3:36:19
5 Peter Varenkamp NED 10:08:33 0:57:27 2:55 5:12:05 2:00 3:54:09
6 Jørgen Peter Nielsen DEN 10:09:59 1:13:46 4:37 5:08:50 2:29 3:40:19
7 Johnny Petræus DEN 10:10:10 0:53:13 4:40 5:11:47 2:51 3:57:40
8 Trausti Valdimarsson ISL 10:30:19 1:08:42 3:39 5:31:23 2:51 3:44:29
9 Ib Jensen DEN 10:33:09 1:11:48 11:42 5:31:04 5:22 3:33:15
10 Ruud Prins NED 10:37:52 1:12:51 11:42 5:13:25 4:50 3:59:53
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gabi Celette GER 0:44:45 1:08:49 3:16 6:07:14 2:35 3:22:54
2 Kim Kildegaard Isherwood DEN 10:56:27 1:07:56 4:57 6:07:49 3:09 3:32:38
3 Lisbeth Crafack DEN 11:09:59 1:20:40 4:58 5:41:23 2:24 4:00:36
4 Marita Ritter GER 11:25:00 1:17:37 8:31 5:45:35 4:40 4:08:39
5 Nina Kriegbaum DEN 11:49:15 1:35:30 8:49 6:00:37 5:31 3:58:50
6 Alison Rose-Quirie GBR 12:27:20 1:14:54 11:23 6:17:42 7:55 4:35:28
7 Åse Møl DEN 12:50:11 1:32:02 12:04 6:37:03 7:03 4:22:01
8 Marie Christine Walter FRA 13:03:52 1:24:55 10:42 6:44:08 7:37 4:36:32
9 Sally Gilbert GBR 13:13:49 1:08:18 8:12 7:46:39 5:32 4:05:09
10 Hendra Bezuidenhout RSA 14:20:41 1:10:10 7:39 7:20:30 7:16 5:35:08
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ole Hansen DEN 10:24:49 1:10:00 5:22 5:14:35 4:07 3:50:47
2 Miroslav Vrastil CZE 10:36:18 1:13:14 3:24 5:27:13 3:26 3:49:03
3 Sigmundur Stefansson ISL 10:37:37 1:00:22 5:49 5:51:25 2:42 3:37:20
4 Kent Wieslander DEN 10:45:20 1:13:06 7:10 5:13:34 2:54 4:08:38
5 Sören Söndergaard SWE 10:49:03 1:10:36 5:19 5:45:36 4:01 3:43:33
6 Dieter Kiewitt GER 11:02:58 1:08:02 6:23 5:27:20 3:24 4:17:51
7 Birger Sørensen DEN 11:08:10 1:11:27 8:20 5:21:41 3:12 4:23:33
8 Poul Jensen DEN 11:17:35 1:23:05 8:45 5:42:38 4:28 3:58:41
9 Mogens Theisen Pedersen DEN 11:25:41 1:09:39 5:52 5:58:28 4:49 4:06:55
10 Carsten Christiansen DEN 11:33:41 1:07:26 7:21 5:33:47 3:57 4:41:11
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vibeke Hansen DEN 10:36:04 1:08:55 5:56 5:52:04 4:02 3:25:09
2 Vibeke Hansen DEN 12:24:32 1:28:43 6:57 6:20:19 3:24 4:25:12
3 Lena Malmberg SWE 13:39:01 1:15:59 11:28 6:34:14 6:58 5:30:24
4 Birgitte Bønnelykke NOR 14:57:39 1:46:24 13:14 7:37:06 10:01 5:10:55
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bernard Sergé FRA 13:30:00 1:19:19 13:34 6:21:20 11:08 5:24:42
 
Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bente Lauritsen DEN 12:16:02 1:18:08 6:56 6:34:43 2:40 4:13:36
 
Men 75 - 79
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Garth Barfoot NZL 15:46:15 1:40:39 12:48 6:55:58 4:31 6:52:21
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results