----------  TriSport  Denmark  ----------

To Menu - Ironman Results


Ironman Lanzarote 2004

Puerto del Carmen, Lanzarote, Canaries Island, Spain
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

Result               Date:  May 21st  2004
Elite Men
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 René Rovera FRA 08:48:31 00:50:31 02:23 05:03:03 01:05 02:51:29
2 Steffen Liebetrau GER 08:51:15 00:50:32 02:22 04:55:26 01:12 03:01:45
3 Felix Javier Martinez Rubio ESP 08:53:21 00:55:10 03:01 05:02:22 01:16 02:51:33
4 Gerrit Schellens BEL 08:55:56 00:52:13 02:34 05:11:07 01:28 02:48:36
5 Ain-Alar Juhanson EST 08:59:05 00:54:50 03:08 05:02:16 01:27 02:57:25
6 Bruno von Flue SUI 09:07:13 00:51:55 03:20 05:05:02 00:56 03:06:03
7 Philip Segers BEL 09:12:54 00:55:41 02:12 05:05:32 01:24 03:08:07
8 Jordi Alsina Casas ESP 09:15:19 01:00:00 03:33 05:09:36 00:38 03:01:34
9 Thierry Claes BEL 09:20:53 00:55:41 03:01 05:21:27 01:33 02:59:13
10 Fabrice Biteaud FRA 09:21:55 00:52:04 03:09 05:19:50 01:34 03:05:20

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Virginia Berasategui Luna ESP 09:41:51 00:51:53 03:12 05:29:07 02:03 03:15:37
2 Gillian Bakker CAN 10:16:42 00:58:04 03:09 05:41:11 02:19 03:32:00
3 Sonja Heubach GER 10:17:38 01:03:01 04:00 05:55:55 01:11 03:13:33
4 Lori Lynn Leach CAN 10:22:16 00:55:05 03:16 05:56:45 02:00 03:25:13
5 Tina Walter GER 10:27:54 01:00:11 03:12 05:49:49 01:14 03:33:30
6 Ana Casares Polo ESP 10:34:22 01:02:22 04:27 06:12:41 02:55 03:11:58
7 Heidi Jesberger GER 10:38:54 00:58:06 02:43 06:08:28 02:06 03:27:33
8 Nerea Martinez Urruzola ESP 10:41:10 00:55:17 03:44 06:08:56 02:09 03:31:06
9 Julie Bollerup Hansen DEN 10:44:19 01:00:16 03:00 06:08:42 01:05 03:31:17
10 Françoise Wellekens BEL 10:55:45 01:01:28 03:18 06:06:03 02:01 03:42:57

 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicolas Tabarant FRA 10:04:32 00:48:57 02:33 05:34:26 02:06 03:36:32
2 Brian Pedersen DEN 11:02:38 01:09:13 08:08 05:57:04 04:15 03:44:00
3 Diego De la Cruz Quintero ESP 11:04:34 00:57:57 03:23 05:57:25 02:22 04:03:30
4 Vicente Roig Riera ESP 11:13:20 01:05:30 03:27 06:13:12 02:20 03:48:53
5 Olivier Lyoen FRA 11:14:24 00:51:47 02:58 05:40:16 03:46 04:35:40
6 Rémy Sockeel FRA 11:57:12 01:07:25 03:18 06:18:26 03:16 04:24:49
7 Berto Feijoo ESP 12:28:10 01:17:55 08:18 06:44:00 04:09 04:13:49
8 Kevin Randall GBR 12:29:24 01:13:03 07:04 06:54:56 03:40 04:10:43
9 James Nellist GBR 12:47:44 01:15:24 05:22 07:00:52 03:46 04:22:24
10 Mikael Nordin SWE 12:59:29 01:13:25 06:08 06:52:35 03:40 04:43:43

 
Women 18 - 24
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Verena Kellner GER 12:07:34 01:05:27 04:43 06:42:46 03:55 04:10:45
2 Julia Bohn GER 13:19:54 01:07:16 03:38 06:59:40 01:59 05:07:23

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Yann Raymond FRA 09:49:44 00:55:16 03:43 05:22:11 01:36 03:26:59
2 Iban Rodriguez Martinez ESP 09:57:50 01:02:54 03:30 05:41:38 02:17 03:07:33
3 Gregorio Cáceres Morales ESP 10:06:39 00:57:59 03:19 05:42:42 00:53 03:21:47
4 Richard Green GBR 10:15:29 01:02:05 07:20 05:49:46 03:39 03:12:40
5 Angus Whitfield GBR 10:22:31 01:07:57 03:54 05:45:23 02:39 03:22:39
6 Michael Eisenkolb NED 10:22:35 00:58:20 06:09 05:44:09 02:42 03:31:17
7 Marco Konrad GER 10:28:20 01:00:09 04:39 05:44:16 02:47 03:36:30
8 Andrew McCartney GBR 10:39:54 01:04:03 05:15 06:14:34 02:19 03:13:45
9 Jordi Van Hedel ESP 10:41:33 00:58:03 04:10 05:44:03 01:51 03:53:28
10 Anders Hjortlund DEN 10:45:34 01:04:46 04:26 06:16:38 01:38 03:18:07

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Cordula Klatt GER 11:34:22 00:58:21 04:58 06:27:04 03:23 04:00:38
2 Annie Williams GBR 11:46:59 01:00:40 05:36 06:38:08 04:12 03:58:24
3 Trine Olesen DEN 11:54:39 01:10:18 05:59 06:29:26 03:10 04:05:47
4 Ruth Weiss SUI 12:03:22 01:11:33 08:58 06:30:57 04:05 04:07:51
5 Melanie Tunesi SUI 13:06:32 01:05:26 05:17 06:36:21 08:02 05:11:28
6 Christin Kehrli SUI 13:06:32 01:09:02 05:19 06:43:36 04:08 05:04:29
7 Anna Turnseck AUS 13:32:38 01:13:05 06:37 07:18:36 05:36 04:48:45
8 Agnés Bureau FRA 14:41:54 01:13:05 05:26 07:32:31 02:24 05:48:30
9 Gisel-La Cano I Ruiz ESP 15:04:42 01:02:47 07:35 08:25:24 03:19 05:25:39
10 Debra Landgrebe RSA 16:27:30 01:29:51 09:49 08:33:05 09:35 06:05:11

 
Men  30 - 34
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Martin Leumann SUI 09:16:21 00:59:59 03:11 05:12:22 01:50 02:59:01
2 Norbert Huberp GER 09:23:43 01:01:20 03:26 05:21:21 01:53 02:55:45
3 Anthony Philippe FRA 09:51:52 00:59:52 04:11 05:37:44 02:44 03:07:23
4 Richard de Groot NED 09:52:59 00:52:48 02:55 05:45:37 01:13 03:10:27
5 Nico Pfitzenmaier GER 09:54:03 00:58:13 03:04 05:29:29 02:58 03:20:21
6 Andrea Zamboni SUI 09:54:57 01:01:40 04:21 05:24:17 03:38 03:21:03
7 Matthias Schneider GER 09:56:58 00:55:04 03:54 05:32:08 01:47 03:24:08
8 Niels-Otto Silkjaer DEN 10:02:20 00:59:01 03:43 05:31:04 02:14 03:26:19
9 Marc Rossmanek GER 10:05:57 00:51:53 03:30 05:43:05 01:48 03:25:42
10 Siegfried Grau GER 10:06:04 00:55:12 04:10 05:39:23 03:18 03:24:04

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Cecile Clastrier FRA 11:02:13 01:15:52 05:24 06:10:42 02:08 03:28:10
2 Àngela de Nicasio Ruiz de Temiño ESP 11:38:47 00:57:58 03:55 06:34:57 05:38 03:56:21
3 Claudia Schmidt GER 11:47:01 01:08:03 03:34 06:33:25 01:12 04:00:50
4 Alexandra Scharf GER 11:54:47 01:10:05 05:39 06:20:50 04:59 04:13:17
5 Jacomina Eijkelboom NED 12:10:57 01:00:18 04:26 07:08:17 02:31 03:55:27
6 Christina Lechner AUT 12:12:26 01:15:46 04:51 06:28:01 03:43 04:20:07
7 Karin Uhlin SWE 12:20:18 01:14:25 04:34 06:35:13 03:26 04:22:43
8 Iris Heinzmann GER 12:29:34 01:11:36 03:53 06:50:57 01:02 04:22:09
9 Emmie Gribble GBR 12:53:20 01:08:08 04:03 06:41:48 03:04 04:56:19
10 Alexandra Mitschke GER 13:27:15 01:23:06 07:08 07:01:03 08:10 04:47:49

 
Men  35 - 39
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Romuald Lepers FRA 09:47:46 00:54:52 04:13 05:24:00 02:43 03:21:59
2 Herbert Gruber AUT 09:58:46 01:03:34 04:53 05:38:13 01:44 03:10:24
3 Dirk Pauling SUI 10:11:23 00:55:07 03:25 05:42:02 03:23 03:27:28
4 Carsten Jørgensen DEN 10:12:16 00:59:38 04:23 05:32:36 02:18 03:33:23
5 Michael Sametinger GER 10:12:46 00:57:49 04:31 05:20:27 02:50 03:47:11
6 Gert Goedhart BEL 10:16:05 00:58:09 03:38 05:45:37 01:56 03:26:46
7 Michael Little GBR 10:16:26 00:58:18 04:03 05:54:08 01:39 03:18:19
8 Gregor Höfelmaier GER 10:18:30 00:59:53 04:56 05:48:14 02:28 03:23:00
9 Mark Andrew Thorn GBR 10:20:43 00:55:06 03:50 05:44:56 03:04 03:33:48
10 Adrian Jones GBR 10:23:11 01:06:35 03:56 05:55:24 00:50 03:16:29

 
Women  35 - 39
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Susan Bacal USA 11:57:49 01:05:51 04:25 06:52:18 01:40 03:53:37
2 Fiona Hoare GBR 12:37:37 01:06:26 05:18 06:46:44 09:59 04:29:12
3 Dianna Ineman USA 12:41:45 01:14:08 04:42 06:31:26 00:11 04:51:19
4 Jacqueline Rabou NED 13:04:05 01:13:23 05:17 07:25:43 05:54 04:13:50
5 Connie Delisle CAN 13:14:27 01:16:48 04:56 07:09:53 03:29 04:39:22
6 Carolyn  Skyer USA 13:27:31 01:11:09 05:00 06:21:23 07:54 05:42:07
7 Jo Wakefield AUS 13:47:56 01:22:35 06:28 07:14:12 05:29 04:59:15
8 Katja Schubert GER 13:52:47 01:19:37 05:17 07:36:45 06:09 04:45:01
9 Valerie Giroussens FRA 13:53:07 01:06:27 07:33 07:39:39 03:39 04:55:50
10 Renée Aucan FRA 14:14:43 01:14:49 08:29 07:29:42 04:08 05:17:36

 
Men  40 - 44
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Roger Azcon FRA 09:38:26 00:55:18 03:06 05:36:33 01:23 03:02:07
2 Bent Andersen DEN 09:38:59 00:52:06 02:45 05:40:11 05:17 02:58:42
3 Nick Kinsey GBR 09:44:59 01:00:16 04:04 05:32:36 01:16 03:06:50
4 Ian Michael White GBR 10:19:18 01:04:35 06:01 05:56:25 03:20 03:09:00
5 Osi Scherer SUI 10:23:11 01:11:35 05:52 05:45:30 02:18 03:17:57
6 Frederic Segot FRA 10:24:23 01:01:34 04:26 05:41:50 02:35 03:33:59
7 Stefano Iogna Prat ITA 10:25:58 01:01:52 04:08 05:55:32 02:48 03:21:40
8 Gernot Greylinger AUT 10:27:50 01:01:32 03:36 05:56:26 01:54 03:24:24
9 John Hvass Moeller DEN 10:29:01 01:05:37 03:29 05:37:53 02:09 03:39:54
10 Albert Brunner GER 10:31:06 00:59:52 03:50 05:34:30 02:35 03:50:21

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Dorothea Gleich SUI 11:31:53 01:15:50 06:17 06:26:20 03:44 03:39:44
2 Claudia Odekerken GER 12:35:40 01:13:44 06:13 06:21:20 03:48 04:50:37
3 Julie Harrison GBR 12:40:00 01:18:46 06:46 06:59:54 03:42 04:10:54
4 Linda Poteate USA 13:38:16 01:17:05 10:14 07:35:31 11:01 04:24:26
5 C. Jane Harman USA 14:06:26 01:18:04 07:56 07:01:15 07:14 05:32:00
6 Sally Napthen GBR 15:28:34 01:40:00 10:05 08:01:02 07:48 05:29:41
7 Marcia Sheridan Howells GBR 15:41:59 01:04:39 08:41 09:00:43 08:58 05:18:59

 
Men  45 - 49 
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Jacques Boland FRA 10:32:11 01:11:14 06:27 05:31:53 03:17 03:39:22
2 Jacques van Leeuwen NED 10:41:25 00:58:46 03:39 05:49:57 02:59 03:46:06
3 Juan López Vilaplana ESP 10:43:14 00:55:31 05:28 06:07:29 02:16 03:32:32
4 Carmelo Alonso Bueno ESP 10:46:55 01:18:47 05:12 05:48:35 03:15 03:31:08
5 Marc Verwimp BEL 10:49:05 01:00:17 05:10 06:14:57 02:18 03:26:26
6 Philippe Boand SUI 10:50:20 00:59:33 :04:07 05:47:53 :01:58 03:56:50
7 Paul Razous FRA 10:53:54 01:11:28 05:49 05:54:05 03:05 03:39:30
8 Yves le Nouaille FRA 10:55:28 01:01:29 06:26 05:56:59 04:25 03:46:11
9 Ulrich Seitler GER 10:56:21 01:00:43 05:00 06:00:10 02:26 03:48:04
10 Ewen Taylor GBR 10:56:33 01:11:53 04:04 06:05:39 02:03 03:32:56

 
Women  45 - 49
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Wendie Kellington USA 12:51:41 01:17:53 06:14 06:42:11 06:21 04:39:04
2 Linda Worrall GBR 13:42:25 01:12:08 08:51 07:41:02 08:39 04:31:46

 
Men  50 - 54
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Yves Tabarant FRA 10:04:32 01:01:11 04:40 05:36:28 01:42 03:20:32
2 Alain Horvais FRA 11:43:19 01:02:04 06:23 06:05:57 02:16 04:26:42
3 Henning Moeller Hansen DEN 11:48:32 01:18:24 05:20 06:09:48 04:14 04:10:47
4 Ernst Kunz SUI 11:51:44 01:14:09 08:35 06:17:45 08:22 04:02:54
5 Jan De Smet BEL 12:01:45 01:11:25 05:43 06:27:39 03:13 04:13:47
6 Eric Berthet FRA 12:04:31 01:10:35 06:45 06:34:47 03:47 04:08:38
7 Peter Lucke NED 12:08:42 01:16:53 05:29 06:26:03 02:27 04:17:53
8 Nigel Costiff GBR 13:13:22 01:16:19 05:37 07:19:04 05:01 04:27:24
9 Jean-Pierre Perez FRA 13:16:46 01:27:19 07:28 06:57:05 05:04 04:39:52
10 Serge Humbert FRA 13:24:35 01:38:22 07:15 07:12:39 05:09 04:21:12

 
Women  50 - 54
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Grethe Nielsen DEN 01:45:49 07:06 07:44:51 06:06 05:14:07 14:57:58

 
Men  55 - 59
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Jean Marie Douet FRA 11:34:48 01:21:10 05:44 06:17:57 02:32 03:47:26
2 Kurt Lovdal DEN 13:20:16 01:27:10 08:29 06:47:59 09:06 04:47:34
3 Jose Antonio Aguirre Ayo ESP 13:34:44 01:10:37 09:53 07:12:43 06:13 04:55:20
4 Luciano Furlani ITA 14:23:05 01:19:53 09:15 07:26:16 10:16 05:17:26
5 Hansjörg Fässler SUI 14:54:29 01:16:36 06:28 06:25:03 03:13 07:03:11
6 Barry Short GBR 15:17:01 01:28:16 12:24 08:02:36 05:49 05:27:58

 
Men  60 - 64
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Klaus Stutzer GER 11:46:06 01:02:40 07:01 06:22:41 03:17 04:10:29
2 Gerhard Niessner GER 12:25:37 01:08:36 05:56 06:39:45 05:40 04:25:43
3 Winfried Schmidt GER 13:03:28 01:16:12 10:42 06:47:31 04:49 04:44:16
4 Armando Scolari ITA 13:12:54 01:12:17 09:00 07:27:23 04:10 04:20:06
5 Rudolf Irenee Louis Noppe FRA 13:46:26 01:22:26 09:07 07:09:33 05:25 04:59:58
6 Arend Roelof Middelveldt NED 13:47:38 01:39:07 06:13 07:05:43 05:00 04:51:35
7 Graeme Maclean AUS 14:21:59 01:28:28 09:19 07:31:47 05:47 05:06:40
8 Knut Feldner GER 14:36:44 01:36:26 07:00 07:40:06 04:05 05:09:10
9 Juan Maria Hernández Romero ESP 15:00:37 01:20:07 08:18 08:51:53 05:49 04:34:31
10 Dinky Peter Dalkin GBR 16:20:44 01:19:10 07:07 07:52:36 04:54 06:56:59

 
Women  60 - 64
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Odile Signate FRA 15:37:32 01:39:09 07:24 08:10:44 07:42 05:32:35

 
Men  65 - 69
Place Name Nation Total Swim T1 Bike T2 Run
1 Pierre Beccamel FRA 13:24:44 01:24:22 05:39 07:11:13 05:00 04:38:31
2 Paul Poffenroth CAN 15:19:26 01:22:41 08:49 07:58:37 07:03 05:42:18
TriSport Denmark - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results