----------  TriSport  Denmark  ----------

Ironman European Championship   2006

Frankfurth, Germany 
Longdistance 
 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman Results

 
Results                                 Date: July 23th 2006
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cameron Brown NZL 8:13:39 50:25 2:30 4:31:29 0:57 2:48:17
2 Timo Bracht GER 8:17:32| 50:18 2:23 4:27:06 0:51 2:56:52
3 Frank Vytrisal GER 8:24:36 50:47 2:25 4:32:25 1:02 2:57:54
4 Uwe Widmann GER 8:26:03 50:18 2:04 4:33:07 2:06 2:58:25
5 Michael Göhner GER 8:30:28 53:25 2:28 4:36:48 1:05 2:56:40
6 Markus Forster GER 8:31:13 55:03 2:26 4:35:13 0:59 2:57:30|
7 Hans Mühlbauer GER 8:35:42. 50:48 2:17 4:39:41 1:01 3:01:54
8 Normann Stadler GER 8:55:57 00:00 0:00 4:22:31 1:15 3:38:40
9 Stephan Vuckovic GER 8:58:38 1:02:45 2:27 4:32:57 2:37 3:30:24
10 Kai Hundertmarck GER 9:00:00 50:33 2:56 4:24:02 3:45 3:26:30
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Andrea Brede GER 9:16:17 54:41 2:54 5:04:39 0:54 3:13:07
2 Nina Eggert GER 9:24:08 50:31 2:37 5:08:56 1:09 3:20:53
3 Lisbeth Kristensen DEN 9:24:31 53:29 2:48 5:02:24 1:24 3:24:23
4 Imke Schiersch GER 9:34:11 1:00:56 2:58 5:05:42 0:52 3:23:40
5 Tereza Macel CAN 9:52:22 50:39 2:36 5:05:14 1:35 3:52:18
6 Heleen Bij De Vaate NED 9:55:13 1:05:45 2:50 5:14:35 1:18 3:30:44
7 Elena Wagner GER 9:59:56 1:05:56 3:03 5:10:10 1:07 3:39:38
8 Inge van Den Broeck| BEL 11:10:13 1:03:10 3:52 5:31:04i 3:04 4:29:01
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michael Nauerth GER 9:36:20 1:02:48 2:51 4:56:17 1:01 3:33:22
2 Daniel Kasack GER 9:53:58 1:07:38 3:34 5:05:43 1:34 3:35:27
3 Marcel Bischof GER 9:55:39 1:06:27 4:09 4:53:11 1:03 3:50:46
4 Sebastian Leinsl GER 10:07:53 1:15:27 3:53 5:01:04 1:17 3:46:11
5 Jürgen Stilgenbauer GER 10:20:41 1:16:33 3:24 5:07:26 1:23 3:51:53
6 Stefan Brambring GER 10:21:01 1:13:26 3:53 5:08:53 1:24 3:53:23
7 Michael Becker GER 10:31:48 1:07:22 5:04 5:09:26 1:58 4:07:57
8 Julien Pohl GER 10:32:21 1:08:45 4:37 5:10:24 2:31 4:06:02
9 Eric Floren GER 10:41:28 1:11:59 4:45 5:17:23 6:25 4:00:54
10 Christian Hoverath GER 10:46:12 1:21:26 5:10 5:19:36 4:23 3:55:35
 
Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Simone Schwarz GER 10:14:45 1:08:59 2:48 5:05:05 1:36 3:56:15
2 Rebekka Trukenmuller GER 10:47:34
1:22:10 5:16 5:30:42 1:44 3:47:41
3 Elke Halbach GER 10:55:07 1:02:56 3:32 5:36:35 2:15 4:09:48
4 Anna-Lena Schlott| GER 11:30:54 1:07:04 4:11 5:52:02 1:43 4:25:52
5 Penka Vogelmann GER 12:08:53 1:23:31 5:20 5:53:23 2:00 4:44:37
6 Alexandra Lowe| GER 12:38:07 1:30:51 6:21 6:17:16 3:21 4:40:15
7 Claudia Possner GER 13:01:07 1:20:46 4:44 6:05:01 1:46 5:28:48
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Holger Lüders GER 10:27:55 1:14:23 4:07 5:01:39 1:21 4:06:23
2 Andreas Ueberrhein GER 10:30:59 1:10:22 3:43 4:44:40 1:32 4:30:41
3 Timo Dörig GER 10:32:12 1:09:30 4:37 5:06:16 1:48 4:09:59
4 Martin Nickel GER 10:32:22 1:22:29 2:59 4:59:17 1:47 4:05:48
5 Avner Shimron ISR 10:34:13 1:03:01 4:06 5:24:33 4:57 3:57:34
6 Dirk Krauss GER 10:34:16 1:05:04 5:33 5:31:12 2:11 3:50:14
7 Markus Haase GER 10:34:41 1:00:41 4:52 5:28:54 1:57 3:58:14
8 Thorsten Eckert GER 10:35:31 1:17:33 4:20 4:59:46 4:25 4:09:25
9 Michael Denart GER 10:35:59 1:09:41 4:00 5:17:43 4:04 4:00:28
10 Christophe Bèguin SUI 10:36:05 1:16:14 3:32 4:58:50 2:09 4:15:17
 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Meike Krebs GER 9:50:50 57:02 2:56 5:11:22 1:34 3:37:54
2 Silvia Czaika GER 10:08:50 57:01 2:43 5:19:30 1:11 3:48:23
3 Sonja Rapp GER 10:39:14 1:09:14 3:15 5:31:18 1:31 3:53:54
4 Daggi D¨ussel GER 10:40:47 1:12:11 3:30 5:19:11 1:46 4:04:06
5 Jenny Werner GER 10:43:04 1:00:40 3:26 5:32:53 1:54 4:04:10
6 Simone Maier GER 10:44:52 1:20:43 3:41 5:26:17 8:12 3:45:58
7 Blaire Kniaziew CAN 10:47:38 59:05 3:16 5:34:07 2:31 4:08:37
8 Jo Haley GER 10:58:29 1:08:03 3:47 5:41:58 5:39 3:59:00
9 Maike Kulas GER 11:18:51 1:09:16 4:06 5:37:13 3:18 4:24:55
10 Simone Bremicker GER 11:24:34 1:15:53 6:59 5:45:47 5:42 4:10:13
 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Joern Thiele GER 8:46:00 54:43 2:42 4:47:41 1:06 2:59:46
2 Stefan Werner GER 8:58:41 54:55 3:07 4:40:57 1:14 3:18:26
3 Heiko Weber GER 9:12:55 1:04:09 2:33 4:52:03 1:02 3:13:05
4 Alexander Dorfmeister GER 9:13:29 1:07:09 3:30 4:47:38 1:37 3:13:33
5 Holger Wilhelm GER 9:18:56 57:41 3:19 4:54:27 1:13 3:22:14
6 Paul O’Doherty IRL 9:19:26 57:59 3:27 4:59:28 1:41 3:16:50
7 Peter Laureyns BEL 9:20:15 1:03:01 2:57 4:51:24 1:53 3:20:57
8 Stephan Goraus GER 9:21:45 1:02:22 3:30 4:58:03 1:34 3:16:14
9 Nils Elger Siems GER 9:25:03 1:02:54 3:20 4:57:30 1:35 3:19:42
10 Jean-Christophe Paquet BEL 9:26:44 1:03:30 3:16 4:51:53 1:21 3:26:43
 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Nicole Töpfer GER 10:22:29 59:49 3:28 5:19:17 1:58 3:57:56
2 Jennifer Gowans NZL 10:25:10 1:02:55 4:11 5:29:56 2:02 3:46:05
3 Jacomina Eijkelboom NED 10:38:16 1:10:20 3:45 5:31:02 1:16 3:51:52
4 Kerstin Althoff GER 10:39:51 1:15:37 3:45 5:31:17 2:03 3:47:08
5 Simone Aumann GER 10:47:06 1:02:52 2:45 5:53:32 2:20 3:45:36
6 Edith Kortekaas NED 10:48:07 1:23:58 3:11 5:26:34 2:40 3:51:42
7 Corina Glanzmann SUI 10:58:56 1:07:29 4:27 5:20:39 1:59 4:24:21
8 Tatjana Ivanova GER 11:06:21 1:24:19 3:35 5:32:51 1:29 4:04:05
9 Nadine Mallon GER 11:07:32 1:06:15 3:51 5:24:24 3:02 4:29:58
10 Mim Kirby GBR 11:08:42 1:11:51 3:50 5:43:14 3:17 4:06:27
 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jens Nowak GER 9:21:55 1:09:27 3:23 4:52:33 1:38 3:14:52
2 Filip Peetroons BEL 9:23:24 1:03:24 5:47 4:53:13 1:59 3:18:58
3 Frank Gehse GER 9:23:59 54:39 2:35 5:01:20 1:22 3:24:01
4 Marc Pollet BEL 9:24:05 1:03:43 3:35 4:48:27 1:05 3:27:14
5 Uwe Graedler GER 9:27:10 1:01:24 2:55 4:54:12 1:37 3:27:01
6 Ulrich Fabricius GER 9:30:59 1:10:32 3:35 4:55:15 1:58 3:19:38
7 Stefan Spies GER 9:31:22 1:08:52 3:39 4:51:46 1:47 3:25:15
8 Immo Krüger GER 9:32:23 1:06:04 3:40 4:52:06 1:27 3:29:04
9 Daniel Siwon GER 9:32:28 1:07:50 3:28 4:55:22 1:18 3:24:27
10 Tobias Dr. Butterbrodt GER 9:34:31 1:07:55 3:40 4:53:05 1:15 3:28:34
 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Annette Mack GER 10:07:01 1:08:07 3:36 5:20:03 1:45 3:33:27
2 Birgit Sch¨onherr-Hölscher GER 10:15:40 1:17:56 3:19 5:27:44 1:33 3:25:06
3 Petra Langer  GER 10:19:52 1:13:53 4:14 5:18:21 2:45 3:40:37
4 Dörte Siebke GER 10:54:52 1:19:38 4:11 5:42:25 1:43 3:46:53
5 Ilia Jimenez USA 11:00:18 1:33:50 4:23 5:40:19 2:14 3:39:31
6 Jennifer Scalise USA 11:07:41 59:19 4:13 5:49:14 1:44 4:13:09
7 Antje Ungewickell GER 11:10:04 1:14:22 5:30 5:49:23 4:10 3:56:37
8 Simone Jochem GER 11:13:48 1:39:19 5:16 5:45:42 4:33 3:38:56
9 Maria Cristina Colombara ITA 11:39:10 1:21:37 4:09 5:56:36 3:12 4:13:33
10 Susi Eger GER 11:41:33 1:07:45 4:13 5:28:55 2:24 4:58:14
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Greg Donovan NZL 9:22:08 1:10:16 3:22 4:51:44 1:26 3:15:18
2 Karl Heinz Koss GER 9:22:23 1:13:36 3:47 4:52:05 1:12 3:11:40
3 Markus Weinmann GER 9:26:03 1:13:44 3:25 4:44:24 1:21 3:23:06
4 Ulrich Christmann GER 9:30:36 1:05:04 4:42 5:10:20 1:54 3:08:34
5 Peter Meyer GER 9:32:39 1:15:45 5:16 4:56:41 2:42 3:12:13
6 Eric Schrading USA 9:33:48 1:07:17 3:37 5:02:49 1:24 3:18:38
7 Detlef  Günther GER 9:35:04 1:04:31 3:07 4:53:09 1:22 3:32:53
8 Thomas Glanzn GER 9:37:04 1:10:21 3:39 4:48:04 1:55 3:33:02
9 Kai Fuegel GER 9:37:52 1:05:09 4:15 4:54:04 1:24 3:32:58
10 Marcus Walther GER 9:41:09 1:06:03 3:23 4:54:28 1:23 3:35:49
 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Iris Tiedeken GER 10:28:29 1:04:15 3:33 5:23:46 1:22 3:55:31
2 Cordula Gruber GER 10:32:19 1:06:14 4:52 5:27:22 3:33 3:50:16
3 Lone Bundgaard DEN 10:47:41 1:08:01 5:34 5:51:55 3:25 3:38:44
4 Solveig Gysland NOR 10:54:33 1:21:12 3:45 5:29:22 2:32 3:57:41
5 Susanne Braun GER 11:05:34 1:10:14 3:27 5:31:51 3:59 4:16:01
6 Ulrike Fuhrmann GER 11:08:18 1:15:15 3:33 5:25:02 1:30 4:22:55
7 Sabine Schumacher GER 11:15:08 1:16:52 3:59 5:43:58 2:35 4:07:42
8 Jutta Ludwig GER 11:31:21 1:19:39 3:56 5:49:25 1:51 4:16:29
9 Erni Hamilton GBR 11:37:39 1:43:56 5:33 5:46:20 3:51 3:57:57
10 Gritta Neumann GER 11:52:53 1:23:06 5:35 5:51:47 3:44 4:28:38
 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jörn Lauk GER 9:56:56 1:05:33 3:44 4:59:50 1:38 3:46:09
2 Ulrich Seitler GER 9:59:45 1:05:25 4:23 5:08:10 1:47 3:39:57
3 Heiko Klein GER 10:03:03 1:07:11 3:31 5:09:21 1:43 3:41:15
4 Andreas Keil GER 10:04:58 1:17:24 5:31 4:49:44 4:03 3:48:14
5 Roland Rudolph GER 10:07:34 1:27:17 6:36 5:04:19 2:32 3:26:48
6 Wolfgang Reckel GER 10:18:35 1:30:33 4:06 5:04:09 1:43 3:38:02
7 Graham Stigant GER 10:21:37 58:24 4:47 5:13:51 3:37 4:00:56
8 Wolfram Beck GER 10:24:11 1:23:18 7:10 5:09:11 3:23 3:41:08
9 Arnold Frerichs GER 10:24:18 1:15:23 3:42 5:05:38 1:52 3:57:40
10 Jens Kleinau GER 10:25:39 1:00:52 3:38 5:21:56 1:25 3:57:45
 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Edith Heinrich GER 11:07:09 1:22:28 3:33 5:39:02 2:01 4:00:04
2 Maria Raether GER 11:08:57 1:11:33 3:52 5:46:48 2:46 4:03:56
3 Regine Bette GER 11:25:52 1:37:22 5:10 5:47:55 3:39 3:51:44
4 Gerlinde Ruscheweyh GER 11:31:26 1:28:38 4:52 5:45:41 1:55 4:10:18
5 Berenike Gensior| GER 11:33:21 1:29:13 6:36 5:57:23 1:51 3:58:15
6 Bernadette Gabriel GER 11:45:17 1:25:43 3:41 5:53:36 3:40 4:18:36
7 Gabi Weiler GER 11:58:02 1:27:38 4:36 5:55:50 2:24 4:27:3
8 Judith Dorta SUI 11:59:12 1:31:40 9:41 5:47:50 3:05 4:26:54
9 Jutta Pfaff GER 12:23:39 1:22:49 7:47 6:42:54 4:13 4:05:54
10 Regina Paul-Schäfer GER 12:31:47 1:22:27 5:33 5:47:58 3:27 5:12:20
 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Detlef Profaska GER 9:56:13 1:09:51 3:21 4:59:34 1:43 3:41:41
2 Gerd Scheibe GER 9:57:49 1:03:40 3:29 5:12:55 2:23 3:35:20
3 Gerd-Peter Schander GER 10:10:00 1:17:13 4:57 5:21:05 2:16 3:24:28
4 Raimund Schultz GER 10:17:03 1:03:12 3:48 5:21:24 2:10 3:46:28
5 Jörg Weinbrenner GER 10:19:59 1:24:39 4:03 5:14:53 1:48 3:34:35
6 Erwin Nageler AUT 10:25:34 1:15:54 5:56 5:16:28 1:43 3:45:30
7 Johannes Dietrich GER 10:39:54 1:14:38 4:26 5:23:38 2:33 3:54:37
8 Stefan Pistorius GER 10:45:33 1:07:46 4:56 5:16:40 3:09 4:13:01
9 Philipp Groetzner GER 10:45:41 1:31:03 3:47 5:12:18 1:47 3:56:43
10 Josef Bichler AUT 10:45:58 1:24:17 4:22 5:18:44 2:15 3:56:19
 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cornelia Jahncke GER 10:33:44 1:10:17 4:12 5:35:57 1:24 3:41:52
2 Hanne Fransson DEN 12:51:08 1:43:39 5:20 6:23:28 2:04 4:36:36
3 Claudia Abbas GER 14:01:32 1:40:08 9:35 6:28:14 8:04 5:35:29
4 Liz Campbell CAN 14:44:26 1:37:57 10:32 7:19:41 7:59 5:28:15
5 Angelika Imkeller GER 15:34:04 1:55:35 8:23 7:02:31 6:34 6:20:59
 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rolf D Masius GER 10:35:13 1:33:00 4:10 5:05:29 2:20 3:50:13
2 Peter Gerwien GER 10:35:33 1:32:34 4:18 5:12:22 1:31 3:44:47
3 Pierre Thion FRA 11:45:53 1:33:21 7:10 5:36:44 6:48 4:21:48
4 Bent Fransson DEN 12:10:24 2:07:00 6:20 5:32:25 4:21 4:20:16
5 Harry Esper GER 12:17:53 2:01:17 4:40 6:05:03 2:18 4:04:34
6 Rainer  Klement GER 12:37:24 1:40:28 5:58 6:07:11 2:43 4:41:02
7 John Towart USA 12:37:42 1:11:16 6:30 5:59:38 3:00 5:17:16
8 Wolfgang Pirnack GER 12:44:53 1:36:23 4:05 5:49:43 3:11 5:11:29
9 Franz-Josef Weigel GER 12:48:39 1:47:47 7:53 6:06:45 10:54 4:35:19
10 J¨urgen Bartusiak GER 12:51:54 1:35:46 8:16 5:40:25 2:36 5:24:49
 
  Women 55 - 59              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heidi Fleischhauer GER 14:20:28 1:27:13 6:51 6:36:40 5:50 6:03:52
2 Pauline Kniaziew CAN 15:26:26 1:44:09 7:40 7:14:12 10:07 6:10:15
 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Willi Mennig GER 11:28:17 1:32:07 6:01 5:26:28 2:56 4:20:42
2 Josef Anders GER 12:48:44 1:43:04 5:37 6:15:58 4:00 4:40:03
3 Marko Vucetic CRO 12:49:12 1:50:10 10:54 6:29:59 4:45 4:13:23
4 Willi Gauger SUI 13:44:39 1:33:22 8:42 6:18:20 5:06 5:39:07
5 Alfred Weber CAN 14:00:13 1:57:37 7:42 6:27:27 3:55 5:23:30
6 Frank Meloche GER 14:28:33 1:33:34 9:42 7:06:50 8:22 5:30:03
7 Werner Nesseler GER 14:31:29 2:05:05 5:32 6:16:59 4:29 5:59:21
8 Heinz Amstutz GER 15:20:04 1:56:54 10:27 7:00:20 0.00 0:00:00
 
  Women 60 - 64              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ingelore Köster GER 15:55:44. 1:51:50 7:55 7:14:00 6:07 6:35:49
 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gerhard Nießner GER 11:25:58 1:20:06 3:57 5:36:47 4:13 4:20:54
2 Henner Koepenik GER 13:05:29 1:49:31 7:42 6:21:10 3:54 4:43:10
3 Winfried Schmidt GER 13:09:09 1:39:08 7:52 5:41:17 2:55 5:37:55
4 Joachim Dr. Fischer GER 13:47:27 1:49:19 6:56 6:00:17 3:28 5:47:25
5 Motonori Sengoku JPN 14:41:53 1:47:16 5:06 6:37:07 4:05 6:08:17
6 Manfred Kohler GER 14:48:18 1:25:40 7:17 6:07:46 3:50 7:03:43
   
  Men 70 +              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Walter Hartig GER 14:58:41 1:36:57 9:49 7:04:10 13:55 5:53:48
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results