----------  TriSport  Denmark  ----------

 

IronMÖNCH 1998

German Longdistance Championship
3,8k Swim - 180k Bike - 42,2k Run

Kulmbach, Germany        Date: August 15th 1998

 
Raceresult Men
  Place  Name                                 Club            Swim      Bike      Run       Total       
   1. Dippold  Markus                     Laface-Team-Weiden        00:47:34   04:43:13   02:51:34   08:22:21  
   2. Ferstl  Siegi                       Veloclub Ratisbona        00:50:14   04:40:11   02:52:52   08:23:17  
   3. Frantzki  Ingo                      Rückenwind Dortmund       00:47:51   04:43:13   02:58:38   08:29:42  
   4. Hauber  Jürgen                      TSV Crailsheim            00:53:13   04:54:22   02:48:39   08:36:14  
   5. Feierabend  Harald                  ALZ Sigmaringen           00:50:24   04:54:56   02:54:20   08:39:40  
   6. Klemm  Hubert                       Tri Team Hochrhein        00:54:04   04:49:19   03:01:55   08:45:18  
   7. Geiger  Thomas                      ASC Teuschnitz            00:54:48   04:50:33   03:04:44   08:50:05  
   8. Benstein  Andreas                   ESV Münster               00:50:17   04:49:12   03:10:38   08:50:07  
   9. Gmelin  Moritz                      Team Hohenlohe            00:47:36   04:58:21   03:04:22   08:50:19  
  10. Wilken  Andreas                     Veloclub Ratisbona        00:52:31   04:41:28   03:20:52   08:54:51  
  11. Funke  Georg                        TSV Solingen              00:59:11   05:00:27   02:59:48   08:59:26  
  12. Stock  Harald                       SV Nikar Heidelberg       00:52:36   04:49:19   03:18:56   09:00:51  
  13. Huber  Bernhard                     Laface-Team-Weiden        01:01:35   05:00:26   02:58:53   09:00:54  
  14. Schacht  Tommy                      TV Dessau                 01:05:33   05:11:16   02:46:55   09:03:44  
  15. Berger  Rodrigo                     ÖSA-Team USV Halle        00:54:22   05:08:50   03:02:32   09:05:44  
  16. Pyrlik  Claudius                    TriaS Kassel              00:52:29   05:10:51   03:03:56   09:07:16  
  17. Eggebrecht  Harald                  SC Wessling               00:57:21   05:02:38   03:07:46   09:07:45  
  18. Freiberger  Hans-Willi              LLG Wonnegau              00:56:37   05:04:34   03:10:28   09:11:39  
  19. Bauer  Lutz                         SV 05 Würzburg            00:49:58   04:55:21   03:27:12   09:12:31  
  20. Schneider  Peter                    TriaS Kassel              00:55:17   04:57:22   03:21:22   09:14:01  
  21. Denner  Klaus                       TSV Bad Endorf            01:00:58   04:57:54   03:15:38   09:14:30  
  22. Perthen  Oliver                     Triathlon-Team Giessen    01:02:18   05:01:24   03:10:59   09:14:41  
  23. Zervas  Torsten                     SPV Seligenstadt          00:56:05   05:17:21   03:07:18   09:20:44  
  24. Eichhorn  Stefan                    Coburger TS               00:50:12   05:16:01   03:16:04   09:22:17  
  25. Sachs  Steffen                      Veloclub Ratisbona        01:01:31   04:58:11   03:22:51   09:22:33  
  26. Höfelmaier  Gregor                  SC Riederau               00:52:33   05:07:59   03:22:24   09:22:56  
  27. Roos  Martin                        Sparda-Team-Adelberg      00:57:39   05:10:16   03:15:27   09:23:22  
  28. Dünner  Joachim                     SV Bergisch Gladbach      00:52:15   05:08:13   03:22:57   09:23:25  
  29. Horz  Jochen                        Triathlon-Team Giessen    00:53:58   05:13:34   03:16:02   09:23:34  
  30. Timm  Rolf                          SC Langenhagen            00:54:45   05:06:06   03:26:47   09:27:38  
  31. Schmidt  Christian                  TV Forst                  00:50:16   05:15:25   03:23:55   09:29:36  
  32. Pernt  Ingo                         RTC Bernburger Bären      00:54:17   05:26:31   03:10:37   09:31:25  
  33. Stenger  Günter                     TuS Frammersbach          00:52:54   05:12:13   03:26:45   09:31:52  
  34. Schwab  Joachim                     RSTV Tria Bühlertal       00:51:38   05:18:29   03:22:07   09:32:14  
  35. Groß  Thomas                        LTF Marpingen             00:56:43   05:13:36   03:22:21   09:32:40  
  36. Laue  Tobias                        SC Wiesbaden              00:53:21   05:19:55   03:20:01   09:33:17  
  37. Fink  Stefan                        Läuferclub Bozen          00:54:45   05:15:05   03:24:19   09:34:09  
  38. Kuntz  Dietmar                      Sparda-Team Adelberg      00:54:57   05:16:00   03:25:39   09:36:36  
  39. Krach  Wilhelm                      PowerBärs Hembach-Schwaba 01:03:34   05:19:35   03:15:00   09:38:09  
  40. Greve  David                        SISU Berlin               00:56:28   05:03:23   03:39:19   09:39:10  
  41. Pohlenz  Holger                     TV Kronberg               00:52:16   05:09:40   03:37:34   09:39:30  
  42. Okyay  Mustafa                      TV Lebach                 01:10:28   05:09:47   03:19:31   09:39:46  
  43. Steiner  Jürgen                     Laface-Team-Weiden        01:13:04   05:12:24   03:15:04   09:40:32  
  44. Zulch  Martin                       TriaS Kassel              00:56:25   05:17:37   03:26:33   09:40:35  
  45. Jost  Stephan                       Tritronic-Team St. Wendel 00:52:42   05:17:40   03:30:35   09:40:57  
  46. Dobirr  Christian                   LSV Ladenburg             00:49:50   05:19:07   03:32:30   09:41:27  
  47. Scholl  Michael                     Tricon Schwäbisch Hall    00:53:59   05:09:18   03:39:22   09:42:39  
  48. Bauer  Dieter                       TV Planegg-Krailling      00:52:43   05:27:24   03:23:41   09:43:48  
  49. Görner  Erik                        Wasserfreunde Mühlacker   00:50:07   05:01:12   03:53:31   09:44:50  
  50. Klinge  Markus                      RU-Lindau                 01:09:59   05:08:36   03:28:21   09:46:56  
  51. Ait  Burkhard                       USC Kiel                  00:57:54   05:03:51   03:45:51   09:47:36  
  52. Schwarz  Rolf                       TV Überlingen Triathlon   01:03:27   05:00:59   03:43:31   09:47:57  
  53. Strohmetz  Stefan                   Rottachsee Tria Moosbach  00:56:10   05:16:25   03:36:02   09:48:37  
  54. Buchinger  Klaus                    TB Club Hochspeyer        01:01:21   05:25:53   03:21:23   09:48:37  
  55. Dieckheuer  Dirk                    TVG Kaiserau              00:58:55   05:12:40   03:39:02   09:50:37  
  56. Richthammer  Lothar                 Laface-Team-Weiden        01:07:51   05:17:00   03:27:23   09:52:14  
  57. Schaible  Karl                      AST Süssen                01:00:06   05:30:18   03:22:04   09:52:28  
  58. Hussy  Oskar                        SSC Karlsruhe             01:01:32   05:37:52   03:13:05   09:52:29  
  59. Litzinger  Frank                    Tria Equipe Elz           01:13:55   05:10:21   03:28:24   09:52:40  
  60. Sarasch  Peter                      Tri Windschatten Neumarkt 01:04:53   05:20:41   03:27:09   09:52:43  
  61. Stein  Dietmar                      Poseidon Koblenz          00:55:49   05:22:45   03:34:18   09:52:52  
  62. Arnold  Rolf                        SG Arheilgen Triathlon    01:03:49   05:31:28   03:17:57   09:53:14  
  63. Bartels  Ulf                        VfB Fallersleben          00:47:37   05:05:22   04:00:47   09:53:46  
  64. Rasp  Franz                         TSV Bad Reichenhall       00:58:52   05:10:31   03:44:36   09:53:59  
  65. eder Dr. Josef                      TSV Bad Endorf            01:00:48   05:12:32   03:41:58   09:55:18  
  66. Ferri  Alfred                       RSV WW Fischach           01:07:49   05:08:53   03:39:15   09:55:57  
  67. Birnmeyer  Stephan                  Polizei Sportverein Eutin 01:00:09   05:20:27   03:38:57   09:59:33  
  68. Hain  Volker                        LT Daxberg                01:10:05   05:19:36   03:29:54   09:59:35  
  69. Jiptner  Bernd                      SV Neptun/Rotenburg       01:15:18   05:26:15   03:18:51   10:00:24  
  70. Scheiter  Thomas                    TV Memmingen              00:55:20   05:16:27   03:50:24   10:02:11  
  71. Bochtler  Gerhard                   IGO Schussentalyetis Aule 01:00:58   05:10:48   03:51:34   10:03:20  
  72. Zipfel  Stefan                      ASV Teuschnitz            01:03:50   05:17:36   03:42:50   10:04:16  
  73. Kronmüller  Volker                  TB Cannstatt              00:59:19   05:40:14   03:25:22   10:04:55  
  74. Ernst  Rainer                        o. V.                    01:01:49   05:22:28   03:41:04   10:05:21  
  75. Schmatz  Wolfgang                   SGS Tri-tra-tralala Amber 00:55:12   05:35:52   03:34:42   10:05:46  
  76. Sommer  Klaus                       BTS TV-Haibach            01:02:16   05:26:56   03:36:46   10:05:58  
  77. Proff  Volker                       TRC Essen 84              00:55:12   05:12:29   03:58:29   10:06:10  
  78. Staub  Jürgen                       Tritronic-Team St. Wendel 01:05:01   05:30:46   03:34:22   10:10:09  
  79. Statnik  Udo                        RV Lindau                 01:12:39   05:30:40   03:26:52   10:10:11  
  80. Gebensleben  Frank                  VfB Fallersleben          00:58:56   05:40:39   03:32:26   10:12:01  
  81. Schlienz  Karlheinz                 Nonplusultra Esslingen    01:04:11   05:17:59   03:50:23   10:12:33  
  82. Blessing  Martin                    TSV Ingelfingen           00:55:11   05:32:38   03:44:55   10:12:44  
  83. Bischoff  Christian                 SC Oberursel              00:51:13   05:36:13   03:45:41   10:13:07  
  84. Panitz  Andre                       Sparda-Team-Adelberg      01:00:27   05:24:18   03:48:44   10:13:29  
  85. Schöberl  Josef                     TRISTAR Regensburg        00:58:00   05:29:12   03:46:22   10:13:34  
  86. Schuster  Thomas                    Triathlon-Team Giessen    00:59:27   05:22:42   03:51:28   10:13:37  
  87. Kitt  Jürgen                        Nonplusultra Esslingen    01:07:32   05:23:28   03:43:14   10:14:14  
  88. Birner  Stephan                     SC Riederau               01:15:22   05:36:26   03:22:56   10:14:44  
  89. Schlegtendal  Henrik                PSV Bonn                  00:53:00   05:44:16   03:37:42   10:14:58  
  90. Herrmann  Reiner                    TSV Schmiden              01:01:36   05:24:38   03:49:15   10:15:29  
  91. Stankov  Goran                      TV Elsenfeld              01:00:43   05:11:10   04:03:59   10:15:52  
  92. Wüster  Bernd                       Brühler SK                00:48:25   05:28:05   03:59:35   10:16:05  
  93. Staudt  Klaus-Peter                 SV Ettlingen              00:59:22   05:28:21   03:49:29   10:17:12  
  94. Petry  Jürgen                       Coburger TS               01:01:23   05:31:21   03:45:58   10:18:42  
  95. Timme  Jens                         Tri Team Rathenow         01:09:08   05:33:48   03:36:14   10:19:10  
  96. Wortmann  Jens                      1. WV Wunstorf            00:58:24   05:39:19   03:41:46   10:19:29  
  97. Schötz  Hans Peter                  TRI-TEAM Triftern         00:54:43   05:22:44   04:02:08   10:19:35  
  98. Wlach  Andreas                      Forstenrieder SC          00:59:30   05:38:33   03:42:22   10:20:25  
  99. Kreikenbohm  Jörg                   TSV Schmiden              01:01:19   05:23:51   03:55:18   10:20:28  
 100. Wierschula  Hans-Joachim            Triathlon Waldeck         00:56:37   05:41:34   03:42:43   10:20:54  
 101. Gothe  Hansjoachim                  TiB Berlin                00:54:59   05:28:18   03:57:38   10:20:55  
 102. Brede  Peter                        Wasserfreunde Mühlacker   01:09:07   05:37:08   03:34:43   10:20:58  
 103. Wagner  Andreas                     Hansgrohe-SV Schramberg   00:58:04   05:16:10   04:07:13   10:21:27  
 104. Scheiderer  Thomas                  FSV Großseebach           01:04:16   05:23:12   03:56:29   10:23:57  
 105. Bergmayr  Sepp                       o. V.                    01:06:02   05:22:33   03:55:35   10:24:10  
 106. Kröger  Gerhard                     OSC Damme                 01:16:34   05:30:07   03:39:16   10:25:57  
 107. üller  Christian                    Triathlon Team Hagen      00:56:41   05:36:46   03:52:43   10:26:10  
 108. Druska  Frank                       LTC Berlin                01:08:27   05:36:20   03:41:36   10:26:23  
 109. Krebs  Andreas                      TG Biberach               00:54:34   05:35:03   03:57:23   10:27:00  
 110. Worrech  Ralf                       TSV Cottbus               01:01:20   05:35:23   03:50:34   10:27:17  
 111. Szeitzam  Stefan                    awa-Team MTG Mannheim     01:04:50   05:48:39   03:34:21   10:27:50  
 112. De Groot  Frank                     TV Soest: De Schieter     01:07:46   05:37:39   03:43:14   10:28:39  
 113. Wolfertstetter  Markus              SV Wacker Burghausen      01:01:18   05:19:57   04:07:26   10:28:41  
 114. Bloeck  Dirk                        LTC Berlin                00:56:18   05:37:55   03:55:16   10:29:29  
 115. Wonneberger  Peter                  Vfl Ihringsfehn           01:03:40   05:32:38   03:53:17   10:29:35  
 116. Wagenstaller  Reinhard              WSV Otterskirchen         01:05:43   05:06:51   04:17:27   10:30:01  
 117. Niebergall  Michael                 Triathlon-Team Giessen    01:00:36   05:45:25   03:44:48   10:30:49  
 118. Gündling  Ralf                       o. V.                    01:03:44   05:33:49   03:53:50   10:31:23  
 119. Pavol  Danyi                        Piestany                  01:02:47   06:09:40   03:19:38   10:32:05  
 120. Reinsch  Frank                      TSL-Tria-Sharks           01:02:31   05:36:17   03:53:52   10:32:40  
 121. Stägemeier  Stephan                 ASC Teuschnitz            00:57:13   05:36:55   03:59:30   10:33:38  
 122. Schneller  Andreas                   o. V.                    01:10:58   05:33:55   03:49:16   10:34:09  
 123. Lehrl  Wolfgang                     SC Königsbrunn            01:09:10   05:13:07   04:12:08   10:34:25  
 124. Thomas  Harald                      Triathlon Karlsfeld       01:01:08   00:00:00   10:34:55   10:34:55  
 125. Pieper  Lothar                      USC Kiel                  01:02:29   05:35:00   03:57:28   10:34:57  
 126. Brückner  Marcus                     o. V.                    01:05:59   05:34:53   03:54:06   10:34:58  
 127. Zeilmann  Stefan                    TS Bayreuth               01:11:50   05:42:48   03:40:26   10:35:04  
 128. Pieper  Stefan                      TuS Sythen von 1923       01:01:17   05:14:06   04:19:41   10:35:04  
 129. Baust  Robert                       TRC Essen 84              01:14:30   05:33:28   03:47:27   10:35:25  
 130. Schmitt  Wolfgang                   a-Tri-Du Gefrees          01:15:43   05:32:34   03:48:03   10:36:20  
 131. Stegmann-Weisdörfer  Andreas        DJK-SG-St.Ingbert         00:55:37   05:33:40   04:07:58   10:37:15  
 132. Keil  Marius                        BSG Stadt Köln e.V.       01:05:20   05:39:47   03:52:15   10:37:22  
 133. Flatau  Uwe                         LV-Deggendorf             01:03:45   05:35:27   03:58:53   10:38:05  
 134. Wolf  Thomas                        SC Langenhagen            01:00:41   05:36:20   04:01:20   10:38:21  
 135. Friederici  Axel                    SC Wessling               00:55:11   05:46:03   03:57:07   10:38:21  
 136. ießner  Mathias                     FS Düsseldorf             01:15:10   05:52:52   03:30:36   10:38:38  
 137. Frisch  Rainer                      TV 1879 Hilpoltstein      00:58:00   05:58:44   03:42:06   10:38:50  
 138. Weixelmann  Frank                   Nonplusultra Esslingen    00:56:31   05:38:30   04:04:16   10:39:17  
 139. Laufer  Thomas                      Tri Team ev. Jug. Bayreut 01:14:31   05:33:55   03:51:04   10:39:30  

 140. Buchta  Radomil                     IME Brno                  01:02:43   05:40:43   03:56:19   10:39:45  
 141. Rossignol  Carsten                  BSC Rehberge              01:03:29   05:36:15   04:01:14   10:40:58  
 142. Pfaff  Peter                        PSV Bonn                  01:02:04   05:35:13   04:03:53   10:41:10  
 143. Geiselmann  Robert                  SC Unterweiler            00:59:21   05:29:38   04:12:19   10:41:18  
 144. Bauer  Oliver                       SK Trodat Tri Wels        00:56:47   05:35:24   04:09:26   10:41:37  
 145. Schmuderer  Ralf                    TG Tria Rüsselsheim       00:52:52   05:38:06   04:11:06   10:42:04  
 146. Doetkotte  Thomas                   SC Neuastenberg-Langewies 01:02:25   05:50:12   03:51:25   10:44:02  
 147. aierl  Toni                         TSV 1860 Rosenheim        01:02:44   05:32:51   04:09:28   10:45:03  
 148. Krüger  Kristian                    USC Kiel                  00:55:41   05:45:54   04:04:13   10:45:48  
 149. Döpper  Wolfgang                    Hildener TS               01:18:58   05:50:32   03:37:15   10:46:45  
 150. öller  Thorsten                     SC Oberursel              01:04:49   05:55:09   03:47:13   10:47:11  
 151. Höhn  Ulrich                        TRI Günzburg              01:00:22   05:42:40   04:05:02   10:48:04  
 152. Hausmann  Andreas                   LTV Erfurt                00:57:20   05:49:00   04:02:12   10:48:32  
 153. Hirschmiller  Norbert                o. V.                    01:10:03   05:16:11   04:22:42   10:48:56  
 154. Göttel  Thomas                      TSV Tria Affalterbach     01:03:48   05:45:24   04:00:44   10:49:56  
 155. Hauer  Sebastian                    Chemie Adlershof          00:59:47   05:33:25   04:17:43   10:50:55  
 156. Sapper  Sieghard                    LRV Auerbach              01:09:44   06:03:31   03:38:39   10:51:54  
 157. enzer  Dietmar                      LTC Berlin                01:08:59   05:31:30   04:11:42   10:52:11  
 158. Wolter  Uwe                          o. V.                    01:17:31   05:49:07   03:45:40   10:52:18  
 159. Au  Friedhelm                       DCC Aachen                01:00:00   05:54:51   03:57:33   10:52:24  
 160. Diefke  Stefan                      TSV Brendlovenzen         01:14:05   05:35:53   04:02:53   10:52:51  
 161. Löffke  Thomas                      BSC Rehberge              01:03:58   05:51:20   03:57:52   10:53:10  
 162. Delbrügge  Martin                    o. V.                    01:08:06   05:48:46   03:56:44   10:53:36  
 163. Kunze  Axel                         PV Triathlon Witten       01:14:55   05:38:10   04:01:01   10:54:06  
 164. Sontheim  Joachim                   Post SV Weilheim          01:12:58   05:44:52   03:56:29   10:54:19  
 165. Balmert  Patrick                    Tria Equipe Elz           01:03:47   05:42:10   04:08:29   10:54:26  
 166. Erle  Michael                       DLRG Reichelsheim         01:20:43   04:38:27   04:55:27   10:54:37  
 167. Tietze  Roman                       Polizei Sportverein Eutin 01:04:15   06:12:05   03:38:18   10:54:38  
 168. Hansel  Martin                      TSV Burbach               01:22:28   05:54:34   03:38:32   10:55:34  
 169. Wiethölter  Burkhard                Tri Team Berlin           01:01:03   06:53:12   03:02:02   10:56:17  
 170. Gumbrecht  Friedrich                VfL Tri-Team              01:06:29   05:56:00   03:54:18   10:56:47  
 171. Weber  Uwe                          VfL Veitsbronn            00:57:46   05:51:00   04:08:15   10:57:01  
 172. Brass  Michael                      Tri-Team Hagen            01:16:47   06:10:18   03:31:07   10:58:12  
 173. Willmann  Manfred                   FTSV Straubing            01:01:55   06:11:22   03:46:24   10:59:41  
 174. Czerr  Toni                         Tri Team Berlin           00:57:29   05:45:39   04:16:57   11:00:05  
 175. Blindzellner  Jörg                  TSV Donndorf              01:11:50   05:30:34   04:17:49   11:00:13  
 176. Vogel  Thomas                       TV Fürth 1860             01:02:10   05:48:37   04:10:12   11:00:59  
 177. Bock  Wolfgang                      Bike Activ                01:06:15   05:40:29   04:14:54   11:01:38  
 178. Zepf  Joachim                       VfL Pfullingen            01:02:33   06:00:32   03:59:46   11:02:51  
 179. ühl  Eiko                           Tri Team Berlin           00:53:27   05:49:47   04:20:04   11:03:18  
 180. Kohlbus  Maik                       1. TC Oldenburg `Die Bäre 00:52:25   05:43:42   04:27:29   11:03:36  
 181. Winkler  Martin                     Triathlon-Team Giessen    01:20:27   05:59:16   03:44:36   11:04:19  
 182. Nießner  Gerhard                    Tria Equipe Elz           01:00:38   05:39:52   04:24:09   11:04:39  
 183. Engelhardt  Wolfgang                Nonplusultra Esslingen    01:00:26   06:05:51   03:59:24   11:05:41  
 184. Dose  Jörn                           o. V.                    01:04:01   05:28:02   04:34:13   11:06:16  
 185. Jaekel  Carsten                     Ironburger                00:55:16   05:56:50   04:16:18   11:08:24  
 186. Scheidler  Erwin                    Tri Team ev. Jug. Bayreut 01:02:07   05:44:24   04:22:05   11:08:36  
 187. Richter  Jürgen                     arathon Soest             01:16:37   05:48:40   04:03:30   11:08:47  
 188. Stegmann  Christian                 DJK-SG-St.Ingbert         01:00:17   05:42:12   04:26:28   11:08:57  
 189. Beyermann  Dirk                     TSV Crailsheim            00:50:13   05:17:37   05:02:37   11:10:27  
 190. Oeltjen  Dirk                       LTC Berlin                01:10:35   05:48:09   04:12:14   11:10:58  
 191. König  Luitgard                     engens Triathleten        01:00:35   06:02:52   04:08:07   11:11:34  
 192. Fuchs  Michael                      SC Onstmettingen          01:02:38   06:06:35   04:03:00   11:12:13  
 193. Grzywacz  Frank                     eidericher SV             01:00:46   05:57:06   04:14:24   11:12:16  
 194. Leonard  Peter                      Schinkel 04 OS            01:12:29   06:17:47   03:42:03   11:12:19  
 195. Hamerle  Siegfried                  TSG Eppstein              01:05:12   05:53:24   04:13:45   11:12:21  
 196. Einsiedel  Kurt                     TSV Wendelstein           01:11:06   06:00:54   04:00:57   11:12:57  
 197. Kanzi  Eugen-Johann                 Forstenrieder SC          01:15:39   05:47:19   04:10:15   11:13:13  
 198. Brandt  Holger                      PV Triathlon Witten       01:09:25   05:46:09   04:18:17   11:13:51  
 199. Greiwe  Peter                       RSC Rheine                01:23:56   05:56:18   03:55:07   11:15:21  
 200. Bächli  Ulrich                       o. V.                    01:11:38   05:34:03   04:31:10   11:16:51  
 201. Wessiak  Hupi                       1. RAIKA TTC Innsbruck    00:50:13   05:52:08   04:34:37   11:16:58  
 202. Bausch  Hartmut                      o. V.                    01:22:46   05:53:38   04:01:12   11:17:36  
 203. Hirsch  Ulrich                      SG Rödental               01:04:04   06:08:40   04:05:02   11:17:46  
 204. Jörg  Karlheinz                     1. FC Kaiserslautern      01:04:39   05:44:10   04:29:23   11:18:12  
 205. Stiegler  Günter                    Tri-Tra-Tralala Amberg    01:06:24   06:15:22   03:57:32   11:19:18  
 206. Gebert  Roland                      ASV Cham                  01:04:20   06:08:07   04:07:29   11:19:56  
 207. Straßburger  Thorsten               Nonplusultra Esslingen    01:11:05   05:32:06   04:37:05   11:20:16  
 208. Schlüter  Christof                  TSVE 1890 Bielefeld       01:06:53   06:26:51   03:46:49   11:20:33  
 209. Scholz  Günter                      SG Katek                  01:01:38   06:07:12   04:11:53   11:20:43  
 210. Burmeister  Eckardt                 OSC Osnabrück             01:05:48   05:33:10   04:41:58   11:20:56  
 211. Reinhard Dr. Hans Dieter            SV Ladenburg              01:08:00   06:11:52   04:01:08   11:21:00  
 212. Herrmann  Klaus                     TG Tria Rüsselsheim       00:55:23   05:35:00   04:50:49   11:21:12  
 213. Scheibe  Gerd                       TV Hergershausen          00:55:55   05:33:49   04:54:55   11:24:39  
 214. Prax  Ludwig                        TV Dresden                01:02:24   05:54:03   04:28:29   11:24:56  
 215. Riechert  Willi                     TVG Kaiserau              01:00:25   05:57:14   04:27:28   11:25:07  
 216. Treffinger  Uwe                      o. V.                    00:00:00   07:03:32   04:22:31   11:26:03  
 217. Bergert  Lars                       SG Wasserratten Norderste 01:11:15   06:02:43   04:12:32   11:26:30  
 218. Buettner  Andreas                   TRI-TEAM Triftern         00:50:20   05:37:27   04:59:29   11:27:16  
 219. Holstiege Dr. Bernd                 PSV Blaugelb Frankfurt    01:11:13   06:16:52   04:02:43   11:30:48  
 220. Westphal  Manfred                   TSVE 1890 Bielefeld       01:26:41   06:24:56   03:39:18   11:30:55  
 221. undt  Thomas                        SC Delphin Eschweiler     00:54:19   06:02:02   04:35:06   11:31:27  
 222. Kern  Alexander                     TSV Güntersleben          01:16:21   06:01:37   04:14:54   11:32:52  
 223. Kretzschmar  Carsten                GHB Hamburg               00:56:27   05:48:35   04:47:55   11:32:57  
 224. Schulze  Helmut                     önchengladbacher TV 1848  01:03:32   06:26:21   04:04:31   11:34:24  
 225. Scheller  Lukas                     Ismaning                  01:12:08   06:02:46   04:21:38   11:36:32  
 226. Keller  Anton                       SSV Ulm                   01:11:38   05:56:10   04:29:24   11:37:12  
 227. Irmler  Martin                      Eight Miles High          01:08:20   05:39:00   04:51:07   11:38:27  
 228. Kutscher  Wolfgang                  önchengladbacher TV 1848  01:03:37   06:00:28   04:35:04   11:39:09  
 229. Thöne  Christof                     VfB Salzkotten            01:13:52   06:03:37   04:21:50   11:39:19  
 230. Luhmann-Merten  Christian           TVG Kaiserau              00:57:58   05:51:53   04:49:33   11:39:24  
 231. Beyer  Olaf                          o. V.                    01:27:10   05:54:00   04:19:16   11:40:26  
 232. Selter  Martin                      TV Kronberg               01:08:02   06:06:13   04:26:38   11:40:53  
 233. Wazinski  Georg                     SG Triathlon Taunus       01:18:43   05:52:12   04:30:16   11:41:11  
 234. Deinhart  Jürgen                    SC Bergen                 01:05:04   05:58:09   04:38:08   11:41:21  
 235. Bluk  Jürgen                        VFV Tri-Team Hildesheim   01:03:04   06:06:14   04:32:13   11:41:31  
 236. Kurth  Stefan                       Tri Team ev. Jug. Bayreut 01:03:37   06:19:42   04:18:59   11:42:18  
 237. Schlumpberger  Hans-Peter           TV Härben                 01:01:22   05:39:16   05:02:40   11:43:18  
 238. Engelhardt  Reinhard                SK-Fichtenberg            01:07:50   06:35:21   04:01:18   11:44:29  
 239. Vitzthum  Harm                       o. V.                    01:15:14   06:08:04   04:23:44   11:47:02  
 240. Kopp  Thomas                        BSG Stadt Köln e.V.       01:00:32   06:02:30   04:44:31   11:47:33  
 241. Schmeusser  Georg                   Tri Team ev. Jug. Bayreut 01:07:56   05:48:06   04:52:41   11:48:43  
 242. Flick  Andreas                      TSB Ravensburg            01:07:54   06:13:23   04:28:27   11:49:44  
 243. Kaufmann  Willy                      o. V.                    01:15:47   06:32:51   04:01:53   11:50:31  
 244. Schuster  Christian                 IfL Hof                   01:02:23   06:20:33   04:27:45   11:50:41  
 245. Weihe  Marcus                       Tri Team Berlin           01:01:48   05:55:18   04:53:50   11:50:56  
 246. Schupfner  Alfons                   SC Riederau               01:12:56   05:56:13   04:42:39   11:51:48  
 247. Suchan  Rainald                     TV 1848 Erlangen          01:05:17   06:12:44   04:34:26   11:52:27  
 248. Kunz  Gerhard                       TVG Kaiserau              01:10:08   06:24:03   04:21:42   11:55:53  
 249. Buntins  Michael                     o. V.                    01:06:42   06:24:51   04:27:13   11:58:46  
 250. Wolf  Christian                     VfB Coburg                01:09:40   06:23:14   04:26:01   11:58:55  
 251. Stark  Christian                    Hansgrohe-SV Schramberg   00:58:10   05:15:59   05:47:35   12:01:44  
 252. Steffen  Andreas                    SG Wasserratten Norderste 01:10:30   06:02:10   04:53:27   12:06:07  
 253. Rau  Manfred                        TSV Ottobrunn             01:01:09   06:13:08   04:51:51   12:06:08  
 254. Wanner  Horst                       Triathlon Karlsfeld       01:04:09   06:15:16   04:49:45   12:09:10  
 255. Stammer  Michael                    TVG Kaiserau              00:56:50   06:43:03   04:29:29   12:09:22  
 256. Sommer  Helmut                      VfL Waiblingen            01:27:08   06:18:17   04:24:14   12:09:39  
 257. Bachmann  Clemens                   Obergärig Düsseldorf      01:10:57   06:13:13   04:47:49   12:11:59  
 258. Orthen  Berthold                    TuS Ahrweiler             01:10:41   06:11:02   04:50:19   12:12:02  
 259. Schäfer  Wolfgang                   TV Aalen                  01:22:27   06:19:27   04:31:22   12:13:16  
 260. Lochner  Hubert                     TuS Tria Fürstenfeldbruck 01:21:26   05:59:17   04:52:53   12:13:36  
 261. Kriesen  Thorsten                   Iserlohner Tri Team       01:06:10   05:55:15   05:12:44   12:14:09  
 262. Renz  Thomas                        VfL Kirchheim             00:56:52   05:59:44   05:18:38   12:15:14  
 263. Klose  Stefan                       DAV Regensburg            01:14:47   06:26:33   04:34:16   12:15:36  
 264. ittermeier  Josef                   SV Pocking                01:06:05   06:09:15   05:00:56   12:16:16  
 265. Kokoran  Constantin                 SC Königsbrunn            01:03:41   06:28:57   04:48:24   12:21:02  
 266. Firsching  Michael                  LG Haßberge/TSV Wonfurt   01:21:13   06:00:09   04:59:48   12:21:10  
 267. Güßregen  Michael                   SV Dörfleins              01:20:36   06:27:40   04:35:04             
 268. Alvarez  Fabian                     Tricon Schwäbisch Hall    01:13:22   06:08:08   05:02:14   12:23:44  
 269. Walden  Udo                         TG Neuss                  01:03:59   06:10:57   05:09:15   12:24:11  
 270. Sacher  Carsten                      o. V.                    01:09:13   06:06:28   05:09:12   12:24:53  
 271. Zeller  Robert                      TuS Breitscheid           01:24:26   06:24:46   04:38:21   12:27:33  
 272. Zwosta  Werner                      RC Germania Weißenburg    01:24:33   06:16:17   04:47:41   12:28:31  
 273. Zyla  Jürgen                        TVN                       01:09:20   06:30:27   04:51:38   12:31:25  
 274. Nitschke  Heinz                     SCC Berlin                01:23:14   06:26:05   04:43:58   12:33:17  
 275. Croissier  Rene                     TuS Holstein Quickborn    01:21:48   06:29:35   04:42:54   12:34:17  
 276. Krause  Gerald                      TV Dresden                01:07:08   06:27:57   04:59:46   12:34:51  
 277. Lensky  Christian                   WVC Kassel                01:15:55   06:23:18   04:56:04   12:35:17  
 278. Greger  Norbert                     VfV Spandau               01:09:35   06:58:30   04:36:03   12:44:08  
 279. Ghane Basiri  Axel                  LC 80 Bad Kreuznach       01:18:18   06:32:19   04:53:43   12:44:20  
 280. Voller  Matthias                     o. V.                    01:07:53   06:53:10   04:50:56   12:51:59  
 281. Graf Dr. Günter                     LG Geroldseck Lahr        01:27:52   06:29:43   04:54:38   12:52:13  
 282. Ratschiller  Heinz                  Läuferclub Bozen          01:24:00   06:30:57   04:58:12   12:53:09  
 283. Dambeck  Jürgen                     LLC Marathon Regensburg   01:14:08   06:51:17   04:49:05   12:54:30  
 284. Scheu  Karlheinz                    SC Onstmettingen          01:08:08   06:49:50   04:57:25   12:55:23  
 285. Schellenbeyer  Günter               TV Fürth 1860             01:05:15   06:51:49   04:58:28   12:55:32  
 286. Dilg  Hans-Joachim                  Sigat Saarbrücken         01:08:57   06:31:59   05:16:18   12:57:14  
 287. Siebeck  Berthold                   TSV Pliezhausen           01:30:22   06:40:10   04:50:04   13:00:36  
 288. Wieland  Steffen                    VfL Waiblingen            01:05:24   07:06:17   04:49:52   13:01:33  
 289. Volkmann  Gerhard                    o. V.                    01:10:45   06:44:07   05:11:33   13:06:25  
 290. Leisner  Christof                   TSR Olympia Wilhelmshaven 01:10:56   06:42:10   05:13:54   13:07:00  
 291. Jeßberger  Bernhard                  o. V.                    01:45:32   06:55:34   04:28:10   13:09:16  
 292. Reil  Manfred                       TRI-TEAM Triftern         01:13:25   06:09:05   05:52:40   13:15:10  
 293. ertelsmann  Detlef                  TuS Holstein Quickborn    01:25:03   06:49:12   05:09:07   13:23:22  
 294. Schmidt  Detlev                     VfV Spandau               01:30:38   07:09:36   04:44:06   13:24:20  
 295. Roevenich  Udo                      TSV Bad Sobenheim         01:06:02   07:21:55   04:57:49   13:25:46  
 296. Schiwon  Uwe                        IfL Hof                   01:02:27   06:13:27   06:10:54   13:26:48  
 297. Sprave  Jörg                         o. V.                    01:18:23   06:42:31   05:32:36   13:33:30  
 298. aat  Willem                         A.V. Triathlon            01:16:36   06:13:42   06:03:38   13:33:56  
 299. Schröder  Henning                   SV Brachttal              01:26:49   06:56:10   05:21:22   13:44:21  
 300. Schweigert  Wolfgang                TSV Neustadt/Aisch        01:07:53   06:33:03   06:11:06   13:52:02  
 301. Hager  Arvid                        Tri Team Hochrhein        01:36:49   07:51:34   05:11:42   14:40:05

Raceresult Women
 
Place Name                                    Club                        Swim        Bike        Run        Total
   1. Heinrich  Sabine                    TSV Schmiden              00:52:33   05:28:22   03:33:21   09:54:16  
   2. Brütting  Julia                     SV Bayreuth               01:08:36   05:35:42   03:25:44   10:10:02  
   3. Eger  Susi                          TRISTAR Regensburg        00:59:12   05:35:16   03:45:24   10:19:52  
   4. Rotter  Angela                      TV Fürth 1860             01:06:56   05:37:25   03:37:49   10:22:10 
   5. Erdmann  Cordula                    TSVE 1890 Bielefeld       01:01:57   05:57:07   03:29:15   10:28:19  
   6. ill  Silke                          LSV Ladenburg             00:53:30   06:09:02   03:45:18   10:47:50  
   7. Nohel  Elisabeth                    SPV Seligenstadt          00:59:36   05:46:51   04:18:31   11:04:58
   8. Fischer  Karin                      RSV WW Fischach           01:01:45   06:18:43   03:58:37   11:19:05  
   9. Jung  Karina                        LSV Ladenburg             01:01:59   06:00:59   04:18:31   11:21:29  
  10. ittke  Katja                        Tri Team Berlin           01:04:05   06:08:30   04:15:39   11:28:14  
  11. ehrend  Kerstin                     Polizei Sportverein Eutin 01:18:01   06:10:14   04:01:21   11:29:36  
  12. Lang  Petra                         Tria Echlerdingen         01:02:56   06:24:06   04:08:34   11:35:36  
  13. Hotz  Bärbel                        BTS TV-Haibach            01:02:16   06:22:31   04:18:37   11:43:24  
  14. Hofer  Elfriede                     TV 1848 Erlangen          01:13:35   06:26:23   04:06:51   11:46:49  
  15. Bothur  Silvana                     TRI-TEAM Triftern         01:03:35   06:04:13   04:47:47   11:55:35  
  16. ilner  Anne                         Putriathlon Witten        01:05:27   06:29:20   04:21:54   11:56:41  
  17. Bau  Margot                         Tri Team Hochrhein        01:13:50   06:26:32   04:26:30   12:06:52  
  18. Schmidpeter  Marion                 Tri Windschatten Neumarkt 01:06:13   06:29:04   04:38:16   12:13:33  
  19. Kaiser  Marita                      TuS Xanten                01:15:35   06:40:09   04:39:42   12:35:26  
  20. Scholz  Undine                      Tri Team Berlin           01:08:53   06:25:40   05:09:20   12:43:53  
  21. Schulze  Gabriele                   Mönchengladbacher TV 1848 01:21:51   06:55:31   04:27:45   12:45:07  
  22. Bagg  Dunja                         TSV Tria Affalterbach     01:08:30   06:46:54   04:58:21   12:53:45  
  23. Heinrich  Barbara                   LSV Ladenburg             01:02:08   07:03:29   04:50:22   12:55:59  
  24. Stiegler  Gabriele                  Tri-Tra-Tralala Amberg    01:08:43   07:09:23   05:12:16   13:30:22
TriSport Denmark   -   Knud Aagaard