--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Lanzarote 2009

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
Results                                          Date: May 23th 2009
Elite Men  
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bert Jammaer BEL 08:54:03 00:50:30 02:58 05:00:18 03:28 02:56:51
2 Stephan Vuckovic GER 08:57:17 00:50:30 03:18 05:11:16 02:54 02:49:21
3 Olaf Sabatschus GER 08:59:03 00:53:22 03:10 05:02:49 03:30 02:56:13
4 Gregorio Cáceres Morales ESP 09:01:06 00:54:41 03:41 05:06:31 02:45 02:53:29
5 Stephen Bayliss GBR 09:02:15 00:50:13 02:49 05:11:24 03:13 02:54:38
6 Scott Neyedli GBR 09:04:29 00:50:15 02:56 05:11:52 03:43 02:55:44
7 Ain-Alar Juhanson EST 09:05:13 00:55:57 03:46 04:52:51 03:47 03:08:55
8 Sergio Marques POR 09:08:38 00:55:56 03:39 05:16:41 03:12 02:49:13
9 Joseph Spindler GER 09:13:17 01:05:58 04:08 05:06:24 03:21 02:53:29
10 Chris Brands NED 09:16:01 00:54:01 03:42 05:05:30 03:51 03:08:58

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bella Bayliss GBR 09:54:58 00:56:00 03:59 05:46:37 04:18 03:04:06
2 Rachel Joyce  GBR 10:15:05 00:53:53 04:22 05:43:38 04:02 03:29:11
3 Michaela Giger SUI 10:15:41 01:06:49 04:36 05:31:54 04:07 03:28:18
4 Kathrin Paetzold GER 10:18:59 00:59:20 04:18 05:42:38 03:15 03:29:30
5 Hillary Biscay USA 10:28:45 00:53:15 04:00 06:06:22 04:19 03:20:52
6 Irene Kinnegim NED 10:32:13 01:06:18 04:32 05:43:44 04:41 03:33:00
7 Nicole Woysch GER 10:46:19 01:01:40 04:38 06:21:12 03:48 03:15:02
8 Catherine Houseaux FRA 10:56:36 01:08:50 08:09 05:58:54 04:34 03:36:11
9 Beatrix Blattmann SUI 11:11:20 00:58:38 05:03 06:17:03 03:38 03:47:01
10 Iris Tiedeken GER 11:17:42 00:59:46 05:07 06:25:01 06:37 03:41:14

 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Max Renko AUT 09:42:04 00:56:39 03:56 05:15:00 03:14 03:23:18
2 Frank Schuster GER 10:10:45 00:59:41 05:23 05:45:54 03:21 03:16:29
3 Kevin Pilette FRA 10:28:46 00:59:20 04:57 05:29:42 04:26 03:50:24
4 Marc Jones GBR 11:35:09 01:12:12 07:36 06:01:00 06:29 04:07:54
5 Lander Lamiroy BEL 11:49:20 00:55:43 04:44 05:56:50 03:59 04:48:07
6 Richard Walklate GBR 11:54:00 01:15:32 07:36 06:26:40 06:12 03:58:02
7 Scott Cousins GBR 12:09:21 01:03:59 05:57 06:44:16 03:36 04:11:35
8 Morten Olesen DEN 12:22:21 01:08:01 10:12 07:03:23 05:46 03:55:01
9 Alberto Elorza Trueba ESP 12:40:18 01:08:26 07:42 06:47:52 04:52 04:31:29
10 Dennis Karajannis GER 12:59:00 01:12:03 05:08 06:52:45 05:34 04:43:32

 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Julia Tripkei GER 11:51:39 01:07:41 06:01 06:39:44 07:09 03:51:06
2 Vanessa Larrosa Poveda ESP 15:31:30 01:24:37 09:23 07:56:42 10:32 05:50:19

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wolfgang Stueckle GER 01:03:12 03:44 05:14:13 03:52 03:18:24
2 Miguel Arbelo ESP 00:58:12 03:49 05:31:39 03:27 03:08:05
3 José María Salom Arranz ESP 01:04:44 05:51 05:38:22 03:21 02:56:45
4 Enrique Martinez Torres ESP 01:01:42 06:05 05:41:21 03:55 03:15:57
5 Carsten Neise GER 00:59:56 04:50 05:39:16 03:35 03:22:58
6 Dennis Lisbygd DEN 01:09:57 04:43 05:37:46 04:22 03:15:35
7 Morten Truelsen DEN 01:16:27 05:06 05:17:13 03:36 03:33:47
8 Urs Müller SUI 00:59:41 04:27 05:34:02 03:41 03:39:04
9 Lennart Hoffmann GER 01:07:50 04:28 05:47:03 04:44 03:23:13
10 Stefan Brambring GER 01:09:41 05:59 05:43:57 05:15 03:23:42

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Simone Ernst SUI 11:03:57 01:09:51 08:47 06:10:56 05:06 03:29:18
2 Laurianne Levasseur FRA 11:22:05 01:12:51 05:37 05:53:58 04:49 04:04:52
3 Julie Pritchard GBR 16:23:17 01:27:24 12:48 08:52:46 09:10 05:41:11

 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nicolas Hemet FRA 09:32:43 00:56:18 05:19 05:11:43 04:27 03:14:57
2 Allan Fønss Kristensen DEN 09:42:47 01:01:49 05:42 05:16:52 04:02 03:14:23
3 Frank Reimann GER 09:45:04 00:59:22 05:40 05:26:30 04:12 03:09:23
4 Ivan Alvarez Gomez ESP 09:45:45 00:59:35 05:19 05:33:43 03:41 03:03:30
5 Igor Nastic SUI 09:47:09 00:52:21 03:48 05:33:32 03:48 03:13:41
6 Sergi BermejoBarnils ESP 09:55:10 00:57:33 05:38 05:27:58 03:47 03:20:16
7 Jose Crespo Rodriguiz ESP 09:58:52 01:02:56 04:53 05:25:52 03:41 03:21:33
8 Christophe Noclain FRA 10:04:09 01:03:59 04:23 05:41:34 04:53 03:09:22
9 André Schwaninger SUI 10:07:09 01:04:03 08:05 05:28:55 04:13 03:21:54
10 Merijn Schuurman NED 10:10:16 00:59:22 04:54 05:40:34 03:47 03:21:41

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Joanna Carritt GBR 10:45:32 01:03:57 04:40 06:01:55 04:17 03:30:45
2 Monika Wilfing AUT 11:07:27 01:15:02 05:46 06:04:35 04:09 03:37:57
3 Susanne Gries GER 11:30:14 01:14:17 08:52 06:33:42 06:45 03:26:40
4 Annie Williams  GBR 11:41:13 01:02:41 06:09 06:22:27 05:38 04:04:20
5 Aroa Merino Betancort ESP 11:43:10 01:05:43 06:34 07:08:30 03:41 03:18:43
6 Denise Morf SUI 12:16:35 01:12:23 09:36 06:19:09 08:11 04:27:18
7 Helen Williams GBR 12:32:28 01:04:16 05:53 06:38:30 05:57 04:37:54
8 Monica Montiel Ferrer ESP 12:34:44 01:16:31 08:25 .07:00:53 06:10 04:02:50
9 Ruth Gomez Álvarez ESP 12:50:05 01:12:21 06:53 06:50:13 05:57 04:34:43
10 Emma Osenton GBR 12:52:33 01:19:19 08:50 06:28:28 07:17 04:48:41

 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Niels-Otto Silkjaer DEN 09:29:47 00:58:55 04:49 05:10:31 04:31 03:11:03
2 Vincent Aldebert FRA 09:30:56 01:07:29 05:52 05:00:15 04:51 03:12:31
3 Lars Gäbler GER 09:39:13 00:52:32 03:39 05:10:50 04:13 03:28:02
4 Thorsten Jonischkeit GER 09:44:44 01:05:16 05:08 05:09:18 03:22 03:21:43
5 Dirk Niederau GER 09:46:00 00:53:20 03:40 05:26:10 04:57 03:17:55
6 Markus Ganser GER 09:47:17 01:03:32 06:19 05:03:23 04:40 03:29:25
7 Yannick Henry FRA 09:50:44 01:03:18 04:49 05:27:07 03:21 03:12:11
8 Stuart Anderson GBR 09:53:47 01:03:49 04:11 05:33:18 03:57 03:08:34
9 Jérôme Cuq AUT 09:54:39 00:57:29 04:40 05:22:52 03:50 03:25:51
10 Jürgen Stastny BEL 10:01:07 01:14:42 04:13 05:32:30 03:41 03:06:03

 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nicole Schnaß GER 11:25:24 01:14:35 03:00 05:55:37 09:58 04:02:15
2 Annette Niederau GER 11:35:02 01:19:43 05:11 06:19:42 06:30 03:43:58
3 Candice McDonald GBR 12:22:55 01:04:42 06:39 07:08:50 05:14 03:57:32
4 Nana Teschner GER 13:01:22 01:09:21 06:17 07:12:36 07:21 04:25:49
5 Susan Farago USA 13:05:19 01:12:57 06:48 06:48:23 06:39 04:50:33
6 Magali Gigon FRA 13:25:13 01:18:34 09:53 07:17:22 13:38 04:25:47
7 Anna Troup GBR 13:28:54 01:32:57 14:10 07:33:19 14:39 03:53:52
8 Louise Gould GBR 14:03:31 01:17:22 08:33 07:40:36 08:04 04:48:58
9 Kelly Horaney USA 14:08:56 01:30:14 06:55 07:57:13 08:38 04:25:57
10 María López Vázquez ESP 14:15:02 01:08:53 15:19 07:52:51 12:16 04:45:45

 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Folkert Behrends ESP 09:35:17 00:57:24 04:14 05:15:15 03:30. 03:14:56
2 Jørn Madsen DEN 09:48:22 01:03:12 05:11 05:38:42 04:11 02:57:08
3 Carsten Jørgensen DEN 09:55:27 00:56:38 04:23 05:32:26 04:35 03:17:27
4 Eric de Beuckelaer BEL 09:58:49 01:07:12 06:02 05:32:45 04:54 03:07:57
5 Giuseppe Baldelli ITA 10:01:47 01:00:58 02:12 05:17:21 04:15 03:37:02
6 Sébastien Gonzalez SUI 10:06:12 01:05:20 05:03 05:31:41 03:57 03:20:13
7 Manolo Méndez ESP 10:06:58 00:59:44 05:54 05:45:58 05:32 03:09:52
8 Lars Apitz GER 10:09:13 00:55:59 04:11 05:39:09 04:29 03:25:27
9 Eric Bos ESP 10:16:46 00:55:58 05:21 05:25:02 04:17 03:46:09
10 Mike Hanna GER 10:17:08 01:08:27 05:23 05:35:17 04:46 03:23:17

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michelle Parsons GBR 11:28:40 01:19:20 07:41 06:04:14 04:34 03:52:52
2 Monika Weihs GER 11:59:56 01:09:57 07:04 06:32:39 07:13 04:03:05
3 Ruth Bradbrook GBR 12:08:23 01:03:01 09:17 06:49:14 08:11 03:58:43
4 Paula Robinson GBR 12:38:30 01:17:18 08:28 07:11:27 06:50 03:54:29
5 Meike Hoffmeister GER 12:41:16 01:21:51 11:22 06:59:26 06:51 04:01:48
6 Cornelia Bloch GER 12:49:01 01:08:58 07:00 06:42:49 05:33 04:44:43
7 Nathalie Galicier FRA 12:50:51 01:06:18 09:46 07:28:19 12:11 03:54:18
8 Angelika Werp GER 13:01:29 01:10:56 08:07 07:22:54 06:40 04:12:54
9 Leire Elosegui Insausti ESP 13:07:15 01:28:02 19:08 07:36:13 12:40 03:31:13
10 Ej Findlay GBR 13:25:45 01:04:17 06:36 07:08:33 06:35 04:59:46

 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:46:27 00:53:59 04:05 05:34:33 06:50 03:07:02
2 Ian Hughes GBR 10:26:57 01:06:38 05:26 05:46:29 05:08 03:23:17
3 Hilton Meneely GBR 10:28:30 01:05:17 05:22 06:01:07 04:38 03:12:07
4 Marcus Jores GER 10:29:11 01:04:28 05:26 05:51:30 04:28 03:23:21
5 Marc Vedrinelle FRA 10:34:56 00:57:28 03:53 05:51:26 04:14 03:37:56
6 Mark Stobbelaar NED 10:39:10 01:12:41 05:22 05:37:51 06:43 03:36:34
7 Stefan Thoms GER 10:41:38 01:08:23 06:35 05:53:38 04:44 03:28:20
8 Helmut Potstada GER 10:44:38 01:15:50 05:21 05:37:58 05:48 03:39:43
9 Lars Sørensen DEN 10:48:26 01:09:07 08:38 05:46:38 04:40 03:39:25
10 Roger Hammann GER 10:48:26 01:04:52 04:49 06:10:06 06:29 03:22:12

 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Paula Dewar GBR 12:59:26 00:59:48 07:31 07:13:34 09:32 04:29:02
2 Paula Tunnadine GBR 13:52:48 01:21:43 08:27 07:00:54 06:54 05:14:51
3 Heather Browne GBR 14:55:56 01:23:49 11:46 08:00:46 16:03 05:03:34
4 Alison White GBR 15:39:42 01:31:02 10:34 08:19:46 16:00 05:22:22
5 Claudia Grube GER 15:54:33 01:32:59 09:25 08:33:34 05:43 05:32:54
6 Fay Dellimore GBR 16:01:16 01:29:43 11:24 08:00:07 18:50 06:01:14
7 Dianne Dul CAN 16:27:35 01:49:45 10:09 08:20:48 16:17 05:50:37
8 Julie Edgell GBR 16:38:24 01:29:10 11:30 09:09:55 10:20 05:37:30

 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dominique Chalencon FRA. 10:19:47 01:00:59 05:48 05:24:35 06:06 03:42:21
2 Michael Roe DEN. 10:20:26 01:04:50 04:19 05:39:14 04:20 03:27:45
3 Wolfgang Reckel GER 10:59:45 01:20:37 06:28 05:58:32 04:24 03:29:46
4 Wolfram Beck GER 11:09:16 01:12:42 08:01 06:05:34 04:53 03:38:08
5 Helmut Berger AUT 11:10:57 01:08:15 06:28 05:55:55 07:11 03:53:10
6 Francisco Espresati ESP 11:21:44 00:57:46 06:10 06:15:13 05:44 03:56:54
7 Yves le Nouaille FRA. 11:29:59 01:02:32 05:24 06:05:36 06:20 .04:10:10
8 Razous Paul FRA 11:30:20 01:17:20 08:18 06:10:30 07:57 03:46:18
9 Jorma Väätäinen FIN 11:47:07 01:15:15 07:07 06:16:37 07:25 04:00:45
10 Candido Naranjo Quintero ESP 11:59:39 01:32:53 08:43 06:08:36 07:43 04:01:47

 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bernadette Gabriel GER 12:11:54 01:09:34 07:03 06:41:12 06:26 04:07:41
2 Catherine Bouget FRA 14:33:31 01:29:24 10:29 07:42:55 08:57 05:01:47
3 Elizabeth Model CAN 14:35:35 01:19:17 09:59 08:00:40 07:20 04:58:22
4 Ingrid Arning GER 14:57:34 01:32:00 10:42 07:40:39 10:40 05:23:34
5 Lesley Gearing GBR 16:17:21 01:30:49 13:47 08:40:30 15:33 05:36:45

 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jan Mijwaart NED. 11:08:51 01:09:11 06:28 06:02:02 06:34 03:44:39
2 Gerd Müßgens GER 11:22:59 01:12:29 08:47 06:24:59 07:58 03:28:48
3 Steve Braund GBR 11:38:07 01:24:38 06:27 06:18:55 07:03 03:41:06
4 Manfred Jizba GER 11:59:44 01:22:28 07:46 06:26:57 07:06 03:55:29
5 Josef Bichler AUT 11:59:53 01:12:04 06:34 06:39:08 07:18 03:54:50
6 Herbert Nothacker GER 12:17:21 01:22:44 09:40 06:40:59 05:56 03:58:03
7 Lee Holdaway GBR 12:32:04 01:22:10 06:28 06:25:35 05:54 04:31:58
8 Guido Donà ITA 12:36:05 01:13:59 05:29 06:16:48 05:08 04:54:44
9 Karl-Heinz Lill GER 12:41:09 01:21:30 06:28 06:48:24 07:12 04:17:38
10 Roberto Lamperti ITA 13:43:24 01:18:59 10:44 07:30:59 09:35 04:33:08

 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Monika Wille  GER 13:27:13 01:20:49 10:03 07:08:53 09:25 04:38:05
2 Jenny Budgett GBR 15:42:58 01:23:29 14:01 08:04:22 09:51 05:51:17

 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fässler Hansjörg SUI 12:37:00 01:21:44 08:57 06:38:35 07:20 04:20:27
2 Dr. Ulrich Prätsch GER 13:40:08 01:37:07 09:45 06:48:53 10:49 04:53:35
3 Norbert Hallemeesch BEL 14:08:06 01:23:31 10:56 07:38:06 .11:15 04:44:20
4 Gottfried Kurzyca GER 14:55:20 01:26:51 16:16 08:16:34 09:25 04:46:13
5 Peter Hoffmann GER 15:22:34 01:30:41 14:04 08:03:32 16:27 05:17:53
6 Barry Short GBR 15:29:49 01:30:39 17:14 07:39:10 15:39 05:47:10

 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Winfried Schmidt GER 13:50:58 01:18:09 11:33 07:10:00 11:34 04:59:45

 
Women 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Edwina Brocklesby GBR 15:52:56 02:05:54 13:33 08:37:59 12:52 04:42:41

 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pierre Beccamel FRA 14:42:44 01:34:36 08:11 07:51:47 10:54 04:57:18
2 Richard Lake GBR 16:05:41 01:24:21 12:29 08:40:42 11:34 05:36:37
3 Peter Norman GBR 16:33:31 01:40:03 11:37 08:21:55 12:17 06:07:41
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results