--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Moravianman 2011


3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results               2011
  Elite Male              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vabroušek Petr CZE 08:29:18 00:51:36 00:01:17 04:38:31 00:00:45 02:57:09
2 Cogan Rudolf CZE 08:59:23 00:56:30 00:02:05 04:54:11 00:00:43 03:05:54
3 Vrábel Josef SVK 09:03:15 00:56:14 00:00:59 04:48:00 00:01:09 03:16:53
4 Urbánek Michal CZE 09:05:51 00:56:03 00:00:51 04:56:19 00:00:44 03:11:54
5 Novotný Jan CZE 09:15:05 00:56:37 00:01:23 05:08:43 00:00:46 03:07:36
6 Krpec Lukáš CZE 09:17:19 00:56:26 00:00:57 04:53:09 00:00:40 03:26:07
7 Martínek Tomáš CZE 09:19:51 00:48:09 00:00:55 05:14:26 00:00:49 03:15:32
8 Jakubíček Jan CZE 09:22:24 00:54:42 00:01:09 05:11:49 00:01:32 03:13:12
9 Bednář Tomáš CZE 09:26:39 00:51:31 00:01:25 05:13:50 00:00:54 03:18:59
10 Jedlička Jaroslav CZE 09:35:05 00:58:35 00:01:28 05:02:52 00:01:15 03:30:55
 
Top 10 Female
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lapinová Kristína SVK 10:47:14 01:19:29 00:01:16 05:33:29 00:01:08 03:51:52
2 Tylšová Daniela CZE 11:17:42 01:11:39 00:01:31 06:02:46 00:00:54 04:00:52
3 Stočesová Petra CZE 11:35:28 01:26:57 00:02:47 06:02:55 00:01:38 04:01:11
4 Pišanová Míla CZE 12:04:52 01:15:58 00:02:07 06:33:32 00:00:54 04:12:21
5 Šromotová Pavlína CZE 12:35:24 01:26:01 00:02:10 06:14:18 00:01:52 04:51:03
6 Ryznerová Alena CZE 14:21:39 01:22:32 00:04:05 06:53:31 00:03:27 05:58:04
7 Králová Věra CZE 14:26:54 01:19:09 00:06:29 07:12:47 00:04:16 05:44:13
8 Lodeta Zrinka HRV 14:33:02 01:16:02 00:04:28 07:33:52 00:02:49 05:35:51
9 Setnik Anita HRV 15:23:35 01:57:46 00:08:10 07:44:43 00:06:23 05:26:33
 
Men 19 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Polan Lukáš CZE 10:29:54 01:01:13 00:00:43 05:41:25 00:01:37 03:44:56
 
Men 19 - 23
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
4 Berka Přemysl CZE 12:57:28 01:12:16 00:05:53 07:00:44 00:06:36 04:31:59
5 Krouský Jirka CZE 13:09:02 01:23:14 00:06:23 06:30:06 00:03:26 05:05:53
  Zíma Petr CZE 13:14:41 01:52:00 00:03:47 06:06:52 00:02:07 05:09:55

 

Men 24 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Martínek Tomáš CZE 09:19:51 00:48:09 00:00:55 05:14:26 00:00:49 03:15:32
2 Jakubíček Jan CZE 09:22:24 00:54:42 00:01:09 05:11:49 00:01:32 03:13:12
3 Jedlička Jaroslav CZE 09:35:05 00:58:35 00:01:28 05:02:52 00:01:15 03:30:55
4 Špaček Petr CZE 10:12:23 00:56:25 00:01:46 05:14:55 00:02:07 03:57:10
5 Antoš Jiří CZE 10:42:27 00:56:19 00:02:02 05:42:26 00:02:02 03:59:38
6 Sečka Ondřej CZE 10:50:28 00:59:16 00:02:04 05:37:48 00:01:33 04:09:47
7 Princík Miroslav SVK 10:58:38 01:02:12 00:01:36 05:31:00 00:01:12 04:22:38
8 Princík Miroslav SVK 10:58:38 01:02:12 00:01:36 05:31:00 00:01:12 04:22:38
9 Roubal Jiří CZE 11:15:54 01:10:46 00:02:02 06:06:15 00:01:26 03:55:25
10 Goričanec Igor HRV 11:25:34 01:13:42 00:02:31 06:19:46 00:00:58 03:48:37
 
Women 24 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lapinová Kristína SVK 10:47:14 01:19:29 00:01:16 05:33:29 00:01:08 03:51:52
2 Pišanová Míla CZE 12:04:52 01:15:58 00:02:07 06:33:32 00:00:54 04:12:21
3 Lodeta Zrinka HRV 14:33:02 01:16:02 00:04:28 07:33:52 00:02:49 05:35:51
   
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Urbánek Michal CZE 09:05:51 00:56:03 00:00:51 04:56:19 00:00:44 03:11:54
2 Novotný Jan CZE 09:15:05 00:56:37 00:01:23 05:08:43 00:00:46 03:07:36
3 Krpec Lukáš CZE 09:17:19 00:56:26 00:00:57 04:53:09 00:00:40 03:26:07
4 Bednář Tomáš CZE 09:26:39 00:51:31 00:01:25 05:13:50 00:00:54 03:18:59
4 Štryncl Pavel CZE 09:45:38 01:02:15 00:01:27 05:05:09 00:00:58 03:35:49
5 Cibulka Stanislav CZE 09:55:19 01:00:32 00:01:25 04:52:33 00:02:10 03:58:39
6 Klika Petr CZE 10:04:28 01:05:32 00:01:56 05:25:14 00:01:02 03:30:44
7 Rexa Martin CZE 10:25:01 00:56:38 00:01:30 05:40:41 00:03:38 03:42:34
8 Teplý Ondřej CZE 10:27:37 01:08:38 00:01:47 05:22:06 00:01:46 03:53:20
9 Palinský Andrej SVK 10:30:43 01:13:51 00:01:49 05:12:48 00:01:25 04:00:50
10 Rouček Petr CZE 10:31:28 00:56:15 00:02:28 05:46:37 00:02:40 03:43:28
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Tylšová Daniela CZE 11:17:42 01:11:39 00:01:31 06:02:46 00:00:54 04:00:52
2 Stočesová Petra CZE 11:35:28 01:26:57 00:02:47 06:02:55 00:01:38 04:01:11
3 Šromotová Pavlína CZE 12:35:24 01:26:01 00:02:10 06:14:18 00:01:52 04:51:03
4 Ryznerová Alena CZE 14:21:39 01:22:32 00:04:05 06:53:31 00:03:27 05:58:04
5 Králová Věra CZE 14:26:54 01:19:09 00:06:29 07:12:47 00:04:16 05:44:13
7 Setnik Anita HRV 15:23:35 01:57:46 00:08:10 07:44:43 00:06:23 05:26:33
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vabroušek Petr CZE 08:29:18 00:51:36 00:01:17 04:38:31 00:00:45 02:57:09
2 Vrábel Josef SVK 09:03:15 00:56:14 00:00:59 04:48:00 00:01:09 03:16:53
3 Král Jindřich CZE 09:51:28 01:07:44 00:00:58 05:22:55 00:00:57 03:18:54
4 Petrásek Václav CZE 09:53:01 00:56:25 00:01:50 05:18:30 00:01:02 03:35:14
5 Fojt Robert CZE 09:54:33 01:00:42 00:01:11 05:08:07 00:01:35 03:42:58
6 Barabáš Jan CZE 10:06:09 01:04:33 00:03:19 05:23:25 00:02:56 03:31:56
7 Houska David ITA 10:08:53 01:08:14 00:02:14 05:21:52 00:01:47 03:34:46
8 Štangler David CZE 10:11:39 01:05:53 00:02:36 05:23:05 00:02:16 03:37:49
9 Hlaváč Lumír CZE 10:16:55 01:00:48 00:01:12 05:36:10 00:01:38 03:37:07
10 Fialka Ladislav CZE 10:24:12 01:14:44 00:02:15 05:18:08 00:01:56 03:47:09

 

Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cogan Rudolf CZE 08:59:23 00:56:30 00:02:05 04:54:11 00:00:43 03:05:54
2 Kosobud Martin CZE 09:50:09 01:17:03 00:02:18 05:14:05 00:01:25 03:15:18
3 Minařík Martin CZE 10:14:47 01:05:28 00:02:16 05:42:36 00:02:45 03:21:42
4 Lipenský Martin CZE 10:48:49 01:07:05 00:02:10 05:44:24 00:02:01 03:53:09
5 Zeleňák Ivan SVK 11:30:27 01:17:49 00:01:59 05:52:37 00:01:38 04:16:24
6 Nedbálek Stanislav CZE 11:33:23 01:04:58 00:02:19 06:05:16 00:03:24 04:17:26
7 Dvorský Michal CZE 12:01:58 01:18:02 00:03:48 06:11:37 00:04:00 04:24:31
8 Papula Pavel CZE 12:06:15 01:30:33 00:03:33 06:15:27 00:02:30 04:14:12
9 Šiml Jan CZE 12:30:03 01:04:56 00:04:11 06:30:36 00:05:15 04:45:05
10 Rejda Jan CZE 12:36:27 01:12:30 00:03:24 05:53:35 00:06:40 05:20:18
   
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Procházka Milan CZE 10:06:45 01:10:49 00:01:49 05:30:45 00:01:04 03:22:18
2 Kurka Vít CZE 10:33:42 01:07:17 00:03:05 05:28:48 00:01:43 03:52:49
3 Švarc Petr CZE 10:37:25 01:13:43 00:02:52 05:52:05 00:01:28 03:27:17
4 Klapka Vlastimil CZE 10:45:03 01:13:10 00:02:27 05:22:33 00:01:51 04:05:02
5 Martínek Jan CZE 11:00:33 01:11:28 00:02:25 06:02:19 00:01:24 03:42:57
6 Ulma Tomáš CZE 12:15:38 01:31:30 00:08:04 06:57:28 00:04:03 03:34:33
7 ĆURIĆ Damir HRV 12:22:19 01:27:30 00:05:43 06:16:46 00:04:05 04:28:15
8 Zdráhal Jaroslav CZE 12:33:40 01:05:09 00:04:09 05:56:01 00:03:30 05:24:51
9 Kollár József HUN 12:41:40 01:22:25 00:05:34 06:41:06 00:06:29 04:26:06
10 Zaťko Milan SVK 12:48:13 01:29:49 00:02:43 06:26:10 00:02:45 04:46:46
   
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gočaltovský Ladislav CZE 10:25:20 01:07:16 00:02:23 05:23:37 00:01:30 03:50:34
2 Pudil Jaroslav CZE 10:31:31 01:05:41 00:02:15 05:37:56 00:01:30 03:44:09
3 Špaček Karel CZE 10:54:20 01:24:44 00:02:28 05:30:17 00:01:57 03:54:54
4 Čižić Mladen HRV 11:14:30 01:10:46 00:02:34 06:08:53 00:02:32 03:49:45
5 Kyjanka Dušan CZE 12:34:16 01:23:48 00:03:24 06:10:07 00:03:00 04:53:57
6 Bařinka Antonín CZE 12:46:11 01:19:06 00:03:26 06:41:04 00:02:09 04:40:26
7 Even Jean Yves FRA 13:37:47 01:22:58 00:05:58 06:50:44 00:06:01 05:12:06
8 Barbořák Bohuš CZE 13:38:15 01:39:15 00:06:18 06:56:46 00:02:55 04:53:01
9 István Láng HUN 13:52:57 01:45:16 00:06:28 07:07:27 00:06:07 04:47:39
   
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vilček Rudolf CZE 11:42:08 01:05:15 00:01:41 05:43:57 00:03:35 04:47:40
2 Bryša Libor CZE 11:57:13 01:20:33 00:03:42 05:38:33 00:01:57 04:52:28
3 Dikon Josip HRV 12:26:52 01:26:51 00:03:38 06:15:57 00:01:29 04:38:57
4 Traxler Arnošt CZE 13:06:51 01:20:17 00:05:17 06:35:19 00:03:48 05:02:10
5 Krouský Jan CZE 13:46:40 01:27:40 00:06:16 06:25:48 00:07:02 05:39:54
6 Kurek Andrzej POL 13:59:39 01:48:49 00:11:08 07:18:30 00:02:33 04:38:39
   
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Janečka Jiří CZE 14:25:17 01:27:46 00:04:31 07:12:49 00:02:32 05:37:39
   
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results