Opel Ironman Germany 2004 

Frankfurth Germany  
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run

To Menu - Ironman Results

 
Results          Date: July 11 th 2004
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Holzner Stefan  GER  8:16.35 48.43 2.31 4:28.54 1.00 2:55.25
2 Brown Cameron  NZL 8:18.11 48.45 2.33 4:41.10 0.57 2:44.44
3 Deboom Tim USA 8:18.47 48.32 2.40 4:41.16 1.00 2:45.16
4 Zäck Jürgen  GER 8:22.49 48.32 2.35 4:37.02 1.27 2:53.11
5 Widmann Uwe GER  8:32.28 48.24 2.00 4:41.59 1.06 2:58.56
6 Reid Peter CAN  8:34.50 48.34 2.23 4:41.37 1.09 3:01.05
7 Hellriegel Thomas GER  8:35.52 48.34  2.50 4:36.48 1.30 3:06.08
8 Forster Markus  GER 8:38.57 51.00 2.26 4:55.28 0.50 2:49.11
9 Jammaer Bert  BEL  8:43.58 48.28 2.25 4:46.02 1.12 3:05.49
10 Liebetrau Steffen  GER  8:47.50 48.43 2.27 4:41.21 1.57 3:13.20
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kraft Nina GER 8:58.37 48.35 2.26 5:05.11 1.30 3:00.53
2 Schumacher Katja  GER 9:20.28 53.44 2.48 5:09.28 1.00 3:13.26
3 Fischer Nina GER 9:33.37 48.36 2.39 5:18.45 1.04 3:22.31
4 Schiersch Imke GER 9:52.56 1:02.00 2.52 5:31.53 0.55 3:15.15
5 Hamacher Silke GER 10:29.45 54.01 3.00 5:29.58 1.59 4:00.45
6 van Den Broeck Inge BEL 10:45.42 59.07 5.18 5:45.36 2.21 3:53.19
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 De Pauw Gerrit BEL 9:10.47 50.32 2.21 5:10.20 0.52 3:06.41
2 Roß Markus GER 9:25.26 56.24 4.05 4:55.36 0.38 3:28.41
3 Alne Ragnar NOR 9:28.23 50.17 2.58 5:12.55 0.58 3:21.13
4 Clavery Érik FRA 9:32.50 1:10.16 4.27 5:00.31 2.22 9:28.23
5 Prenger Falk GER 9:47.54 1:05.04 4.10 5:16.08 2.39 3:15.11
6 Buerssner Martin GER 9:48.06 48.28 4.06 5:13.44 2.05 3:19.52
7 Schey Matthias  GER 9:50.20 1:01.27 3.45 5:17.49 1.29 3:39.41
8 Fiebich Sebastian GER 9:53.45 51.24 3.22 5:29.12 1.02 3:25.48
9 Schönrock Andreas GER 9:55.16 52.17 4.08 5:12.47 2.14 3:28.43
10 Schwengers Chris GER 10:02.36 56.45 3.40 5:26.33 2.03 3:43.49
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bade Sarah  GER 10:43.47 1:01.42 2.58 5:34.38 1.04 4:03.24
2 Corsini Laura GER 10:53.28 59.43 5.48 5:37.23 4.24 4:06.07
3 Thiel Romy GER 10:59.08 57.42 3.56 5:59.03 2.52 3:55.33
4 Halbach Elke GER 11:34.06 56.23 4.36 6:23.45 3.12 4:06.08
5 Fischer Steffi GER 11:42.46 1:02.54 4.10 6:06.10 1.00 4:28.31
6 Dörries Lena GER 12:05.42 1:19.20 4.51 6:22.09 2.18 4:17.01
7 Kaltenecker Simone GER 12:32.10 1:02.06 3.39 6:27.38 1.50 4:56.54
8 Freund Barbara GER 13:18.51 1:11.03 12.51 7:13.46 5.37 4:35.32
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sünder Stefan GER 8:58.16 55.54 2.56 5:04.50 1.07 2:53.28
2 Appel Mirko GER 9:13.22 48.28 2.24 5:14.34 1.29 3:06.25
3 Kunath Sven GER 9:16.42 1:04.11 4.00 4:57.48 0.43 3:09.59
4 Lehmann Jens GER 9:17.05 54.34 2.47 5:07.39 1.02 3:11.01
5 Schleyer Marc GER 9:17.33 1:01.48 3.25 4:59.00 7.41 3:05.37
6 Scheubert Johannes GER 9:20.12 1:05.38 3.47 5:02.22 0.56 3:07.27
7 Branzke Jörn GER 9:20.31 58.58 3.21 5:08.47 0.51 3:08.31
8 Müller Daniel GER 9:23.07 48.22 2.27 5:03.46 1.06 3:27.24
9 Longrée Sebastian GER 9:25.42 54.25 2.42 5:08.55 1.15 3:18.22
10 Werner Stefan GER 9:25.58 56.10 2.51 5:04.26 1.41 3:20.49
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wagner Elena GER 10:21.46 1:11.34  3.59 5:26.12  1.17 3:38.42
2 Hirschauer Nicole GER 10:32.45 1:01.37 4.06 5:39.26 1.30 3:46.04
3 Hägele Monika GER 10:55.48 1:02.19 3.37 5:53.18 2.30 3:54.02
4 Weber Stephanie GER 11:11.17 57.03 4.24 6:04.05 2.41 4:03.03
5 Prokein Maren GER 11:29.38 1:08.12 4.59 6:10.16 1.41 4:04.28
6 Düssel Daggi GER 11:35.29 1:09.08 4.55 6:16.19 3.05 4:02.00
7 Keller Annette  GER 11:47.37 1:10.19 5.05 6:13.46 2.08 4:16.17
8 Stegmann Alexandra GER 12:03.14 1:03.44 3.59 6:24.20 2.31 4:28.38
9 Lawton Jennifer CAN 12:08.39 1:07.27 6.26 6:19.13 3.01 4:32.31
10 Diemer Julia SUI 12:15.59 1:16.09 7.23 6:13.27 2.44 4:36.15
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Melcher Marcus GER 9:02.27 55.53 3.33 4:49.33 1.13 3:12.13
2 Wernitz Jürgen GER 9:09.46 53.39 2.37 5:13.34 0.55 2:58.58
3 Paulus Wolfgang GER 9:17.56 1:03.44 3.49 4:55.45 1.22 3:13.14
4 Avant Daniel NED 9:18.49 1:04.02 3.52 4:58.18 1.01 3:11.35
5 Straub Marco GER 9:24.04 1:08.36 3.50 5:00.39 0.52 3:10.05
6 Hartung Thomas GER 9:24.57 58.31 2.42 5:08.58 0.49 3:13.55
7 Kraft Florian GER 9:25.39 50.46 2.31 5:10.39 1.26 3:20.16
8 Schreck Marco GER 9:25.46 57.45 4.10 5:14.37 1.41 3:07.31
9 Wiesner Daniel GER 9:26.12 56.29 3.40 5:07.28 1.33 3:17.01
10 Garbe Jan  GER 9:26.52 53.24 2.55 5:16.29 1.12 3:12.50
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Hinrichs Silke GER 10:25.37 53.50  2.56 5:32.40 1.51 3:54.18
2 Rohlfing Silja  GER 10:41.39 1:09.57 3.30 5:47.07 1.07 3:39.55
3 Schmidt Claudia GER 10:46.26 1:02.59 3.33 5:47.31 1.28 3:50.53
4 Böhm Lucia GER 10:52.04 1:03.26 4.44 5:37.50 1.50 4:04.12
5 Althoff Kerstin  GER 11:03.40 1:08.27 4.50 6:06.36 2.33 3:41.12
6 Glasmacher Birgit GER 11:06.49 58.27 3.58 6:00.32 1.08 4:02.42
7 Voss Michaela AUT 11:07.15 1:10.41 5.15 5:46.11 2.22 4:02.45
8 Liesenberg Kirsten GER 11:09.07 1:14.17 6.16 6:03.33 3.16 3:41.44
9 Ivanova Tatjana RUS 11:10.26 1:10.48 4.24 5:51.00 1.52 4:02.19
10 Pallaro Daniela ITA 11:11.02 57.03 5.36 6:07.36 3.09  3:57.36
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hundertmarck Kai GER 8:56.18 1:00.43 2.55 4:29.11 1.09 3:22.18
2 Riemer Gerrit GER 9:08.44 52.10 2.28 4:59.35 1.25 3:13.05
3 Lorenz Holger GER 9:18.12 52.08 3.05 5:08.16 1.04 3:13.37
4 Metz Dieter GER 9:18.33 59.29 3.35 5:03.32 1.42 3:10.14
5 Anstett Georg GER 9:22.55 1:01.03 3.27 5:02.24 1.07 3:14.52
6 Kröll Thomas GER 9:24.17 1:01.54 2.52 5:04.44 1.12 3:13.32
7 Malleier Martin AUT 9:31.00 1:01.27 3.22 4:58.16 2.18  3:25.35
8 Gehse Frank GER 9:32.07 52.28 2.26 5:11.19 1.09 3:24.42
9 Egelmeers Gerard NED 9:34.08 1:03.24 4.08 4:50.29 1.19 3:34.46
10 Teuber Till GER 9:35.10 1:03.58 4.07 5:15.29 1.07 3:10.27
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Löhle Inge GER 10:20.24 1:03.25 4.39 5:33.20 1.43 3:37.15
2 Sabolic Mijovic Mojca SLO 10:49.50 1:15.22 6.20 5:44.58 2.32 3:40.36
3 Crowet Florence BEL 10:50.16 1:02.26 5.26 5:43.54 1.52 10:49.50
4 Gottschalk Sibylle GER 10:56.43 55.43 4.12 6:01.54 1.25 3:56.35
5 Binkowski Astrid GER 11:00.12 1:06.28 4.50 5:50.52 1.57 3:53.28
6 Kroon Petra GER 11:02.20 1:05.13 3.46 5:46.41 1.54 3:56.03
7 Macvicker Helen GBR 11:04.03 1:03.55 3.05 5:44.12 1.49 4:04.45
8 Tietz Anita  GER 11:13.32 1:01.01 3.20 5:36.05 1.51 4:11.00
9 Cominardi Cristina ITA 11:15.32 1:12.43 5.11 5:57.33 1.37 4:31.13
10 Husch Claudia GER 11:19.06 1:15.27 5.54 6:02.04 1.25 3:58.27
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grütjen Joachim GER 9:29.52 1:08.19 3.52 5:04.34 1.25  3:11.39
2 Schmatz Wolfgang GER 9:31.10 57.36 3.24 5:11.29 1.29 3:17.10
3 Zülch Martin GER 9:36.16 1:02.18 3.14 5:13.05 1.41 3:15.57
4 Breuer Rainer GER 9:36.38 1:18.37 3.11 5:04.51 1.30  3:08.28
5 Jacobs Marco GER 9:36.57 1:00.42 6.12 5:14.13 2.25  3:13.23
6 Cober Markus GER 9:42.38 1:02.20 3.34 4:57.54 1.05 3:37.42
7 Knecht Uwe GER 9:44.41 1:00.41 4.19 5:05.59 1.08 3:32.32
8 Groß Armin GER 9:45.29 57.04 4.36 5:07.56 2.24 3:33.27
9 Bättig Peter SUI 9:48.44 1:01.29 5.55 5:14.43 2.03 3:24.32
10 Rogalla Roger GER 9:49.04 1:08.16 4.46 5:11.54 1.44 3:22.22
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bührmann Marion GER 10:30.00 57.54 4.47 5:47.03 2.25 3:37.50
2 Raether Maria GER 11:04.42 1:00.36 4.54  6:04.54 2.27 3:51.49
3 Schanz-Matern Elke GER 11:39.47 1:10.23 4.34 6:13.38 2.25 4:08.46
4 Stavla Virna  ITA 11:45.47 1:18.13 9.14 6:19.16 4.12 3:54.50
5 Spicker Ute GER 11:51.57 1:16.01 6.00 6:20.00 3.50 4:06.04
6 Kersten Ines GER 11:58.25 1:19.19 4.45 6:09.38 2.04 4:22.37
7 Peters Sabine GER 11:59.21 1:01.55 6.23 6:17.24 2.39 4:30.58
8 Erk Ingrid GER 12:23.30 1:08.35 5.25 6:42.11 3.56 4:23.21
9 Levet Sandra GBR 12:26.39 1:11.40 8.18 6:39.34 4.28 4:22.36
10 Bau Margot GER 12:39.09 1:19.18 7.00  6:34.46 2.30 4:35.33
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kreiselmeyer Heinz GER 9:41.52 1:03.29 4.29 5:06.36 1.40 3:25.37
2 Keil Andreas GER 9:48.11 1:04.45 7.08 5:08.00 3.12 3:25.03
3 Schuster Andreas GER 9:54.50   58.33 4.14 5:15.20 2.26 3:34.15
4 Siebenborn Jürgen GER 9:55.43 1:01.49 4.45 5:21.41 2.36 3:24.49
5 Stock Gerhard GER 10:01.33 1:02.59 4.42 5:10.24 8.31 3:34.55
6 Mazurczyk Zbigniew POL 10:03.04 1:01.31 3.25 5:15.37 2.37 3:39.51
7 Gorissen Uwe GER 10:07.07 1:05.38 3.24 5:09.36 1.38 3:46.50
8 Dietrich Johannes GER 10:09.19 1:01.28 4.33 5:20.46 7.43 3:34.47
9 Garau Andrea ITA 10:10.23 1:06.45 3.37 5:33.18 2.01 3:24.40
10 Gailis Raimond GER 10:13.54 1:00.35 3.33 5:19.40 1.15 3:48.49
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Clausing Angelika GER 10:51.51 1:07.46  5.14 5:45.15 2.06 3:51.28
2 Pleye Irene GER 11:15.35 1:21.15 7.47 6:00.13 2.58 3:43.22
3 Reinhardt Petra GER 11:26.02 1:19.18 6.28 6:04.07 2.32 3:53.36
4 Gabriel Bernadette GER 11:34.51 1:05.27 4.49 6:08.55 2.19 4:13.19
5 Giorgetta Dany FRA 12:09.48 1:17.46 7.28 6:21.26 4.12 4:18.53
6 Weiler Gabi GER 12:39.12 1:19.50 5.43 6:42.35 2.00 4:29.03
7 Gensior Berenike GER 12:44.24 1:25.38 13.04 6:44.45 3.36 4:17.18
8 Steinbuch Linda GER 13:08.15 1:23.58 10.35 6:42.29 3.37 4:47.34
9 Herrmann Bärbel GER 13:12.04 1:20.00 8.01 6:47.53 5.12 4:50.57
10 Reaume Veronique FRA 13:21.58 1:26.42 9.13 6:53.11 4.40 4:48.10
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hyttinen Pekka  FIN 9:53.58 1:11.04 4.01 5:08.53 2.21 3:27.39
2 Schultz Raimund  GER 10:20.10 57.55 4.40 5:36.54 1.16 3:39.24
3 Wieser Gerfried GER 10:20.34 1:14.56 4.21 5:27.15 1.41 3:32.18
4 Klöden Peter GER 10:41.13 1:10.32 4.24 5:41.10 2.15 3:42.51
5 Schander Gerd-Peter GER 10:42.37 1:02.50 5.26 5:48.25 1.41 3:44.13
6 Peuthert Detlef SLV 10:48.36 1:08.05 5.07 5:38.40 2.17 3:54.24
7 Schüler Joachim GER 10:48.49 1:07.04 7.26 5:38.34 2.48 3:52.55
8 Knotzer Rudolf AUT 11:03.12 1:10.27 7.52 5:48.20 2.27 3:54.05
9 Schröder Ernst GER 11:04.36 1:19.03 6.50 5:52.31 2.00 3:44.11
10 Purwin Klaus GER 11:07.15 1:18.08 6.43 5:39.38 3.07 3:59.36
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wille Monika GER 12:23.12 1:28.14 8.02 6:17.42 2.03 4:27.09
2 Borchardt Martina GER 12:53.40 1:23.02 5.12 6:35.28 2.56 4:46.59
3 Fralick Pamela CAN 13:43.05 1:30.12 20.43 6:59.06 10.39 4:42.24
4 Oyanagi Yumi JPN 13:46.13 1:25.55 9.54 6:52.09 4.10 5:14.03
5 Johnson Gail GBR 14:23.58 1:21.37 9.09 7:13.26 6.27 5:33.18
6 Fukuda Naoko JPN 14:28.50 1:27.00 9.14 7:37.00 4.29 5:11.05
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Krach Wilhelm GER 9:43.09 1:07.08 4.56 5:13.10 1.41 3:16.11
2 Nachmann Gerhard GER 11:15.03 1:21.13 5.30 5:47.52 2.17 3:58.11
3 Loeb Andrew USA 11:24.20 1:01.41 4.56 6:02.53 2.35 4:12.13
4 Wilbois Johannes GER 11:30.18 1:16.20 5.42 5:44.42 2.34 4:20.58
5 Bartusiak Jürgen GER 11:44.31 1:21.13 9.05 5:41.44 2.55 4:29.32
6 Keil Michael J. GER 11:58.03 1:07.13 8.12 5:34.38 4.36 5:03.22
7 Zeijen Pieter NED 12:05.15 1:09.53 7.34 6:13.05 4.43 4:29.58
8 Carcaly Pierre FRA 12:12.40 1:09.13 8.23 6:20.58 5.07 4:28.57
9 Hemker Reinhold GER 12:17.21 1:24.19 6.22 6:05.56 1.59 4:38.43
10 Scheibehenne Guent GER 12:24.00 1:27.14 8.28 6:16.15 5.02 4:27.00
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Onißeit Elisabeth GER 12:58.52 1:38.59 6.58 6:34.31 2.00 4:36.23
2 Krach Gertrud GER 13:46.39 1:27.29 9.52 6:51.43 4.08 5:13.26
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sido Bernd GER 10:54.43 1:13.23 5.50 5:45.37 2.04 3:47.48
2 Schmidt Winfried GER 11:23.26 1:17.00 7.48 5:40.06 3.07 4:15.23
3 Hantke Paul GER 13:17.54 1:36.25 7.22 6:21.51 3.14 5:08.59
4 Lagenette Patrice FRA 13:21.58 1:22.12 8.09 6:35.29 5.03 5:11.03
5 Kohler Manfred GER 13:30.49 1:23.57 7.29 6:23.11 4.17 5:31.53
6 Sengoku Motonori JPN 13:33.36, 1:24.55 5.04 6:37.47 3.10 5:22.39
7 Lange Lothar DEN 13:37.20 1:16.36 8.03 7:01.01 5.53 5:05.45
8 Wagner Torsten GER 13:50.10 1:30.33 8.40 6:48.01 4.54 5:18.00
9 Amstutz Heinz GER 13:53.23 1:39.04 8.27 7:00.10 8.21 4:57.20
10 Nakano Shoji JPN 14:11.51 1:26.09 10.25 6:59.07 2.56 5:33.12
11 Pressler Guenter GER 14:19.50 1:54.43 14.25 6:55.42 9.17 5:05.42
12 Frohne Freimut GER 14:33.10 1:50.40 13.06 7:05.27 8.01 5:15.56
13 Fiedler Rolf GER 15:34.51 2:01.21 10.51 7:18.35 4.54 5:59.07
 
Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reukauf Irmtraut GER 14:43.07 1:49.44 11.13 7:25.54 4.07 5:12.06
2 Lange Grete DEN 15:42.00 1:36.54 12.06 7:48.41 6.25 5:57.52
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klittich Manfred GER 12:25.03 1:35.30 6.05 6:27.50 2.42 4:12.54
2 Malle Bernd GER 13:35.50 1:33.42 10.54 6:59.43 5.17 4:46.13
3 Mohrstedt Rüdiger GER 13:40.41 1:34.19 9.06 6:43.55 5.50 5:07.29
4 Sowaidnig Axel GER 14:08.44 1:42.45 8.43 7:25.06 4.21 4:47.48
5 Weigel Volkhard GER 14:11.43 1:26.27 14.34 7:26.36 9.37 4:54.27
 TriSport Denmark   -   Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results