----------  TriSport  Denmark  ----------
 

Ironman Germany 2002

Frankfurth, Germany  

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 

To Menu - Ironman Results

Elite Men
Place  Name  Nation  Total  Swim  Trans1 Bike  Trans 2  Run
1 Leder Lothar GER 8:21.31 49.43 2.02 4:31.18 0.45 2:57.41
2 Zäck Jürgen GER 8:30.07 50.53 2.28 4:29.35 1.09 3:06.00
3 Widmann Uwe GER 8:51.15 49.43 2.20 4:40.31 1.05 3:17.34
4 Bastie Christophe FRA 8:52.40 51.35 3.14 4:51.08 1.22 3:05.18
5 van Diesen Richard HOL 8:56.19 53.48 2.44 4:51.36 1.30 3:06.39
6 Rahm Alfred GER 9:04.01 1:02.29 2.19 4:43.15 1.19 3:14.38
7 Pyrlik Claudius GER 9:06.32 56.01 2.34 4:50.04 1.13 3:16.37
8 Paoli Stefano ITA 9:10.04 50.52 2.51 4:46.46 1.09 3:28.25
9 Zielisch Falk GER 9:11.41 55.58 3.00 4:49.04 2.32 3:21.05
10 Schneider Peter GER 9:25.58 55.21 2.49 4:50.37 1.32 3:35.37
11 Oldershaw Lawrence GBR 9:27.41 56.47 3.31 4:47.51 3.14 3:36.15
12 Heim Matthias  GER 9:34.22 53.47 2.52 5:05.33 1.23 3:30.46 
13 Führing Jörn GER 9:41.43 50.47 2.49 4:54.35 6.44 3:46.46
14 Kathan Robert  AUT 9:51.53 1:02.05 3.30 5:07.51 1.21 3:37.04
15 Frueauf Steffen GER 9:56.15 1:00.32 3.08 5:00.33 1.37 3:50.22 
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schumacher Katja GER 9:15.32 53.52 3.01 4:51.48 6.14 3:20.36
2 Fischer Nina GER 9:22.30 50.49 2.40 5:10.46 2.08 3:16.06
3 Vitai Liz USA 9:34.04 57.53 3.44 4:54.01 6.03 3:32.20
4 Niederfriniger Edith  ITA 9:38.02 53.42 3.33 5:25.39 1.18 3:13.48
5 Berasategui Virginia  ESP 9:40.59 52.17 3.18 5:11.59 1.46 3:31.37
6 Loskotova Gabriela  CZE 9:53.09 56.53 3.22 5:18.17 1.40 3:32.55
7 Heinrich Sabine  GER 10:14.48 56.54 3.38 5:22.14 1.54 3:50.06
8 Hamacher Silke  GER 10:24.34 58.46 3.18 5:25.13 1.27 3:55.49
9 Gralki Claudia  GER 10:38.00 1:01.20 3.32 5:29.54 1.27 4:01.45 
10 Crowet Florence  BEL 10:52.07 58.36 3.27 5:26.35 1.43 4:21.44
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Münkel Malte GER  9:23.54 57.48 3.12 4:52.37 1.22 3:28.53
2 Ross Markus GER 9:29.10 1:02.04 2.59 4:41.42 0.52 3:41.30
3 Reimann Frank GER 9:29.19 59.21 3.08 4:45.38 7.07 3:34.03
4 Alne Ragnar NOR 9:36.15 51.08 3.21 4:54.14 2.57 3:44.34
5 Ehrenberg Lars GER 9:44.53 53.51 3.15 4:58.45 2.30 3:46.30
6 Schönemann Jerome GER 10:07.45 59.58 4.07 4:54.35 1.40 4:07.23
7 Klose Andreas GER 10:12.36 59.30 3.31 4:53.19 6.14 4:10.00
8 Griebenow Martin GER 10:20.28 1:04.23 3.29 5:23.56 2.45 3:45.53
9 Tobias Christoph GER 10:23.32 57.19 6.22 5:30.41 2.36 3:46.33
10 Kuhlmann Guido GER 10:26.44 1:11.13 3.53 5:25.52 2.02 3:43.30
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nagel Melanie GER 12:54.42 1:24.17 4.41 6:34.11 2.04 4:49.29
2 Al-Sayyed Rabea GER 13:38.06 1:12.07 8.24 6:30.20 4.37 5:42.36
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Curtet Didier FRA 9:00.38 59.49 3.26 4:45.23 1.29 3:10.30
2 Sibbersen Jan GER 9:04.57 44.54 2.40 4:45.49 1.36 3:29.56
3 Wiedemann Markus GER 9:05.37 52.28 3.39 4:52.32 2.22 3:14.34
4 Niemeyer David GER 9:06.00 1:00.17 3.04 4:44.31 0.44 3:17.22
5 Neuhörl Udo GER 9:08.55 55.54 4.17 4:47.53 1.54 3:18.56
6 Wernitz Jürgen GER 9:12.09 53.33 3.19 4:56.16 0.59 3:18.01
7 Schnell Christian GER 9:13.55 1:00.54 3.40 4:45.43 1.08 3:22.29
8 Wittmann Markus GER 9:19.02 1:00.11 3.21 4:43.59 1.13 3:30.16
9 Riebel Andreas GER 9:20.39 1:02.23 3.14 4:50.17 7.40 3:17.03
10 König Norbert AUT 9:21.24 59.36 3.40 4:51.57 1.49 3:24.30
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Böhm Sibylle GER 10:26.41 1:03.24 3.28 5:22.03 2.02 3:55.42
2 Schäfer Isabel GER 10:40.57 1:07.11 3.44 5:41.23 3.02 3:45.35
3 Mayer Simone GER 10:52.37 59.27 3.27 5:39.18 1.12 4:09.10
4 Boehm Lucie GER 10:54.41 1:06.39 5.08 5:35.28 3.05 4:04.19
5 Dellavalle Barbieri Re ITA 11:03.55 1:07.35 3.52 5:47.13 3.15 4:01.59
6 Hirschauer Nicole GER 11:24.43 1:03.44 4.17 5:47.59 2.23 4:26.18
7 Rombach Fränzi SUI 11:25.57 1:08.54 4.13 5:49.07 3.13 4:20.29
8 Monsour Katrina CAN 11:29.02 1:04.24 4.45 5:29.20 2.31 4:48.01
9 Vanrenterghem Elke BEL 11:32.51 1:10.19 3.52 5:39.04 2.20 4:37.15 
10 Hennecke Kirsten GER 12:02.56 1:12.12 4.50 6:09.56 2.31 4:33.25
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nagel  Michael GER 9:02.19 1:03.46 3.16 4:48.13 1.15 3:05.48
2 Heubel Christoph GER 9:02.41 59.164 4.22 4:44.47 1.45 3:12.29
3 Schwarz Rolf GER 9:07.27 58.05 3.28 4:46.28 1.40 3:17.45 
4 van Dingenen Eddy BEL 9:10.11 1:02.04 3.32 4:50.06 2.04 3:12.22
5 Geserick Olaf GER 9:13.04 52.03 3.00 5:00.23 1.36 3:16.00
6 Brand Thorsten  GER 9:13.24 1:04.43 4.16 4:47.33 1.57 3:14.53
7 Budach Steffen GER 9:14.10 1:01.18 4.12 4:50.17 5.09 3:13.12
8 Horz Jochen GER 9:16.11 57.14 3.03 4:55.30 8.15 3:12.07
9 Fitzthum Martin GER 9:17.44 1:05.34 3.22 4:47.15 1.44 3:19.47
10 Raach Pascal LUX 9:19.52 1:03.46 3.45 4:45.30 1.06 3:25.43
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Schmidt Miriam  GER 10:04.51 1:08.51 3.15 5:17.34 2.05 3:33.05
2 Hildebrand Daniela GER 10:31.05 1:02.30 3.13 5:23.16 1.13 4:00.50
3 Arzt Imke GER 10:39.30 1:05.00 4.23 5:31.26 2.03 3:56.37
4 Kotzbauer Mary USA 10:39.47 1:07.07 4.33 5:17.41 2.31 4:07.53
5 Rittershofer Stephanie GER 10:48.57 1:06.43 3.47 5:18.36 1.40 4:18.10
6 Beck Patricia GER 10:56.16 1:05.03 5.33 5:30.27 2.42 4:12.28
7 Rowbottom Lisa GBR 11:20.10 1:08.57 4.47 5:38.49 2.43 4:24.52 
8 Toepfer Nicole GER 11:20.32 1:04.43 4.10 6:03.19 2.37 4:05.42
9 Claus Sabrina GER 11:21.19 1:23.09 4.34 5:48.47 2.18 4:02.30
10 Schmidt Claudia GER 11:24.46 1:10.13 3.18 5:34.14 1.24 4:35.35
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mäde Stefan GER 9:01.45 56.22 3.08 4:48.26 1.07 3:12.41
2 Metz Dieter GER 9:02.38 1:01.05 3.27 4:51.43 1.23 3:04.59
3 Schulteis Peter GER 9:05.45 56.05 3.33 4:49.07 1.09 3:15.50
4 Sommer Manfred GER 9:14.59 1:02.53 3.30 4:49.53 1.35 3:17.07
5 Bach Daniel SUI 9:15.34 55.04 3.12 4:49.53 6.58 3:20.26
6 Schmidt Hannes GER 9:16.02 1:01.58 3.38 4:49.53 2.23 3:18.09
7 Orthmann Volker GER 9:16.32 1:02.55 3.28 4:49.12 1.58 3:18.57 
8 Hettrich Ralph GER 9:18.59 56.51 3.06 4:55.22 1.33 3:22.05
9 Engel Dirk GER 9:19.05 1:02.28 3.22 4:49.31 1.51 3:21.52
10 Braun Andreas GER 9:19.49 56.01 2.41  4:54.44 1.03 3:25.18
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tietz Anita  GER 10:32.29 1:00.50 3.16 5:24.29 2.51 4:01.02
2 Siebenborn Simone GER 10:39.58 1:00.48 4.19 5:24.31 2.48 4:07.30
3 Sicking Andrea GER 10:40.47 1:15.22 5.36 5:26.52 2.32 3:50.24
4 Weber Daniela GER 10:42.14 1:04.32 3.40 5:27.07 2.33  4:04.21
5 Vetter Claudia GER 10:58.19 1:18.26 5.19 5:47.47 1.56 3:44.50
6 Nicoud Anne-Marie SUI 11:05.01 1:10.30 5.56 5:46.50 3.25 3:58.19
7 Endress Susanne GER 11:38.35 1:10.05 4.46 5:58.28 2.08 4:23.06
8 Will Silke GER 11:46.27 1:02.21 4.24 6:13.16 2.08 4:24.15
9 Böhler Elke GER 11:55.26 1:05.34  4.34  5:58.42 2.52 4:43.42
10 Ridings Diane GBR 11:59.07 1:04.19 8.49 6:28.32 4.56 4:12.30
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Le Meur Patrick FRA 9:11.55 1:03.34 3.10 4:48.58 2.07 3:14.04
2 Schmatz Wolfgang GER 9:13.57 59.21 3.34 4:52.29 1.48 3:16.43
3 Kleinau Jens GER 9:27.32 58.16 3.25 5:03.30 1.14 3:21.06
4 Dünner Joachim GER 9:28.03 55.13 3.26 4:57.18 2.01 3:30.04
5 Howes Steve GBR 9:37.58 1:03.47 4.35 5:00.19 2.20 3:26.54 
6 Müller Gerhard GER 9:40.52 1:06.39 3.24 4:57.29 1.46 3:31.33
7 Nardi Maurizio ITA 9:41.40 1:02.06 4.23 4:57.57 1.04 3:36.07
8 Errani Enzo  ITA 9:43.20 57.27  4.52 4:54.37 1.51 3:44.32
9 Erkens Patrick BEL 9:43.45 1:03.21 4.28 4:48.46 2.26 3:44.43
10 Westphal Lothar GER 9:49.04 1:09.55 3.13 5:03.12 1.36 3:31.06
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Raether Maria GER 10:22.41 1:03.55 3.54 5:16.14 1.40 3:56.57
2 Wyss Jris SUI 10:27.44 52.37 3.54 5:18.19 2.26 4:10.26
3 Sprenger Kerstin GER 10:44.03 1:03.38 3.40 5:39.11 1.32 3:56.00
4 Barber Stephanie USA 11:29.23 1:01.17 3.56 5:42.48 4.12 4:37.09
5 Bodenhöfer Conny  GER 11:36.05 1:15.05 3.53 6:11.48 2.09 4:03.09 
6 Beermann Rita  GER 11:44.48 1:25.45  5.16 6:16.53 2.17 3:54.34
7 Brandl Gertraud GER 11:44.50 1:37.09  4.35 5:52.24 2.01 4:08.39
8 Wendle Janet  CAN 11:57.51 1:09.27 5.15 5:50.10 1.58 4:51.00
9 Peters Sabine GER 12:03.16 1:03.52 5.28 6:07.29 3.31 4:42.54
10 Bau Margot GER 12:16.59 1:16.36 5.10 6:31.17 2.47 4:21.08
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Koch Matthäus GER 9:25.00 1:02.42 3.04 4:49.46 1.20 3:28.06
2 Siebenborn Jürgen  GER 9:39.46 1:02.54 3.48 5:00.47 2.00 3:30.15
3 Müssgens Gerd GER 10:10.11 1:10.56 6.01 5:19.01 2.48 3:31.24
4 Staub Jürgen GER 10:13.02 1:04.50 3.52 5:13.36 1.52 3:48.51
5 Sommer Klaus GER 10:14.14 1:09.21 5.08 5:14.16 1.44 3:43.44 
6 Vennevault Alex FRA 10:16.44 1:00.18 4.50 5:23.41 2.48 3:45.04
Heitzmann Hans GER 10:23.44 1:07.40  4.24 5:13.00 2.24 3:56.14
8 Vollmer Heinz GER 10:25.42 1:15.11 3.53 5:17.54  1.19 3:47.22
9 Reinbold Yves GER 10:29.10 1:07.40 5.03 5:15.55 2.39 3:57.51
10 Schmidt Herbert GER 10:30.18 1:08.36 4.01 5:20.35 1.46 3:55.07
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schindling Hilma  GER 11:29.55 1:16.01 3.58 5:36.25 7.21 4:26.09
2 Berger Astrid SUI 12:03.16 1:28.51 8.20 5:53.34  5.10 4:27.19
3 Schulz Karin GER 12:25.56 1:17.08 7.08 6:08.50 3.27 4:49.22
4 Keyhani Irina-Elahe GER 12:34.33 1:22.50 4.24 6:33.53 1.56 4:31.29
5 Wagner Monika  GER 12:36.41 1:21.50 5.22 6:38.44 2.52 4:27.52
6 Meyer Monika GER 12:50.13 1:18.23 5.05 6:03.43 3.26 5:19.34
7 Herrgesell Anita  GER 13:14.00 1:26.26 5.14 6:43.15 3.15 4:55.48
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Masius Rolf D. GER 9:42.57 1:08.15 3.27 5:00.46 1.31 3:28.56
2 Keitmann Gerhard GER 9:57.10 55.19 4.11 4:49.40 1.52 4:06.06
3 Hansen Ole DEN 10:04.46 1:13.23 4.04 5:03.06 2.14 3:41.58
4 Küstermann Jörg GER 10:16.46 54.52 4.13 5:07.57 1.28 4:08.14
5 Peuthert Detlef GER 10:28.53 1:14.41 3.50 5:20.49 2.03 3:47.30
6 Mohr Helmut GER 10:39.36 1:02.37 5.06 5:30.53 3.41 3:57.17
7 Bartusiak Jürgen GER 10:45.10 1:20.54 5.03 5:12.50 1.56 4:04.26
8 Skrlep Anton SLO 10:46.52 1:07.45 4.04 5:09.01 1.57 4:24.02
9 Blockus Ulrich GER  10:52.15 1:11.31 4.43 5:12.46 2.48 4:20.26
10 Reichwald Karlheinz GER 10:57.51 1:22.21 5.48 5:28.02 2.22 3:59.16
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Brunel Liliane  FRA 13:57.36 1:26.23 7.11 7:08.08 4.43 5:11.10
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schilling Franz GER 10:40.20 55.58 4.26 5:23.28 9.53 4:06.33
2 Bischoff Günther GER 10:59.52 1:19.04 5.07 5:25.01 1.45 4:08.53
3 Bachstein Dietmar GER 11:11.57 1:11.02 4.17 5:39.26 1.30 4:15.40
4 Fischer Theo GER 11:17.36 1:13.44 5.47 5:36.23 4.52 4:16.48 
5 Girold Bernard FRA 11:21.23 1:08.41 4.40  5:36.48 4.40 4:26.32
6 Carcaly Pierre FRA 11:25.34 1:14.49 6.06 5:46.02 3.53 4:14.43
7 Lehr Gert GER 11:30.54 1:15.38 5.29 5:37.35 4.07 4:28.02
8 Riechert Willi GER 12:02.25 1:05.07 5.01 5:27.18 2.52 5:22:04
9 Bühlmann Beat SUI 12:13.56 1:21.57 4.22 5:50.21 7.00 4:50.14
10 Hemker Reinhold GER 12:22.59 1:19.11 5.56 6:07.18 2.41 4:47:51
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Niessner Gerhard GER 10:59.41 1:11.49 5.12 5:23.41 4.22 4:14.35
2 Weggen Eckhard GER 11:38.21 1:26.13 6.12 5:56.31 3.00 4:06.24
3 Dacewicz Leszek CZE 12:31.03 1:25.25 4.54 6:07.18 2.41 4:53:57
4 Klein Wilhelm GER 12:45.33 1:18.20 7.20 6:14.06 5.00  5:00.45
5 Böse Dieter GER 12:57.22 1:24.59 4.44 6:23.32 2.57 5:01.08
6 Kohler Manfred GER 13:18.07 1:33.57  6.42 6:17.56 4.54 5:14.38
7 Fischer Joachim GER 13:48.10 1:24.26 6.25 5:44.28 2.30 6:30.18
8 Füssl Horst GER 14:02.01 1:31.04 7.29 7:01.18 3.15 5:18.53
9 Holstiege Bernd GER 14:25.49 1:34.46 6.15 6:41.57 2.24 6:00.25
10 Fiedler Rolf GER 14:30.48 1:44.35 7.37 6:35.25 4.30 5:58.39
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Einsiedel Kurt GER 12:39.16 1:27.56 5.37 6:08.06 4.29 4:53.07
2 König Rudolf GER 15:18.29 1:42.02 7.50 7:05.30 5.06 6:17.58
3 Heinz Klaus GER 15:47.33 2:02.46 12.02 5:43.25 7.46 7:41.33
TriSport Denmark - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results