--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Lanzarote Ironman 2005 

Puerto del Carmen, Lanzarote, Canarian Islands Spain
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
Results          Date: May 21 th 2005
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ain-Alar Juhanson EST 08:55:37 00:55:26 02:59 04:57:24 01:25 02:58:24
2 Steffen Liebetrau GER 08:57:09 00:50:58 02:13 04:57:21 01:11 03:05:27
3 Gerrit Schellens BEL 08:59:23 00:52:19 02:43 05:17:57 01:58 02:44:29
4 Stefan Riesen SUI 09:18:56 00:56:52 03:03 05:10:16 01:37 03:07:09
5 Francisco Pontano Roldan ARG 09:31:48 00:47:43 02:30 05:27:48 00:56 03:12:53
6 Thierry Claes BEL 09:33:58 00:53:46 02:33 05:33:45 01:47 03:02:09
7 Clemens Coenen GER 09:35:21 00:52:07 02:34 05:18:27 01:49 03:20:26
8 Ole Stougaard DEN 09:40:32 00:52:09 02:58 05:25:42 01:51 03:17:53
9 Thomas Petr CZE 09:43:00 00:47:53 02:34 05:36:22 01:37 03:14:36
10 Marco Iseli SUI 09:46:01 00:52:13 02:20 05:26:02 01:09 03:24:19
 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Virginia Berasategui Luna ESP 10:09:39 00:52:10 02:31 05:51:54 02:11 03:20:54
2 Andrea Brede GER 10:25:14 00:57:26 03:22 06:07:55 01:21 03:15:12
3 Louisa Edmonston GBR 10:40:18 00:56:43 02:51 06:03:26 01:44 03:35:36
4 Tiina Boman FIN 10:49:34 00:55:17 02:28 06:03:55 01:43 03:46:13
5 Françoise Wellekens BEL 10:59:46 01:02:54 04:01 06:14:41 02:30 03:35:42
6 Gillian Bakker CAN 11:05:02 01:01:04 04:26 06:07:48 02:28 03:49:18
7 Rejane Deprost FRA 11:46:49 01:01:06 04:46 06:35:05 05:31 04:00:23
 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jim Thijs BEL 10:06:37 00:52:11 02:36 05:43:19 01:49 03:26:43
2 Aristides Gonzalez Quintana ESP 10:19:08 00:53:41 03:07 05:36:27 02:58 03:42:57
3 Hector Luis Pino Concepcion ESP 10:47:38 00:55:19 04:42 06:08:04 03:52 03:35:43
4 Arnau Canet Bilbao ESP 10:58:20 00:55:18 03:11 05:47:19 02:05 04:10:28
5 Falk Linke GER 12:14:34 01:19:29 03:10 06:20:49 01:08 04:30:00
6 Dion Harrison GBR 12:25:48 00:52:00 03:36 06:32:12 03:51 04:54:11
7 Mark Taylor GBR 12:46:47 01:09:30 07:07 07:04:46 05:00 04:20:26
8 Keith Jellyman GBR 12:50:28 01:02:25 06:30 07:12:53 04:44 04:23:57
9 Adam Wood GBR 13:25:40 01:13:36 06:20 06:23:38 04:41 05:37:27
10 Keith Sanders GBR 13:28:47 01:05:25 05:03 06:55:14 04:35 05:18:32
 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Katharina Mader GER 15:41:04 01:09:53 07:22 07:52:52 09:22 06:21:36
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rainer Steinberger GER 09:47:51 01:01:03 03:23 05:18:57 02:15 03:22:15
2 Finn Kaczmarek DEN 09:53:34 00:59:38 04:38 05:47:01 02:25 02:59:54
3 Gregorio Caceres         Morales ESP 09:56:32 00:52:15 02:56 05:34:57 00:58 03:25:28
4 Frank Reimann GER 09:58:18 00:58:21 04:32 05:42:42 02:36 03:10:09
5 Iban Rodriguez Martinez ESP 10:00:57 01:03:15 03:54 05:35:12 01:42 03:16:56
6 Jef Van Roosbroeck BEL 10:10:55 01:07:48 04:29 05:39:43 02:16 03:16:42
7 Wout Moreel BEL 10:25:41 00:58:56 03:14 05:44:18 02:48 03:36:27
8 Jens Trærup    Nielsen DEN 10:39:07 01:00:42 04:09 05:59:48 03:12 03:31:18
9 Raul Esclarin Lacoma ESP 10:57:54 00:59:46 04:05 06:16:44 02:36 03:34:44
10 Allan Fonss
Kristensen
DEN 10:59:08 01:03:48 05:16 05:48:24 03:22 03:58:20
 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Monika Haegele GER 12:04:42 01:05:46 05:16 06:49:34 04:49 03:59:19
2 Trine Olesen DEN 12:32:28 01:06:46 06:11 06:59:52 03:44 04:15:58
3 Rachel Nolan GBR 12:46:09 00:56:48 03:49 06:59:45 03:37 04:42:12
4 Beatriz  Molina López ESP 13:26:15 01:13:42 08:55 07:28:54 05:29 04:29:18
5 Barbara    Tschumi SUI 13:40:24 01:13:09 05:55 07:07:45 03:33 05:10:05
6 Lone Reventlov Husted DEN 14:02:09 01:22:22 09:18 07:41:44 10:49 04:37:58
7 Kirsten  Fyllgraf     Mikkelsen DEN 14:06:17 01:23:20 07:06 07:40:15 06:03 04:49:35
8 Verity Currie GBR 14:07:28 01:20:20 07:17 07:20:38 04:52 05:14:22
9 Laura Marta Consuegra Esteban ESP 14:09:52 01:06:15 09:58 08:29:46 13:12 04:10:43
 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jens Koefoed DEN 09:28:00 00:50:29 02:47 05:19:48 02:10 03:12:48
2 Jürgen Meymann GER 09:44:46 01:02:23 03:35 05:27:26 02:07 03:09:16
3 Francisco Jose   Lopez Meseguer ESP 10:07:52 00:58:46 04:21 05:52:37 04:27 03:07:43
4 Stephane BRIQUEZ FRA 10:22:37 01:00:06 03:55 05:46:05 02:18 03:30:15
5 Bruno MERCIER FRA 10:30:08 00:57:23 03:27 05:46:16 01:48 03:41:15
6 Thomas Hoffmann SUI 10:35:02 00:55:16 02:55 05:37:29 02:30 03:56:55
7 Xabi Lekue Peña ESP 10:37:53 01:02:06 05:10 06:05:35 02:16 03:22:48
8 Andres Medina  Lopez ESP 10:38:13 01:04:43 03:09 06:00:33 02:37 03:27:12
9 Björn Haring SWE 10:45:32 01:00:44 02:33 06:05:56 01:22 03:35:00
10 Ivan Cunill   Gonzalez ESP 10:49:14 01:10:06 03:45 05:48:16 01:55 03:45:14
 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Jenny Kroon SWE 11:51:30 01:03:24 03:55 06:38:00 03:01 04:03:11
2 Ruth Elliott GBR 11:53:18 01:12:38 04:13 06:27:50 03:49 04:04:50
3 Michaela Voss AUT 12:00:43 01:07:47 04:57 06:31:39 02:27 04:13:55
4 Francesca Osowska GBR 12:30:22 01:04:42 04:19 07:06:39 04:01 04:10:42
5 Alexandra Mitschke GER 12:42:40 01:21:18 05:00 06:58:03 02:10 04:16:11
6 Moema Lüthy SUI 13:17:12 01:13:44 05:29 07:10:55 03:23 04:43:42
7 Ruth Weiss SUI 13:28:37 01:11:00 06:40 07:07:18 05:33 04:58:08
8 Eva M. Valero  Vazquez ESP 13:37:18 00:59:07 08:04 07:27:26 05:42 04:57:00
9 Claudia     Schmidt GER 13:58:12 01:08:14 03:14 06:52:30 01:53 05:52:23
10 Giovanna    Albertini ITA 14:03:01 01:08:37 07:27 08:31:26 11:25 04:04:08
 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Alexander Lang GER 09:50:36 00:58:35 02:27 05:37:58 01:13 03:10:24
2 Eric Monnet FRA 10:07:31 00:57:29 03:14 05:39:02 02:16 03:25:32
3 Hanno Nuesslein GER 10:15:24 00:58:18 04:10 05:48:15 03:05 03:21:37
4 Michael Sametinger GER 10:19:12 00:57:27 04:43 05:34:41 02:54 03:39:28
5 Niels-Otto Silkjaer DEN 10:19:25 00:59:06 03:25 05:43:15 02:25 03:31:16
6 Javier Galvan Guerra ESP 10:20:34 01:00:57 04:14 05:52:09 01:26 03:21:50
7 Christophe Renault FRA 10:22:38 00:57:14 04:01 05:55:22 01:50 03:24:12
8 Peter Dahl SWE 10:33:26 01:05:47 07:00 05:46:47 01:53 03:32:01
9 Bjoern Vetter GER 10:36:39 01:03:37 03:08 05:54:15 01:33 03:34:08
10 Gavin Welsh GBR 10:47:57 01:09:56 07:38 06:10:14 02:54 03:17:17
 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Beate Kleindienst GER 11:39:46 01:04:08 04:29 06:34:17 05:32 03:51:22
2 Mary English GBR 15:48:35 01:07:55 10:29 08:36:00 14:27 05:39:45
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:36:05 00:51:42 05:08 05:39:59 02:04 02:57:13
2 Franck Vuaillat FRA 10:27:50 01:02:53 05:12 06:00:26 04:26 03:14:55
3 Luc Smet BEL 10:31:57 01:00:24 03:40 06:04:09 03:15 03:20:30
4 José Ramón    González Rodríguez ESP 10:41:52 00:59:03 03:30 05:54:05 02:55 03:42:21
5 Gregor Höfelmaier GER 10:49:26 01:01:34 04:48 06:05:38 03:30 03:33:58
6 Stefano Iogna Prat ITA 10:50:50 01:02:07 03:51 06:14:20 02:50 03:27:45
7 Daniel Denooz BEL 10:53:49 00:58:17 04:49 06:04:40 02:26 03:43:40
8 Christian Wolf GER 10:58:13 01:01:47 04:55 05:54:46 03:18 03:53:29
9 Matic Romsak SLO 11:03:04 01:07:49 04:16 06:14:41 02:09 03:34:10
10 Ignacio Escribano   Plaza ESP 11:04:26 00:54:42 03:35 06:19:16 02:25 03:44:29
 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sofie Dovrén SWE 11:09:09 00:55:27 03:17 06:25:06 01:56 03:43:25
2 Julie      Harrison GBR 13:44:50 01:23:22 06:11 07:49:02 05:23 04:20:54
3 Sylvie Bonhomme FRA 14:05:19 01:11:03 08:08 07:13:07 05:59 05:27:03
4 Suzanna Degazon GBR 14:34:08 01:25:12 15:54 08:00:48 24:33 04:27:44
5 Christine  Costiff GBR 14:38:50 01:28:00 05:23 08:06:36 08:20 04:50:34
6 Ute Denzer GER 15:11:38 01:51:01 06:13 08:18:17 04:26 04:51:43
7 Anita     Murkin GBR 15:46:07 01:16:51 10:00 08:31:30 14:06 05:33:43
 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nick Kinsey GBR 10:24:37 00:59:30 03:26 05:54:16 01:15 03:26:12
2 Adam Szwagrun BEL 10:37:42 00:58:52 04:13 06:09:18 01:30 03:23:51
3 Gregor Otto GER 10:43:15 01:01:21 03:24 05:56:32 03:37 03:38:24
4 Rudi Stroobants BEL 11:19:32 01:04:44 06:42 05:52:10 04:17 04:11:42
5 Markus Stoecklin SUI 11:21:15 01:06:11 04:55 06:12:07 04:25 03:53:39
6 Rudy Meuris BEL 11:23:08 01:07:52 04:58 05:51:52 01:53 04:16:36
7 Jacques van  Leeuwen NED 11:26:56 00:59:24 03:25 05:58:02 03:21 04:22:46
8 Michael Martin Roe DEN 11:31:48 01:01:57 05:08 06:09:13 04:52 04:10:41
9 Guy Wauters BEL 11:32:49 01:00:54 05:26 06:35:31 03:38 03:47:22
10 Christian Planus BEL 11:38:20 01:12:41 06:17 06:23:38 06:29 03:49:17
 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Anne Fuller GBR 13:38:28 01:18:14 06:38 07:29:11 07:08 04:37:18
2 Constanza   Sol USA 14:32:22 01:23:14 10:47 08:09:55 06:07 04:42:21
3 Melissa  Dipple USA 14:58:20 01:09:24 07:06 08:27:38 04:05 05:10:08
4 Pat Abe USA 15:16:09 01:26:34 09:09 08:13:04 08:53 05:18:31
5 Debra Campbell USA 15:42:41 01:22:11 07:50 08:49:00 05:03 05:18:39
 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dany Churlet FRA 11:16:41 01:05:57 04:51 06:15:19 01:57 03:48:39
2 Konstantin Preradovic SLO 11:36:49 01:05:16 06:04 06:33:43 03:02 03:48:48
3 Pablo Moreno Hernandez ESP 12:32:49 01:07:26 04:51 06:51:17 03:30 04:25:47
4 Paul Swallow GBR 12:41:43 01:05:35 06:13 07:07:19 04:0 04:18:37
5 Dick Simons NED 12:56:29 01:21:19 08:08 06:57:57 05:09 04:23:57
6 Eric Blakie GBR 12:57:03 01:07:53 06:06 07:06:57 04:13 04:31:56
7 Eric Blakie GBR 12:57:03 01:07:53 06:06 07:06:57 04:13 04:31:56
8 Rudolf Vilcek CZE 13:15:24 01:05:49 07:16 06:45:55 05:15 05:11:10
9 Pedro Gonzalez Salomon ESP 13:27:57 01:07:57 06:58 07:13:08 08:22 04:51:33
10 Lloyd Vaughan SUI 13:35:28 01:10:34 10:46 06:54:21 07:58 05:11:51
 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heidi   Fleischhauer GER 08:49 01:20:13 09:55 08:21:25 05:32:19 15:32:38
 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Billy Kennedy IRL 12:41:03 01:16:38 05:48 07:05:55 05:14 04:07:31
2 Toni Noe Freixas ESP 12:53:15 01:08:04 04:34 06:43:22 02:19 04:54:58
3 Bättig Felix SUI 14:50:37 01:45:01 09:38 07:26:45 05:31 05:23:45
4 Barry Short GBR 14:58:40 01:28:51 13:31 07:40:20 09:45 05:26:14
0 Alvaro Sierra Leon USA 00:00:00 01:11:07 09:58 08:36:59 10:31 00:00:00
6 Ekkehard Illmer GER 00:00:00 01:30:03 11:13 08:36:39 06:13 00:00:00
 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bernd Dorda AUT 12:57:19 01:27:57 05:55 06:57:11 03:52 04:22:26
2 Tamas Fekete GER 13:12:10 01:18:07 08:29 07:10:57 05:39 04:29:00
3 Eli Iwens BEL 13:19:58 01:15:30 08:08 07:21:58 03:44 04:30:40
4 Kurt Løvdal DEN 14:30:57 01:31:12 06:59 07:22:06 07:56 05:22:46
5 Willem Boon NED 15:58:16 01:22:43 07:40 08:06:54 07:26 06:13:35
0 Christian Straube GER 00:00:00 01:54:05 10:03 00:00:00 00:00 00:00:00
0 Winfried Schmidt GER 00:00:00 01:14:27 10:02 07:17:33 05:39 00:00:00
0 Jose Miguel Gonzalez Padrón ESP 00:00:00 01:31:29 09:31 00:00:00 00:00 00:00:00
9 Paul Abnett GBR 00:00:00 01:21:17 13:51 09:02:35 09:13 00:00:00
10 Marcel Graber SUI 00:00:00 01:25:09 13:09 08:07:38 14:59 00:00:00
 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Werner Meinert GER 00:00:00 01:57:59 09:19 00:00:00 00:00 00:00:00
 TriSport Denmark  - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results