----------  TriSport  Denmark  ----------

Ironman Germany 2003 

Frankfurth, Germany 
 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman Results

 
Results                                 Date: July 13th 2003
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Holzner Stefan  GER 8:12.29 49.27 2.11 4:25.36 1.01 2:54.12
2 Brown Cameron NZL 8:15.51 49.21 2.10 4:33.22 1.11 2:49.45
3 Zäck Jürgen GER 8:20.12 50.59 1.59 4:37.24 0.56 2:48.51
4 Reid Peter CAN 8:21.59 49.21 2.05 4:31.07 1.01 2:58.23
5 Hellriegel Thomas GER 8:22.32 49.03 2.21 4:31.14 1.24 2:58.28
6 Stadler Normann GER 8:33.07 51.41 2.16 4:36.16 1.14 3:01.39
7 Widmann Uwe GER 8:39.29 49.15 2.05 4:41.17 0.50 3:06.00
8 Eggert Ralf  GER 8:39.33 48.59 1.55 4:49.08 1.29 2:58.00
9 Forster Markus GER 8:44.12 51.46 2.04 4:55.10 1.39 2:53.31
10 Canovillanueva Jose Lu ESP 8:54.16 1:00.39 2.20 4:56.36 1.01 2:53.38 
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kraft Nina GER 9:03.11 49.29 2.03  5:03.20 1.00 3:07.17
2 Bowden Lori CAN 9:22.24 55.41 2.29 5:12.16 1.20 3:10.36
3 Walter Tina GER 9:27.48 1:01.30 2.40 5:06.51 0.56 3:15.49
4 Fischer Nina GER 9:39.02 51.50 2.17 5:22.31 1.25 3:20.56
5 Schumacher Katja GER 9:51.48 53.36 2.46 5:22.14 1.20 3:31.50
6 Lang Martina GER 9:53.22 59.44 2.30 5:18.38 1.03 3:31.25
7 Schiersch Imke GER 9:59.01 1:01.23 2.32 5:11.00 0.57 3:43.08
8 Barkun Natalia RUS 10:08.12 1:01.24 3.26 5:20.33 1.53  3:40.55
9 Heinrich Sabine GER 10:23.51 57.34 2.47 5:38.13 1.40 3:43.34
10 Crowet Florence BEL 10:34.38 1:01.58 3.15 5:37.18 1.10 3:50.55
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mühlbauer Hans GER 9:06.40 54.07 2.23 5:06.19 1.09 3:02.41
2 Ureta-Zaugg Pablo ARG 9:19.14 55.57 2.29 5:01.33 1.21 3:17.52
3 Kunath Sven GER 9:30.57 1:10.16 4.02 4:52.25 0.55 3:23.17
4 Zimmerling Joachim GER 9:41.45 56.09 3.22 5:14.29 1.11 3:26.33
5 Mauser Philipp GER 9:43.25 59.04 3.18 5:00.36 1.59 3:38.26
6 Frühauf Steffen GER 9:43.38 1:01.55 2.29 5:11.35 1.14 3:26.23
7 Schönemann Jerome GER 9:45.35 58.26 3.01 5:04.00 1.05 3:39.01
8 Lambertz Paul GER 9:52.43 57.17 2.20 5:10.26 1.40 3:40.59
9 Dörre Martin GER 9:56.15 1:01.23 2.45 5:19.58 2.09 3:29.59
10 Wachtendonk Michael GER 9:58.54 58.30 3.05 5:20.02 1.42 3:35.33
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Thiel Romy GER 11:26.27 1:00.53 4.32 5:51.24 1.45 4:27.51
2 Pursch Manuela GER 11:34.02 1:16.43 3.38 5:47.26 1.06 4:25.08
3 Bohn Julia GER 12:11.54 1:10.34 3.57 6:10.47 4.02 4:42.33
4 Bade Sarah GER 12:18.43 1:11.17 3.23 6:04.38 1.53 4:57.30
5 Langer Katrin GER 12:31.32 1:15.49 3.59 5:35.22 2.58 5:33.23
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sünder Stefan  GER 9:12.58 57.59 2.39 4:59.30 1.21 3:11.27
2 Sibbersen Jan GER 9:14.19 44.29 1.59 4:55.56 1.14 3:30.39
3 Göbel Karsten GER 9:23.28 1:05.29 2.54 4:57.36 0.55 3:16.33
4 Polonyi Balazs GER 9:23.41 54.06 2.48 5:16.27 1.15 3:09.03 
5 Lehmann Jens GER 9:25.33 55.39 2.37 5:02.36 0.58 3:23.41
6 Sahm Marco GER 9:28.38 59.22 2.37 5:06.06 1.30 3:19.01
7 Clerbout Bruno BEL 9:28.56 54.08 3.07 5:11.43 1.50 3:18.06
8 Branzke Jörn GER 9:30.39 59.38 2.58 5:09.42 0.58 3:17.21
9 Beinke Kai GER 9:32.20 54.00 2.40 5:02.40 0.46 3:32.12
10 Cardo Julio ESP 9:34.37 51.11 2.45 5:18.04 1.42 3:20.54
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kohzer Diana GER 10:28.48 59.39 3.47 5:37.46 3.27 3:44.06
2 Hinrichs Silke GER 10:35.12 57.18 2.34 5:30.00 2.07 4:03.11
3 Serafini Susanna ITA 10:49.24 1:13.18 6.12 5:47.42 3.40 3:38.30
4 Ivanova Tatjana GER 10:58.20 1:17.24 3.08 5:44.53 1.34 3:51.19
5 Leonhardt Urte GER 11:15.55 1:11.42 3.54 5:51.41 1.05 4:07.30
6 Konrad Katja GER 11:31.56 0:00:00 0:00 0:00:00 0:00 0:00:00
7 Kaufmann Katharina GER 11:36.00 1:22.01 3.58 5:59.14 4.18 4:06.27
8 Borchers Claudia GER 11:43.43 1:02.09 3.52 5:47.50 2.13 4:47.38
9 Hänsler Evi GER 11:57.40 1:13.25 5.50 6:06.10 5.36 4:26.38
10 Cotterill Zammie  GBR 12:13.15 1:05.26 4.58 6:03.56 3.42 4:55.12
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heubel Christoph GER 8:59.27 58.42 2.16 4:53.08 0.59 3:04.20
2 Wittmershaus Horst GER 9:08.34 1:00.11 3.01 5:00.06 0.48 3:04.27
3 Wernitz Jürgen GER 9:17.36 52.39 3.21 5:06.24 0.50 3:14.22
4 Hirata Fumiya JPN 9:18.39 1:00.16 2.47 5:04.47 1.38 3:09.09
5 Sandscheper Clemens GER 9:19.57 58.24 2.57 5:04.12 1.09 3:13.14
6 Schreck Marco GER 9:27.25 59.19 3.04 5:09.55 1.20 3:13.45
7 Pleyer Michael GER 9:28.04 1:00.47 2.27 4:59.41 1.21 3:23.46
8 Plé Patrick SUI 9:29.43 59.14 3.31 5:08.28 2.26 3:16.03
9 Reichert Martin GER 9:30.02 58.54  2.51 5:00.53 1.46 3:25.36
10 Straub Marco GER 9:30.08 1:14.48 3.41 5:04.28 1.08 3:06.01
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Frank Claudia  GER 9:59.41 59.10 2.53 5:10.17 1.22 3:45.58
2 Kelja Riikka FIN 10:08.57 58.34 2.52 5:25.17 1.27 3:40.46
3 Hildebrandt Daniela GER 10:16.40 1:01.43 2.40 5:28.06 0.48 3:43.22
4 Dangeleit Marion Ruth GER 10:39.29 1:17.58 2.52 5:35.32 1.08 3:41.56
5 Schultze Claudia USA  10:54.49 1:09.21 2.59 5:33.46 2.07 4:06.34
6 Schmidt Betina DEN 10:59.59 1:05.05 3.07 5:41.34 1.37 4:08.34
7 Schmidt Claudia GER 11:05.30 1:05.51 3.12 5:40.18 1.28 4:14.40
8 Horne Tracey GBR 11:19.24 1:07.00 4.48 5:48.15 4.58 4:14.21
9 Höfling Imke GER 11:20.58 1:05.46 4.06 6:20.52 1.27 3:48.46
10 Beerbaum Sonja GER 11:33.42  1:10.57 4.05 5:50.27 3.49 4:24.22
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mäde Stefan GER 9:04.59 56.32 2.45 5:01.33 0.45 3:03.22
2 Riemer Gerrit GER 9:13.54 53.10 2.39 4:59.13 1.42 3:17.09
3 Klingler Andreas AUT 9:20.40 1:11.14 3.49  4:56.17 1.23 3:07.55
4 Horlacher Frank GER 9:20.54 54.01 2.20 5:07.29 1.10 3:15.51
5 Haidenek Peter GER 9:21.55 56.05 3.07 5:01.01 1.20 3:20.20
6 Zimmermann Matthias GER 9:24.12 1:07.21 3.09 5:02.51 1.33 3:09.16
7 Placke Burkhard GER 9:26.10 57.27 3.58 5:09.51 1.32 3:13.21
8 Craeynest Kurt BEL 9:26.50 1:04.16 3.05 5:00.20  1.31 3:17.35
9 Tischner Reiner  GER 9:26.51 1:05.52  3.01 4:59.07 1.22 3:17.28
10 Kröll Thomas GER 9:27.22 1:06.37 2.34 4:59.08 1.02 3:17.59
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schneller Angelika GER 10:11.40 1:03.58 3.01 5:29.44 1.04 3:33.51
2 Tiedeken Iris  GER 10:23.34 1:02.41 4.06 5:36.23 3.06 3:37.17
3 Weber Daniela  GER 10:32.39 1:00.21 3.23 5:39.01 0.59 3:48.53
4 Prigge Birgit USA 11:01.49 1:05.57 3.03 5:45.59 1.59 4:04.50
5 Gottschalk Sibylle GER 11:18.35 57.09 3.39 5:50.33 1.37 4:25.35
6 Streicher Elke GER 11:25.16 1:22.49 4.42 5:52.15  2.33 4:02.54
7 Perrin Laetitia SUI 11:26.53 1:01.49 4.58 6:04.04 2.41 4:13.18
8 Neumann Ines GER 11:37.51 1:17.01 3.57 5:56.56 2.55 4:17.01
9 Schulte Christiane GER 11:38.28 1:10.42 4.11 6:16.30 3.50 4:03.13
10 Wutkewicz Katja GER 11:52.53 1:13.01 5.27 6:19.45 6.43 4:07.56
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kinsey Nick GBR 9:18.29 57.44 3.02 5:07.01 1.27 3:09.13
2 Zülch Martin GER 9:24.24 1:01.36 2.49 5:07.41 1.26 3:10.51
3 Timmermans Frank NED 9:25.19 56.23 2.21 5:00.12 1.08 3:25.13
4 Eichler Ronald GER 9:43.18 1:05.24 3.01 4:56.54 1.26 3:36.31
5 Bartsch Robert GER 9:50.36 58.49 3.23 5:15.23 1.58 3:31.01
6 Pasciullo Enzo ITA 9:50.53 1:08.49 4.17 5:11.03 1.19 3:25.23
7 Kann Olaf GER 9:52.15 59.20 3.27 5:12.58 0.59 3:35.28
8 Robert Michael GER 9:52.43 1:05.29 2.55 5:12.34 1.23 3:30.20
9 Hussy Oskar GER 9:55.34 1:04.02 3.07 5:28.19 2.12 3:17.53
10 Breuer Rainer GER 9:56.18 1:18.29 3.02 5:08.54 1.11 3:24.41
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Raether Maria-Teresa GER 10:24.52 1:03.06 3.08 5:32.04 1.15 3:45.16
2 Grosse Carmen  GER 10:52.49 59.05 3.37 5:51.52 1.42 3:56.31
3 Peters Sabine GER 11:51.26 1:01.49 4.54 6:08.18 2.47 4:33.37
4 Thiel Ute GER 11:56.37 1:14.43 4.05 6:11.01 1.15 4:25.30
5 Bedner Sylvia GER 12:51.00 1:16.27 4.37 6:02.55 3.00 5:24.00
6 Kostka Christina GER 12:57.15 1:20.26 3.43 6:41.07 1.46 4:50.10
7 Duval Anny FRA 13:02.06 1:15.19 6.09 6:35.43 6.54 4:57.59
8 Leippert Karin Arabell GER 13:04.06 1:24.17 5.26 6:48.40 3.11 4:42.30
9 Berkbuegler Dana USA 13:19.43 1:13.26 4.51 6:24.18 2.18 5:34.47
10 Denzer Ute GER 14:00.03 1:50.55 5.06 6:56.25 2.37 5:04.58
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Majchrzakowski Andrzej POL 9:17.04 56.13 3.13 5:05.01 0.50 3:11.45
2 Timm Rolf GER 9:27.52 1:00.50 4.06 4:58.10 1.04 3:23.40
3 Siebenborn Jürgen GER 9:44.21 1:06.46 3.27 5:02.40 1.40 3:29.47
4 Stoklosa Raymond FRA 9:45.47 58.33 4.09 5:02.29 1.12 3:39.21
5 Alessandri Francesco ITA 9:54.33 57.31 4.21 5:19.09 2.08 3:31.21
6 Szwagrun Adam BEL 9:56.32 1:02.02 3.54 5:19.10 2.09 3:29.15
7 Gorissen Uwe GER 9:57.53 1:08.36 3.06 5:02.13 1.06 3:42.50
8 Baum Rolf GER 9:58.52 1:05.30 3.22 5:07.19 1.31 3:41.07
9 Kahne Peter GER 9:59.48 58.36 2.53 5:21.10 1.21 3:35.47
10 van Nieuwenhuizen Han  NED 10:02.28 1:01.28 4.36 5:18.39 2.18 3:35.25
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heindl Monika GER 11:05.25 1:08.50 3.42 5:40.55 2.03 4:09.53
2 Kaiser Marita GER 12:04.04 1:17.35 4.14 6:18.09 2.10 4:21.54
3 Wenzel Beate  GER 12:39.31 1:31.24 6.15 6:30.08 5.06 4:26.36
4 Gandy Corinne USA 12:59.29 1:23.32 12.10 6:32.34 7.14 4:43.57
5 Huber Brigitte GER 13:26.09 1:30.53 5.07 6:47.24 3.11 4:59.32
6 Sackel Waltraud GER 13:50.48 1:29.19 5.20 6:49.45 3.30 5:22.52
7 Leitao Ana BRA 14:10.41 1:31.27 4.32 7:40.36 4.26 4:49.38
8 Titin-Schnaider Sylvie FRA 15:03.22 1:28.08 8.11 7:14.44 5.26 6:06.52
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hoter Otto GER  9:28.49 1:06.40 3.25 5:01.05 1.11 3:16.27
2 Halttunen Arthur USA 10:05.56 59.27 5.56 5:23.32 1.19 3:35.39
3 Schultz Raimund GER  10:15.55 59.32 3.38 5:27.02 1.22 3:44.19
4 Weber Günther GER  10:18.32 1:01.12 3.11 5:11.41 1.20 4:01.07
5 Ossieur Romain BEL 10:24.08 1:15.07 3.43 5:21.38 1.36 3:42.01
6 Vecchi Raimondo ITA 10:28.00 1:10.13 3.46 5:20.29 1.55 3:51.34
7 Hyttinen Pekka FIN 10:28.19 1:15.23 3.30 5:22.21 2.37 3:44.27
8 Pedley Chris GBR 10:33.37 1:06.29 3.47 5:19.30 1.14 4:02.36
9 Bartusiak Jürgen GER  10:42.31 0:00:00 0:00 0:00:00 1.59 3:52.10
10 Lewin Alexander GER  10:49.40 1:13.55 4.51 5:44.26 2.56 3:43.31
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kunz Trudy SUI 12:10.10 1:11.54 4.42 6:23.14 3.32 4:26.46
2 Davies Susan GBR 14:49.11 1:22.53 5.22 7:20.03 4.29 5:56.22
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Masius Rolf D. GER 9:44.32 1:08.08 3.17 5:02.36 8.18 3:22.12
2 Zeilstra Mink  NED 10:17.34 1:05.05 4.14 5:34.50 1.33 3:31.50
3 Loeb Andrew GER 10:34.40 1:00.16 4.00 5:36.42 1.22 3:52.19
4 Mennig Wihelm GER 10:40.48 1:12.50 3.55 5:23.56 2.28 3:57.38
5 Nachmann Gerhard GER 11:27.12 1:21.12 4.17 5:44.59 1.43 4:14.59
6 Lange Udo GER 11:28.40 1:16.38 5.00 5:49.21 2.54 4:14.44
7 Noe Freixas Toni ESP 11:38.41 1:15.39 5.04 5:45.20 1.37 4:30.59
8 Carcaly Pierre  FRA 11:43.32 1:16.37 6.14 6:02.30 3.02 4:15.08
9 Spreitzgrabner Richard AUT 11:45.50 1:27.35 4.39 5:28.45 2.11 4:42.39
10 Kopper Rainer GER 12:01.34 1:12.37 4.30 5:40.23 2.41 5:01.22
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Taubner Nancy CAN 13:57.03 1:30.42 4.54 6:54.47 3.10 5:23.27
2 Signate Odile FRA 14:12.15 1:36.33 6.25 7:02.42 7.38 5:18.54
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nießner Gerhard GER 10:47.29 1:08.43 3.29 5:36.01 3.39 3:55.35
2 Sackel Jochen GER 10:53.13 1:08.29 5.06 5:45.57 3.27 3:50.12
3 Riechert Willi GER 11:07.01 1:07.21 4.02 5:40.21 1.36 4:13.40
4 Schmidt Winfried GER 11:25.32 1:17.06 7.13 5:33.14 2.53 4:25.04
5 Pflug Manfred GER 11:32.46 1:00.37 3.50 5:34.06 2.07 4:52.04
6 Weggen Eckhard GER 12:02.36 1:27.50 6.04 6:13.15 2.50 4:12.36
7 Schöchlin Günter GER 12:19.47 1:14.15 6.14 5:54.12 3.34 5:01.30
8 Middelveldt Arend Roel NED 12:38.56 1:34.13 4.40 6:17.38 3.14 4:39.10
9 Kohler Manfred GER 13:01.07 1:27.49 5.16 6:21.06 3.07 5:03.48
10 Klein Wilhelm GER 13:21.07 1:20.25 5.19 6:27.45 3.37 5:23.58
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klittich Manfred GER 12:58.02 1:46.09 6.28 6:37.34 3.36 4:24.13
2 Beyrich Armin GER 13:36.26 1:34.01 5.04 6:49.49 2.58 5:04.32
3 Miettinen Pentti FIN 15:05.47 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tellarini Antonio GER 15:02.59 1:46.11 10.41 7:13.08 5.14 5:47.42
2 Belei Bruno FRA 15:36.31 1:01.58 7.47 7:31.35 4.34 6:50.35
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results