--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman  Results

Kärnten  Ironman 2000 

Austria  Triathlon

Klagenfurt,  Austria
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
Results                                         Date:  juli  23th  2000
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Zäck Jürgen GER  08:07:16 0:50:54 01:53 4:14:54 01:59 2:57:34
2 DeBoom Tim USA 08:08:55 0:47:44 01:50 4:33:29 01:52 2:43:59
3 Müller-Hörner Rainer GER 08:12:38 0:47:41 01:58 4:33:20 01:38 2:47:59
4 Holzner Stefan GER 08:19:23 0:48:11 02:21 4:32:28 01:30 2:54:52
5 Lehmann Tibor HUN 08:20:48 0:47:58 01:54 4:37:04 01:55 2:51:56
6 Zemtcev Victor UKR 08:21:57 0:52:44 02:00 4:37:25 03:24 2:46:22
7 Jastrebov Andrey UKR 08:22:42 0:53:21 01:36 4:36:58 01:57 2:48:47
8 Webster Grant AUS 08:23:31 0:50:50 01:55 4:36:16 01:36 2:52:52
9 Frühwirth Alexander AUT 08:24:29  0:48:03 02:25 4:40:17 01:42 2:51:59
10 van Diesen Richard  NED 08:30:11 0:50:30 01:49  4:36:42 02:21 2:58:47
 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ingraham Wendy USA 09:12:54 0:47:45 02:29 5:01:49 03:04 3:17:45
2 Kozulina Tamara UKR 09:25:53 0:58:29 02:56 5:14:48 02:08 3:07:31
3 Leach Lori-Lynn CAN 09:30:47 0:50:59 02:06 5:10:28 02:12 3:25:01
4 Schäfer Ute GER 09:33:13 0:53:44 01:59 5:00:30 01:49 3:35:09
5 Vaupel Silvia GER 09:36:30 0:54:21 02:23 5:10:39 01:39 3:27:26
6 Drake Laura USA 09:38:41 0:56:49 02:50 5:17:31 02:44 3:18:45
7 Mack Annette GER 09:44:46  0:56:28 01:55 5:12:47 01:52 3:31:42
8 Keck Gabriele GER 09:48:15 0:54:47 02:46 5:19:35 05:08 3:25:58
9 Cox-Conklin Sara-Jane GBR 09:55:45 0:53:26 02:56 5:12:15 03:12 3:43:54
10 Stadlmann Monika AUT 10:12:4 0:53:43 02:32 5:24:30 01:55 3:49:59
 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Di Bernardo Andreas AUT 09:02:34 1:01:54 03:29 4:59:37 02:50 2:54:42
2 Tesar Stefan AUT 09:16:09 0:50:56 02:40 4:58:55 02:30 3:21:07
3 Balboni Claudio ITA 09:26:11 0:58:16 03:13 5:00:01 03:09 3:21:31
4 Vallant Rene AUT 09:41:55 0:54:06 02:24 4:44:52 02:46 3:57:45
5 Svejda Bernhard AUT 09:42:26 0:56:22 03:42 5:05:09 03:46 3:33:26
6 Schnitzer Michael AUT 09:51:23 0:55:55 02:29 5:13:59 02:39 3:36:19
7 Gödner Matthias GER  09:58:05 0:49:30 03:07 5:04:10 01:57 3:59:19
8 Hafner Hannes  AUT 09:58:46 0:57:16 03:48 5:04:10 02:47  3:50:43
9 Kubasa Georg AUT 09:59:48 0:59:33 02:26 5:14:56 02:11 3:40:40
10 Hoffmann Markus GER 10:05:55 0:56:56 03:13 5:17:05 02:27 3:46:13
 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Troman Hope USA 11:46:58 1:18:43 03:38 5:29:32 05:19 4:49:44
2 Starr Sarah AUS 12:32:10 1:15:31 03:53 6:16:48 04:13 4:51:43
3 Kroll Regina AUT 12:36:25 0:56:21 06:41 6:18:34 03:46  5:11:02
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Perg Stefan AUT 08:53:22 0:50:56 02:36 4:47:54 02:31 3:09:23
2 Glaser Marcel GER  08:57:35 0:56:21 03:34 4:47:25 02:02 3:08:12
3 Walter Urs SUI 08:58:50 0:54:40 02:50 4:37:38 02:42 3:20:58
4 Ratz Markus AUT 09:05:07 0:54:41 01:58 4:46:38 01:48 3:20:00
5 Pillonel Etienne SUI 09:06:23 0:55:16 03:25 4:46:40 01:53 3:19:07
6 Binder Wolfgang GER 09:07:43 0:54:39 02:22 5:04:49 01:54 3:03:58
7 Birkholz Carsten GER 09:10:23 0:51:50 01:55 5:01:41 01:39 3:13:16
8 Buchet Cedric BEL 09:11:12 0:56:26 03:50 4:52:23 02:38 3:15:53
9 Tesar Bernd AUT 09:16:09 0:54:37 02:54 4:54:58 02:32 3:21:06
10 Glover David USA 09:16:31 0:57:21 02:25 4:58:42 01:42 3:16:20
 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wendt Andrea GER 10:21:17 0:57:58 02:22 5:15:18 01:55 4:03:41
2 Prause Andrea GER 10:40:58  1:00:46 03:13 5:39:21 02:51 3:54:44
3 Pernull Nicole SUI 11:09:46 1:14:18 02:45 5:26:50 02:48 4:23:03
4 Solhdju Birgit GER 11:13:09 1:20:01 03:21 5:59:42 02:20 3:47:44
5 Mayer Simone GER 11:17:32 0:55:04 03:21 6:13:51 02:36  4:02:38
6 Streubel Christine GER 11:29:08  1:03:15 02:49 6:07:39 02:55  4:12:28
7 Röckmann Anne  GER  11:30:25 1:12:39 03:33 5:34:58 03:14 4:35:59
8 Horts Paty  MEX 11:49:13  1:04:49 04:44 6:07:58 03:57 4:27:43
 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ishchuk Ihor UKR 08:38:55 0:56:52 02:55 4:32:40 01:57 3:04:30
2 Reitenbach Olaf GER 08:47:48 0:50:56 02:15 4:48:04 02:18 3:04:14
3 Hanel Adi AUT 08:49:48 0:50:55 02:05 4:42:13 02:07 3:12:26
4 Behen Andrey UKR 08:52:36 0:48:01 03:08 4:40:49 02:18 3:18:19
5 Pichler Thomas AUT 08:54:25 0:58:21 03:54 4:48:10 01:59 3:02:00
6 Pilousek Michal CZE 08:56:56 0:56:08 02:06 4:33:18 02:15 3:23:08
7 Schwarz Albuin AUT 09:03:01 0:48:14 02:16 4:53:42 02:19 3:16:29
8 Schmitz Ralph GER 09:04:22 0:56:27 02:43 4:48:05 02:31 3:14:34
9 Chauvet Yannick GER 09:13:26 0:53:11 02:11 4:51:54 02:15 3:23:54
10 Jost Stephan GER 09:13:48 0:54:28 02:41 5:03:05 02:57 3:10:35
 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Van den Kieboom Bianca NED 10:08:00 0:55:14 03:16 5:14:03 02:39 3:52:46
2 Ritman Joke NED 10:31:03 1:02:29 03:16 5:36:25 02:56 3:45:55
3 Van Turnhout Nathalie BEL 10:32:36 0:58:30 02:57 5:32:33 02:20 3:56:14
4 Bliss Meike GER 10:59:05 0:51:01 02:38 5:42:57 02:08 4:20:19
5 Pallaro Daniela  ITA 11:21:52 0:54:41 06:35 5:56:07 03:48 4:20:40
6 Casola Claudia ITA 11:36:32  1:07:21 03:44 5:51:28 02:53 4:31:05
7 Buchmüller Irene GER 11:36:45  1:12:37 07:29 6:04:58 05:52 4:05:47
8 Horts Paty MEX  11:49:13 1:04:49 04:44 6:07:58 03:57 4:27:43
9 Wade Sherri  CAN 12:09:43 1:12:23 06:07 6:33:41 04:46  4:12:45
10 Eiko Kitamura  JAP  12:19:49 1:17:48 05:51 6:50:21 04:44 4:01:02
 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nieper Ulrich GER 08:40:32 0:48:17 01:51 4:40:41 02:46 3:06:55
2 Neworal Alexander AUT 08:49:21 0:48:28 02:52 4:39:28 02:52 3:15:39
3 Rogge Richard GER 08:55:52 0:53:48 04:24 4:33:47 02:02 3:21:48
4 Turquois Tristan FRA 09:05:46 1:03:40 03:09 4:38:22 02:55 3:17:37
5 Uytterhaegen Werner BEL 09:07:02 0:50:25 03:13 4:49:00 03:08  3:21:13
6 Groß Thomas GER 09:07:14 0:58:40 02:49  4:45:48 02:17 3:17:37
7 Bacco Luigi ITA 09:12:26 0:58:28 04:48 4:58:55 03:26 3:06:48
8 Jochum Rüdiger GER 09:15:53 0:55:26 02:35 4:58:51 02:15 3:16:43
9 Alber Frank GER 09:17:12 0:56:32 03:20 4:50:42 03:11 3:23:25
10 Fontijn Henk NED 09:22:42 0:53:14 03:02 4:47:57 02:26 3:36:02
 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Crowet Florence BEL 09:41:09 0:56:51 03:27 5:15:25 04:50 3:20:34
2 Becerra Nelly MEX 10:26:41 1:00:38 03:17 5:42:12 03:03 3:37:29
3 Morhart Gabi GER 11:14:33  0:56:43 03:48 5:40:16 03:19  4:30:24
4 Turn‚ Sabine GER 11:23:19 1:19:15 07:35 5:47:37 05:06 4:03:44
5 Peters Sabine  GER 11:25:35 0:56:30 04:06 5:58:15 03:00 4:23:41
6 Bartlmä-Rainer Anja ITA 11:35:58 1:07:48 06:14 6:16:12 04:46 4:00:55
7 Padova Triathlon ITA 12:05:45 1:14:48 08:47 6:29:48 05:12 4:07:08
8 Doettling Ulle CAN 12:17:28  1:03:40 03:53 6:30:29 03:32 4:35:53
9 Mertens Anja  GER  13:07:00 1:13:15 08:25 6:38:58 05:24 5:00:56
10 Goldberg Jenny USA 13:07:24  1:50:31 05:32 6:32:16 03:18 4:35:45
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Von Berg Rodolphe BEL 08:42:59 0:53:36 02:52 4:36:02 02:02 3:08:26
2 Kinsey Nicholas GBR 08:52:51 0:54:23 03:20 4:49:20 01:59 3:03:47
3 Gaich Werner AUT 09:13:14 0:57:19 03:10 4:55:57 02:40 3:14:05
4 Stroobants Rudi BEL 09:16:43 1:00:20 04:53 4:53:03 03:36 3:14:50
5 Wildpanner Luis AUT 09:21:04 1:04:57 02:55 4:57:41 03:12 3:12:18
6 Tamagno Denis FRA 09:26:00 1:01:41 03:36 5:00:14 02:30 3:17:57
7 Kieselbach Gerhard AUT 09:27:07 0:50:16 03:31 4:58:44 03:04 3:31:29
8 Timm Rolf GER 09:33:51 0:55:09 03:25 4:50:05 02:28 3:42:42
9 Jacobs Mark USA 09:38:26  0:53:28 03:20  5:00:09 02:04 3:39:23
10 Kahne Peter GER 09:41:27 0:55:07 02:52 5:06:48 03:00 3:33:38
 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cuder Isabella AUT  10:31:33 0:57:02 03:16 5:44:27 01:56 3:44:50
2 Neuböck Margaretha AUT 10:53:59 1:08:31 03:54 5:52:43 02:43 3:46:06
3 Bodenhöfer Conny  GER 11:19:11  1:13:01 03:29  6:05:19 02:29  3:54:52
4 Huber Bettina  GER 11:39:57  1:26:47 06:23 6:06:26 06:16 3:54:04
5 Kutschbach Barbara  AUT 11:41:41 1:03:46 04:06 5:58:35 03:09 4:32:02
6 Bedner Sylvia GER 11:50:27 1:15:29 07:06 6:04:35 03:21 4:19:54
7 Ruscheweyh Gerlinde GER 11:59:06 1:09:07 03:11  5:38:07 02:27 5:06:12
8 Rucktäschel Ulla GER  12:17:01 1:19:09 04:17 6:30:37 02:41 4:20:14
9 Metz-Glogger Barbara GER 12:32:56 1:16:42 05:17 6:09:41 04:27 4:56:47
10 Matl Sabine AUT 13:06:04 1:21:23 05:06 6:55:33 03:06 4:40:54
 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Runer Klaus ITA 09:17:07 0:55:20 02:13 4:46:35 02:34 3:30:22
2 Koch Matthaeus GER 09:24:24  0:57:48 02:32 4:50:12 01:58 3:31:52
3 Svejda Christoph AUT 10:02:56 1:01:46 06:07 5:12:33 03:53 3:38:35
4 Heitzmann Hans  GER  10:10:55 1:03:52 02:53 5:23:03 03:27 3:37:38
5 Holy Peter GER 10:16:31 0:59:57 02:33 5:05:15 02:07 4:06:36
6 Roberto Dogana ITA 10:21:51 1:06:26 06:50 5:19:37 03:52 3:45:05
7 Bichler Josef  AUT 10:22:34 1:11:15 03:53 5:23:04 03:11 3:41:10
8 Osmalz Josef AUT 10:30:12 1:18:54 06:30 5:20:59 04:28 3:39:18
9 Darfeuille Laurent FRA 10:31:24 1:06:10 04:49 5:14:35 04:28 4:01:20
10 Dallain Robert CAN 10:35:03 1:13:33 03:06 5:33:47 02:37 3:41:59
 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wagner Monika GER 12:45:11 1:16:57 07:15 6:48:48 03:30 4:28:39
2 Jeschke Barbara GER 14:10:10 1:28:02 06:27 7:21:44 09:48 5:04:07
 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Breznikar Brane SLO 09:43:58  0:49:13 03:17 5:09:44 02:45 3:38:57
2 Jagodzinski Jan CAN 10:16:52 1:08:01 02:42 5:17:31 02:04 3:46:31
3 Douet Jean Marie FRA 10:26:49 1:15:43 03:43 5:21:46 02:50  3:42:44
4 Vande Velde Leo BEL 10:35:26 1:01:31 04:17 5:17:58 06:53 4:04:45
5 Aschwer Hermann, Dr. GER 10:39:12 1:09:18 04:09 5:29:16 03:55 3:52:32
6 Gaffal Werner AUT  10:39:29 1:09:25 05:29 5:39:06 03:44 3:41:43
7 Richter Peter GER  10:42:43 1:16:35 04:24 5:33:03 03:38 3:45:01
8 Borloz Willy  SUI 10:59:45 1:23:16 03:55 5:16:08 02:36 4:13:47
9 Leiner Helmut GER 11:01:43 1:13:43 03:33 5:34:44 03:36  4:06:05
10 Kearns Warren  AUS 11:10:20 1:02:10 03:49  5:51:01 04:00 4:09:18
 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hochleitner Christine AUT 12:35:36 1:09:42 06:46  6:44:05 05:25 4:29:36
 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stallknecht Peter GER 10:23:28 1:04:23 03:32 5:16:18 03:14 3:55:59
2 Scolari Armando ITA 11:14:35  1:15:01 06:04 5:51:40 04:06 3:57:43
3 Hantke Paul GER 12:12:22 1:21:12 05:53 6:03:26 03:09 4:38:41
4 Dissieux Jörg SUI   12:19:33  1:12:26 10:26 6:11:59 08:35 4:36:05
5 Mang Heribert AUT 12:37:37  1:26:17 04:58 6:04:51 05:20 4:56:08
6 Schützenberger Richard AUT 12:51:21 1:24:12 05:44 6:26:14 05:14 4:49:56
7 Arvay Ruediger AUT 13:26:28  1:20:21 05:02 6:20:59 06:37 5:33:27
8 Heberlein Y Friscion Alejandro MEX 14:13:15 1:33:21 08:43 6:57:40 08:21 5:25:09
9 Meszaros Arpad AUT 14:45:43 1:23:18 08:40 6:59:23 07:35  6:06:45
 
  Women 55 - 59              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Signate Odile FRA 13:51:56 1:29:50 04:13 7:01:02 07:53 5:08:57
 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dorda Bernd AUT  10:57:20 1:22:00 03:55 5:31:10 03:10 3:57:03
2 Schmidt Winfried GER 11:07:10 1:09:34 07:13 5:30:49 04:18  4:15:15
3 Von Schrader Georg GER 11:48:08 1:13:32 07:29 6:02:05 03:18 4:21:42
4 Wacker Burghausen GER 12:12:48 1:05:17 03:46 6:07:46 03:41 4:52:16
5 König Peter AUT 12:27:24 1:25:00 04:56 6:09:43 04:38 4:43:05
6 Kölbl Heinrich AUT 12:28:46 1:28:33 06:36 6:19:59 04:52 4:28:43
7 Klein Wilhelm GER 12:42:21  1:06:00 05:08 6:01:53 04:44 5:24:35
8 Reng Alwin GER 12:45:58 1:20:07 04:18 6:17:59 02:54 5:00:38
9 Brouwer Rob  NED 12:51:02  1:23:15 09:14  6:29:10 05:26 4:43:54
 
  Women 60 - 64              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Horvath Gisela AUT 16:32:28 1:37:55 08:24  8:08:27 16:13 6:21:27
 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Amarell Ludwig GER 13:17:24 1:59:02 06:00 6:27:17 05:41 4:39:23
2 Trinkel Wilhelm  GER 14:16:46 1:41:26 11:34 6:53:02 07:29 5:23:14
 
  Men 70 +              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Player Hans AUT 15:57:31 1:40:58 05:06 7:23:36 04:10 6:43:39

TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results