--------- TriSport Denmark ----------
To Menu - Ironman  Results

Ironman Kärnten 2004

        Klagenfurth, Austria 
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
Results                                 Date:  July 4th 2004
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Zyemtsev Victor UKE 08:12:58 0:50:53 01:40 4:33:30 01:59 2:44:55
2 Tissink Raynard RSA 08:17:48 0:50:56 01:54 4:33:05 01:57 2:49:54
3 Sabatschus Olaf GER 08:21:54 0:51:10 01:44 4:33:15 02:16 2:53:28
4 Anderson Mitchell AUS 08:23:20 0:54:08 02:07 4:28:33 01:46 2:56:44
5 Shortis Jason AUS 08:26:06 0:53:39 01:54 4:42:28 02:24 2:45:38
6 Vrobel Lukas TCH 08:27:29 0:50:56 01:55 4:37:37 02:01 2:54:58
7 Chabaud Francois FRA 08:27:58 0:50:43 01:49 4:18:54 02:10 3:14:20
8 Leitner Werner AUT 08:29:18 0:51:02 01:51 4:41:09 02:04 2:53:11
9 Langbrandtner Nobert AUT 08:31:46 0:51:06 01:42 4:43:52 02:01 2:53:04
10 Frühwirth Alexander AUT 08:33:01 0.51:08 01:54 4:42:20 01:49 2:55:48

 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Csomor Erika HUN 09:12:03 1:01:06 02:49 4:57:20 02:46 3:08:01
2 Brede Andrea GER 09:20:46 0:56:12 02:18 5:07:30 02:12 3:12:32
3 Draskau-Petersson Jess GBR 09:24:18 1:08:00 04:06 5:08:03 03:16 3:00:51
4 Keller Fernanda BRA 09:25:38 0:57:54 02:21 5:07:20 02:52 3:15:11
5 Best Nicole GER 09:44:39 0:56:24 02:10 5:17:12 01:58 3:26:53
6 Stadlmann Monika AUT 09:58:40 0:56:31 02:18 5:17:08 02:10 3:40:31
7 Penker Maria-Elisabeth AUT 10:03:02 1:10:55 03:07 5:20:19 03:28 3:25:11
8 Macpherson Diana RSA 10:03:49 1:05:40 03:25 5:25:39 03:59 3:25:05
9 Pastekova Jana TCH 10:20:42 0:59:21 02:59 5:32:22 03:01 3:42:57
10 Greipel Sabine AUT 10:21:46 1:02:56 02:40 5:32:59 02:15 3:40:54

 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jaberg Patrick  SUI 08:54:05 0:51:18 01:53 4:54:43 02:12 3:03:57
2 Jeuland José  FRA 09:07:34 0:57:39 02:34 4:58:20 03:19 3:05:39
3 Kreiseder Christian  AUT 09:49:05 1:06:22 04:04 5:04:07 04:10 3:30:21
4 Sauseng Christophe  AUT 09:54:29 1:00:18 02:42 5:03:05 02:59 3:45:23
5 Fladischer Thomas  AUT 09:56:39 1:03:02 02:53 4:59:35 03:14 3:47:53
6 Widauer Stefan  AUT 10:03:19 1:10:04 03:50 5:11:44 02:28 3:35:12
7 Kreis Michael  AUT 10:04:15 1:06:03 04:07 5:18:01 03:31 3:32:31
8 Röhsler Maximilian  AUT 10:16:42 1:12:02 05:48 5:12:58 04:17 3:41:36
9 Paur Matthias  AUT 10:17:31 1:08:23 03:06 5:15:18 02:27 3:48:14
10 Boland Martin  BEL 10:18:04  0:59:12 03:15 5:29:31 03:01 3:43:04

 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Friedrich Kathrin  SUI 10:42:55  1:15:47 05:13 5:34:01 03:12 3:44:41
2 Tesar Barbie  AUT 11:03:15  1:08:14 03:13 5:44:00 02:54 4:04:53
3 Fall Judith  AUT 12:42:27  1:27:04 04:15 6:20:48 04:39 4:45:39
4 Nulty Aran  USA 12:47:11  1:08:48 05:18 6:20:51 06:44 5:05:29
5 Gruse Melanie  USA 13:37:26 1:01:51 06:51 6:54:44 08:03 5:25:55
6 Karnicnik Christina  AUT 13:50:50 1:28:30 04:52 6:21:36 06:19 5:49:31
7 Passailaigue Dallyana  ECU 13:53:12  1:15:25 06:48 6:44:11 11:38 5:35:08
8 Kolter Daniela  AUT 15:46:47  1:25:32 04:47 7:30:59 07:21 6:38:05

 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Loisel Charly FRA 08:48:59 0:48:26 02:06 4:31:02 02:24 3:24:57
2 König Norbert AUT 08:51:16 0:53:41 01:51 4:50:22 02:21 3:02:59
3 Clerbout Bruno BEL 08:51:28 0:51:11 02:15 4:52:34 02:05 3:03:20
4 Olesen Jesper DEN 08:57:05 0:54:06 03:32 4:55:42 02:09 3:01:35
5 Swaine Peter GBR 09:02:53 0:50:59 01:48 4:53:15 02:24 3:14:26
6 Noerby Peter DEN 09:06:26 1:03:32 03:25 4:49:52 02:47 3:06:48
7 Hofstetter Dani SUI 09:07:57 0:57:49 02:21 4:56:45 02:26 3:08:34
8 Kovalovsky Jan CZE 09:11:40 1:00:07 02:12 4:53:28 01:59 3:13:53
9 Huster Daniel GER 09:15:09 0:56:29 02:21 4:56:51 02:06 3:17:20
10 Reinhart Jochen GER 09:25:30 0:51:10 01:45 5:02:19 01:46 3:28:27

 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bernhardt Sandra  GER 10:37:49 0:59:13 02:53 5:41:25 02:54 3:51:22
2 Vornholt Kathrin  GER 10:53:57 1:07:10 04:43 5:52:50 05:01 3:44:10
3 Lohri Catherine  SUI 10:57:38  0:57:32 02:56 5:23:50 02:57 4:30:20
4 Böhm Carolin  GER 11:05:59  1:31:20 04:43 5:43:59 03:18 3:42:37
5 Ngo Jessica  USA 11:10:27  1:13:19 04:11 5:44:19 04:38 4:03:58
6 Jacobsen Signe-Slot  DEN 12:06:28  1:08:24 03:52 5:41:14 03:23 5:09:34
7 Jaako-Blunder Heini  FIN 12:09:51  1:20:56 04:03 6:20:56 04:09 4:19:46
8 Milz Tanja  GER 12:11:33 1:11:55 05:03 6:19:32 07:37 4:27:24
9 Orr Susanne  GBR 12:21:05  1:08:46 04:14 6:20:03 03:51 4:44:08
10 Grundgreif Susanne  GER 12:26:59 1:20:02 05:23 6:16:02 04:59 4:40:32

 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kratochvil Roman AUT 08:52:28 0:51:07 01:46 4:53:05 01:56 3:04:31
2 Grädler Uwe GER 09:12:21 0:58:06 02:28 4:57:32 02:19 3:11:53
3 Glogau Christopher GER 09:14:26 0:59:29 02:51 4:56:56 02:37 3:12:31
4 Lindner Andreas AUT 09:19:41 1:12:36 03:05 4:58:19 02:22 3:03:17
5 Mason David GBR 09:21:16 1:00:15 03:06 5:07:55 02:21 3:07:37
6 Rief Stefan AUT 09:23:11 1:00:00 02:07 5:05:33 01:47 3:13:43
7 Wimmer Martin AUT 09:23:45 0:58:55 02:43 5:10:54 01:54 3:09:17
8 Bauer Markus GER 09:26:40 0:57:55 03:28 4:56:41 03:24 3:25:09
9 Cardo-Canadas Julio ESP 09:27:37 0:50:42 02:24 5:11:15 02:52 3:20:22
10 Janse Steven BEL 09:28:13 0:56:29 02:13 5:07:15 03:50 3:18:23

 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Roth Isa  GER 10:05:58 0:59:01 03:03 5:10:38 02:55 3:50:19
2 Rittershofer Stephanie  GER 10:18:47 0:59:57 03:27 5:12:30 02:32 4:00:19
3 Lavergne-Monese Rossana  ITA 10:26:29 1:05:35 05:38 5:37:32 08:00 3:29:42
4 Höller Andrea  AUT 10:42:50 1:00:56 03:56 5:20:35 04:23 4:12:58
5 Bianconi Simona  ITA 11:05:08 0:57:10 04:51 6:04:17 03:39 3:55:09
6 Mackenzie Iona  USA 11:13:49 1:10:19 03:54 5:46:22 03:08 4:10:04
7 Foltin Anja  GER 11:14:35 1:17:44 05:15 5:44:51 04:57 4:01:46
8 Johannson Dianne  CAN 11:23:18 1:12:23 05:06 5:38:57 04:30 4:22:20
9 Streiter Ute  AUT 11:26:46 1:09:09 04:25 5:44:41 05:51 4:22:38
10 Lechner Christina  AUT 11:32:10 1:16:16 04:25 5:43:18 03:33 4:24:36

 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Keller Bernhard  AUT 08:51:01 0:59:11 02:02 4:52:22 02:23 2:55:00
2 Schneider Hartmut  AUT 08:53:10 0:56:27 03:28 4:51:03 02:34 2:59:36
3 Orthmann Volker  GER 09:01:22 1:03:11 02:46 4:49:36 02:59 3:02:48
4 Haidenek Peter  AUT 09:09:43  0:57:46 03:26 4:55:25 02:04 3:10:59
5 Bennett Bill  AUT 09:13:00  0:53:57 01:52 4:54:55 02:25 3:19:50
6 Richlik Uwe  GER 09:14:47 1:01:51 03:04 4:49:51 02:22 3:17:37
7 Behen Andriy  UKR 09:16:56 0:52:36 01:56 5:02:12 02:28 3:17:42
8 Skelton Mr.  GBR 09:18:51 1:04:27 04:59 5:00:02 02:40 3:06:41
9 Kanduth Wolfgang  AUT 09:18:55  1:02:48 03:07 4:53:26 01:55 3:17:37
10 Siebert Martin  GER 09:21:36  0:53:32 02:45 5:03:14 03:14 3:18:49

 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bartlmä-Rainer Annja  ITA 10:45:34 1:10:28 04:01 5:44:39 03:50 3:42:35
2 Olaj Itta  AUT 11:23:13  1:16:36 04:07 6:04:02 03:26 3:55:01
3 Ineman Dianna  USA 11:34:26  1:14:03 04:21 5:30:12 06:02 4:39:46
4 Hentschke Gabriele  GER 11:43:21 1:06:07 03:42 6:02:28 04:10 4:26:52
5 Fornari Francesca  ITA 11:47:07  1:08:34 04:42 6:02:11 04:00 4:27:38
6 Bundgaard Lone  DEN 11:51:17 1:02:32 07:20 6:21:12 08:20 4:11:51
7 Hollinshead Monique  GBR 12:00:50  1:21:52 04:27 6:43:37 06:20 3:44:32
8 Müller-Peretti Karin  SUI 12:08:08  1:15:23 07:35 6:10:12 05:33 4:29:24
9 Rütschi Alexandra  SUI 12:13:03 1:13:57 06:42 6:22:50 08:30 4:21:02
10 Visnja Skevin  CRO 12:34:29 1:26:51 09:14 6:29:23 13:36 4:15:23

 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hagen Michael  USA 09:03:03 0:58:03 02:23 4:45:26 02:24 3:14:45
2 Mömkes Frank  GER 09:33:16 0:56:09 03:48 4:56:49 02:48 3:33:41
3 Donovan Greg  NZL 09:34:41 1:05:32 02:36 4:54:24 03:33 3:28:35
4 Merlatti Andrea  ITA 09:34:59 0:58:24 04:00 5:09:36 04:48 3:18:10
5 Schumann Frank  GER 09:38:03 1:11:34 04:07 5:12:40 02:55 3:06:45
6 Hauser Peter  AUT 09:43:05 1:05:42 04:01 5:00:26 02:50 3:30:04
7 Szostek Raymond  BEL 09:43:12 1:02:31 03:02 5:03:51 02:44 3:31:03
8 Krebber Theo  GER 09:44:03 1:01:48 03:54 5:08:38 02:35 3:27:05
9 Schrottenbach Leo  AUT 09:46:57 1:08:40 04:27 5:00:56 03:56 3:28:56
10 Tamagno Denis  FRA 09:47:48  1:09:44 04:47 4:59:43 02:32 3:31:00

 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rotovnik-Kozjek Nada  SLO 10:29:13  1:02:02 03:20 5:42:44 02:41 3:38:25
2 Kruska Sabina  GER 10:52:46 1:10:54 04:45 5:43:31 05:54 3:47:40
3 Gysland Solveig  NOR 11:13:37 1:06:19 04:02 5:56:38 05:03 4:01:34
4 Turné Sabine  GER 11:27:21 1:33:11 05:42 5:41:23 04:18 4:02:46
5 Schmid-Vender Renate  AUT 11:27:30  1:24:52 03:20 5:46:52 04:25 4:07:59
6 Magem Merce  ESP 12:11:21 1:19:15 06:38 6:34:49 04:57 4:05:39
7 Kiss-Kraft Eva  GER 12:14:45 1:13:06 08:30 6:18:11 07:39 4:27:17
8 Ritter Waltraud  AUT 12:23:41 1:14:31 06:43 6:02:53 06:17 4:53:14
9 Bialla Linda  USA 12:41:37 1:14:09 05:50 6:01:02 18:42 5:01:53
10 Bickel Gabriele  GER 12:51:47 1:07:44 05:27 6:40:35 07:18 4:50:41

 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wächtler Thomas  GER 09:20:29 1:07:25 02:38 5:03:56 02:13 3:04:14
2 Majchrzakowski Andrzej  POL 09:30:59 0:55:35 04:21 5:04:09 03:43 3:23:09
3 Kornelsen Peter CAN 09:36:13 1:14:54 03:13 5:04:30 02:37 3:21:57
4 Zoubek Andreas  AUT 09:48:51 1:11:25 03:35 4:59:16 02:28 3:23:34
5 Grünewald Ralf  GER 09:48:56 1:02:14 03:37 5:15:41 03:13 3:32:10
6 Garnitschnig Reinhold  AUT 09:52:46 1:09:24 04:03 5:08:21 03:02 3:27:59
7 Mirnig Günter  AUT 09:55:13  1:06:23 04:00 4:59:50 03:45 3:30:22
8 Van-Den-Broeke Patrick  BEL 09:59:01 1:12:07 06:39 5:12:09 03:41 3:45:02
9 Rausch Johann  AUT 10:02:54 1:06:40 03:01 5:00:36 02:45 3:28:15
10 Huber Jürgen  GER 10:03:10 1:02:50 04:31 5:02:59 03:42 3:50:06

 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dankner Yarden  ISR 10:34:12 1:05:04 05:44 5:40:27 05:28 3:37:28
2 Beil Brigitte  GER 11:09:29 1:06:01 05:00 5:39:54 06:00 4:12:31
3 Cuder Isabella  AUT 11:49:35 1:01:19 03:16 5:44:42 02:46 4:57:31
4 Rucktäschel Ulla  GER 12:07:46 1:24:32 03:28 6:33:41 04:27 4:01:36
5 Becke Angelika  AUT 12:17:25 1:21:01 06:16 6:28:21 04:57 4:16:49
6 Jaeger Sabine  GER 12:35:40 1:23:12 06:28 6:36:30 05:14 4:24:14
7 Huber Brigitte  GER 13:02:43 1:32:56 05:09 6:27:30 05:08 4:51:58
8 Buss Rita  DEN 13:32:55 1:24:59 10:35 6:18:48 08:27 5:30:03
9 Jeschke Barbara  GER 14:26:56 1:35:35 07:53 6:57:41 11:21 5:34:25
10 Calvert Jayne  WAL 14:50:11 1:33:41 07:55 6:49:47 15:54 6:02:52

 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heitzmann Hans  GER 10:00:16 1:10:42 04:51 5:08:24 05:25 3:30:52
2 Oroszlan Johann  AUT 10:17:58 1:21:01 05:56 5:09:09 04:26 3:37:24
3 Bichler Josef  AUT 10:18:02 1:12:59 04:23 5:21:30 02:21 3:36:47
4 Walker Paul  SUI 10:35:33 1:22:41 05:53 5:02:17 06:06 3:58:34
5 Wogatai Sieghart  AUT 10:39:58 1:09:13 04:39 5:25:35 03:17 3:57:13
6 Rucktäschel Dieter  GER 10:44:26 1:11:26 05:08 5:29:26 03:22 3:55:01
7 Brane Breznikar  SLO 10:45:27 0:54:04 03:55 5:35:52 04:37 4:06:56
8 Hübl Leopold  AUT 10:46:20 1:05:59 05:16 5:17:10 07:22 4:10:31
9 Madigan Dave  IRL 11:00:54 1:09:47 04:40 5:48:54 04:28 3:53:03
10 Meier Rene  SUI 11:02:43 1:25:32 06:25 5:50:09 04:11 3:36:24

 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Clavero Montserrat  ESP 13:58:49 1:28:49 08:51 7:22:34 05:48 4:52:45
2 Ullmann Rosmarie  GER 14:14:14  1:25:39 08:41 6:48:08 06:53 5:44:51
3 Visconti Ursula  AUT 14:56:10 1:36:11 06:31 7:21:23 06:15 5:45:47

 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Skrlep Anton  SLO 10:43:12 1:06:35 03:33 5:30:23 04:56 3:57:43
2 Jagodzinski Jan  CAN 10:56:03 1:12:48 02:33 5:35:05 02:27 4:03:07
3 Krofl Drago  SLO 10:57:20 1:07:25 04:44 5:27:26 04:07 4:13:37
4 Bayer Miloslav  TCH 11:12:25 1:22:36 04:25 5:47:57 03:21 3:54:05
5 Mader Norbert  AUT 11:27:08 1:13:06 07:36 5:42:29 05:59 4:17:56
6 Vaclavik Peter  SLK 11:30:52 1:25:23 10:49 5:33:26 07:42 4:13:31
7 Kammelberger Otto  AUT 11:51:19 1:10:26 05:04 5:37:53 05:44 4:52:11
8 Raut Wieslaw  POL 12:34:49 1:19:02 07:18 6:26:03 05:46 4:36:39
9 Taylor Bill  USA 12:44:27 1:19:36 09:11 6:14:02 09:56 4:51:40
10 Vitali Giuseppe  ITA 13:09:42 1:29:07 08:27 6:52:21 08:21 4:31:24

 
  Women 55 - 59              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hochleitner Christine  AUT 13:14:12 1:16:59 06:18 6:33:32 08:05 5:09:17
2 Haynold Marianne  GER 14:30:40  1:29:11 06:00 7:00:30 09:18 5:45:39
3 Strata Margherita  ITA 16:16:03 1:29:59 07:30 7:47:47 12:10 6:38:36
4 Nielsen Aisha  DEN 16:16:07 2:00:30 19:18 7:25:35 14:08 6:16:35

 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dorda Bernd  AUT 11:30:18 1:30:15 05:14 5:39:21 05:17 4:10:09
2 Spreitzgrabner Richard  AUT 11:35:28 1:25:49 05:35 5:31:45 04:05 4:28:12
3 Iwens Eli  BEL 12:15:06 1:19:19 08:35 6:04:36 09:41 4:32:52
4 Fekete Tamas  GER 12:16:50 1:20:14 08:45 6:07:41 05:19 4:34:50
5 Suppan Franz  AUT 13:31:03 2:05:00 09:28 6:50:49 09:12 4:16:32
6 Trombetti Pierluigi  ITA 13:44:02 1:15:36 05:44 6:36:23 08:55 5:37:22
7 Faissner Adolf  AUT 13:45:21 1:36:24 07:29 6:20:54 06:37 5:33:56
8 Dissieux Jörg  GER 13:54:57 1:22:40 10:55 6:44:13 10:54 5:26:13
9 Danel Günter  GER 14:01:35 1:31:02 11:49 6:44:24 11:18 5:23:01
10 Schützenberger Richard  AUT 15:05:13  1:34:18 06:44 7:06:09 07:44 6:10:16

 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klinger Reinhard  GER 13:23:12 1:42:02 06:59 6:36:20 06:01 4:51:47
2 Koopmann Volker  GER 13:31:00 1:31:34 04:44 6:32:06 07:45 5:14:49
3 Kölbl Heinrich  AUT 13:48:49 1:40:21 08:06 6:34:02 08:27 5:17:50
4 Freund Udo  GER 14:04:58 1:38:19 05:20 6:52:08 07:07 5:22:01
5 Mazzotti Mario  ITA 14:27:19 1:16:48 06:36 6:40:07 09:46 6:13:59
6 Hoffmann Dieter  GER 15:28:32 1:27:42 13:00 7:36:14 21:49 5:49:45
7 Gunther Ferdinand  FRA 15:37:50 1:34:26 07:47 7:52:04 09:13 5:54:19

 
  Women 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Shapiro Miriam  USA 16:44:20  1:48:24 07:22 8:08:38 07:52 6:32:00

 
  Men 70 +              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Graney John  USA 13:41:12 1:34:30 06:15 6:49:06 07:29 5:03:50

TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results