--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Lanzarote Ironman 2007 

 Puerto del Carmen Lanzarote Island, Spain 
 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                                 Date: May 19th 2007
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Eneko Llanos burguera  ESP 08:49:38 00:49:18 03:17 04:53:18 02:13 03:01:33
2 Luc Van lierde BEL 08:59:13 00:49:17 02:58 05:03:15 03:10 03:00:34
3 Stephan Vuckovic GER 09:04:11 00:49:23 03:08 05:13:37 02:01 02:56:04
4 Bert Jammaer BEL 09:05:08 00:49:52 02:56 05:04:41 02:44 03:04:56
5  Andreas Boecherer GER 09:15:53  00:49:09  03:03 05:07:26 02:49 03:13:27
6 Hektor Llanos burgera ESP 09:26:06 00:49:16 03:16 05:21:45 02:44 03:09:07
7 Francisco Pontano roldan ARG 09:27:09 00:49:19 03:45 05:16:21 02:26 03:15:20
8 Teemu Lemmettyl FIN 09:34:06 00:55:42 03:57 05:33:47 02:56 02:57:47
9 Lokc Hotlin FRA 09:47:33 01:01:02 04:21 05:22:21 02:55 03:16:55
10 Bram Van den bergh NED 09:50:07 01:00:46 03:17 05:21:57 02:19 03:21:50
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tiina Boman FIN 09:58:41 55:16 03:26 05:35:02 02:36 03:22:22
2 Tara Norton  CAN 10:12:06 59:52 04:27 05:30:08 02:41 03:35:00
3 Sione Jongstra NED 10:14:02 59:24 03:47 05:40:57 02:22 03:27:34
4 Ulrike Schwalbe GER 10:42:43 1:11:36 06:50 05:49:09 03:59 03:31:10
5 Elena Wagner GER 10:44:36 1:02:20 03:57 06:02:12 02:29 03:33:40
6 Kristien Vleugels BEL 10:54:25 55:26 04:00 06:02:44 03:02 03:49:15
7 Stefanie Loeb GER 11:04:11 1:02:24 03:47 06:08:00 03:15 03:46:47
87 Fransoise Wellekens  BEL 11:10:44 1:03:45 05:14 06:06:52 04:03 03:50:52
9 Charlene Waldner CAN 12:15:36 1:06:29 04:38 06:35:01 06:16 04:23:14
10
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rafael Wyss SUI 09:41:31 01:02:15 04:34 05:20:58 03:08 03:10:38
2 Mikel Calahorra Barrutia ESP 10:09:40 00:57:20 03:34 05:28:24 04:22 03:36:02
3 Wolfgang Teuchner GER 10:25:48 00:56:45 03:09 05:02:38 02:46 04:20:32
4 Torben Lykke Thomsen DEN 10:32:32  00:56:00 04:13 05:47:54 04:29 03:39:57
5 Mathieu Lasplaces FRA 10:52:04 01:08:35 05:07 05:38:47 02:55 03:56:41
6 Kévin Pilette FRA 10:53:36 01:02:51 05:50 05:32:03 03:08 04:09:45
7 Thibaut Flahou FRA 11:26:21 00:55:30 04:00 06:23:56 03:10 03:59:47
8 Oscar Jordan Rocamora ESP 11:56:18 01:00:00 04:59 06:06:25 04:18 04:40:38
9 Michael Dempster GBR 12:32:01 01:09:24 08:52 06:34:59 07:26 04:31:22
10 Txomin Bustinduy Pertica ESP 12:35:17 01:43:28 09:05 06:03:20 10:46 04:28:40
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Andrea Geier AUT 11:58:48 0:57:32 04:42 06:34:23 04:41 04:17:32
2 Malin Wiman SWE 13:09:43 1:19:59 09:02 06:54:08 05:51 04:40:45
3 Line Lauritsen DEN 13:58:32 1:42:24 16:04 07:20:29 09:34 04:30:04
4 Sarah Evans GBR 14:52:09 1:20:17 10:07 07:50:00 08:36 05:23:11
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Iban Rodriguez Martinez ESP 09:49:56 01:02:58 

03:514 05:33:35 02:564 03:06:38!
2 Miguel Arbelo Navarro ESP 09:55:11 01:01:31 05:10 05:29:48 03:11 03:15:34
3 Steffen Frühauf GER 10:03:51 00:59:51 03:32 05:29:04 03:06 03:28:20
4 Nicholas Peter Ward Muñoz GBR 10:06:26 00:59:36 03:54 05:28:43 05:54 03:28:20
5 Johannes Polak AUT 10:07:27 01:00:04 04:12 05:23:15 02:22 03:37:35
6 Franci Šilc  SLO 10:08:37 01:12:10 04:47 05:28:24 03:16 03:20:01
7 Michael Walker GER 10:18:11 00:57:05 03:31 05:39:50 03:28 03:34:19
8 Francesco Brembilla ITA 10:18:50 00:58:42 05:22 05:27:59 04:47 03:42:02
9 Roman Binner GER 10:20:41 00:57:44 03:35 05:42:55 02:46 03:33:43
10 Tom Van den Buverie BEL 10:21:58 01:00:34 05:08 05:50:42 05:04 03:20:31
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Simone Ernst SUI 11:18:59 1:09:48 07:51 06:10:31 05:43 03:45:07
2 Aroa Merino betancort ESP 11:45:09 1:06:49 05:14 06:58:00 01:56 03:33:12
3 Kirsten Sass USA 11:48:14 1:06:24 05:55 06:19:41 04:22 04:11:55
4 Tamar Gonzlez surez ESP 12:15:20 1:13:29 06:00 06:29:22 03:37 04:22:53
5 Denise Morf SUI 12:34:35 1:15:45 09:08 06:32:44 05:01 04:31:58
6 Ccile Meer SUI 13:21:43 1:26:07 07:34 06:41:31 06:08  05:00:26 
7 Dorte Vindskov nielsen DEN 13:55:59 1:26:13 09:09 07:19:50 06:56 04:53:53
8 Rebecca Clatworthy GBR 14:23:40 1:19:50 11:33 07:32:14 14:15 05:05:49
9 Penny Barker GBR 14:58:13 1:26:28 11:30 08:00:30 09:08 05:10:38
10 Leticia Cancelo perez ESP 15:07:28 1:35:40 14:12 08:12:10 14:00 04:51:27
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gregorio Caceres morales ESP 09:25:21 00:54:41 03:39 05:08:45 01:58 03:16:20
2 Bert Flier NED 09:42:30 00:53:35 03:19 05:29:01 02:52 03:13:45
3 Nico Huyberechts BEL 09:44:11 01:05:01 06:11 05:14:00 03:25 03:15:36
4 Filippo Dal maso ITA 09:53:43 01:05:30 04:48 05:27:37 02:22 03:13:27
5 Simeon Lloyd GBR 09:55:07 00:59:37 05:06 05:38:36 02:58 03:08:52
6 Andrej Heilig GER 09:55:13 00:59:33 04:41 05:28:06 03:18 03:19:37
7 Roland Scheurer SUI 09:55:41 00:57:02 04:16 05:25:56 04:29 03:24:01
8 Stefan Werner GER 09:56:40 00:55:38 03:42 05:12:02 02:46 03:42:35
9 Bruno Mercier FRA 09:59:30 01:00:01 03:38 05:27:17 02:45 03:25:51
10 Frederik Lassen DEN 10:00:10 00:59:49 06:12 05:22:55 02:40 03:28:37
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Joanna Carritt GBR 10:59:24 1:07:17 06:23 05:57:23 03:07 03:45:15
2 Sarah Hruby SUI 11:05:14 1:08:45 05:32 05:53:57 03:58 03:53:04
3 Elise Caillet FRA 11:46:20 1:08:48 06:38 06:34:06 04:33 03:52:18
4 Fatima Kovcs HUN 11:53:29 1:06:26 05:58 06:24:34 04:54 04:11:39
5 Irene Kinnegim NED 11:55:01 1:11:56 06:36 05:56:18 05:58 04:34:15
6 Danielle Krijgsman NED 12:05:44 1:11:18 04:45 06:32:01 03:15 04:14:28
7 Sian Tovey GBR 12:10:50 1:11:25 05:52 06:44:06 03:39 04:05:49
8 Paula Drolas kearney ARG 12:39:54 1:17:12 03:48 06:59:36 04:20 04:15:02
9 Amber Clarke GBR 12:41:18 1:16:44 08:50 06:57:26 04:50 04:13:30
10 Karin Uhlin SWE 13:14:49 1:12:27 06:39 07:05:05 05:28 04:45:12
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Xabi Lekue Peña ESP 09:34:43 01:00:38 05:22 05:11:57 02:38 03:14:10
2 Alexander Lang GER 09:35:21 00:59:43 03:06 05:24:19 02:07 03:06:08
3 Steven Lord GBR 09:46:32 00:56:18 04:51 05:22:46 02:04 03:20:35
4 Marc Rossmanek GER 09:54:02 00:53:42 05:06 05:33:28 03:22 03:18:27
5 Carsten Jorgensen DEN 09:54:03 00:56:29 04:21 05:28:48 02:32 03:21:54
6 Markus Ganser GER 10:12:37 01:09:43 07:31 05:04:42 04:30 03:46:13
7 Nick Thomas GBR 10:13:45 00:59:56 04:42 05:31:40 02:50 03:34:40
8 Mark Whittaker GBR 10:15:19 01:06:28 04:30 05:35:34 02:41 03:26:08
9 Andrés Alejandro Cuello ARG 10:15:52 01:01:30 03:54 05:41:49 02:32 03:26:08
10 Ismael Sergio Mejias Pitti ESP 10:17:02 01:02:23 03:55 05:27:37 03:33 03:39:36
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Peggy Claerbout BEL 11:20:39 1:09:52 04:50 06:18:25 03:23 03:44:11
2 Jeanet Spigt NED 11:32:23 0:59:20 04:25 06:15:38 03:16 04:09:47
3 Jona Dahlquist SWE 11:45:06 1:08:52 04:56 06:23:28 03:09 04:04:43
4 Ellen Van den maagdenberg NED 12:32:03 1:05:17 08:27 06:56:22 07:41 04:14:17
5 Arianna Pasquariello ITA 12:50:08 1:27:32 06:31 07:01:49 03:14 04:11:04
6 Cristina Colombara ITA 12:50:08 1:08:38 06:35 07:15:55 04:59 04:14:02
7 Leire Elosegui insausti ESP 13:01:44 1:29:28 12:58 07:20:01 10:43 03:48:36
8 Candice Mcdonald GBR 13:10:31 1:06:45 06:00 07:00:20 05:17 04:52:11
9 Johanna Lovell GBR 13:24:21 1:08:31 06:22 07:16:59 07:29 04:45:03
10 Michelle Bletso GBR 13:28:43 1:26:01 10:18 06:58:20 09:19 04:44:46
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:43:28 00:53:40 03:50 05:34:45 03:37 03:07:38
2 Wim CottynL BEL 09:54:28 01:06:38 04:29 05:15:46 02:34 03:25:03
3 Eric De Beuckelaer BEL 09:55:45 01:06:04 05:01 05:18:38 04:58 03:21:07
4 Dirk Engel GER 09:57:09 01:03:39 04:09 05:32:54 04:28 03:12:02
5 Manolo Méndez Cadavid ESP 10:11:18 00:59:51 06:00 05:38:25 05:10 03:21:54
6 Luc Smet BEL 10:11:28 01:04:37 05:08 05:39:15 03:21 03:19:09
7 Antonio Martínez FRA 10:19:00 00:59:34 05:08 05:27:10 02:54 03:44:15
8 Dariusz Szarmach POL 10:31:37 01:04:00 07:23 05:50:42  03:16 03:26:17
9 Joaquin Guerrero Roman ESP 10:34:04 01:02:40 04:27 05:37:24 03:17 03:46:18
10 Ignacio Jesús Escribano Plaza ESP 10:34:40 00:57:40 04:03 06:02:29 03:15 03:27:15
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Beate Kleindienst GER 11:54:03 1:10:05 06:24 06:23:05 06:24 04:08:06
2 Erni Hamilton GBR 12:34:15 1:19:24 06:17 06:48:55 03:44 04:15:58
3 Fiona Siemelink RSA 12:40:11 1:25:48 07:34 06:25:47 06:40 04:34:23
4 Sabine Schumacher GER 13:08:02 1:16:34 06:44 07:08:18 05:45 04:30:42
5 Gabi Giovanoli SUI 13:28:39 1:21:45 06:19 07:20:46 06:07 04:33:44
6 Barbara Hutton GBR 13:38:56 1:18:48 12:51 07:20:22 09:05 04:37:52
7 Julie Harrison GBR 13:45:30 1:20:34 07:14 07:35:34 07:13 04:34:56
8 Bianka Tandler GER 14:20:05 1:17:37 06:57 07:10:16 07:54 05:37:22
9 Susanne Stoimaier GER 14:30:38 1:17:21 06:47 07:21:52 05:04 05:39:35
10 Claudia Grube GER 14:30:38 1:36:48 10:31 08:05:38 07:00 04:30:42
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Paul Fairhurst Valenti ESP 10:26:56 01:02:24 04:05 05:38:04 02:49 03:39:36
2 Daniel Denooz BEL 10:33:51 01:00:30 05:33 05:43:59 02:30 03:41:22
3 John Griffin GBR 10:45:58 01:00:34 05:37 05:42:04 03:39 03:54:05
4 Lars Sørensen,Faber DEN 10:49:47 01:09:44 06:24 05:37:42 03:09 03:52:52
5 Juan Antonio Cendon Gonzalez ESP 10:56:46 01:08:38 05:18 06:01:38 03:30 03:37:44
6 Enzo Pasciullo ITA 10:57:17 01:09:20 05:58 06:00:53 02:36 03:38:33
7 Helmer Jacobsen DEN 11:03:15 01:07:47 06:12 06:03:04 04:53 03:41:21
8 Philippe Boand SUI 11:06:59 01:01:12 05:51 05:50:00 04:47 04:05:10
9 Werner Langer GER 11:13:05 01:12:16 06:10 06:02:03 03:58 03:48:39
10 Didier Encoignard FRA 11:14:52 01:05:29 06:50 06:17:33 05:47 03:39:14
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Merc Magem prat ESP 12:25:00 1:13:10 07:38 07:01:05 04:42 03:58:27
2 Sabine Willgosch GER 12:53:35 1:13:11 06:25 06:51:04 06:43 04:36:14
3 Carol Young GBR 13:22:49 1:21:45 06:44 06:45:56 06:19 05:02:06
4 Lisa Cockburn TRI 15:03:04 1:35:39 07:30 08:12:45 07:48 04:59:24
5 Judith Brand GBR 16:20:39 1:22:39 10:15 08:05:33 06:55 06:35:19
6 Kathy Fooks GBR 16:30:12 1:49:12 11:27 08:56:06 09:06 05:24:22
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rob Van Zanten, NED 10:18:05 00:59:46 04:44 05:42:01 04:35 03:27:01
2 Christian Meuser BEL 10:43:00 01:15:25 06:49 05:47:25 04:15 03:29:08
3 Jean-Pierre Rohrer SUI 10:53:331 01:05:20 06:09 05:49:41 03:09 03:49:16
4 Neil Ridley RSA 10:54:29 01:06:24 04:31 06:08:42 02:43 03:32:10
5 Slawomir Slotwinski POL 11:07:49 01:04:19 06:21 06:05:23 07:01 03:44:47
6 Johann Zemanek AUT 11:20:11 01:11:17 06:04 06:06:01 05:13 03:51:38
7 Pedro Castilla Plaza ESP 11:21:25 01:05:29 05:58 06:04:30 03:36 04:01:54
8 Helmut Berger AUT 11:24:21 01:09:26 05:15 05:55:03 03:01 04:11:34
9 Ewen Taylor GBR 11:24:33 01:17:26 05:45 06:10:00 03:15 03:48:40
10 Lucien Espert FRA 11:32:37È$ 01:27:58 07:38 06:04:52 05:04 03:49:00
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Carolyn Gebbie CAN 15:07:47 01:21:52 10:21 07:58:54 11:52 05:24:50
2 Christiane Selenz GER 16:47:25 01:29:46 11:47 08:36:22 09:52 06:19:41
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Yves Tabarant FRA 10:11:09 01:06:39 04:05 05:43:20 03:19 03:13:51
2 Daniel Churletr FRA 10:49:00 01:06:36 05:47 05:43:48 02:50 03:50:02
3 Guido Donàt ITA 11:48:57 01:11:30 06:01 06:14:58 02:42 04:13:47
4 Louis Ackermann SUI 11:56:11 01:22:30 08:21 06:17:59 02:54 04:04:30
5 Tommy Elder USA 12:14:08 01:04:05 06:12 06:24:18 06:06 04:33:28
6 Leo Vande Velde BEL 12:15:19 01:09:03 07:10 06:14:34 05:43 04:38:50
7 Jean Marie Douet FRA 12:29:59 01:26:13 05:50 06:20:29 04:45 04:32:44
8 David Borrell GBR 13:32:33 01:21:01 07:41 07:00:31 06:31 04:56:51
9 Felix Bättig SUI 13:53:20 01:39:31 09:34 06:54:54 08:13 05:01:11
10 Michel Demarquet FRA 13:54:44 01:26:30 10:53 06:51:14 08:26 05:17:42
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Trijnie Roozendaal-rep HOL 13:17:42 1:28:50 06:05 07:07:06 05:35 04:30:08
2 Hilary Webber GBR 14:22:09 1:27:27 08:49 07:23:48 14:51 05:07:16
3 Beatrice Van horne USA 14:40:39 1:13:53 06:52 07:15:08 06:35 05:58:13
4 Jenny Budgett GBR 15:32:49 1:20:56 13:57 08:00:09 11:43 05:46:06
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hansjörg Fässler SUI 12:34:56 01:22:54 08:27 06:24:54 05:18 04:33:24
2 Glyn Williams GBR 14:23:38 01:17:29 11:20 07:22:37 08:27 05:23:47
3 Sam Gordon IRL 15:10:48 01:22:18 20:45 07:44:41 17:11 05:25:55
4 Frits Massee NED 15:52:39 01:28:21 09:27 06:56:48 04:27 07:13:38
5 Jose Miguel Gonzalez Padron ESP 16:39:18 01:37:12 10:15 08:34:03 11:24 06:06:26
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Winfried Schmidt GER 14:02:42 01:20:53 11:02 06:46:21 08:01 05:36:26
2 Peter Dalkin GBR 16:19:19 01:23:52 12:32 07:33:42 06:05 07:03:10
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results