----------  TriSport  Denmark  ----------

Ironman France 2004

Gerardmer France
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

Raceresult               Date:  2004
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 RIESEN STEFAN SUI 8h43m15 57m52 4h59m13 2h42m27
2 VYTRISAL FRANK GER 8h46m26 53m04 5h00m35 2h48m11
3 FAURE HERVE FRA 8h53m08 49m53 5h12m42 2h46m41
4 NEVEU CYRILLE FRA 8h54m44 46m44 5h16m37 2h46m41
5 MACDONALD CHRIS NZL 8h59m40 57m45 5h05m38 2h52m06
6 ACHLEITNER PHILI SUI 8h59m51 46m43 5h21m51 2h47m40
7 VERVOORT ALAIN BEL 9h02m38 53m20 5h15m48 2h50m08
8 HEIM MATTHIAS GER 9h05m17 54m46 5h15m13 2h51m14
9 ADRIAENS STEPHAN BEL 9h06m27 56m30 5h16m13 2h47m55
10 PSCHEBIZIN MARC  GER 9h11m14 57m32 5h18m27 2h52m12

Elite Women
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 DELEMER SOPHIE FRA 10h04m30 54m37 5h54m32 3h10m57
2 MACDONALD MARILY CAN 10h07m32 1h05m24 5h43m14 3h13m59
3 HARSANYI ZSUZSAN HUN 10h13m05 59m34 6h04m50 3h03m00
4 WOLLSCHLAEGER KA GER 10h20m41  49m57 6h18m57 3h07m47
5 GRUBER ALMUTH GER 10h21m29 1h00m48 5h46m31 3h29m29
6 CATCHARD BARB CAN 10h25m16 59m19 6h01m54 3h17m40
7 KLINGLER NICOLE LIE 10h25m57 1h02m46 6h03m44 3h15m14
8 DEPROST REJANE FRA 10h28m57 1h03m54 5h56m39 3h19m47
9 HILLE CLAUDIA GER 10h38m36 1h04m48 6h06m01 3h22m07
10 STACEY MIRANDA NZL 11h02m36 59m01 6h13m47 3h45m13

Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 KERHERVE HUGO FRA 9h41m43 53m22 5h31m34 3h10m15
2 LEBRUN VALERIAN FRA 10h03m41 1h03m21 5h27m58 3h25m57
3 DIPPONG MATTHIAS GER 10h16m29 59m19 5h43m42 3h28m31
4 BOULESTEIX FLORE FRA 10h24m03 1h04m35 5h44m26 3h22m32
5 MICHEL LOIC FRA 10h37m01 1h07m55 6h04m32 3h16m56
6 DECEMBRY QUENTIN BEL 10h44m21 1h01m45 5h53m34 3h37m37
7 DAVOINE MEDERIC FRA 10h44m49 1h04m13 6h03m38 3h29m06
8 CALLIES GABRIEL FRA 10h47m03 1h11m03 5h52m14 3h37m29
9 ABRAHAMS BEN ENG 10h48m00 1h05m28 5h52m37 3h42m01
10 VANDEMOORTELE NI FRA 11h07m51 1h01m05 6h07m48 3h48m33

Women 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 KLINGLER NICOLE LIE 10h25m57 1h02m46 6h03m44 3h15m14
2 KREBS FRANZISKA SUI 11h21m09 1h04m20 6h06m20 4h04m47
3 SPENNER ALICE FRA 11h45m35 56m31 6h29m57 3h55m41
4 BERNARD ANNABELL FRA 13h50m26 1h20m19 7h21m10 4h54m10

Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 BOILEAU EMMANUEL FRA 9h25m06  57m47  5h24m48 2h56m31
2 HEINE TIMO GER 9h26m34 54m45 5h15m14 3h12m21
3 GREAUD FRANCOIS FRA 9h38m11 49m56 5h37m21 3h02m20
4 JESCHKE TILMANN GER 9h41m47 52m56 5h33m16 3h11m48
5 BIEGEL MARKUS GER 9h46m38 53m05 5h40m47 3h08m55
6 GIRARDET DAVID SUI 10h00m09 58m30 5h48m59 3h05m27
7 LATGER DAMIEN FRA 10h01m26 56m43 5h42m38 3h16m26
8 CLEMENT FRANCOIS BEL 10h02m24 57m02 5h51m06 3h07m58
9 VANHEYSTE GERBEN BEL 10h03m58 57m30  5h41m59 3h15m20
10 BICHLET DANIEL GER 10h06m16 53m19 5h40m31 3h26m42

Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 WOLLSCHLAEGER KA GER 10h20m41 49m57 6h18m57 3h07m47
2 NOLAN RACHEL ENG 11h06m28 1h01m06 6h15m39 3h43m18
3 TSCHUMI BARBARA SUI 11h36m14 1h10m03 6h10m18 4h05m26
4 KUGLER KAROLINE GER 12h08m39 1h10m55 6h42m59 4h04m29
5 LUTHY MOEMA SUI 13h30m50 1h21m48 7h09m35 4h47m11
6 MAUCLAIR FLORENC FRA 15h29m21 1h23m30 8h31m01 5h21m03

Men  30 - 34
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 LEGER JONATHAN BEL 9h16m18 59m30 5h13m51 2h58m06
2 RATAJCZAK SAM BEL 9h21m27 53m19 5h23m35 3h00m36
3 SCHWARZ ROLF GER 9h27m27 55m54 5h24m41 3h02m20
4 OBERHOLZER CLEME SUI 9h28m45 59m34 5h22m21 3h01m18
5 BALLHAUS JORN GER 9h30m04 55m02 5h31m52 2h59m09
6 GALLET DIDIER FRA 9h31m10 55m02 5h30m25 3h01m23
7 GRUENIG KASPAR SUI 9h33m45 1h06m01 5h29m59 2h50m17
8 LANDENBERGER ART GER 9h36m12 55m01 5h36m22 2h59m32
9 MAGNEE FABIAN BEL 9h48m33 56m07 5h28m29 3h20m35
10 RIDEZ OLIVIER FRA 9h51m57 59m46 5h37m15 3h09m24

Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 CHORETIER ALINE FRA 11h28m50 1h21m53 6h20m54 3h35m47
2 KOCH ANNETTE GER 11h48m42 1h21m25 6h31m59 3h49m42
3 CHRISTMANN NICOL GER 11h54m08 1h15m04 6h34m18 3h55m25
4 PEILLEX NATHALIE FRA 11h56m02 1h04m46 6h41m09 3h58m34
5 ALBERTINI GIOVAN ITA 12h45m10 1h05m44 7h32m40 3h57m13
6 PETIT VALERIE FRA 12h51m53 1h04m44  6h58m48 4h30m08
7 REY CLAUDIE FRA 12h55m33 1h21m51 7h16m32 4h05m55
8 HOLLER MONIKA GER 13h01m47 1h23m30 7h06m19 4h23m38
9 MODAVE MAY-LISE FRA 13h06m27 1h00m46 7h55m20 3h55m19
10 MUZELLEC GAELLE FRA 13h13m04 1h12m40 7h15m53 4h29m48

Men  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 URBAN LAURENT FRA 9h18m51 53m32 5h23m29 2h53m20
2 MONNET ERIC FRA 9h36m44 57m38 5h31m52 3h01m30
3 PETOTOT NICOLAS FRA 9h40m28 57m33 5h20m09 3h16m34
4 MOSER CHRISTOPH SUI 9h42m06 57m26 5h23m32 3h17m02
5 FIORE BRUNO FRA 9h42m39 56m48 5h34m57 3h04m29
6 SAMETINGER MICHA GER 9h43m59 58m22 5h15m29 3h22m17
7 KINDLER ANDREAS SUI 9h45m34 1h06m15 5h40m28 2h54m40
8 LEROY THIERRY FRA 9h47m07 1h02m28 5h36m24 3h02m39
9 SIMAR JEAN-MICHE BEL 9h49m19 1h01m19 5h32m18 3h09m23
10 MILLARD ERIC FRA 9h49m25 58m25 5h45m11 2h58m40

Women  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 MCCORMACK KIM AUS 11h58m36 1h08m06 6h32m27 4h09m02
2 CORSINI CLAUDIA ITA 12h38m43 1h26m47 7h01m51 3h53m21
3 TECSY MARIANNA HUN 13h27m50 1h12m56 7h33m32 4h29m38

Men  40 - 44
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 ZENGAFFINEN ALAI SUI 9h56m02 59m33 5h32m21 3h16m09
2 LE MEUR PATRICK FRA 9h58m22 1h03m06 5h43m23 3h06m32
3 SOMERS DIRK BEL 10h15m47 57m38 5h24m28 3h42m33
4 GABRIEL JEAN-CLA FRA 10h26m14 1h03m39 5h51m32 3h21m24
5 MARSO JEAN-CLAUD LUX 10h32m31 1h09m16 5h42m45 3h31m15
6 MAHOT DENIS FRA 10h36m34 1h01m42 6h03m06 3h22m48
7 DUMAY YVES FRA 10h42m12 57m27 5h46m25 3h51m38
8 TOURNOUR FRANCK FRA 10h43m25 1h04m01 5h57m10 3h33m21
9 COZZA PATRICK FRA 10h43m51 1h07m44 5h58m36 3h32m56
10 SALAT CLAUDE FRA 10h49m47 1h15m15 5h57m09