--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman  Results

IronmanKärnten 2003

Ironman Austria Triathlon

Klagenfurth, Austria

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run


Results                                 Date: July 7th 2003
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Zyemtsev Viktor UKE 08:11:09 0:47:56 01:36 4:38:23 02:00 2:41:13
2 Von-Flue Bruno SUI 08:16:44 0:49:15 02:09 4:26:38 01:54 2:56:45
3 Lehmann Tibor HUN 08:17:19 0:48:03 02:02 4:37:52 02:15 2:47:05
4 Frühwirth Alexander AUT 08:19:07 0:47:58 01:38 4:40:10 01:54 2:47:25
5 Leitner Werner AUT 08:25:41 0:48:00 01:33 4:38:25 02:29 2:55:13
6 Bastie Christophe FRA 08:26:47 0:48:08 01:43 4:28:34 02:16 3:06:03
7 Goerke Nils GER 08:27:34 0:50:07 01:47 4:41:26 01:41 2:52:30
8 Segers Philip BEL 08:28:00 0:49:58 01:34 4:33:44 01:58 3:00:44
9 Langbrandtner Norbert AUT 08:29:35 0:48:09 01:35 4:38:13 02:43 2:58:53
10 Kemper Paul GER 08:30:07 0:49:16 02:22 4:42:03 02:32 2:53:52
11 Gazzari Diego ITA 08:32:27 0:46:40 02:03 4:34:21 02:22 3:06:58
12 Girasole Federico ITA 08:34:31 0:50:12 01:58 4:44:48 02:37 2:54:54
13 Hammerl Hubert x 08:36:49 0:49:25 01:55 4:45:34 02:28 2:57:26
14 Barberie Jay CAN 08:37:04 0:51:16 02:35 4:50:54 01:58 2:50:19
15 Von-Allmen Konrad SUI 08:37:50 0:55:10 02:28 4:48:28 01:47 2:49:55

 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Allen Kate AUT 08:54:01 0:49:14 01:51 5:03:28 02:14 2:57:12
2 Niederfriniger Edith ITA 09:11:44 0:49:13 02:01 5:09:04 03:01 3:08:22
3 Ingraham Wendy USA 09:24:21 0:47:56 02:13 5:06:40 03:35 3:23:54
4 Feuersinger Monika AUT 09:35:07 0:59:36 02:35 5:09:19 02:45 3:20:50
5 Hansen Julie-Bollerup DEN 09:40:44 0:54:23 02:10 5:20:03 02:12 3:21:54
6 Best Nicole GER 09:44:04 0:52:35 02:03 5:22:51 02:19 3:24:14
7 Kujala Wenke GER 09:53:06  0:54:35 02:06 5:06:32 02:17 3:47:34
8 Pastekova Jana TCH 09:55:17 0:57:16 02:51 5:22:16 03:01 3:29:52
9 Ianesi Manuela ITA 10:05:41 0:47:57 01:53 5:12:15 02:44 4:00:51
10 Penker Maria-Elisabeth AUT 10:17:20 1:06:22 03:51 5:27:28 03:58 3:35:37

 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cibulka Stanislav TCH 09:12:47 0:54:08 03:19 4:43:07 03:10 3:29:02
2 Tesar Stefan AUT 09:15:19 0:53:12 02:40 4:58:21 02:12 3:18:52
3 Tösch Andreas AUT 09:26:59 0:53:05 05:52 4:55:22 02:30 3:30:07
4 Steurenthaler Christoph GER 09:43:02 0:55:00 02:27 4:56:28 03:28 3:45:37
5 Aust Tobias GER 09:53:38 1:07:33 03:03 5:10:43 02:33 3:29:45
6 Langberg Gregor AUT 09:57:57 1:09:35 02:46 5:12:11 03:29 3:29:54
7 Leitner Christoph-Ulrich AUT 10:01:47 0:59:40 03:18 5:06:49 03:26 3:48:33
8 Lefolli Jacob DEN 10:08:48 0:51:17 06:01 5:03:03 04:52 4:03:33
9 Castillon Olivier FRA 10:13:10 1:05:53 05:41 5:10:03 02:31 3:49:00
10 Ondrej Trnka TCH 10:22:58 1:08:08 02:53 5:26:20 02:06 3:43:29

 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tesar Barbie AUT 10:55:32 1:09:12 03:36 5:35:40 04:22 4:02:40
2 Dermekova Andrea SLK 11:28:08 1:16:17 05:57 5:41:25 03:33 4:20:52

 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Leumann Martin SUI 08:36:13 0:57:07 02:16 4:34:04 02:42 3:00:03
2 König Norbert AUT 08:47:54 0:54:11 02:10 4:44:07 02:26 3:04:58
3 Huster Daniel GER 08:52:16 0:52:22 02:47 4:45:23 02:13 3:09:29
4 Gierman Marcel HOL 08:53:55 0:52:24 02:06 4:42:17 02:38 3:14:29
5 Vallant Rene AUT 08:58:59 0:52:52 01:55 4:42:10 02:19 3:19:42
6 Schlicht Wolfgang  GER 09:00:24 0:51:47 01:47 5:00:47 02:06 3:03:55
7 Raymond Yann FRA 09:01:49 0:51:22 02:35 4:46:42 02:07 3:19:01
8 Hertl Peter SLK 09:02:43 0:55:50 02:58 4:47:16 01:51 3:14:47
9 Birkholz Carsten GER 09:06:10 0:51:19 02:06 4:58:55 01:49 3:11:58
10 Olesen Jesper DEN 09:07:00 0:52:44 03:35 4:55:17 02:30 3:12:52

 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 De-Schryver Liesbet BEL 10:09:32 0:52:50 02:28 5:31:35 03:00 3:39:37
2 Lohri Catherine SUI 10:34:36 0:55:57 02:50 5:19:44 02:46 4:13:17
3 Schwegler Petra SUI 10:43:16 1:06:31 05:17 5:26:00 07:44 3:57:42
4 Böhm Carolin GER 10:50:07 1:24:38 03:36 5:34:43 03:43 3:43:25
5 Jacobsen Tine DEN 10:52:55 0:55:11 03:01 5:35:25 03:12 4:16:05
6 Weber Stephanie GER 10:53:36 0:55:28 03:16 5:48:00 03:09 4:03:40
7 Soelyst Marie-Louise DEN 11:05:19 1:04:25 06:55 5:35:20 04:25 4:14:13
8 Kniaziew Blaire CAN  11:13:21 0:54:14 02:07 5:43:26 04:52 4:28:39
9 Hennecke Kirsten GER 11:19:29 1:08:26 04:35 6:05:15 04:41 3:56:30
10 Cosgrove Victoria  USA 11:36:36 1:27:11 05:09 6:00:24 05:17 3:58:33

 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nielsen Tommy DEN 08:43:37 0:49:18 02:06 4:42:03 02:22 3:07:47
2 Gäbler Lars GER 08:45:50 0:49:09 01:57 4:26:55 02:26 3:25:20
3 Zsoder Zsolt HUN 08:46:07 0:56:18 02:20 4:47:32 02:42 2:57:13
4 Magnee Fabian BEL 08:47:14 0:52:20 01:55 4:46:11 01:46 3:05:01
5 Stalzer Heiko GER 08:48:05 0:55:05 02:35 4:42:48 03:07 3:04:28
6 Schober Wolfgang GER 08:49:47 0:54:11 03:39 4:39:00 02:20 3:10:35
7 Schuberth Elmar AUT 08:51:55 0:51:18 01:44 4:47:24 02:06 3:09:21
8 Vatteroni Ferdinando ITA 08:53:13 0:51:53 03:01 4:53:07 02:24 3:02:45
9 Landier Benjamin FRA 08:53:34 0:54:17 02:46 4:49:12 02:10 3:05:08
10 Keller Bernhard AUT 08:55:51 1:00:12 02:28 4:51:27 01:45 2:59:57

 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Perathoner Astrid ITA 09:47:58 0:54:10 02:29 5:11:02 02:58 3:37:17
2 Thompson Danielle CAN 10:22:55 0:56:15 02:40 5:19:55 02:52 4:01:11
3 Roth Isa  GER 10:25:29 0:56:44 03:21 5:18:22 02:53 4:04:06
4 Pivato Esther SUI 10:43:16 1:12:17 04:07 5:40:09 03:42 3:43:00
5 Höller Andrea AUT 10:48:29 1:00:30 03:46 5:20:24 04:14 4:19:34
6 Monsour Katrina CAN 11:02:20 1:00:51 03:27 5:25:03 04:44 4:28:13
7 Lechner Christina AUT 11:02:56 1:14:20 03:17 5:22:37 04:26 4:18:13
8 Neuhaus Jeannine SUI 11:03:37 1:04:22 05:21 5:33:35 03:58 4:16:19
9 Wiegel Michaela USA 11:05:34 1:10:19 04:25 5:22:49 04:06 4:23:53
10 Tschierschke Anja GER 11:22:08  1:15:14 05:45 5:49:09 05:34 4:06:24/

 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Greylinger Gernot AUT 08:54:56 1:00:28 02:40 4:44:47 01:48 3:05:11
2 Dimmel Michael AUT 09:00:12 0:59:48 02:25 4:43:53 02:02 3:12:01
3 Krüger Michael GER 09:01:14 0:59:22 01:55 4:46:39 01:51 3:11:26
4 Daubenmerkl Elmar GER 09:02:47 0:56:40 02:21 4:49:02 02:13 3:12:30
5 Lewin Colin GBR 09:03:48 0:57:28 02:21 4:55:33 02:24 3:06:00
6 Wintersteiner Martin GER 09:04:14 0:59:52 02:47 4:49:41 02:17 3:09:35
7 Pichler Thomas AUT 09:06:49 0:59:23 03:02 4:48:55 02:54 3:12:34
8 Engel Dirk GER 09:07:43 0:59:26 03:18 4:52:43 02:49 3:09:24
9 Sinderhauf Dirk GER 09:09:00 0:55:04 02:16 4:48:56 02:24 3:20:19
10 Kirchberger Christian AUT 09:11:55 0:56:37 02:34 4:48:47 01:55 3:22:00

 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Haupt Annette GER 09:45:50 0:59:19 02:55 5:01:04 02:36 3:39:54
2 Patrizia Gaiardi ITA 10:08:51 1:02:50 03:25 5:34:31 03:35 3:24:30
3 Hutton Ruth GBR 10:13:14 0:57:21 02:47 5:16:31 03:32 3:53:01
4 Raeber Jasmin SUI 10:13:54 1:04:28 05:06 5:21:00 03:19 3:39:58
5 Greipel Sabine AUT 10:15:28 1:01:55 02:36 5:24:40 02:11 3:44:04
6 Arlander Bodil FIN 10:25:22 1:03:45 03:15 5:30:43 03:34 3:44:03
7 Haerteis Rita GER 10:29:48 1:04:53 05:19 5:25:44 04:20 3:49:31
8 Sabolic-Mijovic Mojca SLO 10:42:18 1:10:45 06:32 5:34:31 05:32 3:44:56
9 Buehlmann Tanja SUI 10:43:16 1:04:46 05:34 5:41:27 02:51 3:48:36
10 Bartlmä-Rainer Anja ITA 11:00:21 1:08:11 05:06 5:57:52 04:23 3:44:48

 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jakobsen Laurits DEN 08:51:45 0:52:28 03:17 4:44:36 02:22 3:09:00
2 Rainolter Giuseppe ITA 09:15:45 1:00:42 02:58 4:55:09 02:07 3:14:47
3 Erkens Patrick BEL 09:25:43 1:00:06 04:27 4:55:55 02:59 3:22:15
4 Tamagno Denis FRA 09:25:52 1:03:35 03:19 4:52:14 03:31 3:23:10
5 Schröder Andreas GER 09:28:22 0:54:22 03:20 5:02:05 02:15 3:26:19
6 Fink Stefan ITA 09:28:33 0:56:23 02:56 5:01:10 02:48 3:25:14
7 Gaich Werner AUT 09:28:50 1:00:19 03:41 5:11:23 03:23 3:10:02
8 Zengaffinen Alain SUI 09:31:57 0:56:41 03:36 4:58:09 03:04 3:30:25
9 Tanzer Alfred AUT 09:33:19 1:20:23 02:59 5:00:11 02:10 3:07:34
10 Howes Steve GBR 09:36:16 1:03:15 02:52 5:08:15 02:49 3:19:03

 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Girardin Heike SUI 10:43:16 1:10:31 04:01 5:42:35 02:58 3:43:10
2 Rotovnik-Kozjek Nada. SLO 11:11:17 1:00:54 03:10 5:55:59 02:50 4:08:22
3 Egger Catherine SUI 11:34:07 1:00:37 06:21 5:42:32 06:19 4:38:16
4 Cuder Isabella  AUT 11:40:20 0:58:04 02:59 6:09:05 05:11 4:24:59
5 Mcceffray Maureen CAN 11:51:38 1:03:43 03:57 6:05:54 05:31 4:32:31
6 Vey Susanne GER 12:04:14 1:19:26 03:11 6:17:13 03:11 4:21:11
7 Maino Pamela USA 12:04:27 1:17:59 06:17 6:24:32 05:18 4:10:18
8 Daniels Patricia AUS 12:22:28 1:07:49 06:35 6:11:49 07:01 4:49:12
9 Claessen Anette GER 12:36:03 1:11:57 04:38 6:04:01 05:25 5:10:01
10 Dale Lynn SCO 12:39:38 1:08:30 04:57 6:26:36 06:43 4:52:51

 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rohrer Jean-Pierre SUI 09:30:50 1:00:01 03:41 4:57:23 02:57 3:26:46
2 Garnitschnig Reinhold AUT 09:32:15 0:57:10 03:11 5:09:30 04:57 3:17:24
3 Lalloz Antoine FRA 09:35:49 1:05:29 05:15 5:07:04 03:56 3:14:03
4 Zoubek Andreas AUT 09:39:44 1:07:09 02:46 5:02:35 02:12 3:25:00
5 Weißengruber Ewald AUT 09:40:55 1:14:39 05:08 4:57:55 02:40 3:20:32
6 Göring Heiner GER 09:41:23 0:56:28 03:36 5:01:44 02:15 3:37:19
7 Diana Stefano ITA 09:42:15 0:56:09 03:54 4:59:51 03:41 3:38:37
8 Heitzmann Hans GER 09:42:36 1:07:14 03:52 5:02:22 04:34 3:24:32
9 Leopold Klaus GER 09:54:14 0:52:02 03:23 4:59:08 03:00 3:56:38
10 Berger Helmut AUT 09:54:29 1:03:25 03:59 4:56:18 03:13 3:47:32

 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Käppeli Monika SUI 11:05:47 1:09:54 05:35 5:36:13 03:43 4:10:20
2 Schulz Sabine GER 11:34:05 0:57:14/ 03:39 6:11:44 03:04 4:18:22
3 Knudsen Elisabeth AUT 11:35:49 1:28:16 04:49 5:58:46 04:02 3:59:55
4 Baurecht Martha AUT 11:37:59 1:17:06 06:03 6:08:46 04:18 4:01:44
5 Sinclair Carol CAN 12:11:33 1:16:36 06:28 6:22:55 05:35 4:19:58
6 Lentini Wendy CAN 12:12:11 1:12:58 05:45 5:52:30 06:30 4:54:26
7 Hansen Lis-Hougaard DEN 13:50:18 1:24:10 07:10 6:36:47 06:11 5:35:58
8 Huber Waltraud  AUT 13:52:21 1:17:51 05:21 6:27:50 04:53 5:56:24

 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Skrlep Anton SLO 10:10:24 1:04:53 02:52 5:10:21 03:01 3:49:15
2 Oroszlan Johann AUT 10:15:56 1:21:17 06:23 5:11:36 04:03 3:32:36
3 Stumpf Karl-Heinz GER 10:21:22 1:05:45 04:23 5:15:15 05:38 3:50:19
4 Reichwald Karlheinz GER 10:28:54 1:13:29 04:22 5:23:00 03:18 3:44:43
5 Gaffal Werner AUT 10:29:41 1:07:40 05:32 5:30:21 04:09 3:41:57
6 Küstermann Jörg GER 10:44:11 0:51:45 03:17 5:23:03 02:43 4:23:22
7 Holzer Heribert AUT 10:46:43 1:09:14 04:19 5:37:46 03:52 3:51:30
8 Holz Dieter GER 10:47:40 1:03:35 04:03 5:10:30 04:42 4:24:49
9 Blakie Eric-W GBR 11:01:30 1:09:47 03:56 5:32:41 03:25 4:11:40
10 Braund Steve GBR 11:05:53 1:21:03 04:47 5:32:00 02:42 4:05:18

 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wallis Susan USA 11:20:59 1:07:21 06:14 5:56:40 04:52 4:05:51
2 Roozendaal Trynie HOL 11:53:50 1:18:58 05:53 5:46:02 05:27 4:37:27
3 Ullmann Rosmarie GER 13:42:00 1:19:23 07:07 6:42:26 06:35 5:26:27

 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michelon Johann AUT 10:05:01 1:13:14 03:42 5:01:06 02:40 3:44:17
2 Lindenthal Erwin AUT 10:37:03 1:11:48 05:05 5:27:42 03:29 3:48:57
3 Bayer Miloslav AUT 11:05:26 1:18:03 03:26 5:43:29 04:22 3:56:05
4 Aschwer Hermann GER 11:06:56 1:12:25 05:05 5:34:03 04:07 4:11:14
5 Ruello Edmond FRA 11:07:54 1:14:40 07:14 5:29:49 06:51 4:09:19
6 Krofl Drago SLO 11:15:13 1:02:46 07:04 5:39:43 06:36 4:19:02
7 Notz Willy GER 11:16:11 1:23:53 05:47 5:43:20 03:15 3:59:53
8 Fischer Theo GER 11:22:13 1:12:59 05:37 5:46:09 03:40 4:13:46
9 Nowak Reinhard DEN 11:59:03 1:43:37 06:50 6:01:57 07:00 3:59:37
10 Masoero Agostino ITA 12:26:17 1:17:15 07:30 6:30:31 06:43 4:24:16

 
  Women 55 - 59              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Goodyear Cullen CAN 11:59:19 1:07:48 06:18 5:45:40 05:26 4:54:04
2 Crawford Sally AUT 14:18:27 1:13:39 05:27 6:52:59 05:47 6:00:33

 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Guadagni Roberto ITA 11:35:33 1:36:48 08:45 5:58:34 06:07 3:45:17
2 Dissieux Jörg SUI 12:50:38 1:15:25 10:37 6:22:46 10:08 4:51:40
3 Danel Günter GER 13:48:41 1:30:42 09:30 6:59:39 08:45 5:00:03
4 Schmidmayer Kurt  AUT 13:49:45 1:18:15 10:26 6:50:23 12:24 5:18:15
5 Weilemann Roland GER 14:04:22 1:28:41 07:16 6:53:22 05:49 5:29:13
6 Richey Wayne USA 14:20:31 1:29:36 07:01 6:29:35 08:10 6:06:08

 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Robertz Heinz GER 12:42:39 1:21:46 06:34 6:22:40 07:04 4:44:33
2 Brouwer Rob HOL 12:53:34 1:30:11 10:12 6:36:23 08:53 4:27:54
3 Kölbl Heinrich AUT 13:31:10 1:32:26 06:07 6:33:49 08:10 5:10:36
4 Ullrich Eberhard GER 13:33:32 1:27:03 04:58 7:06:03 06:59 4:48:27

 
  Men 70 +              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ohlsen Benny DEN 13:49:33 1:21:36 06:41 7:01:04 08:15 5:11:55
2 Knor Franz AUT 14:19:05 1:34:19 04:51 7:02:45 05:36 5:31:32
TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results