--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Lanzarote 2011

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
Results                                 Date: May 21. 2011
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Timo Bracht GER 08:30:34 00:47:53 02:40 04:49:53 02:50 02:47:20
2 Konstantin Bachor GER 08:44:06 00:46:32 02:57 04:47:28 03:28 03:03:42
3 Esben Hovgaard DEN 08:54:38 00:49:58 03:05 05:04:41 02:55 02:54:00
4 Joel Jameson GBR 09:01:49 00:52:58 03:13 05:11:28 03:00 02:51:13
5 Nicholas Peter Ward Muñoz GBR 09:02:45 00:51:56 03:17 05:13:22 03:34 02:50:38
6 Gregorio Caceres Morales ESP 09:03:46 00:51:25 02:49 05:04:48 02:49 03:01:57
7 Christian Nitschke GER 09:05:35 00:51:21 03:05 05:10:56 03:51 02:56:23
8 Rafael Wyss SUI 09:05:41 00:55:22 03:23 05:08:57 03:10 02:54:52
9 Aleksandar Sørensen-Markovic DEN 09:17:29 00:51:59 03:40 05:14:04 04:14 03:03:34
10 Chris Brands NED 09:17:32 00:53:03 03:27 05:02:00 03:34 03:15:30

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rachel Joyce GBR 09:28:12 00:49:05 03:14 05:30:25 03:26 03:02:04
2 Natascha Badmann SUI 09:43:40 00:57:16 03:51 05:27:00 04:35 03:10:59
3 Karina Ottosen DEN 10:10:15 00:56:49 03:45 05:48:47 03:58 03:16:57
4 Heidi Jesberger GER 10:28:33 00:53:42 03:23 06:01:48 03:22 03:26:19
5 Emma Ruth Smith GBR 10:31:08 00:56:56 03:31 05:54:15 03:41 03:32:46
6 Nicole Woysch GER 10:52:02 00:55:38 03:57 06:04:32 04:07 03:43:51
7 Joanna Carritt. GBR 11:10:00 00:56:36 03:33 06:06:03 04:17 03:59:34
8 Esther De Vries NED 11:16:34 00:59:07 04:38 05:58:22 04:22 04:10:07

 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nicolai Baumann GER 10:23:05 00:59:05 04:41 05:43:34 04:14 03:31:33
2 Marc Hurtado Sabater ESP 10:29:37 00:52:12 04:47 06:13:10 03:46 03:15:43
3 Cristian Cofine ESP 10:35:46 00:53:37 03:39 05:47:46 03:25 03:47:20
4 Mauricio Mc cormik ARG 11:10:20 00:50:55 03:26 05:55:13 03:25 04:17:24
5 Joshua Hodge AUS 11:48:32 01:05:27 07:07 06:33:45 06:47 03:55:28
6 Loïc Van Laeken BEL 12:23:42 01:07:53 07:42 06:34:35 07:03 04:26:31
7 Miquel AngelManzano Oliver ESP 13:36:38 01:09:34 10:19 06:51:29 11:44 05:13:33
8 Jonay González Melián ESP 13:42:50 01:07:23 09:35 06:59:53 06:47 05:19:15
9 Fatim Scheikh Elard GER 14:18:40 01:11:04 07:45 07:28:23 08:22 05:23:07
10 Timm Tekath GER 15:03:47 01:28:07 08:34 06:59:17 12:02 06:15:48

 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vanessa Larrosa Poveda ESP 14:11:160 01:12:43 07:09 08:13:30 06:41 04:31:15
2 Janine Droz SUI 14:15:10 01:29:35 06:39 07:26:51 09:16 05:02:51
3 Sara Dirand DEN 15:18:55 01:20:07 10:24 07:51:42 16:58 05:39:46

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Michael Louys BEL 09:44:08 00:56:40 04:26 05:19:53 03:06 03:20:05
2 HugoGaleote ESP 10:03:01 00:58:57 04:42 05:41:23 05:58 03:12:02
3 Tomaz Kastelec SLO 10:03:38 00:59:20 04:52 05:41:14 03:59 03:14:15
4 Sébastien Escola-Fasseur GBR 10:23:45 01:07:47 07:03 05:56:09 10:25 03:02:24
5 Juuso Kutvonen FRA 10:30:34 01:00:20 04:47 05:28:28 03:41 03:53:19
6 Stephan Golatowski FIN 10:35:57 01:03:03 04:47 05:29:59 04:20 03:53:51
7 Adonay Rodríguez Domínguez ESP 10:36:46 00:59:13 04:14 05:42:33 09:44 03:41:04
8 Roel Brosens BEL 10:37:23 00:59:25 04:31 05:46:20 04:43 03:42:26
9 Kenneth Liere Rasmussen DEN 10:47:39 00:55:31 04:54 05:40:57 03:18 04:03:01
10 Maxime Dannemark BEL 10:51:14 01:02:25 05:33 05:51:21 05:28 03:46:30

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Martina Disch SUI 11:44:30 01:03:43 06:34 06:24:12 06:12 04:03:49
2 Lydia Wolffram GER 12:11:05 01:04:38 05:08 06:39:09 05:18 04:16:55
3 Mia Nielsen DEN 12:58:51 00:58:32 07:11 07:00:50 07:17 04:45:04
4 Marie BADRE FRA 13:47:36 00:58:58 05:35 07:37:41 05:27 04:59:58
5 Mieke Van den Eynden BEL 13:48:08 01:07:51 08:06 07:53:28 10:01 04:28:44
6 Ana Luisa Mesa Evans ESP 14:21:10 00:55:53 09:57 08:15:53 08:17 04:51:12
7 Rebecca Hjortegaard Hansen DEN 14:41:01 01:14:23 08:31 07:27:44 14:09 05:36:16
8 Kate Chapman GBR 15:36:36 01:13:20 08:17 09:05:44 07:26 05:01:50
9 Carina Nyvang Jorgensen DEN 15:55:46 01:19:15 09:49 08:30:07 09:42 05:46:55

 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Daniel Wienbreier GER 09:22:55 00:51:38 03:18 05:18:09 04:17 03:05:34
2 Andreas Schroeder GER 09:27:43 00:51:51 03:54 05:14:21 03:43 03:13:55
3 Javier Miguel ESP 09:38:05 00:56:45 04:09 05:15:54 03:54 03:17:25
4 Ivan Alvarez GBR 09:39:40 00:52:06 03:30 05:34:32 03:41 03:05:53
5 Rob Griffiths ESP 09:44:02 01:00:29 04:45 05:11:58 03:39 03:23:132
6 Rafael Lao Fernandez ESP 09:47:22 00:52:13 04:27 05:31:23 03:37 03:15:43
7 Noe Corrales ESP 09:51:51 01:01:28 05:35 05:29:03 06:01 03:09:46
8 Michael Wachtendonk GER 09:53:07 00:59:28 04:21 05:20:26 04:26 03:24:28
9 Juan Antonio Fernandez Perez ESP 09:56:19 00:53:15 03:40 05:36:45 03:16 03:19:26
10 Roberto Castellón Ortiz ESP 10:02:40 00:59:29 05:54 05:29:58 04:25 03:22:59

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Angela Niklaus SUI 10:34:05 00:58:59 04:26 05:55:23 03:24 03:31:54
2 Marie Protat FRA 11:00:41 00:55:24 05:09 06:14:23 04:13 03:41:34
3 Stefanie Adam BEL 11:08:41 00:53:39 05:17 05:43:27 04:37 04:21:42
4 MªTeresa Martínez Bautista ESP 11:51:32 01:02:49 04:42 06:33:46 05:50 04:04:27
5 Aroa Merino Betancor ESP 12:20:15 01:02:00 05:43 07:26:27 05:00 03:41:08
6 Anne Lupke GER 12:28:55 01:08:08 07:53 06:39:57 10:26 04:22:32
7 Anja Schneider GER 12:41:55 01:09:45 05:42 07:28:18 06:04 03:52:07
8 Lotte Carritt GBR 12:43:19 00:59:43 10:58 07:06:43 11:58 04:14:00

 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sam Gyde BEL 09:13:45 01:01:23 04:29 05:06:37 03:27 02:57:51
2 Carlo Pullens NED 09:24:34 00:51:18 03:52 05:14:58 03:32 03:10:57
3 Alex Blank GER 09:29:31 00:55:49 03:28 05:05:08 03:07 03:22:02
4 Jaime Salvador ESP 09:34:46 00:55:22 03:53 05:22:38 04:18 03:08:36
5 Markus Ganser GER 09:36:06 00:55:41 05:13 04:54:35 03:53 03:36:46
6 Philippe Frédéric FRA 09:42:46 01:02:05 04:43 05:15:33 03:59 03:16:27
7 Joan Capdevila ESP 09:46:01 00:55:19 03:35 05:32:06 03:42 03:11:20
8 Nico Huyberechts BEL 09:46:34 01:03:28 05:28 05:13:14 04:21 03:20:05
9 Christoph Arthofer GER 09:48:56 00:58:41 03:44 05:41:00 03:45 03:01:47
10 Glenn De Vos BEL 09:49:02 00:51:50 03:53 05:08:52 03:51 03:40:38

 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lisa Greenfield GBR 10:52:29 00:56:59 04:26 06:09:10 05:50 03:36:06
2 Yolanda Santos Lamata ESP 11:42:55 01:06:36 06:12 06:35:40 04:56 03:49:33
3 Patricia Richardson GBR 11:58:40 01:03:59 08:00 06:34:09 06:21 04:06:13
4 Nina Eng DEN 12:07:55 01:08:27 08:43 06:35:18 05:41 04:09:48
5 Josie Perry GBR 12:18:16 01:09:37 06:26 06:32:14 06:00 04:24:01
6 Jaana Korhonen FIN 12:21:02 01:16:10 06:28 06:57:26 05:46 03:55:14
7 Caroline Findlay GBR 12:24:59 01:05:45 07:39 06:51:08 10:02 04:10:27
8 Catherine Verhelst BEL 13:28:46 01:10:16 05:47 07:01:06 08:45 05:02:53
9 Blanca Trenas Hinojosa ESP 13:33:40 01:14:39 07:36 07:46:45 07:30 04:17:11
10 Raquel Juan Senovilla ESP 13:35:40 01:29:37 09:10 07:40:16 08:43 04:07:56

 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Giuseppe Baldelli ITA 09:34:08 00:52:57 05:56 05:08:40 04:215 03:22:16
2 Arnaud Constans FRA 09:44:55 00:56:31 05:08 05:23:26 03:255 03:16:27
3 Niels-Otto Silkjær DEN 09:49:15 00:56:23 04:35 05:24:43 04:415 03:18:54
4 Yves Depoorter BEL 09:53:02 00:55:19 03:54 05:32:02 03:375 03:18:12
5 Eric Bos ESP 09:55:51 00:53:14 04:35 05:18:18 04:215 03:35:25
6 Mark Thornd GBR 09:57:36 00:55:35 04:00 05:27:07 05:255 03:25:30
7 Rune Skinnerlien NOR 10:04:12 00:55:26 04:49 05:35:36 04:255 03:23:58
8 Dietmar Muehlbauer AUT 10:04:23 00:53:40 04:16 05:48:45 04:415 03:13:02
9 Elliot Gowland GBR 10:11:09 01:01:33 04:39 05:29:12 04:335 03:31:15
10 Mike Hanna GER 10:12:55 01:03:09 04:34 05:40:10 04:195 03:20:45

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sophie Van Biervliet BEL 10:45:57 01:02:18 05:27 06:00:23 04:24 03:33:27
2 Ana Casares ESP 11:03:35 01:03:51 05:25 06:17:34 04:35 03:32:12
3 Alexandra Mitschke GER 11:45:47 01:09:57 04:17 06:14:54 05:49 04:10:51
4 Candice McDonald GBR 12:25:24 01:01:30 06:14 07:22:01 06:32 03:49:09
5 Deborah Stockley GBR 12:27:15 01:05:33 05:38 06:46:25 05:46 04:23:56
6 Roslyn McGinty GBR 13:12:44 01:04:39 08:21 07:04:56 09:38 04:45:12
7 Roser Baello ESP 13:17:05 01:12:42 08:01 07:27:36 08:15 04:20:33
8 Eidin Christie IRL 13:21:05 01:22:31 11:54 07:24:172· 08:34 04:13:50
9 Dominika Schuler GER 14:11:00 01:14:50 08:19 07:24:17 07:13 05:16:22
10 Sabine Kunst GER 14:24:04 01:29:24 16:25 07:32:50 12:02 04:53:24

 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bent Andersen DEN 09:38:11 00:51:13 04:06 05:25:52 04:20 03:12:42
2 Markus Weinmann GER 09:50:19 01:04:12 03:33 05:20:29 03:48 03:18:19
3 Pierre Alain Frossard SUI 09:57:18 00:55:28 04:57 05:39:03 04:24 03:13:28
4 Graham Baxter GBR 10:04:40 00:57:59 04:41 05:14:11 05:17 03:42:33
5 Mario Karcher GER 10:10:29 01:02:52 05:14 05:48:42 04:08 03:09:35
6 Gerald Salvat GBR 10:13:38 01:04:42 04:45 05:35:55 03:56 03:24:22
7 Manolo Méndez ESP 10:22:23 00:53:47 04:48 05:49:04 04:12 03:30:34
8 Stefaan Vervisch BEL 10:24:50 00:59:24 04:22 05:37:07 04:24 03:39:34
9 Ignace Deckmyn BEL 10:27:31 01:00:29 05:06 05:37:35 04:16 03:40:07
10 Bart Klein NED 10:31:03 01:05:49 07:08 05:42:51 04:54 03:30:23

 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Melissa Dowell GBR 11:28:55 00:53:19 05:03 06:32:28 04:45 03:53:22
2 Helle Søgaard DEN 12:01:38 00:59:02 07:21 06:39:53 07:01 04:08:22
3 Paula Robinson GBR 12:10:44 01:08:18 07:25 06:56:50 07:32 03:50:41
4 Julie Harrison GBR 12:32:32 01:13:03 07:37 07:07:05 05:25 03:59:25
5 Frances Malin GBR 12:52:28 01:20:22 05:38 07:06:45 05:50 04:13:54
6 Ines Hernandez ESP 13:22:40 01:22:11 09:05 07:34:28 06:33 04:10:24
7 Susan Turley GBR 13:36:57 01:07:35 11:03 07:21:59 09:21 04:47:00
8 Maria Yolanda Valiente Caballero ESP 14:01:08 01:22:21 14:38 07:56:41 10:07 04:17:23
9 Anja Chares GER 14:05:39 01:12:37 07:59 07:40:35 11:19 04:53:11
10 Gail Edmans GBR 14:19:58 01:04:35 09:34 07:19:54 09:16 05:36:40

 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dominique Chalencon FRA 10:12:47 00:55:24 06:09 05:24:54 05:12 03:41:09
2 Adam Szwagrun BEL 10:22:41 00:55:37 06:42 05:52:33 04:54 03:22:57
3 Mark Stobbelaar NED 10:43:01 01:08:01 05:05 05:40:31 05:09 03:44:17
4 Michael Roe DEN 10:58:57 00:59:45 04:47 05:54:44 03:58 03:55:45
5 Alexander Henker GER 11:11:34 01:20:39 07:36 06:13:38 04:32 03:25:12
6 Luc Vanmaele BEL 11:14:48 01:04:36 04:56 06:12:08 05:17 03:47:53
7 Michael Schöppner GER 11:27:30 01:03:28 04:42 05:57:34 05:17 04:16:32
8 Pablo Ulises Medina Martínez ESP 11:29:25 01:02:39 06:36 06:11:39 07:37 04:00:56
9 Frank Van Looveren BEL 11:35:07 01:03:34 07:02 06:15:13 05:52 04:03:27
10 Simon Bellwood GBR 11:40:32 01:04:45 07:17 06:23:43 05:16 03:59:32

 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Christine Liot1 FRA 11:38:02 01:00:37 06:20 06:19:11 04:53 04:07:02
2 Bernadette Gabriel GER 12:04:19 01:04:00 06:06 06:39:01 06:25 04:08:49
3 Sabine Willgosch GER 12:44:09 01:04:58 06:12 06:41:03 06:59 04:44:59
4 Gaye McKean AUS 12:59:55 01:12:38 07:16 06:43:21 06:33 04:50:09
5 Lisbeth Crafack DEN 13:23:51 01:16:48 07:53 06:55:53 08:07 04:55:12
6 Jo Molyneaux GBR 13:59:48 01:23:36 11:39 07:53:19 11:43 04:19:33
7 Lorena Toriellon GUA 14:16:32 01:11:14 11:56 07:19:01 09:50 05:24:32
8 Christine Costiff GBR 14:35:26 01:12:36 06:26 07:26:12 10:19 05:39:55
9 Helle Reneè Petersen DEN 15:14:13 01:25:59 09:39 08:18:37 10:00 05:09:58
10 Ingrid Arning GER 15:35:07 01:17:04 08:34 07:44:22 09:44 06:15:24

 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jan Mijwaart NED 10:59:37 01:02:17 05:51 06:01:58 05:17 03:44:16
2 Gerd Muessgens GER 11:34:59 01:10:40 07:08 06:19:58 07:40 03:49:35
3 John Worth GBR 11:42:46 01:05:09 05:07 06:20:39 08:54 04:02:59
4 Raymond Kearsey GBR 12:07:21 01:06:44 06:03 06:27:14 05:22 04:22:01
5 Kurt Martin GER 12:14:00 01:32:07 09:52 06:01:09 07:39 04:23:15
6 Ad Schoonderbeek NED 12:34:16 00:58:49 04:31 06:45:27 05:35 04:39:55
7 Lee Holdaway GBR 12:51:29 01:11:54 06:02 06:12:48 05:25 05:15:24
8 Steve Braund GBR 12:52:48 01:26:49 06:07 07:06:37 05:02 04:08:13
9 John Mckinley GBR 12:54:57 01:17:06 10:54 07:15:47 06:07 04:05:05
10 Ulmar Schmidt GER 12:59:09 01:11:37 08:47 06:41:06 07:22 04:50:19

 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Linda Worrall GBR 13:05:57 01:09:34 07:56ü® 07:18:51 09:18ü® 04:20:21
2 Sarah Greaves GBR 13:42:28 01:06:51 07:48ü® 07:19:26 10:57ü® 04:57:28

 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tony Johnson GBR 12:53:35 01:07:14 08:14 06:54:04 06:25 04:37:41
2 Alan McCartney GBR 14:16:39 01:10:09 07:44 07:12:58 07:31 05:38:18
3 Jacques Girondier FRA 14:26:37 01:22:13 09:39 07:51:44 08:55 04:54:08
4 Richard Melvern GBR 14:32:37 01:09:43 09:34 07:03:07 09:52 06:00:23
5 Bo Dahlen SWE 15:17:06 01:22:56 11:02 07:33:32 10:55 05:58:43
6 Graham Reynolds GBR 15:56:52 01:22:09 12:15 08:31:16 13:38 05:37:36
7 Alfonso Funes ESP 16:01:28 01:26:42 08:35 07:49:52 09:00 06:27:20

 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Luciano Furlani ITA 14:53:00 01:16:54 12:32 07:22:54 15:15 05:45:28
2 Trevor Roberts GBR 16:28:18 01:47:30 08:17 07:51:48 07:28 06:33:17

 
  Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Winfried Schmidt GER 14:48:58 01:16:26 09:36 07:01:39 11:24 06:09:55
2 Richard JohnLake GBR 15:22:52 01:09:51 11:10 08:13:33 13:19 05:35:02
3 Peter Dalkin GBR 16:59:08 01:24:38 10:27 08:17:29 09:29 06:57:07
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results