----------  TriSport  Denmark  ----------

 

Lotto Ironman Langkawi Malaysia

Triathlon 2006

3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman Results

Results                                     Date: February 26th 2006
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JASON SHORTIS AUS 08:36:33 00:54:02 00:02:02 04:42:09 00:01:55 02:56:27
2 CHRIS LIETO USA 08:50:51 00:49:56 00:01:19 04:23:22 00:02:50 03:33:25
3 BRYAN RHODES NZL 08:52:59 00:49:52 00:00:56 04:37:34 00:00:57 03:23:43
4 PETR VABROUSEK CZE 09:00:06 00:56:42 00:01:24 04:50:34 00:02:45 03:08:44
5 PETER JACOBS AUS 09:04:15 00:49:59 00:01:43 04:40:14 00:01:19 03:31:01
6 BOYD CONRICK AUS 09:10:04 00:49:58 00:00:59 04:53:52 00:01:54 03:23:24
7 CHRIS MACDONALD AUS 09:16:58 00:55:42 00:01:12 04:55:53 00:01:16 03:22:56
8 PETER DONNELLY AUS 09:36:21 00:56:56 00:01:55 04:43:31 00:02:17 03:51:44
9 GLEN GORE SAF 10:16:00 00:49:50 00:01:35 05:23:31 00:03:19 03:57:47
10 PIERRE JANDER GER 11:20:27 00:59:35 00:01:06 05:04:54 00:01:39 05:13:14

 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SONJA TAJSICH GER 10:08:13 01:09:40 00:01:53 05:27:18 00:01:48 03:27:35
2 ZSUZSANNA HARSANYI HUN 10:16:24 01:03:09 00:01:04 05:30:21 00:01:59 03:39:52
3 CHARLOTTE PAUL AUS 10:30:44 01:02:36 00:01:11 05:39:42 00:01:42 03:45:36
4 YUKAKO INOUE JPN 10:41:53 00:59:29 00:01:21 05:44:02 00:01:44 03:55:19
5 CAILLA PATTERSON CAN 11:22:03 01:15:22 00:01:32 06:02:39 00:01:46 04:00:46
6 RUTHY VESLER USA 11:49:48 00:59:34 00:01:21 06:04:50 00:01:01 04:43:03

 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TAIJU MATSUOKA JPN 11:05:25 00:53:59 00:02:08 05:33:31 00:02:13 04:33:36
2 CHRIS LENKE GER 11:18:22 01:10:26 00:01:54 05:18:26 00:03:38 04:44:00
3 SANGUD RICHARD MAS 12:40:46 01:14:17 00:03:05 06:09:17 00:04:23 05:09:46
4 SHUNSUKE KARINO JPN 12:55:08 01:12:18 00:04:01 06:24:14 00:08:20 05:06:17
5 ADIB MOHAMED MAS 13:27:56 01:29:45 00:03:11 06:03:51 00:07:52 05:43:19
6 BERNARD TAY JI AN SIN 14:04:26 01:06:58 00:07:30 06:44:43 00:07:05 05:58:11
7 TAW YEANG GOH MAS 14:38:09 01:56:13 00:04:42 06:14:56 00:07:21 06:14:58
8 HOON WEI KENT MAS 15:16:18 01:09:52 00:06:49 07:22:13 00:07:06 06:30:19
9 LAM ZHAO BIN SIN 15:53:17 01:44:18 00:07:03 07:06:57 00:11:53 06:43:08
10 MOHD HELMI ABD RAHMAN MAS 16:33:28 0:00:00 0:00:00 17:33:57 00:05:47 06:23:19

 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JIN PANG SIN 14:54:36 01:24:16 00:02:31 06:29:19 00:04:37 06:53:54

 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 KJELL SCHIOBERG GER 09:51:34 01:10:42 00:01:38 05:15:38 00:01:29 03:22:09
2 ANTHONY McCLEMENT AUS 10:16:33 00:59:37 00:01:49 05:19:14 00:03:00 03:52:55
3 HIROKI ZAIZEN JPN 10:20:42 01:07:32 00:04:38 05:18:10 00:02:04 03:48:19
4 YUTAROH HARADA JPN 10:33:51 00:50:55 00:02:05 05:36:36 00:02:57 04:01:19
5 DAN BROWN AUS 10:36:10 01:09:44 00:01:37 05:10:42 00:02:21 04:11:48
6 JASMI SARAEL MAS 10:45:58 01:22:56 00:02:24 05:41:38 00:02:10 03:36:52
7 THOMAS ORNIK AUT 11:13:43 01:24:35 00:03:12 05:16:43 00:02:50 04:26:25
8 JUSERY GANI MAS 12:09:20 01:17:57 00:02:25 05:47:31 00:02:58 04:58:31
9 SARAVANA A/L GENGAPPAN MAS 12:54:41 01:46:56 00:02:46 06:37:36 00:04:30 04:22:54
10 ALEXANDER PLEHN GER 14:18:50 01:36:45 00:06:12 05:38:14 00:07:19 06:50:23

 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LIDIA REKAS USA 13:16:47 01:17:25 00:03:01 06:10:04 00:03:42 05:42:38
2 KITAMURA YOSHIKO JPN 14:03:11 01:20:10 00:04:47 06:27:58 00:06:59 06:03:19

 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ARMIN HOHENADLER GER 10:09:09 01:22:59 00:02:22 05:00:06 00:01:48 03:41:56
2 MARK JANSEN AUS 10:12:26 01:07:26 00:01:23 05:11:45 00:03:09 03:48:44
3 AH THIAM WONG MAS 10:15:34 01:11:26 00:01:34 05:12:09 00:02:09 03:48:17
4 RICHARD HALL HKG 10:27:55 01:05:20 00:01:08 05:26:29 00:02:38 03:52:22
5 DANIEL MACDONALD NZL 10:36:39 00:56:54 00:01:23 05:10:57 00:02:07 04:25:19
6 DARRIN JONES AUS 10:46:43 01:11:42 00:01:27 05:00:05 00:02:15 04:31:15
7 HAYASHI SHIGENOBU JPN 10:48:22 01:07:56 00:02:32 05:36:16 00:02:32 03:59:08
8 KEISUKE TACHIBANA JPN 11:11:43 01:09:35 00:03:00 05:40:58 00:02:58 04:15:14
9 ROBERT HYBLER CZE 11:20:34 01:09:46 00:02:36 05:26:31 00:01:29 04:40:14
10 KOHING ANTAK MAS 11:29:18 01:00:48 00:01:14 05:26:22 00:01:59 04:58:57

 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MEGUMI KOBAYASHI JPN 11:52:25 01:10:32 00:02:15 05:41:06 00:02:18 04:56:15
2 ALEXANDRA MITSCHKE GER 12:44:33 01:41:53 00:02:29 05:37:56 00:03:20 05:18:57
3 SWEE KHENG TAN SIN 15:53:37 01:48:15 00:06:32 08:08:59 00:08:38 05:41:14

 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 CURWEN NIGEL AUS 10:00:29 00:59:34 00:01:45 05:06:11 00:03:50 03:49:11
2 JOSEF DEISENBECK GER 10:00:47 01:09:48 00:03:48 05:05:04 00:03:20 03:38:50
3 TARO SHIRATO JPN 10:07:24 00:56:32 00:01:39 05:10:20 00:02:36 03:56:19
4 ANDREW CHARLES AUS 10:12:53 01:05:08 00:02:17 05:14:28 00:01:45 03:49:17
5 TOBIAS FRENZ SIN- 10:19:07 01:11:45 00:02:37 05:11:21 00:02:12 03:51:14
6 ADREAS KARALL AUT 10:20:16 01:14:50 00:05:17 05:23:37 00:02:40 03:33:54
7 RON THOMAS AUS 10:38:55 01:09:15 00:01:04 05:21:38 00:02:19 04:04:42
8 DAI MATSUI JPN 10:42:32 01:07:46 00:02:40 05:20:04 00:02:20 04:09:44
9 GREG UNSWORTH AUS 10:49:31 01:00:59 00:01:19 05:20:15 00:04:21 04:22:38
10 ALEXANDER BAUTISTA PHI 10:57:53 01:10:07 00:04:06 05:37:18 00:04:59 04:01:25

 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BEATE KLEINDENST GER 11:24:24 01:14:50 00:03:47 05:44:51 00:04:28 04:16:31
2 DR.FIONA LIM MAS 11:57:21 01:18:28 00:01:35 05:57:16 00:02:57 04:37:07
3 TOMOKO ODA JPN 13:07:30 01:21:26 00:03:21 06:33:28 00:05:13 05:04:04
4 IRA HORNDLER GER 13:23:58 01:21:05 00:02:03 06:20:11 00:03:41 05:37:00
5 MATSUSHIMA AYA JPN 13:40:32 01:44:14 00:05:36 06:40:38 00:11:26 04:58:40
6 OLGA MAIER RUS 15:04:35 01:40:21 00:05:27 07:02:16 00:06:31 06:10:02
7 SIEW SENG WENDY WONG MAS 16:28:35 01:52:55 00:04:14 06:40:23 00:03:39 07:47:27
8 AGNES MOLNAR HUN GBR 16:28:38 02:03:13 00:05:02 08:09:25 00:10:47 06:00:13

 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MALCOM LESZCZYSNKI AUS 10:30:11 01:03:50 00:03:24 05:20:08 00:03:45 03:59:06
2 TANNO NORIHITO JPN 10:38:28 01:15:12 00:03:29 05:46:26 03:28:57 03:28:57
3 STEVEN KEITH BERNET AUS 10:57:39 01:06:48 00:02:22 05:31:09 00:03:25 04:13:57
4 JURGEN ALBRECHT GER 10:58:37 01:10:40 00:04:48 05:17:13 00:05:18 04:20:41
5 SPRAGUE DEAN USA 11:15:49 01:08:22 00:02:15 05:20:08 00:02:30 04:42:36
6 JOHN FRENCH GBR 11:18:27 01:21:21 00:04:42 05:40:03 00:02:01 04:10:22
7 SATOSHI IMOTO JPN 11:23:54 01:09:50 00:04:54 06:05:51 0:00:00 04:19:59
8 GREGOR HOFELMAIER GER 11:31:33 01:02:35 00:03:12 05:47:51 00:05:51 04:32:07

 
  Women 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TAKASAWA YOSHIKO JPN 11:43:39 01:28:53 00:02:58 06:09:28 00:03:08 03:59:14
2 MICHIYO MARUOKA JPN 12:45:18 01:26:59 00:03:09 06:30:30 00:04:06 04:40:35
3 MIYAZAWA SACHIE JPN 12:50:45 01:09:38 00:04:53 06:50:49 00:03:25 04:42:04
4 MIKA KUME SIN 13:11:59 01:46:22 00:03:37 06:34:17 00:05:29 04:42:16

 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 STEPHEN FIRTH AUS 10:57:13 01:05:15 00:01:39 05:21:01 00:02:50 04:26:30
2 TOMOJI MARU JPN 11:00:50 01:10:19 00:02:32 05:34:21 00:04:44 04:08:57
3 KOIWA KENICHI JPN 11:15:13 01:10:07 00:03:10 05:46:18 00:01:36 04:14:05
4 HIROSHI INOSE JPN 11:30:20 01:20:57 00:03:58 05:50:46 00:04:08 04:10:34
5 DON KHOR MAS 11:47:33 01:17:58 00:04:33 05:54:26 00:04:24 04:26:14
6 YAKOBSON AUDREY SIN 12:26:57 01:16:57 00:05:44 06:30:24 00:06:19 04:27:36
7 NATAPOL HORSAKUL THA 12:42:17 01:26:09 00:05:40 05:55:16 00:05:13 05:10:02
8 HIDEKI KOBAYASHI JPN 12:44:59 01:21:11 00:04:16 06:27:17 00:02:48 04:49:29
9 MATTHIAS FUERST GER 12:58:37 02:01:27 00:05:07 05:39:50 00:05:46 05:06:28
10 UWE LANDERSHEIM GER 13:10:35 01:32:42 00:07:58 05:45:27 00:08:22 05:36:09

 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 YOKO SHIBA JPN 12:06:01 01:23:57 00:03:29 06:07:56 00:04:21 04:26:19
2 DEBRA ANN Mc CONVILLE AUS 12:42:32 01:54:53 00:04:01 06:01:54 00:06:43 04:35:03
3 LINDA JOHNS USA 13:26:22 01:26:35 00:04:03 06:06:34 00:04:04 05:45:07
4 KERRY HOGAN AUS 13:56:23 01:22:01 00:03:19 06:53:18 00:06:32 05:31:15
5 C.JANE HARMAN USA 13:58:52 01:18:50 00:03:50 06:04:32 00:04:38 06:27:05
6 PAT ABE USA 14:18:56 01:46:30 00:03:46 06:40:15 00:06:18 05:42:10
7 MIEKO NUMATA JPN 14:45:08 02:08:08 00:04:30 06:14:23 00:07:57 06:10:11
8 PERRY MICHIKO JPN 15:40:44 01:58:48 00:06:05 07:41:38 00:19:03 05:35:12

 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MICHAEL WALDAU USA 11:28:45 01:21:20 00:02:45 05:41:24 00:02:11 04:21:07
2 TAKATOSHI MORI JPN 12:15:53 01:11:59 00:03:43 06:04:01 00:03:39 04:52:34
3 TOSHIHARU FUKUDA JPN 12:37:58 01:29:01 00:03:15 06:26:07 00:02:42 04:36:55
4 JOHN WILDING AUS 12:52:52 01:40:05 00:07:06 06:00:53 00:06:59 04:57:51
5 YUICHI OKAZAKI JPN 13:07:43 01:30:24 00:04:38 06:13:59 00:03:41 05:15:02
6 FUMIO KIDA JPN 13:32:18 01:32:24 00:05:14 06:11:03 00:04:53 05:38:46
7 NORMAN CLARK AUS 14:05:32 01:22:55 00:05:19 06:08:02 00:07:13 06:22:05
8 PETER VAUGHAN AUS 14:13:48 01:23:03 00:07:58 06:44:04 00:09:32 05:49:14
9 IN SUK PARK KOR 14:58:24 01:34:38 00:08:41 06:12:00 00:13:16 06:49:51
10 BOB SCAMMELL AUS 15:55:21 01:16:03 00:05:11 07:19:58 00:07:02 07:07:09

 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 DIANNE MARY POWER AUS 15:22:55 01:33:05 00:04:21 07:10:58 00:09:00 06:25:32
2 MASAYO NAKABAYASHI JPN 16:18:02 01:39:26 00:04:17 07:22:58 00:03:22 07:08:00

 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 YOSHIHITO MUNEMASA JPN 12:15:47 01:39:56 00:04:20 05:57:05 00:04:26 04:30:02
2 ROGER PRICE USA 12:24:39 01:20:24 00:03:47 05:39:36 00:04:07 05:16:46
3 HITOHIKO SAKAJIRI JPN 12:48:50 01:26:55 00:04:20 06:29:10 00:06:35 04:41:51
4 SONG CHER CHUA SIN 14:03:25 01:33:49 00:05:39 06:53:56 00:09:03 05:21:00
5 WILLY BAEYENS BEL 14:27:54 01:49:22 00:05:32 06:22:43 00:10:53 05:59:26
6 YASUSHI SAKUMA JPN 14:34:27 01:54:05 00:05:03 07:06:04 00:02:48 05:26:28
7 DAVID ALBIN USA 15:13:03 01:37:51 00:06:14 07:30:47 00:07:52 05:50:22
8 SEOK MIN LIM KOR 15:37:09 01:32:45 00:10:55 07:15:19 00:09:33 06:28:38
9 HOCK YIM WONG MAS 16:50:28 01:50:50 00:04:50 07:00:14 00:06:12 07:48:24

 
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 RYUJI NAKAGAWA JPN 12:54:20 01:40:25 00:03:46 06:10:20 00:04:16 04:55:35
2 ARMANDO SCOLARI ITA 13:52:06 01:35:16 00:05:32 06:17:38 00:05:13 05:48:29

 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TAKI TOYOMI JPN 13:23:34 01:28:02 00:03:56 06:27:03 00:07:35 05:17:00
2 MOTONORI SENGOKU JPN 14:53:43 01:37:20 00:02:50 06:31:53 00:03:53 06:37:50
3 YEE SZE MUN MAS 15:01:13 01:44:31 00:03:12 07:11:21 00:07:09 05:55:02

TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results