--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

ITU World Championships

Longdistance Triathlon 2005 

Fredericia, Denmark  
3k swim - 120k bike - 30k run
 
Results                             Date: August 7th 2005
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Zemtsev, Viktor UKR 5:41:39 0:51:32 1:50 2:59:32 1:16  1:47:31
2 Vanhoennacker, Marino BEL 5:41:47 0:51:05 1:32 2:59:43  1:04  1:48:26 
3 Lefloch, Xavier FRA 5:41:52 0:50:58 1:41 2:59:52 1:12 1:48:12
4 Colting, Jonas SWE 5:43:16 0:49:47 1:28 3:01:30  2:29 1:48:04
5 Loy, Julien FRA 5:43:34 0:49:44  1:32  3:01:32 1:31 1:49:19
6 Colucci, Reinaldo BRA 5:45:07 0:49:46 1:54  3:00:17 1:06 1:52:08
7 Schellens, Gerrit BEL 5:46:21 0:54:07 1:48 3:00:53 1:20 1:48:16
8 Chabaud, Francois FRA 5:48:24 0:51:01 1:29 2:58:09 1:29  1:56:18
9 BLAKE, Jasper CAN 5:50:52 0:51:35 1:41 3:04:23 1:09 1:52:07
10 Zamora, Marcel ESP 5:51:28 0:50:42 1:39 3:06:21 1:15 1:51:33
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Smet, Kathleen BEL 6:19:05 0:52:50 2:06  3:23:08 1:31 1:59:34
2 Carfrae, Mirinda AUS 6:27:10 0:59:53 1:42 3:25:16 1:20 1:59:03
3 Boman, Tiina FIN 6:29:52 0:57:14 2:00  3:23:33 1:31 2:05:37
4 Van Vlerken, Yvonne NED 6:32:13 1:00:33 1:59 3:20:26 1:34 2:07:44
5 Egyed, Nikki AUS 6:34:00 0:59:58 1:38 3:20:59 2:57 2:08:31
6 Kolters, Charlotte DEN 6:35:26 0:53:52 2:12 3:28:09 1:51 2:09:24
7 Bayley, Abigail GBR 6:37:21 0:57:20 1:45 3:27:06 1:35 2:09:37
8 Gallov, Linda USA 6:38:10 0:50:41 1:30 3:28:39 1:31  2:15:51
9 Kozulina, Tamara UKR 6:39:54 1:04:53 1:44 3:27:16 1:18 2:04:46
10 Bij De Vaate, Heleen NED 6:41:27 1:06:17 2:14 3:25:40 1:58 2:05:21
 
Men 20 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Matthijs Van Scheijen NED 06:09:29 00:45:32 00:01:37 03:07:10 00:01:34 02:13:38
2 Jens Grønbek DEN 06:19:28 00:48:45 00:03:03 03:12:42 00:01:46 02:13:13
3 Jacob Lauwring Andersen DEN 06:20:17 00:46:17 00:03:25 03:23:31 00:01:53 02:05:13
4 Gregoire Pallardy FRA 06:29:13 00:41:15 00:02:33 03:19:07 00:01:26 02:24:54
5 Imanol Gonzalez ESP 06:30:26 00:50:12 00:02:51 03:21:51 00:01:29 02:14:06
6 Chris Lemke GER 06:34:14 00:53:22 00:01:50 03:23:03 00:01:35 02:14:26
7 Matthias Dippong GER 06:41:30 00:48:26 00:02:59 03:26:47 00:01:41 02:21:39
8 Kyle Bridgeman NZL 06:45:05 00:48:48 00:01:41 03:21:58 00:01:30 02:31:09
9 Jesper Jensen DEN 06:59:39 00:52:29 00:03:15 03:25:47 00:02:21 02:35:48
10 Joél Fitzpatrick USA 07:06:11 00:50:54 00:03:34 03:31:19 00:03:21 02:37:04
 
Women 20 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 April Gellatly USA 07:13:07 00:48:44 00:04:29 03:41:25 00:02:02 02:36:29
2 Caroline Traversi FRA 07:49:35 00:52:04 00:03:32 04:03:29 00:02:18 02:48:15
3 Anne Jacobsen DEN 07:59:40 00:54:20 00:04:27 03:55:31 00:02:31 03:02:53
4 Elizabeth Hoeppner CAN 08:22:23 01:05:53 00:03:23 04:09:54 00:02:54 03:00:21
5 Kathy Hawthorne CAN 08:25:12 00:57:47 00:04:47 03:54:32 00:05:38 03:22:30
6 Sandra Singleton USA 08:35:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
7 Lyndsey-Kate Morice CAN 08:37:18 00:57:35 00:05:49 04:23:36 00:02:58 03:07:21
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lukas Vrobel CZE 05:52:22 00:46:03 00:02:07 03:07:05 00:01:45 01:55:24
2 Aleksandar Sørensen-Markovic DEN 06:03:41 00:47:06 00:03:01 03:07:10 00:01:40 02:04:46
3 PJ Deschenes USA 06:08:55 00:46:07 00:02:11 03:10:53 00:01:23 02:08:23
4 Egoitz Zalakain ESP 06:11:22 00:49:00 00:02:36 03:10:10 00:01:45 02:07:52
5 Morten Bokær Petersen DEN 06:13:56 00:45:40 00:02:11 03:11:30 00:01:31 02:13:07
6 Per Svenningsen DEN 06:15:38 00:41:22 00:01:41 03:20:51 00:01:41 02:10:05
7 Martin Henrich GER 06:18:33 00:44:38 00:02:16 03:21:50 00:01:10 02:08:41
8 Richard Stabler GBR 06:20:21 00:45:46 00:02:29 03:14:44 00:01:23 02:16:02
9 Allan Carlsen DEN 06:21:02 00:56:55 00:02:52 03:07:42 00:01:52 02:11:42
10 Nis Sienknecht GER 06:31:14 00:47:48 00:02:07 03:12:48 00:01:13 02:27:20
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jen Turner CAN 07:10:47 00:49:57 00:02:03 03:48:55 00:01:59 02:27:56
2 Line Brix Frandsen DEN 07:22:11 01:02:38 00:03:35 03:48:28 00:02:07 02:25:26
3 Lina Augaitis CAN 07:23:35 00:56:00 00:03:33 03:42:58 00:01:35 02:39:30
4 Samantha Gardner GBR 07:39:40 00:45:53 00:03:05 04:05:53 00:01:48 02:43:03
5 Michelle Wedemeyer USA 07:42:03 00:51:58 00:03:29 03:50:48 00:03:02 02:52:48
6 Pamela Welch USA 07:48:50 00:59:40 00:06:23 03:54:54 00:03:12 02:44:44
7 Michelle Hatton AUS 08:01:21 00:59:15 00:03:57 04:06:37 00:03:08 02:48:25
8 Andrea Newton GBR 08:02:41 00:49:59 00:04:37 04:09:05 00:04:50 02:54:12
9 Rebecca Newman USA 08:10:37 01:02:15 00:06:10 03:53:28 00:02:07 03:06:39
10 Carolina Mantilla USA 08:33:45 01:14:12 00:04:37 04:09:09 00:02:25 03:03:24
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jürgen Meymann GER 05:58:51 00:49:05 00:02:36 03:07:28 00:01:03 01:58:42
2 Tommy Nielsen DEN 06:07:31 00:42:15 00:02:30 03:09:45 00:01:25 02:11:37
3 Bo Ballegaard DEN 06:09:16 00:42:21 00:02:32 03:10:11 00:01:35 02:12:38
4 Nicholas Wiebe GER 06:10:48 00:44:37 00:02:45 03:22:47 00:02:12 01:58:29
5 Marc-Philipp Prins GER 06:11:48 00:46:21 00:02:41 03:14:07 00:01:41 02:07:01
6 Marco Troni ITA 06:16:36 00:52:12 00:03:40 03:17:28 00:02:43 02:00:36
7 Carsten Meyer GER 06:27:49 00:00:00 00:00:00 03:09:10 00:01:37 02:27:10
8 Henrik Friis DEN 06:32:05 00:53:02 00:03:34 03:16:48 00:01:20 02:17:22
9 Keld Thomsen DEN 06:37:25 00:56:37 00:03:30 03:19:35 00:01:31 02:16:14
10 Scott Gac USA 06:38:59 00:49:08 00:03:25 03:13:27 00:02:56 02:30:06
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Eldrydd Davies GBR 06:58:59 00:50:44 00:01:56 03:37:45 00:01:26 02:27:11
2 Birgitte Christensen DEN 07:00:22 00:54:24 00:03:20 03:30:30 00:02:50 02:29:19
3 Ruth Elliott GBR 07:01:08 00:58:18 00:03:02 03:29:55 00:02:33 02:27:21
4 Andrea Wendt GBR 07:05:51 00:51:56 00:03:09 03:32:14 00:01:39 02:36:56
5 Jenny Gowans NZL 07:10:06 00:50:46 00:04:10 03:44:09 00:02:20 02:28:44
6 Silja Rohfing GER 07:12:46 01:00:06 00:05:00 03:38:14 00:01:43 02:27:46
7 Martine Verweij NED 07:25:05 00:57:57 00:04:20 03:45:39 00:02:30 02:34:41
8 Shelly Campbell USA 07:39:25 00:52:05 00:02:54 03:55:07 00:02:47 02:46:33
9 Claudia Schmidt GER 07:41:34 01:02:03 00:02:50 03:44:56 00:02:17 02:49:30
10 Monica Robbers USA 07:41:53 00:56:53 00:03:18 03:51:20 00:02:09 02:48:15
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Oliver Bergmann GER 06:04:49 00:43:48 00:01:57 03:05:14 00:01:21 02:12:31
2 Jonas Christoffersen DEN 06:08:53 00:46:15 00:03:15 03:11:30 00:01:08 02:06:47
3 Thorstein Gystad DEN 06:19:57 00:52:25 00:02:31 03:16:49 00:01:44 02:06:29
4 Jens Gydesen DEN 06:22:55 00:44:43 00:02:03 03:05:18 00:01:24 02:29:28
5 Frank Gehse GER 06:22:57 00:43:49 00:01:49 03:17:08 00:01:38 02:18:35
6 Jens Borchardt GER 06:24:13 00:45:05 00:01:35 03:07:36 00:01:11 02:28:48
7 Farshad Charmforoosh USA 06:24:24 00:46:21 00:02:35 03:23:07 00:01:47 02:10:35
8 Steffen Lund-Hansen DEN 06:25:03 00:47:39 00:02:37 03:18:38 00:01:46 02:14:26
9 Gorka Blasco ESP 06:30:25 00:46:13 00:02:03 03:21:04 00:01:49 02:19:19
10 Klaus Hallø DEN 06:31:02 00:49:10 00:02:38 03:17:21 00:02:06 02:19:49
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Linnea Humphrey CAN 06:55:03 00:51:52 00:04:19 03:34:53 00:02:16 02:21:45
2 Claudia Frank GER 07:03:26 00:52:59 00:02:53 03:29:36 00:01:27 02:36:34
3 Malene Munkholm DEN 07:06:40 00:54:32 00:03:08 03:39:19 00:02:42 02:27:01
4 Nancy McElwain USA 07:19:14 00:53:24 00:04:14 03:37:24 00:02:05 02:42:09
5 Ruth Bramdbrook GBR 07:19:53 00:50:50 00:05:14 03:50:47 00:03:45 02:29:19
6 Francesca Osowska GBR 07:24:46 00:52:57 00:03:43 03:45:09 00:02:24 02:40:35
7 Jennifer Hutchison USA 07:31:08 00:57:38 00:03:30 03:42:07 00:02:48 02:45:07
8 Kelda Spratt GBR 07:32:08 00:53:50 00:02:47 04:06:47 00:02:49 02:25:58
9 Jane Tickner AUS 07:38:12 00:55:48 00:03:15 04:02:25 00:02:25 02:34:21
10 Julie Murphy USA 07:39:50 00:46:21 00:07:24 04:08:37 00:02:38 02:34:52
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Steen Meyer DEN 06:08:58 00:52:49 00:03:24 03:08:03 00:01:41 02:03:04
2 Frank Groen GER 06:17:16 00:00:00 08:51:11 03:13:32 00:01:57 02:10:00
3 Lieven Denolf BEL 06:24:54 00:49:57 00:02:24 03:19:39 00:01:32 02:11:24
4 Morten Baden Jørgensen DEN 06:26:45 00:52:25 00:01:55 03:13:54 00:01:54 02:16:39
5 Riccardo Re ITA 06:31:06 00:43:49 00:02:36 03:26:38 00:02:10 02:15:54
6 Winfrid Eistert GER 06:39:24 00:48:54 00:03:26 03:27:43 00:02:08 02:17:14
7 Clive Hughes GBR 06:40:43 00:53:23 00:02:26 03:19:24 00:02:18 02:23:15
8 David Edwards GBR 06:41:28 00:47:15 00:02:24 03:25:56 00:02:28 02:23:27
9 Ingo Pernt GER 06:45:40 00:51:35 00:03:01 03:35:11 00:02:25 02:13:29
10 Thomas Nielsen DEN 06:46:43 00:47:31 00:04:37 03:27:13 00:02:22 02:25:01
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jeannie Fry GBR 06:57:50 00:57:36 00:03:12 03:39:01 00:01:57 02:16:07
2 Sabine Greipel AUT 07:01:00 00:52:00 00:01:54 03:39:01 00:01:40 02:26:28
3 Cheryl Lynch CAN 07:32:27 00:49:33 00:02:58 03:40:37 00:02:35 02:56:46
4 Lori Dawson USA 07:43:02 00:53:55 00:03:50 04:01:35 00:03:05 02:40:39
5 Merce Magem ESP 07:44:22 01:01:27 00:06:25 04:03:22 00:02:21 02:30:48
6 Kimberley Kruse USA 07:51:58 01:01:05 00:03:30 04:01:06 00:02:48 02:43:31
7 Michelle Elmitt AUS 08:12:30 01:03:22 00:04:02 03:55:12 00:03:51 03:06:05
8 Ruth Monnig USA 08:17:29 00:48:57 00:04:48 03:53:33 00:04:08 03:26:05
9 Suzanne Filter GER 08:18:46 01:01:26 00:06:46 04:03:42 00:03:13 03:03:42
10 Christine Costiff GBR 08:27:17 01:14:26 00:04:59 04:14:47 00:04:26 02:48:41
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Richard Van Diesen NED 06:13:06 00:47:29 00:02:02 03:13:20 00:01:54 02:08:23
2 Juha Ristolainen FIN 06:19:03 00:53:25 00:02:26 03:19:04 00:01:44 02:02:25
3 Andrzej Majchrzakowski POL 06:31:30 00:47:15 00:03:27 03:23:55 00:01:44 02:15:10
4 Sofus Lyngbo DEN 06:35:31 00:45:51 00:02:57 03:25:26 00:01:33 02:19:45
5 Berrie Zoontjens NED 06:35:42 00:57:13 00:03:01 03:11:52 00:01:34 02:22:03
6 Jan Havlicek CZE 06:40:57 00:54:54 00:03:09 03:17:54 00:01:58 02:23:04
7 Magnus Jensen DEN 06:42:15 00:57:44 00:02:21 03:18:02 00:02:15 02:21:55
8 Michael Tramp Roe DEN 06:48:04 00:53:45 00:05:04 03:22:28 00:02:01 02:24:48
9 Thomas Marten GER 06:54:19 00:53:29 00:02:58 03:31:34 00:01:39 02:24:40
10 Jesper Grønbek DEN 07:01:33 00:57:01 00:04:46 03:46:17 00:02:33 02:10:57
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Isabella Cuder AUT 07:25:34 00:51:33 00:02:46 03:50:33 00:01:34 02:39:11
2 Charlotte Baarsøe DEN 07:40:56 01:01:26 00:02:44 03:53:06 00:02:00 02:41:42
3 Beverley Dunne CAN 07:47:09 00:57:37 00:04:31 03:54:43 00:02:59 02:47:20
4 Anne Fuller GBR 08:10:04 01:08:58 00:06:52 03:56:27 00:05:06 02:52:42
5 Maureen Brook CAN 08:12:51 01:02:39 00:05:37 04:06:26 00:03:01 02:55:10
6 Julie Sands USA 08:18:19 01:05:16 00:05:11 04:16:53 00:02:32 02:48:28
7 Carolan Smerdom GBR 08:22:48 01:09:00 00:04:42 03:53:45 00:03:02 03:12:20
8 Melissa Dipple USA 08:27:42 00:56:53 00:05:05 04:23:35 00:02:10 03:00:02
9 Kate Whitaker CAN 08:31:09 00:54:36 00:05:49 04:05:42 00:06:10 03:18:53
10 Lisa Clines USA 08:44:40 01:13:14 00:21:31 04:17:48 00:04:42 02:47:28
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Antti Ojala FIN 06:39:35 00:49:18 00:03:56 03:21:40 00:02:35 02:22:07
2 Karl-Heinz Oberhuber GER 06:47:05 00:53:12 00:02:43 03:24:33 00:02:01 02:24:38
3 Hans Ludwig Sattler GER 06:47:19 00:47:58 0:00:00:00 0:00:00:00 0:00:00:00 02:16:42
4 Pekka Hyttinen FIN 06:50:07 01:03:21 00:02:16 03:24:59 00:02:39 02:16:54
5 Raimund Schultz GER 06:57:41 00:49:04 00:04:27 03:40:04 00:02:18 02:21:50
6 Richard Gray GBR 07:11:40 01:01:43 00:02:36 03:34:30 00:02:32 02:30:20
7 Miroslav Vrastil CZE 07:13:31 00:56:45 00:03:22 03:30:32 00:02:27 02:40:27
8 Mark Carty GBR 07:17:04 00:48:12 00:04:13 03:34:30 00:03:21 02:46:49
9 Leif Nielsen DEN 07:18:02 00:56:31 00:04:07 03:42:00 00:02:09 02:33:17
10 Rob Ashburner CAN 07:22:22 00:52:00 00:05:02 03:45:43 00:03:01 02:36:37
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vibeke Hansen DEN 07:08:11 00:57:57 00:02:58 03:41:46 00:02:07 02:23:26
2 Rita Krombach LUX 08:15:29 00:57:55 00:06:28 03:58:00 00:03:33 03:09:35
3 MONSERRAT Clavero ESP 08:27:02 01:04:18 00:07:26 04:25:34 00:02:43 02:47:03
4 Line Couture CAN 08:35:49 01:02:58 00:11:35 04:18:34 00:05:25 02:57:20
5 Karin Schulz GER 08:40:54 01:03:11 00:06:05 04:14:55 00:06:02 03:10:43
6 Birgit Tingskov DEN 09:15:41 01:08:44 00:06:50 04:25:41 00:05:22 03:29:06
7 Annette Bolesch GER 11:16:58 01:32:34 00:09:10 04:57:04 00:04:19 04:33:53
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mink Zeilstra NED 06:53:51 00:50:03 00:03:26 03:30:47 00:02:32 02:27:04
2 Visti Petersen DEN 07:11:34 01:07:08 00:03:44 03:32:05 00:01:59 02:26:39
3 Stephen Walton GBR 07:15:04 01:01:04 00:03:59 03:29:01 00:02:32 02:38:30
4 Palle Lorentzen DEN 07:19:40 01:01:05 00:05:27 03:32:51 00:04:01 02:36:18
5 Gerhard Hübner GER 07:23:10 00:52:17 00:04:51 03:42:15 00:03:07 02:40:42
6 Henning Møller Hansen DEN 07:25:15 01:08:48 00:03:04 03:27:23 00:02:32 02:43:29
7 Per Tingskov DEN 07:34:25 01:06:34 00:04:00 03:34:47 00:02:18 02:46:48
8 Charles Conrow USA 07:51:07 01:01:45 00:06:17 03:46:33 00:03:58 02:52:35
9 John Heaney GBR 07:54:22 01:04:06 00:05:14 03:54:30 00:02:42 02:47:51
10 Richard File GBR 07:57:51 01:09:28 00:04:42 03:50:29 00:02:41 02:50:33
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Anne Viviani USA 08:25:28 01:11:59 00:08:37 04:07:34 00:02:46 02:54:34
2 Gertie Jensen DEN 08:36:07 01:06:18 00:04:28 04:14:51 00:02:44 03:07:48
3 Sue Allen GBR 08:47:30 00:59:05 00:04:57 04:24:51 00:04:11 03:14:27
4 Barbara Kostner USA 09:17:20 01:11:50 00:05:00 04:11:13 00:04:01 03:45:17
5 Sue Eaton GBR 11:16:59 01:08:14 00:07:01 05:43:26 00:04:24 04:13:57
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klaus Stutzer GER 07:20:05 00:57:49 00:05:08 03:40:51 00:03:17 02:33:02
2 Jay Tobin USA 07:47:46 01:03:19 00:04:22 03:52:24 00:03:35 02:44:08
3 Lambert Veen NED 07:59:07 01:15:03 00:02:41 03:51:23 00:01:59 02:48:03
4 Roland Gebert GER 08:02:18 00:58:22 00:06:54 03:55:32 00:02:59 02:58:33
5 Steen Ludvigsen DEN 08:06:13 01:06:24 00:05:31 04:06:52 00:04:17 02:43:12
6 Olaf Ellefsen NOR 08:11:12 01:01:49 00:06:30 03:54:22 00:05:16 03:03:17
7 Arne Bech DEN 08:34:02 01:13:21 00:07:41 04:07:17 00:03:35 03:02:10
8 John West DEN 08:57:36 01:17:37 00:11:16 04:20:31 00:04:35 03:03:40
9 Josef Burda SWE 09:09:18 01:11:44 00:03:39 04:20:33 00:04:32 03:28:53
10 Phil Gregory CAN 09:43:01 01:02:59 00:05:28 04:38:31 00:05:09 03:50:56
11 Robert Byard USA 10:10:45 01:29:00 00:12:40 04:32:31 00:04:46 03:51:50
 
Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Janet Thompson USA 09:57:53 01:06:04 00:07:43 04:47:24 00:04:12 03:52:32
2 Grete Lange DEN 10:50:54 01:22:41 00:08:01 04:47:09 00:05:12 04:27:53
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gerhard Niessner GER 07:21:52 00:55:58 00:03:57 03:38:23 00:05:56 02:37:40
2 Jochen Sackel GER 07:29:03 00:54:10 00:05:34 03:54:47 00:03:14 02:31:21
3 Horst Greb GER 07:44:29 00:58:13 00:03:52 03:51:13 00:01:48 02:49:25
4 Manfred Hinzmann GER 08:28:15 01:10:59 00:06:59 03:57:23 00:05:10 03:07:46
5 Jim MacTaggart GBR 08:58:45 00:56:15 00:04:03 04:22:20 00:03:59 03:32:09
6 Graham Sheward GBR 09:19:07 01:14:59 00:05:06 04:15:57 00:03:24 03:39:44
7 Lothar Lange DEN 09:42:36 01:04:21 00:05:07 04:41:12 00:06:07 03:45:50
8 Kenton Pattie USA 09:58:41 01:16:52 00:06:46 04:37:04 00:03:37 03:54:24
 
Men 70-74
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dieter Heycke USA 09:36:14 01:13:39 00:07:17 04:26:59 00:04:51 03:43:29
2 Geoffrey Gearing GBR 11:41:05 01:24:48 00:09:15 05:06:19 00:05:55 04:54:50
 
Men 75-79
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lew Hollander USA 01:14:32 00:24:51 00:11:39 04:40:20 00:02:58 03:51:14
 TriSport Denmark  - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results