--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Lanzarote Ironman 2006

Puerto del Carmen Lanzarote Island, Spain 
 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
 
Results                                                Date: June 10th  2006
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ain-Alar Juhanson EST 08:54:11 00:53:05 02:51 04:56:41 01:23 03:00:14
2 Steffen Marc Liebetrau GER 08:56:32 00:46:16 03:17 05:04:32 01:03 03:01:25
3 Gerrit Schellens BEL 09:01:04 00:51:05 03:05 05:15:23 01:28 02:50:06
4 Félix Javier Martínez Rubio ESP 09:03:42 00:51:54 03:14 05:10:44 01:21 02:56:32
5 Nils Goerke GER 09:07:27 00:53:01 02:32 05:17:23 01:15 02:53:19
6 Teemu ToivanenN FIN 09:14:25 00:46:26 03:11 05:30:39 01:33 02:52:37
7 Luc Van Lierde BEL 09:14:48 00:46:15 02:44 05:21:11 02:30 03:02:11
8 Thomas Hellriegel GER 09:15:21 00:46:29 03:30 05:15:41 01:47 03:07:57
9 Martin Leumann SUI 09:26:15 00:54:21 03:08 05:18:39 02:09 03:08:00
10 Cyrille Neveu FRA 09:27:52 00:47:48 03:03 05:32:25 01:42 03:02:58
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Karin Thuerig SUI 09:52:43 00:59:30 04:23 05:27:30 02:35 03:18:47
2 Tiina Boman FIN 10:16:42 00:52:56 03:00 06:06:31 01:48 03:12:29
3 Heleen Bij de Vaate NED 10:23:05 01:04:47 03:40 06:02:06 01:38 03:10:56
4 Tara Norton CAN 10:25:38 00:55:19 03:52 06:01:29 01:08 03:23:52
5 Rebecca Preston AUS 10:31:12 00:55:29 03:14 06:15:14 01:12 03:16:05
6 Kate Bevilaqua AUS 10:51:13 00:55:17 04:33 06:18:00 02:02 03:31:22
7 Françoise Wellekens BEL 11:09:35 00:59:24 04:23 06:26:18 01:56 03:37:36
8 Kristien Vleugels BEL 11:12:59 00:51:49 03:59 06:35:04 01:38 03:31:22
9 Hélène Pietrenko FRA 11:44:20 00:55:14 04:38 06:37:3 01:48 04:05:12
10 Tove Wiklund SWE 11:57:53 00:53:22 04:45 06:23:19 02:58 04:33:30
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Maximilian Longrée GER 09:26:57 00:51:45 03:28 05:33:02 01:09 02:57:34
2 Jakub Chmelíèek CZE 10:12:04 00:53:07 03:38 05:44:40 01:48 03:28:53
3 Nicholas Peter Ward Muñoz GBR 10:16:36 00:55:30 04:37 05:57:03 03:56 03:15:31
4 Luis Arráez Solé ESP 10:57:48 00:58:38 03:22 06:11:44 01:32 03:42:33
5 Daniel Sollberger SUI 11:21:11 01:06:00 07:01 05:57:56 02:27 04:07:48
6 Marcin Mizgajski POL 11:25:06 00:58:53 05:26 06:14:38 01:30 04:04:42
7 Holger Tessmer GER 11:40:57 01:01:23 05:22 06:22:46 01:13 04:10:16
8 Tom Lorenzen GER 11:41:58 00:52:59 03:52 05:45:23 02:23 04:57:23
9 Christoph Havixbeck GER 11:51:04 00:51:44 03:37 06:04:51 02:03 04:48:52
10 Tim Hancock GBR 11:56:50 00:58:57 07:45 06:48:39 03:52 03:57:39
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michaela Schneck GER 11:31:36 00:52:54 03:56 06:46:29 01:46 03:46:32
2 Eva Haueter SUI 13:09:15 01:13:36 07:14 07:12:25 04:28 04:31:35
3 Marie Veslestaul NOR 15:29:02 01:37:41 09:01 08:01:18 05:29 05:35:35
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sven Kunath GER 09:34:03 00:59:26 04:53 05:18:09 00:58 03:10:39
2 Gregorio Caceres Morales ESP 09:48:41 00:51:35 03:18 05:38:53 00:47 03:14:10
3 Iban Rodríguez Martínez ESP 09:53:40 00:59:08 03:32 05:34:44 01:42 03:14:37
4 Michael Dewilde BEL 10:03:37 00:54:19 03:19 05:37:27 01:31 03:27:03
5 Andrej Heilig GER 10:11:44 00:55:13 05:05 05:54:16 01:07 03:16:06
6 Jasper Reenalda NED 10:18:01 00:51:52 04:08 06:02:17 03:42 03:16:03
7 Frederik Klingenstein GER 10:27:39 00:55:47 04:36 05:53:16 01:34 03:32:28
8 Tobias Müller GER 10:43:04 01:04:26 05:12 05:57:11 01:20 03:34:57
9 Roland Sax SUI 10:45:43 00:56:54 04:31 06:13:34 01:25 03:29:21
10 Friso Wolters NED 10:59:21 01:02:35 04:55 06:06:36 02:15 03:43:02
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Annie Williams GBR 11:52:01 00:56:46 04:55 06:52:02 03:14 03:55:06
2 Laurence Bouchara FRA 12:16:38 01:15:36 04:23 06:51:45 01:50 04:03:06
3 Kate Foster GBR 12:29:12 00:59:53 05:44 06:50:54 05:29 04:27:14
4 Aroa Merino Betancort ESP 12:40:13 01:04:58 07:56 07:58:11 00:27 03:28:43
5 Katharina Mader GER 13:22:24 01:13:10 05:16 07:18:10 04:04 04:41:46
6 Marta Bassa García ESP 13:43:36 01:17:53 07:11 07:42:19 03:23 04:32:52
7 Alexandra Currie GBR 13:48:10 01:15:13 07:11 07:34:15 05:59 04:45:34
8 Mª Rosa Morro Molina  ESP 14:40:47 01:31:28 18:12 08:18:02 05:44 04:27:23
9 Leanne Wright AUS 14:56:15 01:16:00 05:32 08:55:27 05:09 04:34:10
10 Sarah Jefferson« GBR 15:07:05 01:12:02 07:31 08:49:44 02:43 04:55:07
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fernando Marián de Diego ESP 09:37:31 00:46:27 02:54 05:34:53 01:30 03:11:49
2 Marco Castegnaro SUI 10:02:57 00:50:39 04:54 05:30:14 02:56 03:34:18
3 Martin Schmidtke GER 10:05:57 00:58:49 03:29 05:39:03 01:17 03:23:21
4 Norbert König AUT 10:07:53 00:52:03 04:15 05:46:36 01:56 03:23:04
5 Andre Schwaninger SUI 10:10:03 01:05:13 07:27 05:30:21 02:20 03:24:43
6 Alexander Dorfmeister GER 10:14:04 01:07:41 06:22 05:46:50 01:39 03:11:33
7 Mark Stenning GBR 10:19:34 00:48:10 03:38 05:57:56 01:28 03:28:25
8 Victor Martin Teni ESP 10:19:58 00:56:44 03:21 05:53:12 01:48 03:24:55
9 Rodrigo Rocha Sarmiento ESP 10:22:36 01:00:29 03:33 06:11:40 02:02 03:04:54
10 Jacinto Manuel Fernandez Rojas ESP 10:27:09 00:59:28 03:41 06:02:40 00:57 03:20:26
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Sarah Hruby SUI 11:12:59 01:02:55 05:06 06:16:21 02:23 03:46:16
2 Katherine O'Hara GBR 11:52:13 01:13:05 06:56 06:38:15 01:48 03:52:11
3 Maren Prokein GER 12:23:45 01:04:19 05:14 06:56:16 03:34 04:14:24
4 Verity Wilkinsol GBR 12:33:15 01:08:16 06:26 07:13:32 06:32 03:58:31
5 Ixiar Zugasti Muñoa ESP 12:53:13 01:11:30 07:59 06:56:29 05:54 04:31:23
6 Amber Justine Clarke GBR 13:08:40 01:06:25 08:25 07:26:48 06:37 04:20:27
7 Sonia Estévez Tarilonte ESP 14:05:59 01:15:41 13:41 08:01:46 08:35 04:26:17
8 Catherine Arsich SUI 14:31:13 01:04:19 09:29 07:38:21 06:42 05:32:25
9 Lone Reventlov Husted DEN 14:37:28 01:23:48 06:51 07:46:39 06:02 05:14:09
10 Johanna Lovell GBR 14:53:16 01:05:53 06:52 08:09:23 03:43 05:27:26
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Niklas Nilsson SWE 09:35:51 00:55:47 03:24 05:20:52 01:54 03:13:55
2 Rolf Schwarz  GER 09:50:31 00:56:42 03:04 05:33:49 01:28 03:15:30
3 Markus Kemetter| FIN 10:09:14 00:55:41 03:52 05:49:48 01:24 03:18:31
4 Anthony Philippe FRA 10:09:45 00:58:23 04:40 05:59:53 01:42 03:05:09
5 Josef Deisenbeck GER 10:11:56 01:00:41 05:09 05:49:40 02:36 03:13:52
6 Denis Legouge FRA 10:13:48 00:52:06 03:24 06:03:49 02:19 03:12:11
7 Christian Polack GER 10:18:52 01:07:07 03:36 05:40:13 01:27 03:26:30
8 Wolfgang Ermeling GER 10:21:55 00:56:08 04:45 05:48:00 01:40 03:31:24
9 Rolf Aldag GER 10:22:14 01:23:18 08:37 05:18:05 04:20 03:27:56
10 Michel Van der Hoeven NED 10:28:49 00:48:17 03:30 05:57:06 02:43 03:37:15
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jeanet Spigt NED 12:26:24 00:57:45 06:10 07:01:13 02:18 04:19:00
2 Carlamaria Tiburtini ITA 13:22:55 01:08:47 07:37 07:52:55 06:07 04:07:30
3 Zuriñe Elorriaga LLanos ESP 13:32:36 01:11:55 06:56 07:09:33 05:42 04:58:33
4 Antje Vollmer GER 14:27:36 01:03:01 08:26 07:53:15 10:07 05:12:49
5 Patricia Mas Parra ESP 15:19:48 01:23:45 09:46 08:52:19 09:21 04:44:39
6 Vilja Schallenberg NED 15:22:25 01:20:53 10:01 08:56:07 06:18 04:49:08
7 Isabelle Roue FRA 16:03:38 01:19:47 09:40 08:44:42 05:29 05:44:01
8 Jo Westbrook GBR 16:59:47 01:36:47 11:19 08:42:46 10:24 06:18:34
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:42:42 00:49:58 03:21 05:40:43 01:57 03:06:44
2 Fernando Garcia Aja ESP 09:59:35 00:58:24 03:24 05:49:59 01:29 03:06:20
3 Eric De Beuckelaer BEL 10:07:16 01:02:22 05:22 05:43:11 02:20 03:14:02
4 Franck Vuaillat FRA 10:26:32 01:00:37 05:43 06:02:18 02:26 03:15:30
5 Markus Roth GER 10:32:23 00:56:44 05:57 05:47:35 01:26 03:40:42
6 Foli Behrends GER 10:33:15 00:56:52 04:25 05:53:42 02:04 03:36:14
7 Antti Antonov SWE 10:33:30 00:59:27 05:24 06:00:25 01:29 03:26:46
8 Andrea Dalla Riva ITA 10:44:29 01:00:32 04:53 05:59:46 01:52 03:37:28
9 Arnaud Bouvier FRA 10:48:18 00:56:48 04:38 05:49:37 02:36 03:54:41
10 Thierry Debrun FRA 10:49:47 01:02:58 05:45 06:03:48 02:01 03:35:16
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Susanne Endress GER 12:36:36 01:06:55 06:41 07:19:09 03:11 04:00:42
2 Erica Dueger USA 12:58:28 01:03:09 05:55 07:20:33 04:58 04:23:55
3 Carolyn  Skyer USA 13:10:28 01:09:12 06:15 06:58:53 03:39 04:52:30
4  Luisa  De Salamanca Mendez ESP 14:44:00 01:00:02 07:11 08:22:22 07:44 05:06:43
5 Fay Dellimore GBR 15:16:50 01:23:06 09:18 08:39:56 16:59 04:47:34
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nicholas Kinsey GBR 10:19:34 00:58:20 04:30 05:49:23 01:50 03:25:34
2 Christian Bodson BEL 10:57:01 01:02:04 04:38 05:56:24 02:03 03:51:54
3 Jos Brouwer NED 11:00:16 01:03:44 05:54 06:13:10 02:40 03:34:50
4 Petr Polansky CZE 11:09:03 01:04:14 06:15 06:09:05 02:20 03:47:12
5 Antti Suua SWE 11:14:06 01:06:20 06:06 06:18:50 01:27 03:41:25
6 Michael Tramp DEN 11:24:30 01:01:26 04:56 05:57:09 01:34 04:19:28
7 Elmar Offermann GER 11:27:40 01:16:13 07:20 06:29:23 02:23 03:32:23
8 Andrew Freemantle ZIM 11:28:08 00:53:00 04:31 06:06:47 02:48 04:21:04
9 Luca Messina ITA 11:42:51 01:16:57 10:02 06:41:25 02:19 03:32:09
10 Andre Verhaeghe BEL 11:43:44 01:09:04 05:06 06:41:22 03:18 03:44:56
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Petra Reinhardt GER 12:49:42 01:09:22 05:53 07:27:05 03:54 04:03:29
2 Andrea Adami GER 13:34:26 01:27:52 07:33 07:40:19 02:30 04:16:15
3 Martha Baurecht AUT 13:48:52 01:19:10 10:03 07:58:28 04:04 04:17:10
4 Catherine Bouget FRA 15:20:26 01:29:27 13:24 08:17:45 04:04 05:15:48
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Christian Meuser BEL 11:05:45 01:12:58 07:24 06:18:29 03:29 03:23:28
2 Marc Wauthier BEL 11:08:56 01:12:40 09:04 06:10:47 02:04 03:34:23
3 Jacques Bailly BEL 11:18:24 01:08:00 06:29 06:09:53 01:44 03:52:20
4 Peter Brechbühler SUI 11:28:54 01:02:49 05:28 06:14:33 02:09 04:03:57
5 Ignacio Alonso Ugarte ESP 11:29:17 01:10:23 07:50 06:30:49 02:13 03:38:04
6 Finn Borg SWE 11:31:22 01:01:51 05:07 06:31:21 01:40 03:51:26
7 Slawomir Slotwiñski POL 11:43:14 01:03:30 07:35 06:34:56 03:20 03:53:55
8 Pedro Castilla Plaza ESP 11:43:32 01:01:06 05:01 06:28:21 01:30 04:07:35
9 Jef Hermans BEL 12:10:21 01:12:14 11:39 06:53:00 04:31 03:48:58
10 Paul Razous FRA 12:18:31 01:15:13 06:23 06:52:35 02:43 04:01:39
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Linda Worrall GBR 14:43:22 01:10:28 08:56 08:36:35 10:47 04:36:38
2 Birgit Tingskov DEN 16:05:17 01:29:19 08:57 08:32:59 07:25 05:46:39
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hansjörg Fässler SUI 12:24:56 01:15:25 06:39 06:34:14 03:17 04:25:23
2 Hans-Hermann Wulff GER 13:04:01 01:26:05 09:10 06:39:02 03:45 04:46:02
3 Felix Bättigè SUI 13:12:04 01:23:47 11:15 06:55:07 05:22 04:36:35
4 Per Tingskov DEN 13:14:56 01:13:32 09:23 07:02:28 05:05 04:44:30
5 Norbert Ginader GER 13:39:55 01:04:53 06:09 06:49:24 04:35 05:34:57
6 Luis Acedo Moliner ESP 15:27:29 01:28:51 10:36 08:14:47 06:42 05:26:36
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Trijnie Roozendaal-Repl NED 13:43:22 01:23:56 06:24 07:25:45 03:08 04:44:11
2 Geraldine Nogami JPN 16:00:40 01:17:09 12:50 09:00:25 04:14 05:26:04
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heinz Bauer GER 12:58:22 01:39:36 06:44 06:41:24 03:59 04:26:42
2 Eckhard Friedreich GER 13:51:47 01:05:57 07:23 07:31:35 03:20 05:03:32
3 Gérard Pecqueux FRA 13:53:28 01:21:21 11:02 07:25:15 05:35 04:50:18
4 Armando Scolari ITA 13:55:24 01:15:22 09:40 07:40:02 03:30 04:46:53
5 Frits Massee NED 14:31:13 01:15:16 07:27 07:20:06 04:26 05:44:00
6 Miguel Gonzalez Padron ESP 16:19:13 01:28:43 09:52 08:55:09 04:32 05:40:59
7 Helmut Wandel GER 16:52:35 01:47:02 10:50 09:10:48 05:27 05:38:29
  
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 David Lewington GBR 13:41:21 01:22:27 08:32 07:24:58 02:35 04:42:51
2 Winfried Schmidt GER 14:07:00 01:15:22 09:56 07:20:37 04:03 05:17:04
3 Pierre Beccamel FRA 14:07:41 01:22:59 07:05 07:49:14 05:31 04:42:54
4 Daniel Poillet FRA 14:44:53 01:19:13 13:04 07:32:27 05:14 05:34:56
  
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kurt Einsiedela GER 14:46:20 01:24:53 08:16 07:48:32 05:26 05:19:16
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results