--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Lanzarote 2003

Island Canarias Spain
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

Result                                        Date: May 17th 2003
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Thomas Hellriegel  GER 08:56:44 0:50:52 02:58 5:07:46 01:19 2:53:47
2 Kirill Litovsenko EST 08:58:40 0:52:18 02:43 5:10:48 01:30 2:51:17
3 Felix Martinez Rubio ESP 09:02:20 0:52:18 02:36 5:10:03 01:19 2:53:47
4 Gerrit Schellens BEL 09:05:31 0:52:25 03:04 5:23:51 01:30 2:51:17
5 Ain-Alar Juhansen EST 09:18:37 0:54:27 02:56 5:12:40 01:29 2:55:52
6 David Henestrosa Roca ESP 09:24:28  0:48:44 02:41 5:27:19 01:30 2:44:38
7 Thierry Claes BEL 09:30:12 0:52:11 02:45 5:27:17 02:02 3:06:30
8 Hervé Faure FRA 09:31:12 0:50:59 02:51 5:25:57 01:43 3:03:58
9 Siegi Ferstl GER 09:33:28 0:54:28 02:17 5:25:10 01:42 3:06:14
10 Matthias Heim GER 09:35:56 0:55:53 03:20 5:30:31 00:57 3:10:25
11 Daniel Kezele GER 09:41:16 0:52:27 03:37 5:17:26 01:34 3:09:56
12 Fabrice Biteaud FRA 09:41:31 0:52:02 03:04 5:35:45 01:12 3:04:57
13 Grzegorz Zgliczynski  POL 09:44:41 0:50:58 02:56 5:28:04 01:47 3:25:57
14 Uwe Grädler GER 09:58:06 1:00:24 02:37:40 5:39:30 01:40 3:08:57
15 Sergio Bueno Pena ESP 10:04:17 0:58:43 03:48 5:32:26 02:37 3:20:03

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Maribel Blanco ESP 10:29:51 0:52:25 04:18 6:08:38 04:19 3:20:08
2 Ute Schaefer GER 10:38:38 0:56:21 03:07 5:56:27 01:26 3:41:13
3 Bella Comerford  GBR 10:53:17 1:01:09 02:58 6:20:42 02:20 3:26:05
4 Liz Vitai USA 11:20:17 0:56:25 03:20 6:12:24 01:43 4:06:23
5 Verpnica Andrea Avene  ARG 11:28:31 0:52:19 03:50 6:48:36 01:07 3:42:37
6 Ingrid Sala Margo ESP 11:34:07 1:00:36 04:47 6:58:34 03:17 3:26:51
7 Claudia Odekerken GER 12:23:45 1:07:39 06:01 6:58:37 01:48 4:09:38

 
Men 20 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Damien Latger FRA 10:41:56 0:55:03 04:18 6:08:18 01:36 3:32:38
2 Robert Kathan AUT 10:58:24 0:58:54 03:47 6:27:00 01:44 3:26:56
3 Bernhard Hradecky AUT 11:09:04 0:55:01 03:18 6:12:03 02:03 3:56:37
4 Alex Glistrup DEN 11:14:48  0:58:24 03:23 6:12:03 01:13 3:59:43
5 Jose Manuel Quero Zamorano ESP 11:32:39 0:50:53 02:44 6:47:35 02:04 3:49:19
6 Ragnar Alne  NOR 11:41:42 0:52:14 05:12 6:21:37 03:28 4:19:08
7 Guido Kuhlmann GER 11:57:29  1:08:59 04:53 6:45:08 01:36 3:56:51
8 Oscar Almerich Espinos ESP 12:06:22 1:04:37 03:47 6:52:27 04:46 3:55:50
9 Pablo Redondo Hernandez ESP 12:14:49 1:04:18 03:44 6:53:48 03:38 4:08:10
10 Luis Arràez Solé  ESP 12:25:51 1:01:39 02:28 6:40:34 01:31 4:38:18

 
Women 20 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Liis Toomingas FIN 13:31:21  0:56:29 03:53 7:24:42 02:20 5:03:55
2 Regina Kroll AUT 15:22:12 1:02:04 09:07 8:10:12 07:21 5:53:26

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jordi Alsina Casas ESP 09:37:28 0:59:42 03:54 5:24:40 01:13 3:07:55
2 Joachim van der Auwera  BEL 09:46:28 0:52:13 02:42 5:20:38 01:07 3:29:46
3 Rolf Schnellmann SUI 09:51:10 0:54:23 02:56 3:33:19 02:20 3:18:10
4 Peter Nørby DEN 09:58:22 1:04:30 04:17 5:37:22 02:06 3:10:04
5 Alex Nicolai  GER 10:10:07 0:54:12 02:54 5:49:01 02:28 3:22:30
6 Miguel Capó Soler ESP 10:12:44 1:05:13 04:31 5:52:39 02:19 3:07:59
7 Dennis van Wickeren  GER 10:16:50 0:56:24 03:33 5:45:03 00:53 3:30:54
8 Marco Ziechmann GER 10:30:26 1:05:53 03:40 6:09:05 01:37 3:10:07
9 Marco Konrad  GER 10:40:57 0:58:21 03:52 5:57:51 02:03 3:38:47
10 Jacinto Fernández Rojas ESP 10:41:40 1:00:43 03:27 6:05:48 01:38 3:30:02

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Natalie Wood AUS 11:41:21 0:58:54 04:14 6:46:56 02:01 3:49:13
2 Agnes Bureau FRA 14:07:16 1:09:46 05:21 7:52:31 03:04 4:56:31

 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Anton Mol NED 09:54:14 0:52:20 03:03 5:42:14 01:59 3:14:35
2 Iñigo Pérez-Nievas Borderas ESP 09:54:23 0:58:58 03:05 5:40:19 01:54 3:10:04
3 Christophe Renault FRA 10:02:17 0:54:50 03:38 5:44:29 01:42 3:17:36
4 Rolf Schwarz GER 10:02:57 1:00:33 03:08 5:38:35 01:00 3:19:37
5 Marcel Glaser GER 10:05:39 0:59:01 03:56 5:49:00 01:56 3:11:44
6 Immo Krueger GER 10:11:31 1:00:47 03:09 5:45:10 01:50 3:20:32
7 Christian Maul  GER 10:12:09  0:56:16 02:52 5:53:00 02:52 3:17:05
8 Thomas Josef Vonach AUT 10:15:53  0:56:23 02:57 5:52:11 02:18 3:22:01
9 Markus Strini AUT 10:17:44 0:59:09 03:25 5:47:22 01:11 3:26:33
10 Carlos Gonzalez ESP 10:22:17  1:02:25 05:44 5:37:32 01:57 3:34:36

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Melanie Steffens GER 12:20:34 1:11:07 03:22 6:41:28 02:04 4:22:31
2 Susanne Fussel GER 12:53:38 1:08:50 05:46 7:19:37 03:03 4:16:18
3 Rachael Elizabeth Holden GBR 13:28:03 1:07:29 08:07 7:27:24 05:54 4:39:06
4 Kristien van de Mootel BEL 14:28:55 1:06:03 04:30 8:05:13 05:55 5:07:14
5 Johanna Johnson GBR 14:45:58 1:08:17 07:07 8:02:20 03:54 5:24:18

 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:59:01 0:50:57 02:49 5:47:49 03:26 3:13:57
2 Fernando García Aja ESP 10:04:59 0:58:25 02:46 6:01:55 01:30 3:00:20
3 Alexander Lang GER 10:08:17 0:56:22 02:38 5:43:41 01:07 3:24:25
4 Stephan Schwarze USA 10:18:20 1:02:04 04:16 5:52:35 02:33 3:16:48
5 Gernot Greylinger AUT 10:19:02 1:00:10 03:12 5:57:03 01:48 3:16:47
6 Markus Oberst GER 10:19:20 0:55:02 03:07 5:46:31 01:34 3:33:03
7 Julio Cesar Cervantes Blasquez ESP 10:22:37 0:50:51 02:57 6:09:20 01:11 3:18:16
8 Michael Hall  GBR 10:23:20  0:56:17 04:07 5:54:21 02:06 3:26:26
9 Georg Winter AUT 10:26:30  0:55:07 04:25 6:00:59 02:14 3:23:43
10 Rainer Ehrmann GER 10:27:44  1:06:17 03:03 5:36:47 01:28 3:40:06

 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Virpi Maria Villgren FIN 13:19:40 1:09:56 08:25 7:19:19 03:16 4:38:42
2 Karen Wootton GBR 13:37:28  0:56:48 06:35 7:35:16 04:38 4:54:09
3 Jacqueline Rabou NED 14:08:47  1:16:05 06:57 7:56:34 06:54 4:42:15
4 Renèe Aucan FRA 14:46:14 1:13:07 09:47 7:55:13 04:59 5:23:06

 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nick Kinsey GBR 09:58:08  0:55:16 04:20 5:48:11 02:16 3:08:02
2 Joachim Duenner GER 10:13:52 0:56:33 03:32 5:52:41 02:00 3:19:03
3 Roger Berggren SWE 10:25:38 1:03:11 03:16 5:56:41 01:19 3:21:08
4 Bernhard Höll  AUT 10:27:50 0:55:59 04:23 5:56:09 03:08 3:28:07
5 Torsten Endres GER 10:37:17 1:09:47 05:37 5:50:25 02:12 3:29:13
6 Uwe Röpstorf GER 10:38:18 1:00:14 03:29 5:53:18 01:50 3:39:25
7 Aart van Wijk NED 10:41:59 1:00:36 10:26 6:00:50 03:10 3:26:54
8 Johann Teufelhart GER 10:48:03 1:07:44 07:19 6:50:50 02:59 3:39:07
9 Jan Birger Olsen  DEN 10:52:07 0:55:09 03:27 5:49:05 02:04 4:02:20
10 Joachim Lühring  GER 10:52:19  1:00:33 04:04 5:57:02 02:21 3:48:16

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dorothea Gleich SUI 12:03:48 1:14:38 07:10 6:54:36 03:30 3:43:51

 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Marc Wauthier BEL 11:06:36 1:11:09 07:26 6:02:46 02:02 3:43:10
2 Ekkehard Happach GER 11:10:54 0:59:18 07:26 6:21:36 02:42 3:39:49
3 Christian Planus  BEL 11:19:56 1:12:12 07:51 6:20:02 03:59 3:35:49
4 Konstantin Preradovic SLO 11:23:02  1:04:17 05:33 6:26:01 02:39 3:44:28
5 Pascal Mylonas FRA 11:28:09  1:12:57 05:42 6:34:02 03:35 3:31:50
6 Jose Luis Torre Sancibrian  ESP 11:29:25  1:19:58 10:05 6:33:16 05:22 3:20:41
7 Ewen Taylor GBR 11:29:52 1:09:03 04:26 6:32:01 03:19 3:41:00
8 Ignacio Alonso Ugarte ESP 11:34:03 1:13:37 05:11 6:26:29 02:47 3:45:56
9 Finn Borg  SUI 11:42:11 0:59:04 05:04 6:37:10 02:04 3:58:46
10 Claude Girardin SUI 11:42:48  1:08:27 04:52 6:29:18 04:39 3:55:29

 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bettina Huber GER 13:17:03 1:13:43 08:02 7:43:09 07:38 4:04:28

 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Peter Gerwien GER 11:26:48 1:13:58 06:02 6:22:13 02:19 3:42:13
2 Eberhard Krengel  GER 12:11:57 1:15:33 06:12 6:51:31 04:06 3:54:31
3 Norbert Hallesmeesch  BEL 13:26:55 1:21:20 09:20 7:18:42 04:47 4:32:43
4 Ezequiel Antunez Cabrera ESP 13:54:32 1:27:42 07:43 7:41:21 05:03 4:32:41
5 Mark Summerfield GBR 14:00:31 0:59:03 06:32 7:33:52 05:46 6:15:15
6 Paul Ostler  GBR 14:14:27 1:03:19 06:50 7:35:16 04:59 5:24:01

 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Trijnie, Roozendaal-Rep NED 13:30:25 1:22:13 05:46 7:17:45 03:58 4:40:41

 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hansjörg Fässler SUI 12:03:06 1:16:11 06:31 6:27:19 03:01 4:10:03
2 Jean Marie Douet FRA 12:22:40 1:16:57 05:14 6:43:33 02:57 4:13:55
3 Kurt Løvdal DAN 13:33:47 1:23:58 08:59 7:07:57 08:09 4:44:43
4 Ben Barden GBR 14:19:21 1:15:48 06:23 7:19:54 03:22 5:33:51
5 Sam Gordon IRL 15:47:04 1:15:45 15:18 8:35:21 13:51 5:26:47
6 Michael Stevenson USA 16:08:19 1:47:03 07:52 8:21:22 05:00 5:47:00
7 Frederick Charl Buckingham GBR 16:21:01 1:13:42 11:32 8:29:49 05:01 6:20:54

 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jørgen Emil Hansen DEN 11:30:54 1:11:52 06:14 5:55:18 02:29 4:14:48
2 Wolfgang Werling  GER 12:30:04  1:19:15 07:21 6:49:57 04:28 4:09:02

 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Horst  Fussel GER 15:11:54 1:25:36 08:09 8:31:10 03:37 5:03:21
TriSport Denmark - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results