--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Lanzarote 2000

Puerto del Carmen, Lanzarote Canarian Islands 
3,8k Swim - 180k Bike - 42,195k Run
 
Results                      Date: May 20th, 2000
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Van Gossum Dirk BEL 08:47:10  0:52:46  03:14  4:59:19 01:04 2:50:47
2 Holzner Stefan GER 08:49:18  0:52:46  03:09 4:56:12 01:00  2:56:11
3 Müller-Hörner Rainer  GER 08:53:57  0:52:40  02:48 5:00:21  01:03 2:57:05
4 Moureau Jean BEL 08.55.11 0.52.48 03.17 5.03.37 00.53 2:54:36
5 Lautenbacher Rolf GER 08:58:20 0:52:34  02:59 5:05:02 01:16 2:56:29
6 Litovtsenko Kirill  EST 09:02:43  0:53:44  03:14 5:10:58 02:03 2:52:44 
7 Lehtinen Anssi FIN 09:06:10  0:58:34  02:46 5:09:53 01:47 2:53:10 
8 Cordier Yves FRA 09:10:18  0:49:11  02:46 5:01:12 01:12 3:13:39
9 Andersen Bent DEN 09:12:01  0:52:38 02:56  5:12:26  02:14 3:01:47 
10 Braun Thomas GER 09:16:24 0:55:08  03:06 5:13:55  01:47  3:02:28 
11 Pilousek Michal  CZE 09:17:10  0:56:01  02:50 5:01:41  01:20 3:15:18
12 Dethier Dan LUX 09:25:47 0:53:44  03:05  5:07:33  01:41 3:19:44 
13 Becker Marc CAN 09:28:47  0:52:49  02:57  5:16:00  01:30  3:15:31
14 Hammerl Hubert  AUT 09:30:24 0:53:42  02:47  5:21:31  01:09 3:11:15 
15 Sabatschus Ingo GER 09.32.20 0.55.43 03.16 5.22.07 01.30 3.09.44
 
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wahlquist Lena SWE 10.15.19 0.55.14 03.11 5.55.45 02.06 3.19.03
2 Gutkneckt Ariane CH 10.29.51 0.59.59 03.36 6.02.14 01.57 3.22.05
3 Zinkand Beth USA 10.33.17 0.53.49 03.58 6.03.41 01.58 3.29.51
4 Gruber Cordula GER 11.14.08 1.01.33 05.35 6.15.03 03.16 3.48.41
5 Kleindienst Beate GER 11.24.38 1.10.32 05.00 6.10.58 06.36 3.51.32
6 Ens Pamela CAN 12.03.36 0.59.27 03.39 6.37.53 02.00 4.20.37
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stadlmann Matthias  AUT 09:51:32  1:00:50  04:28  5:26:50 01:43  3:17:41
2 Green Richard  GBR 10:33:31 1:00:40 07:29  5:50:37  04:17  3:30:28
3 Ostertag Dirk  GER 10:52:50 1:06:21  05:34  5:50:18 02:49 3:47:48 
4 Hahn Carsten  GER 10:53:58 0:50:26 03:26  5:52:33  02:57  4:04:36 
5 Zrnic Dalibor CH  10:55:39 1:13:08 10:34  5:51:14  03:35 3:37:08
6 Tejeria Aizpurua Aitor  ESP  10:56:26 1:07:30 07:08  5:50:21  02:59  3:48:28 
7 Kubasa Georg AUT  11:15:22 1:01:24 04:30  6:17:44  02:17  3:49:27 
8 Reiser Adam USA 11:18:46  1:27:46 05:24  6:20:09  01:31  3:23:56 
9 Grimaldi Diego ARG 11:40:16 1:01:31 04:17  6:30:07  01:57 4:02:24 
10 Mücke Robert GER 11:43:28 1:05:17  05:43 6:01:25 03:50  4:27:13 
 
  Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bocek Robert CZE 09:31:40 0:55:20  03:12 5:22:07  01:30  3:09:44
2 Koschabek René GER 09:32:35 0:57:05  04:05  5:20:52  01:13  3:09:20
3 Van der A. Joachim BEL 09:48:31 0:56:15 03:10  5:16:07  01:21  3:31:38
4 Anderson Paul GBR  09:57:12 0:53:50 05:18  5:16:06  04:08  3:37:50 
5 Ple Patrick CH 10:01:47 0:56:26  06:58  5:35:18  03:17  3:19:48
6 Lohmann Matthias  GER 10:02:05 0:54:34 04:05  5:36:59  02:09  3:24:18 
7 Mettler Marcel CH 10:04:52  1:04:47  05:21  5:33:27  02:48 3:18:29 
8 Jansen Sven GER 10:10:58  0:59:44 03:59  5:40:59 03:32  3:22:44 
9 Hinkkanen Janne FIN 10:12:12  0:52:39  03:27  5:35:57 02:28  3:37:41 
10 Haglund Fredrik SWE 10:14:35  0:50:32  04:46  5:43:39 02:09  3:33:29
 
Women 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Potts Jennifer CAN 11.41.39 0.59.59 05.40 6.22.05 05.51 4.08.04
2 Roldàn Clara Veònica ESP 11.58.42 0.57.14 04.39 6.33.46 02.34 4.20.29
3 Netsch Tana USA 12.41.57 1.18.13 07.24 7.01.32 05.02 4.09.46
4 Andersen Nadia Sten DEN 13.02.05 1.19.03 08.43 7.15.03 05.56 4.13.20
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rauscher Christian  AUT  09:45:06  1:00:35 03:41  5:23:04  02:01  15:45:25 
2 Saubesty Hugo  FRA  09:52:01 1:00:37 03:55  5:33:48  02:59  3:10:42 
3 Grathwohl Christian  GER 09:59:20  0:55:04  05:25  5:26:54  02:09  3:29:48
4 Kruse Michael GER 10:02:41  1:00:51  03:22  5:38:57  02:13  3:17:18 
5 Engel Dirk  GER  10:07:39  1:01:40  04:10  5:35:11  02:48  3:23:50 
6 Gómez P. Antonio  ESP 10:08:07  0:54:59  03:01  5:49:06  01:33  3:19:28 
7 Schuberth Elmar  AUT 10:08:51  0:58:49  05:37  5:36:33  02:22  3:25:30 
8 Labrador  M. Angel ESP 10:14:35  1:03:24  03:21  5:37:15  01:56  3:28:39 
9 Werner Thomas  GER 10:20:11  0:59:02  03:47  5:30:05  01:45  3:45:32 
10 Giger Thomas CH 10:25:59  0:57:24 04:12  5:43:35  04:36  3:36:12 
 
Women 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Leising Christine GER 11.37.50 1.13.26 04.14 6.32.10 02.26 3.45.34
2 Mosimann Ursula CH 13.18.27 1.10.32 08.09 7.01.00 05.03 4.53.43
3 Coates Sally GBR 13.25.46 1.17.56 07.26 7.39.57 06.00 4.14.27
4 Lorenzo Maria Teresa ESP 14.05.57 1.06.08 05.37 7.45.13 08.43 5.00.16
 
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hienkens Ralph NL  09:52:27  0:54:03  02:55  5:27:07  02:17  3:26:05
2 Ulber Wolfgang CH 09:59:36  1:01:35  05:28  5:32:14  02:30  3:17:49 
3 Cabeza Sanchez Pablo  ESP 10:02:47  1:04:50  04:20  5:34:53 02:07  3:16:37
Ait-Yahia Belkacem  FRA 10:04:52  0:58:48  03:13  5:43:59  01:53  3:16:59 
5 Lertxundi Sebastian ESP  10:06:15  1:06:36  05:12  5:37:49  02:42  3:13:56 
6 Duenner Joachim  GER 10:07:08  0:58:26 04:52  5:38:53  01:59 3:22:58 
7 Lühring Joachim  GER 10:09:30  1:00:41 05:04  5:35:18 02:00 3:26:27
8 Huttenlauch Hanspeter  CH 10:20:56  1:03:15  06:04  5:30:39  02:34  3:38:24 
9 Greylinger Gernot AUT 10:21:26  1:00:38  03:50  5:48:38  02:08  3:26:12 
10 Paarlberg Pieterjan NL 10:29:55  0:59:54  04:16  5:39:06  03:02  3:43:37 
 
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wellekens Franqoise BEL 11.02.07 1.03.59 05.03 6.10.45 02.35 3.39.45
2 Wyss Jris CH 12.03.03 0.52.42 04.58 6.38.33 03.19 4.32.31
3 Jones Deborah GBR 13.32.36 1.08.14 10.01 7.03.04 10.35 5.00.42
4 Priestley Sarah GBR 14.33.21 1.11.15 09.22 7.41.37 08.11 5.22.56
 
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hofer Michel  CH 10:22:20  1:01:27  04:36  5:42:51  02:27  3:30:59 
2 Wauthier Marc BEL 10:30:42  1:17:27  06:53  5:30:52  01:56  3:33:34 
3 Preiss Jörg GER 10:35:12  1:05:38  05:21  5:42:23  02:17  3:39:33 
4 Welker Jeffrey USA 10:41:16 0:59:49 06:44  5:45:42  06:49  3:42:12 
5 Hugues Joël FRA 10:49:42  0:59:05  04:30  5:50:24  04:18  3:51:25 
6 Espert Lucien FRA  10:51:42  1:19:15  05:23  5:53:36  02:06  3:31:22 
7 Richthammer Lothar  GER 11:03:33  1:16:42  05:41  5:54:20  02:39  3:44:11 
8 Eugenio R Francisco  ESP 11:07:09  1:13:32  05:42  6:20:01  05:03  3:22:51 
9 Migliorini Piero  ITA 11:26:52  1:09:44  07:13  6:08:19  03:23  3:58:13 
10 Hayward Chris  GBR 11:27:03 0:57:52  07:37  5:52:27  03:55 4:25:12 
 
 
Women 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuller Anne GBR 12.56.12 1.13.05 07.39 6.48.05 06.51 4.40.32
2 Coleman Tamar GBR 13.24.08 1.14.13 11.40 7.30.53 08.45 4.18.37
3 Tucker-Peck Robyn NZL 13.45.54 1.11.23 08.49 7.21.30 04.59 4.59.13
 
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pellekooren A. Dirk  NL 10:42:35  1:14:51  08:36  5:26:06  03:08  3:49:54 
2 Mijwaart Jan  NL 11:08:25  1:13:51  05:23  5:51:00  04:09 3:54:02
3 Etter Heinz CH  CH  11:12:10 1:12:58 06:40  6:04:14  03:19   3:44:59 
4 Simons Dick  NL 12:14:57  1:21:46  08:17  6:17:01  06:38  4:21:15 
5 Julian Tezza Marcelo  ESP 12:15:15  1:18:05  09:07  6:40:36  07:34  3:59:53 
6 Moser Walter  CH  12:21:31  1:14:25  07:47  6:30:18 04:04 4:24:57 
7 Castilla Plaza Pedro  ESP 12:29:11  1:04:59  04:18  6:16:34  02:56  5:00:24 
8 Girardot Alain  FRA 12:30:57  1:14:45  08:55  6:33:08  04:58  4:29:11
9 Palanca Mir Angel  ESP 12:33:41  1:23:18  08:43  6:24:51  04:00  4:32:49 
10 Palmer Brian  WAL  12:37:12  1:09:33  09:19  6:51:21  08:54  4:18:05 
 
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Roozendaal-RepTrijnie HOL 12.15.19 1.26.18 06.07 6.27.41 03.52 4.11.21
2 Govan Summer GBR 13.09.29 1.07.10 07.23 6.53.01 04.11 4.57.44
 
 
Men 50 -  54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cloteaux Gervais FRA 11:40:56  1:13:12 08:27  6:12:02  04:05  4:03:10 
2 Douet Jean-Marie  FRA 11:50:09  1:18:17  05:56  6:18:16  02:23  4:05:17 
3 Smets Herman BEL 11:51:43  1:20:17  06:19  6:23:20  03:54  3:57:53 
4 Peter Bruno  CH 12:05:38  1:17:51  07:09  6:37:23  06:01  3:57:14
5 Kennedy Billy  IRE 12:10:13  1:14:37  07:54  6:35:41  04:30  4:07:31 
6 Domoney Christopher  GBR 12:17:59  1:14:42  05:24  6:59:21  03:32  3:55:00 
7 Padin Mario ARG 12:54:36 1:09:41  06:55  7:10:03  05:21 4:22:36 
8 Waters David  GBR 13:46:18  1:27:07  12:39  7:31:20  07:54  4:27:18 
9 Chevalley Michel CH 14.16.10 1.22.00 08.12 7.08.00 05.17 5.32.41
10 Merrill Wayne USA 15.43.19 1.10.31 11.18 8.08.33 11.29 6.01.28
 
 
Men 55 -  59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Plas Marcel HOL 11.32.48 1.08.41 05.25 6.16.24 06.34 3.55.44
2 Stalknecht Peter GER 11.52.00 1.11.05 05.04 6.26.18 02.17 4.07.16
3 Dishmaier Gunther AUT 12.17.17 1.25.47 06.50 6.38.09 05.46 4.00.45
4 Barreaux Jean-Marie FRA 12.23.20 1.34.50 11.13 6.09.40 05.09 4.22.28
5 Müller Peter GER 12.24.48 1.31.59 08.38 7.04.37 02.45 3.36.49
6 Løvdal Kurt DEN 12.59.42 1.23.50 07.21 6.34.19 07.11 4.47.01
7 Schmidt Winfried GER 13.35.50 1.14.23 10.18 6.32.52 05.44 5.32.33
8 Westerbeek Richard HOL 13.41.46 1.21.44 07.05 7.15.33 04.17 4.53.07
9 Abnett Paul GBR 14.24.13 1.14.59 09.54 7.37.32 08.04 5.13.44
10 Hernàndez Juan Ma ESP 15.32.22 1.16.55 12.29 9.10.55 08.02 4.44.01
 
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ost Arthur BEL 14.56.45 1.51.17 08.02 7.19.11 04.28 5.33.47
 
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Martinez G.-Emmanuel FRA 16.37.36 2.01.25 11.19 8.52.28 07.13 5.25.11
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results