--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

ETU - European Championships Longdistance Triathlon 2003

 Fredericia, Denmark 

 4k swim - 120k bike - 30k run

 
Results                            Date: August  3th  2003
Elite men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Torbjørn Sindballe DEN 5:43:48 0:52:18 0:01:24 2:55:56 0:00:57  1:53:14 
2 Guido Gosselink HOL 5:48:36 0:52:33  0:01:28  2:54:57 0:00:58  1:58:42 
3 Gerrit Schellens BEL 5:49:32 0:54:48 0:01:13 3:03:21 0:02:21 1:47:52
4 Nick Marland AUS 5:52:42 0:50:52 0:01:27 3:01:41 0:01:26 1:57:20
5 Petr Vabrousek TJE 5:52:57 0:55:55 0:01:34 3:01:55 0:00:59 1:52:36
6 Jan Vodehnal TJE 5:54:06 0:52:44 0:01:20 3:04:17 0:01:00 1:54:47
7 Casper Van den Burgh HOL 5:54:39 0:50:55 0:01:27 2:58:50 0:01:20 2:02:10
8 Tom Söderdahl FIN 5:57:20 0:52:07 0:01:26 3:04:48 0:02:34 1:56:28
9 Jimmy Johnsen DEN 6:02:15 0:54:42 0:01:14 3:03:54  0:00:46  2:01:41
10 Frederic Kohl AUT 6:02:39 0:52:29 0:01:26 3:04:22 0:01:16 2:03:09
11 Michael Elmshøj DEN 6:03:11 0:55:58 0:01:32 3:05:44 0:01:07 1:58:52
12 Kim Visby DEN 6:07:39 0:56:03 0:01:41 3:00:30 0:01:06 2:08:19
13 Ole Stougård DEN 6:07:46 0:56:07 0:01:38 3:05:28 0:01:11 2:03:23
14 Alessandro Alessandri ITA 6:08:00 1:06:45 0:01:29 3:11:54 0:00:54 1:47:01
15 Tommy Nielsen DEN 6:12:21 0:55:56 0:01:38 3:05:42 0:01:18 2:07:49
 
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Edith Niederfriniger ITA 6:40:24 0:56:58 0:01:36 3:30:59 0:03:03 2:07:51
2 Lisbeth Kristensen DEN 6:41:33 0:56:55 0:01:30 3:26:20 0:00:58 2:15:52
3 Sione Jongstra HOL 6:43:37 1:03:25 0:01:46 3:20:09 0:02:46 2:15:33
4 Rachel Horn GBR 6:48:17 1:03:09 0:01:57 3:25:12 0:01:03 2:16:58
5 Beth Thomson GBR 6:48:50 0:54:21 0:01:28 3:20:57 0:01:00 2:31:07
6 Karin Forsberg SWE 6:49:54 0:58:16 0:02:19 3:25:57 0:01:36 2:21:47
7 Manuela Ianesi ITA 6:51:36 0:55:20 0:01:38 3:32:34 0:01:35 2:20:31
8 Tiina Boman FIN 6:54:40 1:04:52 0:01:36 3:23:55 0:02:46 2:21:32
9 Stefania Bonazzi ITA 6:57:52 1:07:43 0:01:28 3:29:24 0:01:43 2:17:35
10 Marijke Zeekant HOL 6:59:50 0:57:48 0:01:41 3:32:35 0:01:50 2:25:57
 
 
Men 20 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Olivier Lyoen FRA 6:31:56 0:55:14 0:01:44 3:18:47 0:00:45 2:15:28
2 Per Svenningsen DEN 6:33:04 0:55:15 0:01:43 3:18:30 0:01:00 2:16:38
3 Bjarne Møller DEN 7:09:41 1:08:46 0:01:53 3:14:04 0:01:22 2:43:38
4 Mark Måberg DEN 7:16:24 1:07:42 0:02:31 3:33:56 0:01:47 2:30:30
5 Dennis Jespersen DEN 7:29:47 1:10:19 0:01:40 3:35:39 0:02:01 2:40:11
6 Keld Hejlskov DEN 7:45:37 1:20:12 0:03:04 3:41:37 0:01:02 2:39:45
7 Robert Young GBR 7:52:26 1:12:20 0:01:40 3:37:07 0:00:59 3:00:21
8 Alex Kristensen DEN 7:54:30 1:17:46 0:02:34 3:40:56  0:01:25  2:51:52
9 Sune Mejlvang DEN 7:59:07 1:10:37 0:02:15 3:44:29 0:01:32 3:00:17
10 Steffen Nielsen DEN 8:21:29 1:01:46 0:01:58 3:53:31 0:01:54 3:22:21
 
 
Women 20 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Alina Padleckaite LIT 07:08:21 1:06:34 0:02:26 3:39:21 0:01:20 2:18:42
2 Helene Pallesen DEN 07:33:52 1:20:02 0:01:29 3:44:37 0:00:53 2:26:53
3 Helene Højrup DEN 08:06:46 1:26:46 0:02:15 3:47:40 0:02:03 2:48:05
4 Maja Dahl DEN 10:44:09 1:23:20 0:07:36 4:42:45 0:03:36 4:26:54
 
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sebastian Linke GER 6:17:59 0:55:13 0:01:32 3:15:43 0:01:33 2:04:00
2 Sebastian Longree GER 6:25:28 0:58:05 0:01:44 3:19:19 0:01:15 2:05:07
3 Jesper Olesen DEN 6:36:26 1:01:01 0:02:13 3:14:51 0:01:01 2:17:22
4 Kasper Rugholm Henriksen DEN 6:39:33 0:51:07 0:01:20 3:18:28 0:01:16 2:27:24
5 Ronni Bengtson Jacobsen DEN 6:41:03 0:56:32 0:02:19 3:16:50 0:02:31 2:22:52
6 Jann Christian Bruhn DEN 6:49:34 1:02:12 0:01:51 3:22:45 0:01:01 2:21:47
7 Rune Skov DEN 6:50:30 1:03:23 0:02:19 3:19:35 0:01:10 2:24:05
8 Anders Hjortlund DEN 6:54:06 1:12:03  0:01:48 3:27:35 0:00:52 2:11:50
9 Johannes Cremer BEL 6:56:06 1:07:52 0:01:52 3:21:19 0:01:29 2:23:36
10 Aleksander Sørensen-Markovic DEN 6:56:43 1:05:45 0:02:30 3:22:44 0:01:26 2:24:21
 
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mette C. Ørngreen DEN 7:46:24 1:10:01 0:04:25 3:55:47 0:02:16 2:33:57
2 Marie-Louise Sølyst DEN 7:54:40 1:14:43 0:04:18 3:41:44 0:01:57 2:52:01
3 Signe Slot Jacobsen DEN 8:12:06 1:25:53 0:02:55 3:45:15 0:01:56 2:56:09
4 Mette Sørensen DEN 8:29:06 1:22:12 0:04:37 4:05:05 0:02:14 2:55:00
5 Judit Spiegl HUN 8:38:29 1:22:14 0:02:45 3:52:20 0:01:56 3:19:16
6 Erika Heintz SWE 8:58:11 1:11:42 0:02:14 3:51:51  0:02:15  3:50:11
 
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Thomas Weber GER 6:22:03 0:57:47 0:01:39 3:19:23 0:01:06 2:02:10
2 Thomas Mortensen DEN 6:25:42 0:55:11 0:02:00 3:18:20 0:01:15 2:08:59
3 Thorbjørn Jensen DEN 6:29:43 1:00:58 0:01:40 3:16:42 0:01:17 2:09:08
4 Jakob Lorentzen DEN 6:31:21 1:01:58 0:02:12 3:11:54 0:01:12 2:14:07
5 Bo Ballegaard DEN 6:34:23 0:55:19 0:01:56 3:18:24 0:01:11 2:17:36
6 Kim Jessing Pedersen DEN 6:41:38 1:00:55 0:01:56 3:22:42 0:01:20 2:14:46
7 Frederik Lassen DEN 6:41:45 1:05:58 0:02:31 3:11:43 0:01:16 2:20:20
8 Wael Adlouni DEN 6:43:14 1:01:54 0:01:37 3:19:54 0:01:16  2:18:35 
9 Dennis Pharsen DEN 6:45:35 1:05:01 0:02:42 3:17:27 0:01:23 2:19:04
10 Filip Peetroons BEL 6:46:31 1:00:23 0:02:06 3:23:24 0:04:42 2:15:57
 
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Betina Schmidt DEN 7:57:21 1:09:41 0:02:06 3:48:37 0:01:39 2:55:20
2 Bettina Jensen DEN 8:18:49 1:13:56 0:02:49 4:02:57 0:01:20 2:57:49
 
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jonas Christoffersen DEN 6:27:38 1:00:22 0:01:57 3:16:56 0:01:04 2:07:21
2 Bent Andersen DEN 6:36:27 0:58:32 0:01:28 3:19:20 0:01:37 2:15:32
3 Christian Kirchberger SWE 6:41:35 1:02:01 0:01:55 3:15:24 0:01:02 2:21:16
4 Orla Nielsen DEN 6:43:24 1:06:44 0:02:05 3:17:47 0:02:07 2:14:44
5 Michael Kruse GER 6:45:31 1:06:42 0:02:04 3:21:27 0:01:30 2:13:50
6 Morten Tolsgaard Jensen DEN 6:50:50 0:57:43 0:01:40 3:11:32 0:01:22 2:38:36
7 Winfried Eistert GER 6:51:59 1:01:56 0:03:34 3:24:05 0:02:59 2:19:27
8 Carsten Jørgensen DEN 6:53:40 1:07:01 0:02:18 3:11:53 0:03:13 2:29:16
9 Hans Bouwmeester HOL 6:55:16 0:58:30 0:01:57 3:17:57 0:01:51 2:35:03
10 Bo Hansen DEN 7:06:42 1:11:00 0:02:39 3:24:31 0:05:01 2:23:33
26 Tue Kallestrup DEN 8:18:06 1:14:20 0:03:20 3:37:45 0:02:21 3:20:23
 
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sofie Dovrén SWE 7:23:24 1:02:18 0:01:57 3:41:23 0:02:19 2:35:30
2 Jona Dahlqvist SWE 7:58:13 1:09:31 0:02:01 3:54:56 0:01:34 2:50:14
3 Åsa Skillius SWE 8:19:30 1:20:19 0:03:16 4:01:04 0:02:08 2:52:45
 
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frank Groen GER 6:28:39 0:58:48 0:02:02 3:14:32 0:01:29 2:11:51
2 Sofus Lyngbo DEN 7:01:34 1:03:53 0:02:21 3:23:55 0:02:03 2:29:24
3 Preben Dalsgård Nielsen DEN 7:02:02 1:10:00 0:02:04 3:24:18 0:01:02 2:24:39
4 Lars Mølgaard DEN 7:04:03 1:07:13 0:02:46 3:18:21 0:02:23 2:33:22
5 Thomas Marten GER 7:14:16 1:09:46 0:02:17 3:35:45 0:01:25 2:25:05
6 Bo Hansen DEN 7:17:36 1:12:27 0:01:54  3:27:02  0:01:47 2:34:29
7 Dennis Jørgensen DEN 7:18:35 1:10:28 0:02:07 3:35:24 0:02:08 2:28:30
8 Jan Ø. Nielsen DEN 7:18:51 1:17:39 0:02:12 3:30:27 0:01:52 2:26:43
9 Mark Tempest GBR 7:30:42 1:12:25 0:02:48 3:34:41 0:01:24 2:39:25
10 Kenneth J. Børgesen DEN 7:33:59 1:21:48 0:03:28 3:32:06 0:01:54 2:34:46
 
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cinzia Arduzzoni ITA 7:55:27 1:18:07 0:03:44 3:50:50 0:01:39 2:41:08
2 Birgit Buch DEN 8:06:09 1:20:40 0:02:37 3:57:28 0:01:33 2:43:53
3 Pilar Roldan ESP 8:58:24 1:28:23 0:04:07 4:17:00 0:02:34 3:06:22
4 Anette Egelborg DEN 9:51:21 1:22:40 0:04:27 4:16:57 0:03:44 4:03:36
 
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Andrzej Majchrzakowski POL 6:35:32 1:00:31 0:02:25 3:20:13 0:01:59 2:10:27
2 Magnus Jensen DEN 6:48:46 1:12:19 0:01:42 3:14:02 0:01:22 2:19:23
3 Birger Frederiksen DEN 6:59:22 1:09:52 0:02:14 3:19:55 0:02:14 2:25:08
4 Finn Nielsen DEN 7:11:02 1:12:08 0:02:16 3:26:24 0:01:34 2:28:42
5 Jørgen P. Nielsen DEN 7:13:30 1:19:09 0:02:58 3:24:09 0:01:28 2:25:48
6 Ingo Sander GER 7:32:23 1:07:27 0:00:00 3:43:57 0:03:02 2:37:58
7 Zbigniew Mazurczyk POL 7:40:03 1:07:08 0:02:20 3:44:46 0:04:08 2:41:43
8 Reginald Lacourt BEL 7:41:02 1:20:26 0:03:28 3:33:54 0:02:40 2:40:36
9 Raimund Cipura GER 7:53:03 1:12:06 0:04:40 3:56:10 0:02:40 2:37:28
10 Erik Rosbirk DEN 8:05:12 1:26:35 0:03:40 3:36:29 0:02:35 2:55:55
 
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vibeke Hansen DEN 7:13:39 1:16:48 0:02:25 3:37:21 0:01:44 2:15:24
2 Heidemarie Michaelis-Steck GER 8:06:21 1:28:30 0:03:33 3:50:55 0:03:16 2:40:09
3 Lis Winther Betzer DEN 8:20:49 1:26:49 0:02:47 3:49:10 0:02:22 2:59:42
4 Pia Kjelgaard DEN 8:55:30 1:56:36 0:03:44 4:05:47 0:02:31 2:46:53
 
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ole Hansen DEN 7:10:52 1:12:57 0:02:29 3:17:09 0:02:05 2:36:14
2 Dieter Holz GER 7:23:27 1:12:31 0:02:36 3:37:57 0:01:56 2:28:29
3 Palle Lorentzen DEN 7:32:27 1:17:28 0:03:23 3:35:45 0:02:21 2:33:33
4 Henning Møller Hansen DEN 7:40:17 1:23:29 0:03:30 3:26:29 0:01:39 2:45:12
5 Per Tingskov DEN 7:43:02 1:24:53 0:05:18 3:34:23 0:02:19 2:36:10
6 Drevis Schuurman HOL 8:22:11 1:09:39 0:02:53 3:38:14 0:03:12 3:28:15
7 John Rasmussen DEN 8:32:25 1:38:48 0:04:05 3:52:19 0:05:31 2:51:42
8 Kent Magelund DEN 8:35:48 1:40:28 0:04:09 3:52:50 0:03:18 2:55:06
9 Jørn Jensen DEN 9:03:15 1:36:00 0:05:08 4:05:04 0:03:25 3:13:40
10 Tonni Boysen DEN 9:05:00 1:36:51 0:04:05 4:13:46 0:03:16 3:07:04
 
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Senna S. Madsen DEN 9:01:36 1:29:45 0:03:39 4:26:48 0:02:56 2:58:29
 
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Visti Petersen DEN 7:27:02 1:26:38 0:02:54 3:30:36 0:01:52 2:25:05
2 Steen Ludvigsen DEN 8:09:31 1:26:21 0:03:29 3:51:48 0:02:51 2:45:04
3 Lambert Veen HOL 8:23:42 1:28:34 0:02:21 3:50:06 0:02:09 3:00:34
 
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gertie Jensen DEN 8:37:57 1:20:29 0:03:57 4:07:02 0:02:08 3:04:22
2 Bente Lauritsen DEN 8:48:22 1:36:34 0:03:15 4:17:29 0:01:25 2:49:40
3 Jeanette Igra ISR 9:04:23 1:19:20 0:02:36 4:06:39 0:02:16 3:33:33
 
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Knud Aagaard DEN 08:02:45 1:26:32 0:03:13 3:36:26 0:01:59 2:54:38
2 Bjarne Outzen DEN 08:05:28 1:22:52 0:02:57 3:51:58 0:02:43 2:44:59
3 Leif Kristiansen DEN 08:19:30 1:17:16 0:02:27 3:59:55 0:02:31 2:57:23
4 Lothar Lange DEN 09:33:07 1:17:55 0:04:47 4:24:15 0:05:05 3:41:07
5 Finn Vang DEN 10:44:09 1:23:12 0:05:46 4:44:24 0:02:24 4:28:25
 
 
Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grete Lange DEN 9:49:40 1:42:08 0:03:39 4:37:10 0:03:34 3:23:11
 
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Axel Crenzien DEN 9:02:23 1:44:42 0:05:54 3:59:22 0:04:21 3:08:06
2 Bøje Strømberg SWE 9:41:42 1:31:13 0:04:03 4:28:02 0:02:19 3:36:07
 
 
Men 70 - 74
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Benny Ohlsen DEN 9:43:56 1:37:55 0:06:02 4:35:13 0:04:08 3:20:40
 TriSport Denmark   -   Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results