--------- TriSport Denmark ----------

Ironman New Zealand  1999

Auckland, New Zealand

To Menu - Ironman Results

 
Results                     Date:  March 6th 1999
Elite men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Timothy Deboom USA 08.32.41    47.24 0:02:32 5.08.22 0:04:50 2.46.55
2 Cameron Brown NZL 08.32.54    47.17 0:02:01 5.03.11 0:01:58 2.46.26
3 Andreas Neidrig GER 08.37.05    47.06 0:02:07 4.51.53 0:01:24 0:01:24
4 Scott Ballance NZL 08.43.12    49.57 0:01:47 4.58.53 0:04:28 2.54.22
5 Ingo Sabatschus GER 08.48.03    51.11 0:02:27 4.57.30 0:01:13 2.59.22
6 Tony N. O´Hagan NZL 08.49.26    50.42 0:02:02 4.51.57 0:01:39 3.06.47
7 Chad A. Hawker USA 08.55.29    57.06 0:03:01 4.54.37 0:02:22 3.46.08
8 Massimo Guadagni ITA 08.56.48    50.48 0:02:40 5.06.26 0:03:00 2.59.34
9 Jamie A. Cleveland CAN 08.58.29    49.14 0:02:03 5.06.18 0:01:34 2.57.08
10 Peter G. Clode NZL 09.01.33    47.27 0:03:56 5.00.07 0:02:33 3.13.59
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Melissa Spooner CAN 09.20.14    55.15 0:02:31 5.15.03 0:02:22 3.09.56
2 Karyn Mills NZL 09.24.13    58.47 0:04:02 5.18.24 0:02:49 3.07.02
3 Lisa Bentley CAN 09.27.43    55.15 0:02:29 5.30.30 0:01:52 3.07.02
4 Robyn M. Roocke AUS 09.29.04    55.19 0:02:19 5.21.00 0:01:33 3.12.45
5 Jan Wanklyn AUS 09.29.53    51.10 0:02:36 5.26.46 0:01:48 3.11.57
6 Nina Kraft GER 09.38.51    50.45 0:02:59 5.28.50 0:01:50 3.19.16
7 Louise Davoren AUS 09.42.16    55.48 0:02:53 5.28.26 0:02:38 3.23.18
8 Sue, M. Clark NZL 09.44.27    56.50 0:03:00 5.29.32 0:01:54 3.18.05
9 Heidi Alexander NZL 09.47.32    55.17 0:02:44 5.34.52 0:04:36 3.17.03
10 Tara-Lee Marshall NZL 09.53.33    58.40 0:02:11 5.27.44 0:01:24 3.27.09
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Yuji Fujiwara JPN 09.23.03    56.20 5.19.19 3.07.24
2 Wayne Shackleton NZL 09.40.50    50.58 5.17.32 3.32.20
3 Daniel Labarca CHL 09.47.05 1.02.07 5.22.35 3.22.23
4 Geoff Matthews NZL 09.50.15    54.28 5.22.15 3.33.32
5 Alister R. Rau AUS 09.52.12    59.12 5.21.34 3.31.26
6 Brendan J. Wenke AUS 09.54.04    58.01 5.30.59 3.25.04
7 Pete J. Sharlott NZL 09.58.33    58.21 5.19.12 3.40.58
8 Andrew Stanfield AUS 10.07.03    58.31 5.23.30 3.45.02
9 Eric van Florup FRA 10.08.02 1.02.13 5.40.01 3.25.48
10 Mark A. Stell USA 10.08.48 1.00.07 5.40.38 3.28.03
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Susan J. Peter AUS 09.54.59 1.07.56 5.21.16 3.25.27
2 Julie B. Kling USA 11.38.15 1.00.14 6.32.47 4.05.14
3 Elizabeth A. Robinson NZL 11.43.56 1.04.08 6.23.42 4.16.06
4 SandraB. Mcintyre NZL 12.24.37 1.09.11 6.40.11 4.35.15
5 Anne E. Mortimer NZL 13.04.49    59.47 6.22.10 5.42.52
6 Mary E. Wells USA 13.11.16 1.25.40 7.23.55 4.21.41
7 Judy M. Walsh NZL 13.25.52 1.52.40 6.54.44 4.38.28
8 Margaret van Ansem NZL 13.35.38 1.20.42 7.06.43 5.08.13
9 Alison W. Rankin NZL 13.36.53 1.04.57 7.59.18 4.32.38
10 Wendy J. Hedgcorth USA 13.40.34 1.15.44 7.31.21 4.53.29
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Daniel Nolan USA 09.27.28    56.38 5.13.42 3.17.08
2 Nick Holmes GBR 09.59.02 1.04.28 5.39.35 3.14.59
3 Roger Heyes NZL 10.02.55    57.15 5.27.22 3.38.18
4 Tony B. Hood NZL 10.03.31    59.57 5.34.34 3.29.00
5 Vincent Noel FRA 10.09.20    57.09 5.38.22 3.31.49
6 Cor, J. Story NZL 10.09.45    57.17 5.36.47 3.35.41
7 Gottfried Rabl AUT 10.12.32    58.43 5.36.51 3.36.58
8 Bob S. Norton NZL 10.12.39 1.14.43 5.33.37 3.24.19
9 Emery V. Holmik AUS 10.17.47    59.11 5.47.48 3.30.48
10 Brent Morris NZL 10.20.03 1.00.16 5.39.49 3.39.58
 
Women 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VAN UDEN Linda, G NZL 10:50:34 1:03:34 0:03:02 5:45:43 0:01:52 3:56:23
2 WILLIAMS Karen, D NZL 11:15:52 1:04:17 0:04:22 5:54:44 0:03:58 4:08:31
3 JONES Mary, E NZL 11:31:38 1:23:42 0:06:40 5:56:59 0:05:22 3:58:55
4 DICKSON Pam, L NZL 11:33:21 1:11:19 0:04:02 6:09:47 0:02:49 4:05:24
5 SMITH Linda, J NZL 11:47:01 1:25:03 0:01:24 5:59:21 0:04:47 4:16:26
6 SAXTON Judith, I NZL 11:59:59 0:57:49 0:05:38 6:54:28 0:05:22 3:56:42
7 WALKER Gillian, D NZL 12:09:22 1:30:25 0:06:21 6:10:48 0:04:25 4:17:23
8 KAYE Kathleen, L USA 12:10:29 1:12:17 0:04:45 6:04:04 0:06:33 4:42:50
9 CORDALIS Jean, C USA 12:59:43 1:11:32 0:05:19 6:40:38 0:03:48 4:58:26
10 ROBERTSON Lynne, P NZL 14:01:20 1:02:07 0:05:38 7:26:06 0:06:47 5:20:42
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Rick J. Faulding NZL 10.01.16    52.31 5.35.49 3.32.56
2 Raimond Schultz GER 10.18.19    56.53 5.35.39 3.38.18
3 Ian Bunting NZL 10.35.27 1.17.40 5.38.28 3.39.19
4 Stu K. Witchell NZL 10.35.46 1.12.24 5.39.12 3.44.10
5 Victor R. Selenow USA 10.38.51 1.00.19 5.36.02 4.02.30
6 Robbie M. Gilcrist NZL 10.39.14 1.03.42 5.50.00 3.45.32
7 Gary M. Leahey AUS 10.55.47 1.07.54 5.54.01 3.53.52
8 Joe Anderson  USA 11.10.18 1.00.54 6.04.45 4.04.39
9 Samuel D. Hires USA 11.11.49 1.04.19 5.49.37 4.17.53
10 Robert A. Clarke AUS 11.18.31 1.12.26 5.50.10 4.15.55
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MACDOUGALL Fiona, K NZL 12:18:20 1:19:58 0:05:10 6:33:57 0:05:34 4:13:41
2 KIRK Verna NZL 12:35:15 1:16:59 0:06:37 6:49:10 0:05:17 4:17:12
3 SEAGAR Sue, M NZL 13:16:20 1:12:03 0:04:46 6:54:12 0:04:30 5:00:49
4 HIROTA Miyo JPN 14:08:08 1:27:34 0:06:23 7:15:51 0:06:10 5:12:10
5 SELENOW Susan, H USA 14:40:44 1:27:06 0:05:06 7:22:34 0:05:53 5:40:05
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 John R. Smart NZL 10.41.44 1.02.22 5.50.54 3.48.28
2 Warren Banks NZL 10.46.03 1.01.55 5.36.23 4.07.45
3 Morris J. Hall NZL 11.01.28 1.09.11 5.52.08 4.00.09
4 Rob (Loch) Ness NZL 11.02.29 1.12.07 6.12.38 3.37.44
5 Graham B. Gibson AUS 11.07.21 1.05.59 5.57.32 4.03.50
6 Gary J. Clarke NZL 11.09.54 1.19.07 6.01.12 3.49.35
7 Mario M. Padin  ARG 11.14.49 1.05.56 6.19.48 3.49.05
8 Hans Oswald SUI 11.40.54 1.17.12 5.57.23 4.26.19
9 Richard E. Sweetman NZL 11.41.05 1.09.09 6.22.31 4.09.25
10 David Knight NZL 11.50.43 1.00.48 5.54.40 4.55.15
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LUND Tiare, M NZL 12:15:41 1:12:49 0:03:20 6:31:52 0:03:18 4:24:22
2 ROLSTON Shirley Jean, M NZL 13:21:30 1:27:28 0:05:33 6:49:10 0:05:44 5:25:03
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Takahisa Mitsumori JPN 10.33.20 1.05.44 6.00.26 3.27.10
2 Manfred Holthausen GER 11.53.01 1.17.08 6.37.27 3.58.26
3 Erwin Helm GER 11.56.16 1.10.46 6.18.02 4.27.28
4 Motonori Sengoku JPN 12.34.46 1.25.39 6.41.02 4.28.05
5 Jim English CAN 12.42.07 1.16.31 7.06.00 4.21.36
6 Robert (Bob) Archer NZL 12.49.42 1.07.07 7.51.34 3.51.01
7 Ken Devine AUS 12.57.55 1.33.34 6.35.10 4.49.11
8 Hideki Ishii JPN 13.07.54 1.17.19 7.04.24 4.46.11
9 John Fogarty NZL 13.14.51 1.12.20 6.46.00 5.16.31
10 Hiroshi Shimizu JPN 14.38.52 1.26.09 7.23.56 5.48.47
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Bike Run
1 Jacky Tasker NZL 12.26.26 1:14:39 6:23:24 4.35.45
2 GHIRON Karen USA 14:21:49 1:09:44 6:47:13 6:13:16
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Bob B. Goddard NZL 11.58.02 1.00.37 6.24.32 4.32.53
2 Georg von Schrader GER 12.49.40 1.10.56 7.04.51 4.33.53
3 Laurie Wesley NZL 12.54.15 1.20.29 6.59.34 4.27.48
4 Desmond J. Vercoe NZL 13.04.13 1.25.33 7.29.14 4.09.26
5 Tony J. Jackson NZL 13.37.34 1.12.19 7.10.46 5.14.59
6 Bill Baillie NZL 14.14.54 1.23.39 7.23.35 5.27.40
7 Mike R. Greer USA 14.48.33 1.38.08 7.32.24 5.38.01
8 Garth Barfoot NZL 14.53.18 1.25.56 6.58.13 6.29.09
9 Wayne J. Mehl USA 15.35.14 1.20.23 7.46.09 6.28.42
10 Stephen S. Shimada USA 15.50.25 1.40.49 7.00.31 7.08.05
 
Women 60 - 64
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TAKAMURA Takako, T JPN 14:56:15 1:15:50 0:08:11 7:42:57 0:08:48 5:40:29
2 SONOYAMA Yasue JPN 15:41:33 1:37:41 0:06:55 8:03:23 0:06:30 5:47:04
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Takayasu Sonoyama JPN 14.04.09 1.25.48 7.24.38 5.13.43
 
Men 70 - 74
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Ian G. Stronach NZL 13.53.43 1.38.07 7.31.15 4.44.21
2 Tadamasa Kitano JPN 14.50.00 1.43.09 7.25.05 5.41.46
3 Bill F. Bell USA 16.22.01 1.25.41 8.01.57 6.54.23
 TriSport Denmark   -   Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results