--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Lanzarote 2010

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
Results                                         Date: May 22nd 2010
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Eneko Llanos ESP 08:37:43 00:47:49 02:44 04:53:26 03:25 02:50:21
2 Bert Jammaer BEL 08:39:36 00:47:52 02:22 04:51:23 03:14 02:54:48
3 Maik Twelsiek GER 08:42:53 00:47:53 02:47 04:40:58 03:18 03:07:58
4 Gerrit Schellens BEL 08:56:59 00:52:45 03:33 05:09:13 04:02 02:47:28
5 Tuukka Miettinen FIN 08:57:17 00:52:38 03:14 04:55:54 04:04 03:01:29
6 Nicholas Ward Muñoz ENG 08:58:55 00:53:18 03:29 05:05:33 03:44 02:52:53
7 Herve Faure FRA 09:05:28 00:50:23 03:10 05:07:02 03:26 03:01:28
8 Alvaro Velazquez ESP 09:09:16 00:56:01 03:15 05:06:00 04:05 02:59:58
9 Patrick Jaberg SUI 09:10:03 00:50:20 03:18 05:07:00 04:31 03:04:56
10 Rafael Wyss SUI 09:11:28 00:55:58 03:23 05:05:36 03:25 03:03:08

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Catriona Morrison SCO 10:03:53 00:52:39 03:45 05:58:02 04:53 03:04:36
2 Nicole Woysch GER 10:11:18 00:59:20 03:55 05:41:59 03:39 03:22:27
3 Bella Bayliss GBR 10:16:47 00:52:38 04:08 05:41:15 04:05 03:34:43
4 Tara Nortonr CAN 10:17:37 00:56:03 04:20 05:26:23 04:11 03:46:41
5 Kate Bevilaqua AUS 10:19:45 00:57:53 03:41 05:34:47 03:49 03:39:36
6 Yvette Grice ENG 10:22:39 00:53:51 03:37 06:00:03 03:58 03:21:12
7 Joanna Carritt ENG 10:24:30 01:02:31 04:06 05:46:52 04:29 03:26:34
8 Sarah Schuetz SUI 10:34:51 00:55:10 05:00 05:57:52 03:26 03:33:23
9 Hillary Biscayl USA 10:41:44 00:50:40 03:44 05:59:24 05:22 03:42:37
10 Heike Priesso GER 10:48:49 01:01:37 04:02 05:50:37 03:53 03:48:41

 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Benjamin Powell CYM 09:53:19 00:55:56 03:27 05:14:42 04:03 03:35:14
2 Antoni Peris Benito ESP 10:12:00 00:55:59 03:53 05:38:11 04:11 03:29:48
3 Tycho Van Gerwen BEL 11:28:27 00:55:32 04:30 05:52:40 04:08 04:31:39
4 Jordan Carter ENG 11:52:38 01:07:31 06:50 06:14:21 06:16 04:17:42
5 David Kelly ENG 12:10:16 01:16:46 09:31 06:44:10 08:12 03:51:39
6 Mark Davies ENG 12:12:41 00:56:03 04:58 06:31:34 06:35 04:33:34
7 Michael Allum ENG 13:08:47 01:13:40 07:29 06:51:48 11:19 04:44:32
8 Giorgio Spadola ITA 13:17:25 01:06:57 08:41 07:19:37 10:04 04:32:09
9 Miguel Angel Manzano ESP 13:47:27 01:15:10 09:31 06:26:35 10:48 05:45:26
10 Ivan Reyes Lopez ESP 14:05:15 01:19:07 05:37 06:49:24 05:07 05:46:01

 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cristina Prat Dot ESP 13:04:02 01:04:27 05:13 06:50:23 05:28 04:58:33
2 Juliana Gill GER 15:45:24 01:22:43 06:48 07:57:37 08:52 06:09:26

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Luca Della Giacomag SUI 09:23:58 01:04:19 04:47 04:55:53 04:57 03:14:05
2 José María Salom Arranz ESP 09:25:25 01:01:42 05:55 05:21:08 03:32 02:53:10
3 Alberto Codinach Sevilla ESP 09:45:57 00:57:46 04:41 05:17:43 03:46 03:22:03
4 Brandan Marquez ESP 09:49:19 01:01:24 05:15 05:15:23 04:05 03:23:14
5 Bart Schrooyen BEL 09:56:17 00:55:08 03:56 05:26:27 03:15 03:27:32
6 Hector Luis Pino Concepción ESP 10:04:33 00:52:36 03:12 05:30:04 03:56 03:34:47
7 Franz Ammermüller GER 10:06:56 01:08:36 05:12 05:31:48 03:46 03:17:35
8 Maxime Bernard FRA 10:07:39 00:52:38 05:59 05:37:51 04:24 03:26:49
9 Aitor Alberdi ESP 10:08:14 00:55:42 03:52 05:28:58 03:42 03:36:02
10 Ruben Almendro Enrique ESP 10:10:39 01:06:58 05:56 05:37:52 04:05 03:15:50

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Louise Collins ENG 10:05:21 00:56:00 05:31 05:44:11 04:18 03:15:22
2 Freya Bloor ENG 11:00:51 01:02:34 04:27 05:55:30 05:13 03:53:09
3 Rowena Neunhoffer AUS 11:19:24 01:08:31 06:35 06:20:31 05:53 03:37:56
4 Lydia Wolffram GER 11:41:36 01:07:49 06:06 06:14:46 05:35 ¸04:07:22
5 Karin Kerschensteiner GER 12:01:59 01:07:36 06:52 06:33:16 07:03 04:07:16
6 Kristina Mandt GER 12:03:25 01:18:23 05:57 06:23:58 06:57 04:08:12
7 Tamar Gonzalez Suarez ESP 12:21:38 01:07:44 04:53 06:29:25 05:56 04:33:41
8 Cesilie Hegna NOR 13:00:22 01:17:11 06:12 06:54:27 05:54 04:36:39
9 Charlotte Temple IRL 13:30:29 01:14:17 08:06 07:21:30 10:02 04:36:35
10 Caroline Rakowitz AUT 13:38:52 01:00:59 07:19 07:37:03 08:57 04:44:36

 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frederik Sleutel BEL 09:21:31 01:01:46 03:47 05:05:13 03:27 03:07:19
2 Bjoern Mueller GER 09:34:55 00:58:40 04:01 05:17:24 03:17 03:11:35
3 Peter Slijkhuis NED 09:42:40 00:55:56 04:43 05:22:01 04:11 03:15:51
4 Jesper Madsen DEN 09:43:47 01:00:48 04:01 05:22:42 04:06 03:12:12
5 Tobias Winnemoeller GER 09:47:28 00:55:46 04:13 05:34:40 05:17 03:07:34
6 Christoph Groneuer GER 09:50:46 01:02:26 03:42 05:16:47 03:33 03:24:20
7 Maik Bernhardt GER 09:51:19 00:57:40 04:08 05:21:35 04:17 03:23:42
8 Allan Fønss Kristensen DEN 09:53:02 01:02:29 04:55 05:04:17 04:31 03:36:51
9 Javier Miguel ESP 09:57:48 01:00:33 04:33 05:19:30 04:28 03:28:46
10 Pieter Van der Mussele BEL 09:58:53 01:00:29 04:03 05:23:10 03:42 03:27:31

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Veerle D'haese BEL 10:20:49 01:07:12 04:19 05:49:37 03:34 03:16:10
2 Ellen Tune ENG 11:18:50 01:03:38 05:03 06:06:01 04:22 03:59:47
3 Alexandra Gammeter· SUI 11:24:42 01:07:02 06:08 05:48:36 04:25 04:18:33
4 Aroa Merino Betancort ESP 11:25:58 01:03:42 04:41 06:50:03 02:55 03:24:39
5 Anja Leuendorff GER 11:30:38 01:06:43 05:00 06:14:14 04:41 04:00:02
6 Melanie Braunmüller GER 12:03:38 01:05:20 07:09 06:17:01 05:13 04:28:56
7 Monica Montiel Ferrer ESP 12:08:01 01:15:41 06:17 06:50:26 03:47 03:51:51
8 Anna Robertson USA 12:24:36 01:07:27 05:15 06:39:48 05:18 04:26:50
9 Saskia Groot NED 12:44:59 01:18:48 10:19 06:45:11 10:42 04:20:01
10 Nina Eng DEN 12:51:19 01:26:24 12:25 06:44:34 11:05 04:16:53

 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ulrich Konschak GER 09:44:19 01:01:37 05:28 05:29:58 03:59 03:03:18
2 Markus Gebele GER 09:45:00 01:01:59 03:50 05:15:14 04:15 03:19:44
3 Nico Huyberechts BEL 09:48:04 01:04:29 04:58 05:19:19 04:37 03:14:43
4 Vidal Gil ESP 10:00:41 00:57:50 04:32 05:45:04 03:35 03:09:41
5 Andres Cuello ARG 10:00:48 00:58:55 03:48 05:33:39 03:51 03:20:38
6 Kenneth Carlsen DEN 10:01:20 01:03:36 06:44 05:18:36 04:11 03:28:14
7 Allan Jakobsen DEN 10:01:47 00:52:37 05:43 05:28:00 04:05 03:31:24
8 Harald van Rijn NED 10:04:51 00:57:49 03:37 05:23:11 04:32 03:35:44
9 Oscar Frias Martinez ESP 10:05:12 01:04:51 07:18 05:15:37 04:23 03:33:05
10 Roberto Cuesta Perez ESP 10:07:09 00:58:00 05:38 05:28:20 06:19 03:28:54

 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Phil Richards ENG 11:28:24 01:17:18 05:15 06:24:01 05:07 03:36:44
2 Peggy Kleidon GER 11:34:50 01:03:37 04:51 06:28:40 04:01 03:53:43
3 Gonny Rosendaal NED 11:35:51 00:59:32 05:45 06:25:57 05:27 03:59:12
4 Sylvia Blunck GER 11:51:30 01:04:35 08:29 06:34:44 06:26 03:57:18
5 Simone Mayer GER 11:53:38 00:59:36 04:58 06:43:41 05:56 03:59:29
6 Candice McDonald ENG 12:18:15 01:06:12 05:46 07:02:30 06:22 03:57:26
7 Elke Wessels GER 12:44:24 01:10:50 07:47 06:51:39 04:14 04:29:57
8 Amber Clarke ENG 13:26:04 01:06:36 07:18 07:18:32 07:34 04:46:05
9 Silke Müller GER 13:35:38 01:05:40 06:34 07:00:12 06:57 05:16:16
10 Stacey Eccles ENG 13:43:21 01:17:41 07:59 07:31:40 06:32 04:39:31

 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gosse Beerda NED 09:26:14 00:57:37 04:46 05:11:19 04:29 03:08:06
2 Niels-Otto Silkjær DEN 09:28:58 00:57:20 04:10 05:01:25 04:19 03:21:45
3 Gerd Hösele AUT 09:39:35 01:08:53 05:49 05:09:41 03:32 03:11:42
4 Joern Madsen DEN 09:40:41 01:01:09 04:47 05:30:20 04:08 03:00:18
5 Boualem Alem FRA 09:43:12 00:52:41 04:49 05:13:56 04:35 03:27:13
6 Juan Carlos Campillo Viente ESP 09:48:20 00:55:11 05:01 05:26:33 07:09 03:14:28
7 Tim Bishop ENG 09:50:14 00:59:27 03:54 05:30:00 03:06 03:13:49
8 Eric De beuckelaer BEL 09:50:38 01:05:55 05:04 05:22:38 04:50 03:12:13
9 Steven Lord ENG 09:53:06 00:52:31 03:55 05:20:31 03:25 03:32:46
10 Ludovic Rougerie FRA 09:58:50 01:05:12 07:32 04:59:04 04:45 03:42:19

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sian Brice ENG 11:12:08 00:55:54 06:22 06:06:48 06:37 03:56:28
2 Angelika Werp GER 12:08:15 01:08:49 08:13 06:47:50 07:29 03:55:56
3 Denise Parkin ENG 12:09:08 01:14:46 06:16 06:27:09 06:49 04:14:10
4 Paula Robinson ENG 12:09:12 01:13:22 07:41 06:39:25 07:26 04:01:20
5 Susanne Bea GER 12:20:44 01:12:55 07:05 06:36:05 04:43 04:19:58
6 Anj Coia ENG 12:32:01 01:08:09 07:47 06:39:06 06:50 04:30:10
7 Sigi Schelken BEL 12:49:54 01:10:09 09:08 06:46:34 10:02 04:34:03
8 Susanne Schäfer GER 12:52:24 01:13:46 08:35 06:28:53 09:39 04:51:32
9 Katja Schmidt GER 13:20:19 01:07:18 06:24 07:04:35 06:05 04:55:59
10 Natalie Schlitt GER 13:24:41 01:19:39 07:20 07:16:20 12:26 04:28:57

 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fernando García Ajat ESP 09:47:10 01:00:50 04:02 05:30:39 04:29 03:07:12
2 Richard Hobson ENG 09:52:59 00:53:16 03:53 05:18:56 03:46 03:33:10
3 Rudi van Aelst BEL 10:09:34 01:01:25 03:35 05:33:15 04:40 03:26:40
4 Antonio Martinez FRA 10:15:53 00:58:47 06:29 05:26:43 05:27 03:38:29
5 Alfred Johnsen NOR 10:17:43 01:04:56 04:53 05:24:41 04:26 03:38:49
6 Peter Slater ENG 10:20:15 00:55:55 05:01 05:38:12 06:57 03:34:12
7 John Knapp ENG 10:23:59 01:09:05 04:15 05:41:51 04:08 03:24:41
8 Neil Mercer ENG 10:27:41 01:02:36 05:15 05:32:35 05:36 03:41:40
9 Bernd Porath GER 10:28:01 00:57:41 04:37 05:47:12 06:34 03:31:59
10 Michel Armandy FRA 10:29:37 01:18:21 05:16 05:37:55 03:53 03:24:14

 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Silke Träger GER 12:06:48 01:09:14 06:53 06:39:58 05:26 04:05:19
2 Ruth Isaacs ENG 12:52:50 01:13:50 05:57 07:33:04 06:07 03:53:53
3 Jacquelyn Swinbank ENG 13:01:18 01:10:54 07:11 06:19:02 08:20 05:15:53
4 Carolyn Skyer USA 13:13:50 01:04:54 05:43 06:19:37 07:15 05:36:23
5 Paula Tunnadine CYM 13:14:09 01:14:41 09:22 06:45:36 09:17 04:55:16
6 Valerie O'Donnell SCO 13:21:56 01:24:03 05:37 07:05:02 05:16 04:41:58
7 Claudia Grube GER 13:56:34 01:25:07 13:45 07:19:18 12:06 04:46:20
8 Inés Hernández Hernández ESP 14:04:38 01:25:24 09:29 08:00:46 08:38 04:20:24
9 Ludovica Bruno ITA 14:04:43 01:15:38 10:11 07:40:56 09:57 04:48:03
10 Christina Jürgens GER 14:26:17 01:10:23 09:09 07:19:49 12:15 05:34:42

 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Marc Laffont FRA 10:34:58 00:56:41 04:22 05:41:21 05:18 03:47:17
2 Christian MeuserÉ BEL 10:35:28 01:09:58 06:45 05:34:12 05:30 03:39:05
3 Michael Roe DEN 10:41:14 01:01:11 04:03 05:44:47 04:02 03:47:13.
4 Thierry Foulounoux FRA 10:44:18 01:01:29 06:29 05:45:25 04:17 03:46:40
5 Brian Tilley ENG 10:49:13 01:13:05 09:01 05:53:55 05:33 03:27:41
6 Messina Luca ITA 10:54:30 01:08:15 06:24 05:55:57 04:27 03:39:29
7 Bruno Escuriola FRA 11:11:06 01:15:23 08:00 05:50:39 06:22 03:50:44
8 Johann Zemanek AUT 11:11:51 01:07:56 06:24 05:58:47 06:07 03:52:40
9 Taunton Southwood ENG 11:15:03 01:10:49 05:57 05:51:36 06:07 04:00:36
10 Albert Corveleijn NED 11:25:07 01:04:33 05:24 05:55:34 05:38 04:14:01

 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Debbie Southwood ENG 12:46:18 00:56:04 05:47 07:02:04 05:52 04:36:32
2 Lisa Wei-Haas USA 13:15:24 01:15:59 07:46 06:45:42 08:33 04:57:26
3 Lisbeth Crafack DEN 13:45:16 01:30:07 09:28 06:50:10 10:14 05:05:20
4 Linda Worrall ENG 14:04:09 01:15:13 08:33 07:38:15 11:58 04:50:12
5 Anne Fuller ENG 14:10:57 01:23:16 09:14 07:40:04 10:40 04:47:44
6 Ingrid Arning GER 14:30:42 01:26:18 07:39 07:20:07 06:40 05:29:59
7 Sue Littler ENG 15:35:51 01:19:12 12:45 08:02:27 16:41 05:44:48
8 Lesley Gearing ENG 16:15:38 01:30:24 12:53 08:12:20 18:48 06:01:16

 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Daniel Churlet FRA 11:00:59 01:07:29 05:11 05:53:09 05:09 03:50:04
2 Jan Mijwaart NED 11:32:00 01:05:30 05:19 05:54:56 05:39 04:20:40
3 Paul Razous FRA 11:37:59 01:19:21 07:10 05:56:34 06:20 04:08:36
4 Lee holdaway ENG 11:48:41 01:11:35 04:34 05:59:01 04:59 04:28:33
5 Raimund Schultz GER 11:54:49 01:05:18 05:32 06:27:53 05:49 04:10:18
6 Delettre Pierre FRA 12:10:59 01:10:12 08:04 06:27:48 05:18 04:19:38
7 Ulmar Schmidt GER 12:28:11 01:14:24 11:08 06:25:15 10:50 04:26:36
8 Jean-Claude Dudouet FRA 12:31:01 01:15:51 09:59 06:39:58 08:44 04:16:31
9 Miroslav Vrastil CZE 12:36:35 01:18:26 05:19 06:34:36 07:52 04:30:23
10 Herbert Schober SUI 12:44:06 01:17:48 12:00 06:20:15 13:54 04:40:11

 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Glynis Greenough ENG 14:46:13 01:25:05 09:22 07:51:20 11:20 05:09:07
2 Jenny Budgett ENG 15:22:15 01:23:27 13:38 07:48:39 11:22 05:45:10

 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rolf D. Masius GER 11:11:41 01:09:18 05:54 05:51:47 07:13 03:57:32
2 Dieter Holz GER 12:30:51 01:04:47 06:28 06:34:47 06:35 04:38:15
3 Adri Gerards NED 12:38:05 01:11:29 08:37 06:31:26 12:15 04:34:20
4 Milos Bayer CZE 12:38:11 01:24:03 07:12 06:38:50 07:47 04:20:21
5 Keith Greenough ENG 12:42:13 01:13:03 08:33 06:45:50 08:32 04:26:18
6 Claude Rocatcher FRA 12:56:20 01:16:48 07:58 06:44:01 07:50 04:39:45
7 Klaus-Dieter Holzmann GER 14:02:03 01:27:31 14:47 06:52:02 08:06 05:19:39
8 Norbert Hallemeesch BEL 14:04:56 01:18:41 10:53 07:26:15 10:27 04:58:42
9 Derek Neale ENG 14:34:08 01:28:00 14:15 07:29:22 18:26 05:04:07

 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Peter Stallknecht GER 12:12:05 01:08:31 06:14 06:11:16 06:47 04:39:20
2 Kurt Løvdalp DEN 15:33:23 01:44:17 13:58 07:23:47 17:56 05:53:26
3 Sam Gordon NI 15:42:57 01:18:09 17:40 07:53:50 23:56 05:49:24
4 Jose Miguel Gonzalez Padron ESP 16:12:28 01:23:05 10:36 09:16:56 11:58 05:09:55

 
Women 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Edwina Brocklesby ENG 15:45:10 02:06:44 11:20 08:06:02 09:12 05:11:54

 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Guenter Pressler GER 13:27:43 01:32:32 07:04 06:58:40 06:27 04:43:02
2 Richard Lake ENG 15:09:39 01:18:13 14:21 08:04:55 13:11 05:19:01
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results