----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Trimania Ironman 1998

Klagenfurth Austria 
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                                     Date:  July 19th 1998
Top 10 men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Holzner Stefan GER 8:11:14 0:49:48 02:11 4:23:10 01:04 2:55:00
2 Fazekas Attila HUN 8:32:30 0:47:42 01:52 4:41:38 01:15 3:00:01
3 Shortis Jason AUS 8:34:23 0:49:49 02:36 4:42:54 01:08 2:57:55
4 Zepic Damian SLO 8:38:23 0:49:45 01:35 4:46:49 01:05 2:59:08
5 Braun Thomas GER 8:40:59 0:49:44 01:52 4:39:31 00:59 3:08:51
6 Domnik Norbert AUT 8:42:15 0:47:41 01:20 4:41:39 01:17 3:10:16
7 Frühwirth Alexander AUT 8:47:59 0:49:42 02:21 4:50:17 01:13 3:04:24
8 Kogoj Igor  SLO 8:49:12 0:49:46 02:07 4:52:10 00:44 3:04:23
9 Triipponen Juha-Pekka FIN 8:51:52 0:54:18 02:07 4:55:31 01:26 2:58:27
10 Smith Paul Dennis  AUS 8:54:20 0:49:45 01:56 4:46:37 01:03 3:14:58
 
 
Top 10 Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ingraham Wendy USA 9:16:22 0:47:39 02:20 4:58:41 01:35 3:26:04
2 Mayer Katja GER 9:39:48 0:56:53 01:51 5:11:22 01:07 3:28:32
3 Tennant Raeleigh AUS 9:52:38 0:47:40 02:05 5:14:45 01:37 3:46:28
4 Best Nicole GER 10:16:26 0:58:36 02:02 5:35:50 01:06 3:38:51
5 Lilge Leutner Carina AUT 10:47:05 1:06:40 03:31 5:51:35 01:18 3:43:59
6 Kozjek Nada SLO 10:52:54 1:04:29 03:48 5:59:32 02:13 3:42:51
7 Kovacs Fatima HUN 10:54:51 1:04:35 03:46 6:06:12 01:32 3:38:44
8 Graner Uschi SUI 12:38:27 1:06:38 04:43 6:32:20 03:28 4:51:17
9 Nugent Doina IRL 13:24:47 1:23:09 05:46 6:52:26 05:12 4:58:12
 
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Balazs Polonyi HUN 9:00:24 0:47:39 01:32 4:53:11 01:13 3:16:47
2 Kopal Robert SUI 10:31:07 1:07:31 03:14 5:16:53 01:37 4:01:51
3 Girandon Janez SLO 10:47:40 1:07:55 03:21 5:38:28 01:42 3:56:12
 
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kovacs Fatima HUN 10:54:51 1:04:35 03:46 6:06:12 01:32 3:38:44
 
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fazekas Attila HUN 8:32:30 0:47:42 01:52 4:41:38 01:15 3:00:01
2 Shortis Jason AUS 8:34:23 0:49:49 02:36 4:42:54 01:08 2:57:55
3 Frühwirth Alexander AUT 8:47:59 0:49:42 02:21 4:50:17 01:13 3:04:24
4 Latschen Robert AUT 9:25:43 0:54:44 03:12 4:48:56 02:03 3:36:46
5 Berna Yannick BEL 9:51:39 0:58:34 05:03 5:31:51 02:38 3:13:32
6 Psenicnik Primoz SLO 9:53:22 0:49:11 02:24 5:11:10 01:29 3:49:07
7 Tagwerker Daniel AUT 9:57:07 0:59:32 02:25 4:57:28 01:08 3:56:32
8 Ratz Markus AUT 10:01:18 0:56:49 02:57 5:06:21 01:09 3:53:59
9 Appeltauer Thomas AUT 10:10:11 0:57:04 02:30 5:20:57 00:59 3:48:40
10 Kloss Peter GER 11:11:29 1:05:28 05:23 5:16:36 03:00 4:41:01
 
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Holzner Stefan GER 8:11:14 0:49:48 02:11 4:23:10 01:04 2:55:00
2 Zepic Damian SLO 8:38:23 0:49:45 01:35 4:46:49 01:05 2:59:08
3 Braun Thomas GER 8:40:59 0:49:44 01:52 4:39:31 00:59 3:08:51
4 Domnik Norbert AUT 8:42:15 0:47:41 01:20 4:41:39 01:17 3:10:16
5 Triipponen Juha-Pekka FIN 8:51:52 0:54:18 02:07 4:55:31 01:26 2:58:27
6 Smith Paul Dennis AUS 8:54:20 0:49:45 01:56 4:46:37 01:03 3:14:58
7 Furtner Tom AUT 8:57:47 0:52:11 02:04 4:43:52 01:25 3:18:14
8 Seedhouse Erik Leon CAN 9:24:42 0:54:14 02:28 5:11:24 02:16 3:14:18
9 Krieg Markus GER 9:32:23 0:50:44 03:03 5:06:56 01:14 3:30:23
10 Münster Matthias GER 9:46:20 1:14:15 02:57 5:03:17 02:10 3:23:40
 
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Ingraham Wendy USA 9:16:22 0:47:39 02:20 4:58:41 01:35 3:26:04
2 Mayer Katja GER 9:39:48 0:56:53 01:51 5:11:22 01:07 3:28:32
3 Tennant Raeleigh AUS 9:52:38 0:47:40 02:05 5:14:45 01:37 3:46:28
4 Best Nicole GER 10:16:26 0:58:36 02:02 5:35:50 01:06 3:38:51
 
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kogoj Igor SLO 8:49:12 0:49:46 02:07 4:52:10 00:44 3:04:23
2 Anderson Bobo  USA 9:06:42 0:56:54 01:46 4:48:49 01:27 3:17:44
3 Weseli Hermann AUT 9:20:10 0:56:45 02:07 4:56:28 00:59 3:23:50
4 Perl Olivier BEL 9:51:08 0:53:57 04:30 5:09:34 03:05 3:40:00
5 Smeets Dirk-Jan HOL 9:54:02 0:59:30 03:06 4:55:21 02:38 3:53:25
6 Hofer Gottfried ITA 10:23:04 1:09:15 02:53 5:22:46 01:05 3:47:02
7 Weber Gerhard AUT 10:36:38 1:09:40 02:42 5:32:14 01:30 3:50:30
8 Rintsch Joachim GER 10:41:50 1:18:52 03:51 5:29:25 01:50 3:47:50
9 Vincenz Gerhard  AUT 10:48:27 1:04:41 06:16 5:26:54 03:14 4:07:20
10 Schädler Philip LIE  11:12:09 1:04:10 03:57 5:38:53 01:55 4:23:13
 
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lilge Leutner Carina AUT 10:47:05 1:06:40 03:31 5:51:35 01:18 3:43:59
2 Kozjek Nada SLO 10:52:54 1:04:29 03:48 5:59:32 02:13 3:42:51
3 Graner Uschi SUI 12:38:27 1:06:38 04:43 6:32:20 03:28 4:51:17
4 Nugent Doina IRL 13:24:47 1:23:09 05:46 6:52:26 05:12 4:58:12
 
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Garnitschnig Reinhold AUT 9:36:37 1:02:29 02:59 5:11:43 01:21 3:18:03
2 Pirl Wolfgang GER 10:13:38 0:52:47 02:46 5:09:21 01:23 4:07:20
3 Samp Stefan GER 10:39:04 0:59:10 04:01 5:39:27 02:43 3:53:41
4 Hatzl Hubert AUT 11:30:43 1:13:03 03:24 5:45:59 01:48 4:26:28
5 Cuder Manfred AUT 11:45:34 0:59:16 03:25 6:05:00 01:58 4:35:52
6 Paregger Hannes AUT 12:45:13 0:59:46 09:42 8:57:03 09:18 2:29:21
7 Maat Willem HOL 12:50:39 1:23:42 06:41 5:51:02 07:17 5:21:56
8 Baurecht Herbert AUT 14:02:42 1:22:09 05:05 6:39:38 06:27 5:49:22
9 Revillod Serge FRA 14:16:26 1:04:28 06:35 6:58:57 07:53 5:58:32
 
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Skrlep Anton SLO 10:04:14 1:06:50 02:17 5:23:25 01:28 3:30:13
2 Weick Michael GER 10:11:22 1:04:17 02:53 5:24:54 01:56 3:37:20
3 Schenz Anton AUT 11:42:52 1:15:48 03:39 5:46:28 03:23 4:33:32
4 Peyre Jacques FRA 11:52:48 1:26:46 03:38 5:49:26 02:49 4:30:07
5 Wessel Michael GER 11:58:04 1:22:33 05:31 6:10:22 01:45 4:17:52
6 Schedina Klaus AUT 12:18:23 1:23:02 06:24 5:57:34 02:43 4:48:38
 
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Run
1 Achwer Hermann GER 10:55:40 1:09:04 03:46 5:51:39 3:48:10
2 Jagodzinski Jan CAN 12:01:49 1:15:39 03:55 6:01:36 4:38:46
3 Perwein Erich AUT 13:55:55 1:58:40 06:31 6:46:38 5:00:06
 
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Romberg Leo HOL 13:24:32 1:21:01 06:03 6:52:46 07:21 4:57:20
2 Meszaros Arpad AUT 13:30:54 1:21:53 05:41 7:07:38 01:43 4:53:57
 
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kölbl Heinrich AUT 12:11:05 1:25:13 04:28 6:13:35 03:55 4:23:52
2 Brouwer Rob HOL 12:36:57 1:23:58 06:57 6:31:24 04:36 4:30:00
 TriSport Denmark  - Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results