---------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Lanzarote  Ironman 2008 

  Puerto del Carmen Lanzarote Island, Spain 
   3.800k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                                             Date: May 24th  2008
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bert Jammaer BEL 08:59:38 00:49:39 00:03:11 05:03:29 00:04:05 02:59:16
2 Teemu Toivanen FIN 09:08:15 00:49:47 00:03:22 05:18:55 00:04:20 02:51:54
3 Ain-alar Juhanson EST 09:08:37 00:54:48 00:04:08 05:00:32 00:05:24 03:03:48
4 Frederic Kohl AUT 09:09:50 00:49:51 00:04:17 05:05:29 00:04:31 03:05:43
5 Gregorio Caceres morales ESP 09:11:32 00:51:57 00:03:53 05:14:28 00:04:10 02:57:07
6 Markus Ressler AUT 09:12:30 00:50:12 00:03:42 05:16:43 00:04:26 02:57:30
7 Martin Matula CZE 09:12:55 00:52:11 00:04:16 05:14:20 00:04:35 02:57:36
8 Dirk Van gossum BEL 09:17:08 00:52:06 00:03:37 05:10:20 00:04:16 03:06:52
9 Teemu Lemmettyla FIN 09:18:51 00:51:59 00:03:45 05:22:59 00:04:20 02:55:50
10 Alex Taubert GER 09:20:53 00:50:35 00:04:13 05:15:54 03:04:04 03:04:04
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bella Comerford GBR 10:02:28 00:56:17 00:04:20 05:48:14 00:04:19 03:09:20
2 Heleen Bij de vaate  NED 10:12:08 01:04:56 00:04:09 05:42:01 00:05:10 03:15:54
3 Tara Norton  CAN 10:13:17 00:56:29 00:04:27 05:41:27 00:05:16 03:25:40
4 Charlotte Kolters  DEN 10:16:31 00:53:29 00:04:20 05:49:48 00:05:35 03:23:22
5 Virginia Berasategui luna  ESP 10:22:34 00:54:43 00:04:46 06:09:33 00:04:53 03:08:41
6 Paolina Allan CAN 10:28:07 01:02:45 00:04:29 05:52:30 00:05:49 03:22:35
7 Sofie Goos BEL 10:30:41 00:58:25 00:03:40 05:55:07 00:04:52 03:28:40f
8 Heidi Jesberger GER 10:42:10 00:56:20 00:04:19 06:08:22 00:04:46 03:28:23
9 Emily Finanger  USA 10:49:26 00:52:04 00:04:18 05:58:45 00:05:58 03:48:23
10 Ann Banke  DEN 10:56:56 00:58:13 00:05:00 06:03:08 00:05:49 03:44:48
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Markus Thomschke GER 09:54:48 00:54:34 04:45 05:24:32 05:26 03:25:33
2 Mikel Calahorra Barrutiachke ESP 10:18:51 00:55:59 04:28 05:51:02 05:24 03:21:59
3 Robert Zsolt Budaio ROM 11:04:50 01:01:37 06:41 06:24:09 05:14 03:27:11
4 Aleix Olive Sala ESP 11:11:18 01:01:31 04:59 06:05:46 05:14 03:50:47
5 Alexandros Stathopoulos GRE 11:14:35 01:08:32 08:33 06:13:51 08:16 03:36:55
6 Erlend Skogland NOR 11:16:04 00:59:25 04:18 06:00:53 06:46 04:05:56
7 Antoni Peris Benito ESP 11:32:26 01:08:27 06:28 06:09:30 05:35 03:59:25
8 Javier Romera Torres  ESP 12:22:55 01:03:37 08:31 06:36:42 08:39 04:24:19
9 Mark McKeigue IRL 12:43:29 01:04:17 09:04 06:44:19 09:48 04:34:48
10 Julian Bellidot GIB 12:53:43 01:04:06 08:51 06:31:47 11:04 04:59:37
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vanessa Larrosa Poveda ESP 14:18:12 01:27:10 16:51 07:35:52 10:50 04:47:32
2 María Dolores García López ESP 15:00:57 01:33:08 07:26 07:53:23  10:51 05:16:12
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Patrick Jaberg SUI 09:28:00 00:51:58 03:44 05:19:35 05:12 03:07:32
2 Wim Van de Wielle BEL 09:36:59 00:53:26 04:00 05:27:49 05:38 03:06:08
3 Bob De Wolf BEL 09:44:05 01:02:06 04:21 05:30:55 05:17 03:01:28
4 Joachim Zimmerling GER 09:53:34 00:54:49 05:19 05:32:39 04:55 03:15:54
5 Simon Weiler SUI 09:54:40 00:54:55 04:28 05:37:48 06:10 03:11:20
6 Tobias Winnemoeller GER 09:55:19 00:56:23 05:18 05:37:59 05:25 03:10:16
7 Michael Schoofs BEL 10:07:38 00:56:49 05:17 05:19:34 05:17 03:40:43
8 Samuel Blázquez Gómez ESP 10:15:15 00:58:36 05:21 05:55:36 04:33 03:11:10
9 Rafa Prado García ESP 10:19:51 01:01:56 05:54 05:41:13 05:23 03:25:27
10 Volker Beyer GER 10:21:31 01:07:33 05:32 05:46:05 04:52 03:17:31
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Aroa Merino Betancort ESP 11:30:00 01:05:10 05:57 06:55:18 05:08 03:18:29
2 Monika Vogel GER 11:38:04 01:09:39 07:39 06:25:14 06:27 03:49:06
3 Tamar Gonzalez Suarez ESP 12:01:44 01:08:42 06:30 06:39:11 05:42 04:01:41
4 Inge Vancauwenberghe BEL 12:09:58 00:58:58 04:55 06:24:36 07:38 04:33:53
5 Simone Rufener SUI 12:24:55 01:03:06 08:16 06:43:35 07:50 04:22:10
6 Michaela Penkert GER 12:51:43 00:59:53 05:42 07:05:22 06:38 04:34:11
7 Ana Laura Guerra Martin ESP 13:05:46 01:20:03 08:20 07:30:10 11:39 03:55:35
8 Cécile Meer SUI 13:07:18 01:16:39 07:41 06:42:49 07:20 04:52:51
9 Korinna Korselt GER 14:35:43 01:19:18 09:55 08:15:45 06:36 04:44:11
10 Anna-Sophia Bubenzer GER 14:36:50 01:55:40 07:34 07:30:45 09:36 04:53:17
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Christoph Sonnack GER 09:43:05 01:01:40 04:46 05:24:29 05:27 03:06:46
2 Rudy Depret BEL 09:47:28 00:54:44 04:34 05:27:25 04:57 03:15:50
3 Jaime Menendez de Luarca Zumalacarregui ESP 09:47:52 00:55:08 04:00 05:26:01 05:06 03:17:39
4 Sune Zoffmann Therkildsen DEN 09:50:39 00:58:16 06:04 05:28:07 07:17 03:10:56
5 André Schwaninger SUI 09:55:46 01:02:16 07:05 05:14:28 04:58 03:27:00
6 Mario Garcia Martin ESP 09:59:57 00:51:55 04:52 05:31:39 05:23 03:26:10
7 Christoph Arthofer GER 10:02:56 01:01:05, 04:14 05:39:23 05:50 03:12:26
8 Stuart Anderson GBR 10:06:32 01:01:51 05:13 05:41:52 05:25 03:12:13,
9 Toni Miquel Amoros Cerda ESP 10:07:52 01:05:31 05:33 05:27:56 06:08 03:22:46
10 Jürgen Stastny AUT 10:10:46 01:12:00 05:14 05:35:22 05:02 03:13:10
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Heike Priess GER 11:01:23 01:01:19 05:21 05:59:06 05:26 03:50:14
2 Birgitte Christensen DEN 11:04:41 01:01:30 06:27 06:12:32 07:05 03:37:08
3 Helen Lawrence GBR 11:38:13 00:56:13 06:06 06:48:54 06:31 03:40:31
4 Maria Teresa Martinez Bautista ESP 11:49:59 01:03:59 06:55 06:31:40 07:10 04:00:17
5 Claudia Endres GER 11:58:39 01:17:59 07:25 06:42:11 08:56 03:42:10
6 Sian Dillon GBR 12:55:06 01:05:28 08:34 07:12:11 10:26 04:18:30
7 Miriam Julia Mandt GER 13:04:34 01:09:52 06:41 06:33:05 08:26 05:06:31
8 Laura Marta Consuegra Esteban ESP 13:09:49 01:07:58 11:27 07:34:08 11:28 04:04:50
9 Ruth Weiss SUI 13:34:47 01:06:33 10:29 06:51:29 12:29 05:13:50
10 Emma Osenton GBR 13:40:02 01:23:10 09:26 06:55:03 15:12 04:57:13
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Niels-Otto Silkjær DEN 09:35:32 00:56:36 05:14 05:17:47 05:36 03:10:22
2 Vincent Aldebert FRA 09:39:40 01:08:25 07:04 05:08:18 05:46 03:10:10
3 Mustafa Okyay GER 09:45:13 00:58:12 06:01 05:27:35 04:55 03:08:32
4 Carlo Pullens NED 09:54:42 00:53:09 04:43 05:39:46 05:13 03:11:53
5 Frank Niemerg GER 09:55:30 00:53:35 04:12 05:30:45 05:42 03:21:19
6 Tom Remman NOR 09:56:49 00:51:55 04:25 05:27:40 04:59 03:27:51
7 Marco Schreck GER 09:58:27 00:54:36 04:53 05:50:13 05:16 03:03:30
8 Armin Hohenadler GER 09:58:41 01:06:35 04:38 05:22:30 04:55 03:20:05
9 Nick Thomas GBR 09:58:49 00:56:52 05:11 05:26:57 05:12 03:24:39
10 Markus Ganser GER 10:02:50 01:00:40 05:44 05:11:31 05:42 03:39:16
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Annette von Mandach SUI 11:56:15 01:03:18 07:37 06:31:32 07:06 04:06:44
2 Candice McDonald GBR 11:57:03 01:02:10 06:13 06:52:34 07:01 03:49:07
3 Sarah Clark GBR 12:16:46 01:02:04 08:52 07:01:18 10:21 03:54:13
4 Amber Clarke GBR 12:17:56 01:09:02 07:46 06:57:03 07:00 03:57:08
5 Susanne Bea GER 12:21:56 01:16:43 07:16 06:42:42 08:34 04:06:42
6 Alexandra Fenski GER 12:33:22 01:17:52 06:08 06:38:34 07:17 04:23:32
7 Jo Perriam GBR 12:53:00 01:06:46 07:22 06:54:44 10:25 04:33:44
8 Estelle Recco FRA 13:36:50 01:31:03 12:36 07:28:52 13:41 04:10:40
9 Susana Roman Bernet ESP 13:38:51 01:13:27 11:32 07:34:07 12:45 04:27:02
10 María López Vázquez ESP 14:33:10 01:11:35 15:05 08:02:29 13:35 04:50:27
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Alexander Lang GER 09:37:44 00:58:15 03:57 05:24:09 04:28 03:06:56
2 Bent Andersen DEN 09:48:52 00:51:54 04:26 05:46:16 06:24 02:59:54
3 Alain Vervoort BEL 09:52:19 00:54:52 04:16 05:38:25 05:29 03:09:19
4 Laurits Thorning Jakobsen DEN 09:56:47 00:54:25 05:54 05:32:39 05:34 03:18:17
5 Arnaud Constans FRA 10:03:08 00:59:24 06:41 05:30:46 05:44 03:20:36
6 Markus Kriege GER 10:07:52 00:54:27 05:23 05:36:49 06:48 03:24:27
7 Gerd Scheller GER 10:09:44 01:01:02 05:23 05:33:03 05:41 03:24:36
8 Edward Mahieu# NED 10:14:07 01:04:04 05:28 05:25:45 06:35 03:32:16
9 Frank Wiegand GER 10:19:08 01:05:25 04:39 05:50:38 04:30 03:13:59
10 Klemens Bollinger GER 10:27:10 01:03:46 05:31 05:51:46 04:58 03:21:11
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Beate Kleindienst GER 12:09:40 01:10:38 06:46 06:41:22 08:37 04:02:20
2 Angelika Werp GER 12:33:59 01:10:53 08:07 07:14:29 10:34 03:49:58
3 Julie Webb GBR 12:41:36 01:10:45 06:42 07:09:44 08:21 04:06:06
4 Doris Emmenegger Kocher SUI 13:05:26 01:28:39 13:28 06:39:31 13:24 04:30:27
5 Annie Hogan GBR 13:28:37 01:11:21 07:58 07:33:37 10:21 04:25:23
6 Sabine Pleßl GER 13:48:30 01:18:03 07:32 07:17:52 10:37 04:54:27
7 Susan Turner GBR 14:40:56 01:52:25 09:27 07:39:20 09:35 04:50:12
8 Tracey Haseldine GBR 14:58:16 01:12:41 09:34 07:21:09 11:26 06:03:27
9 Helen Cutmore GBR 15:58:19 01:20:45 09:51 09:01:29 12:24 05:13:52
10 Fay Dellimore GBR 16:06:15 01:30:51 08:43 08:32:47 18:25 05:35:31
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Torsten Endres GER 10:16:30 01:02:32 06:24 05:25:52 05:40 03:36:05
2 Franz Wintersberger AUT 10:37:52 01:21:43 07:05 05:35:30 06:06 03:27:31
3 Christian Wolf GER 10:49:22 01:06:31 06:39 05:44:46 07:19 03:44:09
4 Stephan Pollerth GER 10:52:39 01:00:02 04:33 05:52:42 06:43 03:48:41
5 Jens Richter GER 10:54:26 00:57:36 06:18 06:02:44 10:47 03:37:02
6 Freddy Cassiers BEL 10:54:56 01:19:1 06:20 05:53:18 06:26 03:29:43
7 Michael Gruber GER 10:55:03 01:09:38 05:25 05:46:46 07:52 03:45:24
8 Patrick Le Meur FRA 10:58:32 00:59:10 05:01 05:53:37 06:41 03:54:04
9 Hanno Nickau GBR 10:58:58 01:10:25 07:04 05:52:35 07:38 03:41:19
10 Miguel Betancor Sicilia ESP 10:59:16 01:09:49 06:52 06:11:40 06:08 03:24:49
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cordula Gruber GER 11:38:40 00:57:53 05:51 06:34:54 09:23 03:50:40
2 Cherryl Rose  USA 13:20:32 01:12:13 07:37 07:05:31 07:46 04:47:28
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Helge Babel SUI 10:11:14 00:58:23 06:08 05:49:47 05:16 03:11:42
2 Michael Martin Tramp Roe DEN 10:24:40 01:02:46 04:19 05:41:34 06:03 03:30:00
3 Adam Szwagrun BEL 10:30:24 00:59:13 05:59 05:59:01 06:21 03:19:52
4 Ignacio Alonso Ugarte ESP 10:56:07 01:12:28 12:27 06:00:31 07:59 03:22:44
5 Johann Zemanek AUT 11:02:32 01:04:48 05:42 06:10:53 06:15 03:34:55
6 Ekkehard Happach GER 11:06:06 00:57:30 06:03 06:07:35 06:46 03:48:15
7 Gustav Förster GER 11:08:03 01:07:30 10:03 05:58:53 06:18 03:45:20
8 Klaus Riede GER 11:09:21 01:11:51 06:49 06:00:20 05:21 03:45:01
9 Markus Nowak GER 11:24:19 01:12:07 07:06 06:14:52 05:16 03:44:59
10 Paul Razous  FRA 11:27:09 01:11:17 06:39 06:05:36 07:55 03:55:44
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gabriele Celette GER 11:44:30 01:05:39 06:57 06:52:18 08:16 03:31:21
2 Gabi Weiler GER 12:32:16 01:12:56 07:13 06:59:59 07:48 04:04:22
3 Judy Lambert USA 12:32:45 00:58:47 07:03 06:57:25 07:50 04:21:42
4 Kathryn Knowles CAN 16:49:22 01:17:29 11:09 09:03:21 12:32 06:04:52
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hans Ludwig Sattler GER 11:11:19 00:55:05 05:32 06:15:13 06:55 03:48:36
2 Bernard Juve FRA 11:25:16 01:06:19 06:17 06:22:24 06:19 03:44:00
3 Leo Van de Velde BEL 12:13:18 01:07:00 07:37 06:26:14 08:34 04:23:54
4 Dieter Holz GER 12:26:55 01:03:50 06:32 06:35:52 08:31 04:32:13
5 Pierre Berger FRA 12:28:23 01:11:20 07:47 07:07:03 08:18 03:53:56
6 Barry Bloomfield GBR 14:07:20 01:27:18 11:38 07:45:36 13:01 04:29:48
7 Mark Summerfield GBR 14:15:43 01:02:05 09:24 07:05:00 13:32 05:45:44
8 John Stuart GBR 15:29:30 01:47:23 11:50 07:07:25 14:01 06:08:53
9 Max Weiss SUI 15:37:20 01:35:43 13:09 07:27:37 17:13 06:03:39
10 Paul Ostler GBR 15:58:58 01:06:33 10:50 07:54:18 11:33 06:35:46
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Trijnie Roozendaal-Rep NED 14:18:40 01:22:21 07:26 07:33:29 10:38 05:04:48
2 Agnes Safford USA 14:33:35 01:34:20 08:55 07:45:59 10:11 04:54:11
3 Jenny Budgett GBR 14:53:18 01:17:16 12:53 07:59:18 12:50 05:11:03
4 Lucet Martine FRA 15:12:54 01:28:57 13:47 08:12:34 12:58 05:04:39
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mink Zeilstra NED 11:21:21 01:00:53 05:59 06:19:47 09:22 03:45:22
2 Hansjörg Fässler SUI 12:42:56 01:20:11 08:41 06:42:40 08:16 04:23:10
3 Colm Kelly CAN 13:01:54 01:25:44 08:11 06:58:49 10:41 04:18:31
4 Toni Noe Freixas ESP 13:17:59 01:11:41 09:35 07:05:08 07:59 04:43:38
5 Armando Scolari ITA 14:16:26 01:13:52 12:05 07:54:21 08:48 04:47:21
6 Barry Short GBR 16:28:30 01:28:54 16:52 08:09:28 17:31 06:15:47
7 Peter Hoffmann GER 16:45:25 01:27:24 14:58 08:39:39 20:52 06:02:34
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Guenter Pressler GER 12:51:19 01:31:49 08:07 07:04:18 07:07 04:00:00
2 Winfried Schmidt GER 13:39:22 01:15:50 10:23 07:09:53 09:57 04:53:20
3 Eli Iwens BEL 14:03:09 01:13:59 11:43 07:34:17 09:32 04:53:39
4 Pierre Beccamel FRA 14:34:10 01:31:52 07:37 07:58:56 12:35 04:43:12
5 Richard Lake GBR 14:57:07 01:10:50 11:11 08:16:06 11:29 05:07:33
6 Peter Dalkin GBR 16:34:20 01:22:56 10:43 07:34:36 11:50 07:14:17
 
Men 70  - 74
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Les Bailey GBR 15:49:27 01:47:30 12:39 07:54:26 14:23 05:40:32
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results