----------  TriSport  Denmark  ----------

Ironman Germany 2008

Frankfurth, Germany 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman Results

 
Result                                Date: July 6th 2008
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 McCormack Chris AUS 7:59.55 46.59 2.21 4:26.16 0.52 2:45.45
2 Llanos Eneko ESP 8:00.49 46.33 2.33 4:26.45 0.56 2:46.33 
3 Bracht Timo  GER 8:04.16 49.08 2.26 4:31.29 1.06 2:42.32
4 Brown Cameron NZL 8:08.29 49.16 2.44 4:31.32 0.58 2:46.41 
5 Llanos Hektor ESP 8:11.36 46.37 2.32 4:34.07 1.06 2:49.52
6 Raphael Jan GER 8:12.57 46.35 2.32 4:34.16 1.03 2:50.58
7 Böcherer Andreas GER 8:13.33 46.38 2.43 4:26.37 1.03 2:59.14
8 Fachbach Markus GER 8:19.29 49.04 2.24 4:31.56 1.02 2:57.24
9 Widmann Uwe GER 8:20.23 49.09 2.27 4:31.30 1.24 2:58.41
10 Göhner Michael GER 8:22.51 52.49 2.46 4:36.44 1.02 2:51.52 

 

Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Carritt Joanna GBR 9:43.19 1:00.31 3.22 5:17.17 1.23 3:20.46
2 Aumann Simone GER 9:48.09 57.08 3.22 5:15.45 1.22 3:30.31
3 Friedrich Konstanze GER 9:54.31 1:02.40 4.01 5:20.31 3.54 3:23.24
4 Schneider Lilli GER 9:55.59 55.51 4.20  5:45.00 1.48 3:47.05
5 Haywood Lucy GBR 9:57.20 58.08 3.34 5:26.42 1.18 3:27.37
6 Kinnegim Irene NED 10:01.18 1:02.38 4.34 5:08.03  2.47  3:43.16
7 Kühnlein Angela  GER 10:03.35 55.37  2.54 5:22.16 1.18 3:41.28
8 Leuendorff Anja NED 10:06.11 1:01.10 4.34 5:08.03 2.47 3:43.16
9 Rapp Sonja GER 10:09.40 59.39 3.30 5:17.00 1.11 3:43.18
10 Schmidt Betina DEN 10:11.14 1:00.29  3.54 5:29.09 2.02 3:35.38

 

Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Teuchner Wolfgang GER 8:46.24 52.09  2.52 4:31.53 1.38 3:17.51
2 Schaaf Constantin GER 9:08.59 1:11.01 5.07 4:53.18 1.23 2:58.07
3 Ziegler Andreas GER 9:16.07 53.56 3.02 4:44.18 2.13 3:32.37
4 Graute Matthias GER 9:23.51 54.43 3.15 5:01.54 0.54 3:23.02
5 Dreier Matthias GER 9:32.57 56.43 3.09 5:07.35 1.31 3:23.57
6 Altenbuchner Philipp GER 9:38.25 53.53 2.59 5:13.52 1.42 3:25.58
7 Stolzki Christian GER 9:40.28 55.25 3.09 6:10.45  2.13 3:21.36
8 Jacob Karl Friedrich GER 9:40.53 49.55 3.13 6:16.38 1.45 3:31.37
9 Marcilloux Laurent FRA  9:51.08 1:00.35 4.15 6:07.30 1.03 3:33.57
10 Pohl Julien GER 9:53.03 58.33 3.46 6:16.07 2.16 3:41.51

 

Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kühnlein Angela GER 10:03.35 55.37 2.54 5:22.16 1.18 3:41.28
2 Geier Andrea AUT 10:14.25 53.32 3.45 5:28.06 1.21 3:47.39
3 Schlott Anna-Lena GER 10:20.00 53.48 4.08 5:34.04 1.27 3:46.31
4 Kaltenecker Simone GER  10:35.53 59.13 3.24 5:39.03 3.02 3:51.10
5 Wolffram Lydia GER  11:09.43 1:10.16 5.02 5:51.30 2.02 4:00.50
6 Streiß Magdalena GER 11:12.36 57.59 4.00 5:55.17 1.53  4:13.26
7 Heiß Gina GER 11:19.57 1:22.42 4.45 5:47.16 2.27 4:02.45
8 Richter Judith GER 12:02.52 52.31 4.14 5:49.55 3.38 5:12.32
9 Schwoeppe Marie GER 12:23.26 1:15.45 5.30 6:12.00 3.08 4:47.01
10 Wiman Malin SWE 13:47.58 1:14.24 8.36 6:39.35 2.38 5:42.43

 

Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Venhorst Andreas GER 8:49.40 53.55 3.44 4:49.59 2.21 2:59.39
2 Lenz Hendrik GER 8:59.38 54.34 3.05 4:50.20 1.22 3:10.15
3 Roelz Roland GER 9:02.11 58.13 2.49 4:46.26 1.36 3:13.05
4 Geser Florian AUT 9:03.24 56.58 3.18 4:48.56 1.57 3:12.14
5 Scherer Matthias GER 9:04.12 49.42 2.27 4:49.01 0.49 3:22.11
6 Rohleder Michael GER 9:04.46 49.41 2.40 4:47.32 1.08 3:23.42
7 Imhoff Sven GER 9:09.38 55.59 3.10 4:57.32 1.50 3:11.05
8 Ureta-Zaugg Pablo SUI 9:11.14 51.59 2.39 5:04.02 2.04 3:10.27
9 Olsen Thomas Veje DEN 9:13.32 51.14 3.49 4:59.45 1.05 3:17.38
10 Esser Olivier BEL 9:15.39 52.04 3.32 4:57.32 0.59 3:21.30

 

Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schneider Lilli GER 9:55.59 57.49 3.37 5:17.40 2.10 3:34.41
2 Casado-Rezola Miren ESP 10:17.26 54.21 4.01 5:41.55 2.04 3:35.04
3 Bauer Carlolin GER 10:20.45 55.13 3.20 5:21.04 1.37 3:59.30
4 Fuchs Franca GER 10:34.06 55.51 4.20 5:45.00 1.48 3:47.05
5 Bohn Julia GER 10:38.22 58.02 3.15 5:37.23 1.36 3:58.04
6 Boehl Coletta GER 10:38.22 1:08.51  5.03 5:30.13 2.13 3:52.01
7 Swetlik Janina GER 10:43.46 56.51 3.59 5:37.18 3.48 4:01.49
8 Hafner Daniela GER 10:50.36 1:01.54 3.30 5:36.16 2.28 4:06.27
9 Tänzler Stefanie GER 10:54.16 52.12 3.57 5:29.39 1.21 4:27.06
10 Hager Catherine AUT 10:58.44 1:05.49 3.56 6:00.45 3.12 3:45.01

 

Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Werner Stefan  GER 8:41.09 49.59 2.51 4:35.43 1.46 3:10.48 
2 Wiesner Daniel GER 8:54.26 52.52 3.03 4:39.49 1.04 3:17.35
3 Huhndorf Martin GER 8:55.48 51.18 3.14 4:57.41 1.18 3:02.16
4 Müller Björn GER 8:58.04 52.38 3.09 4:51.06 1.02 3:10.07
5 Pfähler Mathias GER 8:58.24 1:00.04 3.26 4:44.15 1.49 3:08.47
6 Henneberger Ulrich GER 8:59.09 54.40 3.20 4:51.08 1.31 3:08.28
7 Veith Roman GER 9:03.56 52.05 4.30 4:56.28 1.32 3:09.19
8 Richard Jean-Baptiste FRA 9:04.27 51.53 3.14 4:54.04 0.42 3:14.33
9 Huning Jörg  GER 9:04.35 57.08 3.20 4:57.55 0.50 3:05.21
10 Huning Philipp GER 9:04.35 57.44 3.02 4:57.35 1.10 3:05.03

 

Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Carritt Joanna GBR 9:43.19 1:00.31 3.22 5:17.17 1.23 3:20.46
2 Aumann Simone GER 9:48.09 57.08 3.22 5:15.45 1.22 3:30.31
3 Friedrich Konstanze GER 9:54.31 1:02.40 4.01 5:20.31 3.54 3:23.24
4 Haywood Lucy GBR 9:57.20 58.08 3.34 5:26.42 1.18 3:27.37
5 Kinnegim Irene NED 10:01.18 1:02.38 4.34 5:08.03 2.47 3:43.16
6 Leuendorff Anja GER 10:06.11 1:01.10 3.30 5:17.00 1.11 3:43.18
7 Rapp Sonja GER 10:09.40 59.39 3.21 5:33.45 1.48 3:31.05
8 Kleidon Peggy GER 10:38.51 1:01.36 3.43 5:34.53 1.03 3:57.34
9 Kulas Maike GER 10:48.32 1:08.11 5.01 5:25.44 3.15 4:06.20
10 Reimer Susanne GER 10:53.10 54.23 4.58 5:37.03 3.24 4:13.20

 

Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Angst Wolfgang GER 8:44.06 52.00 2.56 4:44.25 1.20 3:03.23
2 Müller Kai GER 8:59.59 49.46 3.04 4:48.54 1.14 3:16.59
3 Jonischkeit Thorst GER 9:03.38 1:03.11 3.44 4:36.14 1.11 3:19.16
4 Wehle Alexander GER 9:03.44 57.40 3.52 4:54.39 1.23 3:06.08
5 Alem Boualem FRA 9:04.22 52.23 3.42 4:50.59 1.06 3:16.11
6 Hufnagel Marco GER 9:04.43 1:03.15 3.58 4:51.09 1.15 3:05.03
7 Christen Pirmin SUI 9:06.18 51.51 3.03 4:41.52 1.47 3:27.44 
8 Schneider Jörg GER 9:09.30 54.24 3.15 4:59.41 1.41 3:10.27
9 Ratajczak Sam BEL 9:09.50 49.54 3.52 4:55.16 1.34 3:19.13
10 Schmid Tobias GER 9:11.36 49.49 3.22 4:56.15 1.31 3:20.36

 

Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schmidt Betina  DEN 10:11.14 1:00.29 3.54 5:29.09 2.02 3:35.38
2 Jochem Simone GER 10:14.48 1:07.31 3.45 5:36.33 2.21 3:24.36
3 Hossfeld Susanne GER 10:25.06 1:07.56 4.30 5:22.48 4.09 3:45.40
4 Kunze Anja GER 10:26.37 1:01.58 4.54 5:22.37 1.33 3:55.33 
5 Horne Tracey GER 10:34.42 1:01.13 5.02 5:44.16 2.41 3:41.27 
6 Dr. Wolf Sabine GER 10:39.38 59.29 4.22 5:40.05 4.02 3:51.38
7 Timm Sabine GER 10:57.30 1:12.25 3.49 5:45.43 1.12 3:54.20
8 Bretting Nicole GER 11:07.57 1:13.04 5.48 5:51.01 2.15 3:55.47
9 Crone Angela GER 11:12.52 1:05.02 5.05 5:43.01 3.30 4:16.12
10 Mrug Andrea GER 11:16.49 57.20 5.28 5:56.49 2.56 4:14.15

 

Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Anstett Georg GER 8:44.15 54.01 3.32 4:38.57 1.05 3:06.38
2 Metz Dieter GER 9:08.48 57.46 3.31 4:56.29  1.29 3:09.31
3 Millard Eric FRA 9:13.00 54.50 4.19 4:50.28 2.38 3:20.42
4 Kiso Andreas GER 9:15.47 1:00.21 3.23 5:04.54 2.32 3:04.36
5 Heim Michael GER 9:19.03 1:00.11 3.13 4:59.04 1.10 3:15.23
6 Blood Rainer GER 9:21.21 52.14 3.07 5:00.31 1.17 3:24.11
7 Rodrigues Rui POR 9:22.50 49.52 4.01 5:22.41 1.25 3:04.50
8 Hanna Mike GER 9:26.26 1:04.49 3.38 4:58.21 1.28 3:18.08
9 May Gavin GBR 9:26.26 1:07.46 3.27 5:02.28 1.27 3:11.16
10 Maurer Thomas GER 9:26.56 55.58 3.10 4:58.14 1.05 3:28.28

 

Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dorr Claudia  GER 10:03.34 1:06.08 4.08 5:06.12 1.44 3:45.20
2 Behles Petra  GER 10:11.43 1:01.19 3.14 5:23.42 1.22 3:42.04
3 Mack Annette GER 10:29.39 56.43 3.35 5:33.01 1.58 3:54.20
4 Halmer Elke AUT 10:37.42 1:01.11 3.33 5:32.21 1.49 3:58.47
5 Seiler Ulrike GER 10:50.12 1:11.35 4.51 5:27.03 1.16 4:05.24
6 Fiedler Silke GER 10:56.53 1:07.36 6.45 5:49.46 2.56 3:49.48
7 Rotovnik Kozjek Nada SLO 11:02.08 58.00 5.56 5:46.13 1.36 4:10.22
8 Klimm Anke GER 11:06.59 1:17.01 4.32 5:47.53 2.05 3:55.27
9 Erlemann Gertraud GER 11:08.17 1:15.27 6.47 5:55.03 3.06 3:47.52
10 Braun Susanne GER 11:10.40 1:01.12 4.04 5:43.21 1.53 4:20.08

 

Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Azcon Roger FRA 9:17.22 54.48 3.15 4:58.38 1.42 3:18.58
2 Breuer Rainer GER 9:22.18 1:10.45 3.34 4:54.12 2.07 3:11.37
3 Ralfs John GER 9:25.19 56.50 4.01 4:54.13 1.13 3:29.01
4 Linke Christian GER 9:31.44 1:01.47 4.20 4:53.57 2.18 3:29.19
5 Lehrieder Gerald GER 9:35.45 1:02.03 4.17 5:12.53  1.06 3:15.24
6 Hagenbach Pascal FRA 9:35.56 1:02.59 4.09 5:05.29 1.09 3:22.09
7 Kraft Manfred GER 9:37.18 1:07.04 5.01 4:59.34 1.46 3:23.51
8 Peduto Diego ITA 9:37.53 52.03 3.45 5:16.20 1.27 3:24.16
9 Oertig Karl SUI 9:39.15 1:09.11 5.00 5:01.28 1.26 3:22.09
10 Haupt Heinz-Holger GER 9:42.55 55.07 3.41 5:09.15 1.42 3:33.07

 

Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bette Regine GER 10:51.02 1:11.55 4.38 5:42.09 2.12 3:50.06
2 Hössler Marita GER 11:09.22 1:00.46 4.49 5:49.07 1.36 4:13.02
3 Nageler Dagmar GER 11:19.58 1:16.30 5.18 5:51.06 5.42 4:01.20
4 Schiewe Claudia GER 11:28.42 1:15.05 5.59 5:45.34 1.33 4:20.30
5 Schenzielorz Johanna GER 11:36.15 1:28.01 3.55 6:01.11 3.16 3:59.50
6 Sievers Cordula GER 11:43.11 1:18.04 3.55 6:07.41 5.00 4:08.28
7 Jung Andrea GER 11:52.41 1:09.20 5.24 6:05.48 3.16 4:28.52
8 Pfeifle Julie USA 12:04.58 1:16.41 4.59 6:17.48 2.05 4:23.22
9 Kohn Birgit FRA 12:06.47 59.35 6.00 6:22.13 3.00 4:35.57
10 Helmuth Andrea GER 12:11.41 1:19.08 4.42 6:16.45 1.51 4:29.12

 

Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Timm Rolf GER 9:30.05 58.16 4.53 4:47.44 1.18 3:37.52
2 Schander Gerd-Peter GER 9:41.15 1:00.01 3.37 5:18.27 1.49 3:17.19
3 Weigert Uwe  GER 9:42.39 1:01.34 4.57 4:57.47 0.46 3:37.34
4 Wächtler Thomas GER 9:43.44 1:02.20 3.17 5:15.46 1.14 3:21.04
5 Abramowski Jasper GER 9:45.27 49.52 3.32 5:04.56 1.47 3:45.17
6 Laffont Marc  FRA 9:47.49 53.36 3.31 5:10.33 1.38 3:38.30
7 Brinkmann Wilm  GER 9:54.56 54.38 4.39 5:19.37 2.15 3:33.45
8 Jülfs Peter GER 10:13.39 1:06.44 5.38 5:18.00 1.46 3:41.30
9 Förster Gustav GER 10:19.42 1:06.22 6.29 5:11.43 1.56 3:53.11
10 Fordham Howard GER 10:24.49 1:02.59 5.05 5:02.27 1.37 4:12.39

 

Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heindl Monika GER 10:50.18 1:01.59 3.09 5:33.38 2.03 4:09.27
2 Snyder Cynthia USA 11:32.00 1:05.10 5.35 5:39.45 2.05 4:39.23
3 Midori Onoda JPN 13:35.53 1:25.51 10.35 7:13.25 4.51 4:41.09
4 Huber Brigitte GER 13:43.20 1:31.44 6.40 7:07.02 3.47 4:54.05
5 Imkeller Angelika GER 13:45.34 1:28.48 7.17 6:48.20 3.09 5:17.58
6 Selenz Christiane GER 14:12.29 1:16.45 9.38 6:56.37 4.57 5:44.31
7 Burgham Moira GER 14:23.06 1:27.32 9.33 7:09.19  4.35 5:32.05
8 Murata Satomi JPN 14:39.04 1:39.07 9.09 7:23.33  4.05 5:23.07
9 Weidlich Sabine GER 15:48.20 1:48.18 16.24 7:18.13 9.12 6:16.11

 

Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Roobrouck Jo BEL 10:05.29 1:07.48 5.10 5:07.42 3.05 3:41.42
2 Castilla Pedro ESP 10:09.44 1:00.30 4.02 5:16.12 2.13 3:46.44
3 Schultz Raimund GER 10:11.03 56.55 5.08 5:29.01 1.32 3:38.26
4 Gerwien Peter GER 10:18.14 1:16.35 4.10 5:08.21 1.36 3:47.30
5 Götz Manfred GER 10:34.34 1:08.48 5.26 5:25.25 2.19 3:52.35
6 Stribik Richard GER 10:47.08 1:12.20 7.35 5:29.35 2.53  3:54.44
7 Sigmundur Stefánsson ISL 10:47.54 1:02.01 7.30 5:53.18 2.53 3:42.10
8 Dr. Hilpert Manfred GER 10:53.34 1:15.19 4.30 5:25.36 2.09 4:05.58
9 Rosskopf Klaus GER 10:57.04 1:11.24 5.57 5:41.17 2.21 3:56.03
10 Nickol Walter GER 11:25.34 1:06.48 7.12 5:42.50 4.29 4:24.13

 

Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wille Monika GER 11:37.31 1:17.18 6.11 5:55.44 2.15 4:16.02
2 Schulz Karin GER 12:43.13 1:12.38 6.19 6:22.33 3.59 4:57.42
3 Buchholz Marion GER 14:26.42 1:54.19 11.39 6:53.44 5.00 5:22.00
4 Horbert Ingeborg GER 14:27.39 1:45.33 6.42 7:26.30 2.04 5:06.48
5 van Boggelen Geziena NED  14:55.39 1:29.25 15.01 7:12.23 11.00 5:47.48
6 Kumi Murakami JPN 15:39.56 1:19.37 8.57 8:17.19 3.47 5:50.14

 

Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Winkler Roland  GER 10:46.15  59.36 5.21 5:37.55  2.16  4:01.04
2 Scheibehenne Günth GER 10:56.04 1:15.40 5.07 5:48.10 2.08 3:44.58
3 Hitch Keith  USA 11:23.30 1:16.17 4.45 5:27.58 2.22 4:32.05
4 Weigel Franz-Josef GER 11:31.05 1:20.46 5.51 5:44.43 2.41 4:17.02
5 Taube Eric  ISR 11:32.19 1:06.26 6.35 6:06.05 3.01 4:10.11
6 Lautenbach Bernd GER 11:53.54 1:15.29 5.24 5:55.00 2.13 4:35.47
7 Bäuerle Jürgen GER 12:05.46 1:29.48 10.10 6:22.43 3.46 3:59.17
8 Mankel Harald GER 12:14.27 1:27.52 7.29 5:45.11 4.14 4:49.39
9 Steinberger Heinrich  AUT 12:31.05 1:19.35 7.45 6:14.56 1.59 4:46.47
10 Becker Lothar  GER 13:21.07 1:33.03 10.15 6:56.08  7.10 4:34.30

 

Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Köster Ingelore GER 15:17.48 1:36.58 8.44  7:14.48 4.42 6:12.36

 

Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Räisänen Risto SWE  10:48.48 1:08.53 5.10 5:17.48 2.31 4:14.23
2 Sackel Jochen GER 10:58.40 1:04.15  6.06 5:51.29 3.36 3:53.13
3 Nießner Gerhard GER 11:20.58 1:07.23 4.06 5:40.08 5.52 4:23.27
4 Schmidt Winfried GER 11:48.10 1:15.43 7.22 5:43.52 3.07  4:38.04
5 Kreiß Helmut  GER 12:41.28 2:04.03 9.46 5:51.34 6.57 4:29.05
6 Sengoku Motonori JPN 14:20.42 1:19.30 6.02 6:43.11 2.55 6:09.01

 

Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klittich Manfred GER 12:49.49 1:32.59 6.04 6:35.12 2.20 4:33.12
2 Sowaidnig Axel GER 13:10.12 1:26.56 9.49 6:45.20 4.28 4:43.37
3 Schacke Bernhard GER 14:51.32 1:36.15 11.09 7:21.28 7.22 5:35.16
4 Flach Kalli  GER 15:02.16 1:43.44 6.25 7:42.03 3.34 5:26.27
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results