--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman  Results

Ironman  Austria 1999

Klagenfurt - Kärnten, Austria

3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                            Date:  July 18th 1999 
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reid Peter CAN 7:51:56 0:48:28 01:52 4:25:08 01:05 2:35:21
2 Sabatschus Olaf GER 8:07:45 0:52:00 02:21 4:31:03 01:09 2:41:10
3 Holzner Stefan GER 8:09:29 0:48:25 02:03 4:28:43 00:35 2:49:41
4 Behle Tobias GER 8:12:20 0:48:23 01:45 4:30:14 01:07 2:50:50
5 Lehmann Tibor HUN 8:14:09 0:48:22 01:40 4:44:24 01:08  2:38:34
6 Yastrebov Andriy UKR 8:18:15 0:54:23 01:49 4:39:57 00:44 2:41:22
7 Wilken Andreas GER 8:30:22 0:55:18 01:58 4:32:10 01:10 2:59:44
8 Christmann Tim GER 8:36:23 0:51:00 02:05 4:42:52 00:55 2:59:28
9 Domnik Norbert AUT 8:36:54 0:48:22 01:32 4:43:46 01:12 3:02:00
10 Jensen Simon DEN 8:37:11 0:56:07 02:41 4:44:10 00:49 2:53:23
19 Jörgensen Morten B. DEN 8:49:49 0:57:40 01:44 4:46:57 01:16 3:02:11
250 Kramhoft Jens K. DEN 10:22:47 1:02:25 04:46 5:29:20 02:50 3:43:24
258 Olsen Rasmus DEN 10:24:09 0:55:08 03:49 5:14:27 02:34 4:08:09
441 Mogensen Claus T. DEN 11:07:13 1:05:21 09:00 5:37:23 06:50 4:08:38
505 Rasmussen Jim DEN 11:35:36 1:24:08 05:57 5:50:07 03:47 4:11:35
514 Jakobsen Bo DEN 11:39:17 1:01:18 05:10 5:45:44 01:44 4:45:19
638 Andersen Lars B. DEN 12:35:18 1:13:28 10:59 6:12:11 09:26 4:49:12
682 Larsen Michael DEN 13:05:13 1:05:08 03:12  5:29:38 02:30 6:24:43
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ingraham Wendy USA 09:02:25 0:48:19 02:08 4:55:12 01:36 3:15:09
2 Zinkand Beth USA 09:18:33 0:48:31 02:01 5:02:01 00:34 3:25:24
3 Thomson Beth GBR 09:29:10 0:52:06 02:56 5:11:09 01:39 3:21:19
4 Buenahora Barbara ARG 09:34:46 1:00:36 03:04 5:13:36 01:43 3:15:45
5 Best Nicole GER 09:41:38 0:56:09 01:56  5:20:11 00:53 3:22:28
6 Baumann Susanne GER 09:43:06 0:56:37 02:12 5:14:28 01:25 3:28:21
7 Keck Gabriele GER 09:46:34 0:56:29 02:42 5:19:54 01:34 3:25:53
8 Scatchard Barbara CAN 09:51:47 1:02:18 01:59 5:20:22 00:52  3:26:13
9 Neuburger Heike GER 10:08:46 1:10:30 04:20 5:21:58 01:59 3:29:58
10 Fatima Kovacs HUN 10:24:26 1:04:32 02:46 5:42:42 01:16 3:33:08
 
Men  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ray Bertrand FRA 08:48:30 0:54:07 03:25 4:53:16 01:40 2:55:59
2 Kasparek Pavel CSR 08:49:53 0:53:13 02:15 4:56:01 01:33 2:56:49
3 Ullmann Tom GER 08:53:11 0:50:38 02:25 4:43:02 00:49 3:16:14
4 Arntholz Olaf GER 08:54:54 1:01:14 03:01 5:03:40 01:45 2:45:12
5 James Paul AUS 09:11:48 0:56:06 02:46 5:06:06 01:14 3:05:34
6 Locher Hans-Ulrich SUI  09:12:59 0:57:10 02:55 4:58:19 01:29 3:13:04
7 Weseli Hermann AUT 09:16:26 0:59:32 02:52 4:58:52 01:13 3:13:55
8 Limousin Christophe FRA 9:18:05 00:55:38 02:44 5:04:03 02:38 3:13:00
9 Welke Jochen GER 09:20:30 1:00:34 03:28 4:46:09 01:04 3:29:13
10 Loyens Bertho BEL 09:24:21 1:01:48 04:05 5:01:39 02:24  3:14:23
 
Women  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Strobel Kornelia  GER  10:45:27 1:06:29 03:31  5:39:34 01:56  3:53:55
2 Peters Sabine  GER  11:33:21 0:57:42 04:14  6:05:47 02:05  4:23:32
3 Thomas Gabriele  GER  11:50:29 1:06:19 04:31  6:06:28 01:54  4:31:15
4 Moden Brenda  USA  11:56:34 1:22:53 08:04  6:17:57 05:38  4:41:28
5 Graner Uschi  SUI  12:11:00 1:06:49 03:50  6:08:56 02:53  4:48:29
6 Stavla Virna  ITA  12:42:50 1:19:27 08:36  6:40:04 04:24  4:30:16
7 Heinrich Barbara  GER  12:46:06 1:07:12 03:43  6:58:06 02:55  4:34:07
8 Brieden Karin  GER  12:51:08 1:16:39 03:32  5:50:49 01:35  5:38:31
9 Walter Ursula  GER  13:00:08 1:43:08 04:06  7:03:00 01:44  4:08:08
10 Suhner Edith  SUI 13:26:18 1:23:40 07:34  6:45:31 08:08  5:01:23
 
Men  40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Staub Jürgen  GER  9:14:25 0:59:58 02:55 5:00:58 01:26  3:09:06
2 Schneider John  USA  9:20:13 0:55:53 03:56  5:10:51 01:41  3:07:49
3 Happach Ekkehard  GER  9:23:36 0:56:43 03:47  5:04:04 02:30  3:16:29
4 Alessandrini Francesco  ITA  9:34:17 0:51:55 03:40  5:02:22 01:19  3:34:59
5 Leindecker Frank  GER  9:34:56 0:50:19 03:01  5:11:00 02:02  3:28:32
6 Moerk Karl-Ulrich  GER  9:36:09 0:59:36 02:26  5:02:59 00:46  3:30:20
7 Garnitschnig Reinhold  AUT  9:42:35 1:02:05 03:34  5:11:17 01:57  3:23:40
8 Musch Erwin  AUT  9:44:28 1:09:18 02:44  5:14:13 01:29  3:16:43
9 Tamagno Denis  FRA  9:46:02 1:01:04 04:46  5:01:54 01:52  3:36:24
10 Rost Stefan  GER  9:49:22 1:04:00 02:58  5:07:00 01:20  3:34:04
 
Women  40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schmidtmann Ute  GER  11:31:10 1:02:36 05:35  6:02:29 03:09  4:17:19
2 Rucktaeschel Ulla  GER  11:45:14 1:13:39 03:23  6:28:37 01:36  3:57:57
3 Schaeppi Kathrin  SUI  11:54:32 1:15:22 05:19  6:00:38 04:00  4:24:08
4 Berger Astrid  SUI  11:57:09 1:20:32 09:08  5:48:48 07:04  4:31:37
5 Leiser Yvonne  SUI  12:09:57 1:18:43 03:22  6:13:51 05:26  4:28:34
6 Fantony Suzanne  SUI  12:17:20 1:12:55 06:32  6:35:15 04:06  4:18:31
 
Men  45  49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hoter Otto  GER  09:05:25 1:00:55 02:03  4:53:43 01:35  3:01:35
2 Wüthrich Bruno  SUI  09:44:06 0:56:38 03:39  5:02:19 01:38 3:39:49
3 Vecchi Raimondo  ITA  09:53:21 1:02:29 04:53  5:13:40 01:56  3:30:21
4 Heitzmann Hans  GER  09:57:01 1:09:35 05:02  5:14:24 02:05  3:25:53
5 Dominiak Robert  BEL  10:04:37 1:07:42 03:41  5:14:12 02:12  3:36:48
6 Breznikar Brane  SLO  10:08:34 0:50:30 02:48  5:19:36 01:20  3:54:17
7 Weick Michael  GER  10:08:54 1:03:33 03:35  5:20:29 02:57  3:38:18
8 Baier Joachim  GER  10:33:50 1:04:56 06:11  5:18:46 03:01  4:00:54
9 Ferris Robert  GBR  10:38:05 1:01:03 03:57  5:22:24 02:41  4:07:58
10 Palma Riccardo  ITA  10:43:09 1:01:48 05:03  5:29:35 03:39  4:03:01
 
Women  45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Maier Conny  GER  11:44:16 1:09:12 05:34  6:19:42 03:06  4:06:41
2 Brunel Liliane  FRA  13:39:20 1:23:03 05:22  7:34:02 07:45  4:29:08
 
Men  50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Skrlep Anton  SLO  09:47:44 1:03:21 02:29  5:15:11 02:04  3:24:37
2 Brandl Gerhard  AUT  09:56:23 1:02:17 03:47  5:23:58 01:42  3:24:38
3 Jagodzinski Jan  CAN  10:42:35 1:11:18 03:20  5:39:02 01:34  3:47:19
4 Maier Jürgen  GER  10:52:26 1:00:32 05:40  5:46:28 03:37  3:56:07
5 Tanko Joze  SLO  10:53:28 1:00:41 05:48  5:31:31 06:08  4:09:17
6 Meyer Joachim, Dr.  GER  11:20:44 1:02:01 03:45  5:37:43 01:59  4:35:15
7 Haar-Scharf-Team Ham  GER 11:26:46 1:08:17 05:34  5:34:39 02:00  4:36:14
8 Brokop Waldemar  GER  11:50:56 1:15:18 05:31  5:45:00 03:08  4:41:57
9 Vetsch Erhard  SUI  12:17:20 1:13:38 03:34  6:10:04 01:12  4:48:51
10 Bordini Roberto  ITA  12:17:40 1:32:38 05:10  6:20:27 02:14  4:17:09
 
Men  55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Girold Baby (Bernard) FRA 10:29:59 1:01:00 02:50 5:34:47 02:27  3:48:52
2 Carcaly Pierre FRA 10:45:10 1:10:37 04:31 5:38:17 03:14 3:48:30
3 Schreiber Klaus Toni AUT 10:47:25 1:15:34 05:59 5:24:31 04:14 3:57:05
4 Spreitzgrabner Richard  AUT 10:56:40 1:23:46 03:14 5:37:47 01:53 3:49:58
5 Bauer Heinz GER 11:51:18 1:29:48 03:06 5:32:55 02:09 4:43:19
6 Arvay Rüdiger AUT 12:06:10 1:06:54 04:05 6:16:07 03:19 4:35:43
7 Hantke Paul GER 12:21:50 1:17:48 06:22 6:04:09 03:15 4:50:14
8 Romberg Leo HOL 13:22:53 1:21:51 08:08 6:43:28 08:40 5:00:45
9 Meszaros Arpad AUT 13:49:50 1:21:59 06:32 6:52:04 02:51 5:26:22
10 Schützenberger Richard AUT 13:54:24 1:23:07 05:22 6:49:27 13:25 5:23:01
 
Men  60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Robertz Heinz  GER  11:44:13 1:16:25 04:30  5:59:26 02:29  4:21:20
2 Neumann Sigi  GER  12:02:50 1:07:55 04:13  6:19:53 03:16  4:27:31
3 Haas Walter  GER  12:06:27 1:29:20 05:24  6:24:45 02:51  4:04:06
4 Amarell Ludwig  GER  12:08:08 1:53:44 05:22  5:53:16 04:19  4:11:25
5 Brouwer Rob  NED  12:23:00 1:25:24 06:00  6:20:23 03:55  4:27:16
6 Kölbl Heinrich  AUT  12:39:05 1:29:34 05:29  6:10:01 03:34  4:50:24
7 Ost Arthur  BEL  12:44:08 1:32:48 04:37  5:58:27 02:08  5:06:06
8 Füssl Horst Rüdiger  GER  13:11:05 1:22:07 05:15  6:55:59 02:40  4:45:03

 

Men  65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Knor Franz  AUT  13:36:49 1:28:00 04:33  6:49:57 02:48  5:11:29
2 Schubert Walter AUT  14:46:35 1:36:00 08:17  7:29:21 04:21  5:28:34

 

Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Player Hans  AUT  16:18:18 1:41:46 04:31  7:57:22 03:02  3:15:12 
2 Bell Bill  USA  16:34:18 1:22:27 06:52  8:14:41 05:08  3:31:25 

TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results