---------- TriSport Denmark ----------

 

Nice Triathlon 2002

Championnat du Monde Longue Distance
Nice, France
4k swim - 120k bike - 30k run

 To Menu - Ironman Results

       Results                                           Date:  September 22th 2002
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 NEVEU CYRIL FRA 6h19m45 51m32 02m28 3h23m20 02m01 2h00m24
2 SINDBALLE TORBJØRN  DEN 6h22m05 52m07 02m31 3h29m54 02m18 1h55m15
3 BEKE RUTGER  BEL 6h22m52 55m05 02m16 3h29m21 01m49 1h54m21
4 REBOUL GILLES FRA 6h24m11 51m32 02m17 3h32m55 01m51 1h55m36
5 EGGERT RALF GER 6h24m58 51m31 02m11 3h30m45 01m48 1h58m43
6 MAUCH CHRISTOPH SUI  6h25m48 57m35 02m20 3h29m26 01m51 1h54m36
7 CHABAUD FRANCOIS FRA 6h29m14 54m40 02m29 3h29m31 01m47 2h00m47
8 BRAUER JARROD AUS 6h29m52 52m32 02m18 3h29m39 01m51 2h03m32
9 SANDVANG PETER DEN 6h29m58 52m16 02m47 3h31m41 02m23 2h00m51
10 SANTAMARIA ALEJA ESP 6h30m09 57m44 02m24 3h35m59 01m49 1h52m13 
11  VERNAY PATRICK FRA 6h31m27  51m39 02m26 3h36m35 01m58  1h58m49
12 VAN LIERDE LUC BEL 6h32m27 51m35 02m17 3h41m23 02m03 1h55m09
13 LE FLOCH XAVIER FRA 6h34m30 52m35  02m13 3h41m18 01m54 1h56m30
14 VON FLUH BRUNO SUI 6h35m59 57m27 02m32 3h32m23 01m42 2h01m55
15 MELCHER MARKUS GER 6h37m00 57m48 02m21 3h36m05 02m16 1h58m30
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ESTEDT INES GER 7h06m43 58m19  02m40 3h51m17 02m04  2h12m23
2 SMET KATHLEEN BEL 7h11m55 56m26 02m37 3h57m28 02m38 2h12m46
3 BERASATEGUI  VIRG ESP  7h14m18 58m21 02m43 3h55m32 02m12 2h15m30
4 WILLIAMS SUSAN USA 7h22m33 56m27 02m48 3h56m36 02m13 2h24m29
5 DELEMER  SOPHIE FRA  7h22m46 1h01m42  02m48  3h48m50 02m10 2h27m16
6 THOMSON BETH GBR  7h23m43 55m12 02m30 4h00m35 02m06  2h23m20
7 NIEDERFRINIGER  E ITA 7h28m24 59m45  02m40 4h10m36 02m02  2h13m21 
8 JONGSTRA SIONE NED 7h32m27 1h02m41 02m45 3h59m20 02m34 2h25m07
9 GUTKNECHT  ARIANE SUI 7h33m22 1h04m57  02m52 4h03m33 02m23  2h19m37
10 LOSKOTOVA GABRIE  CZE 7h40m24 1h05m32 03m10 4h11m52 04m29 2h15m21
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HOFSTETTER DANI SUI 6h57m57 1h07m29 03m00 3h40m47 02m01 2h04m40
2 KERHERVE HUGO FRA 7h12m50 58m34 02m47 3h47m01 02m46 2h21m42
3 JAMMAER BERT BEL 7h16m03 58m22 02m54 3h46m41 02m28  2h25m38
4 LARSEN BRIAN DEN 7h16m45 1h03m23 03m31 3h46m05 02m57 2h20m49
5 LYOEN OLIVIER FRA 7h21m27 58m15  02m48 3h47m12 01m55 2h31m17
6 GIRARDET DAVID SUI 7h22m08 1h04m27 03m30 3h55m46 03m12 2h15m13
7  STEURENTHALER CH BEL 7h24m11 1h09m06 03m17 3h50m18 02m14 2h19m36
8 ZEMAITIS JOSEPH USA 7h24m45 55m45 03m05 4h07m46 02m36 2h15m33
9 JACOBS PETER AUS 7h30m35 49m41 02m34 4h09m25 01m48 2h24m18
10 CILIA LAURENT FRA 7h43m03 1h06m29 04m05 3h53m38 02m25 2h36m26
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BROWN DESTINY USA 10h18m13 1h28m06 04m46 5h08m37 03m23 3h33m21
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BILLAU CHRISTIAN  GER 6h45m48 54m57 02m26 3h38m30 02m10 2h07m45
2 DOMEREGO ERIC FRA 7h05m41 1h03m31 03m09 3h53m04 02m15 2h03m42
3 LONGREE SEBASTIA GER 7h05m45 58m42 03m03 3h52m24 02m21 2h09m15
4 TINGA TIEDO NED 7h09m15 58m32 02m39 3h51m39 02m28 2h13m57
5 CARRE CEDRIC FRA 7h09m20 1h06m33 03m27 3h42m44 02m34 2h14m02
6 CARTA MAURIZIO ITA 7h15m13 1h02m02 03m29 3h36m02 02m22 2h31m18
7 SCHULTZ ALEXANDE GER 7h22m08 1h05m21  03m24 3h56m10 02m11 2h15m02
8 CARDO CANADAS JU  ESP 7h22m40 55m46 03m01 3h53m44 02m27 2h27m42
9 MEISTER THIERRY FRA 7h23m47 1h04m39 04m22 3h38m57 02m32 2h33m17
10 SCHRAUBEN ALEXAN  BEL 7h24m11 1h06m01 02m59 3h49m18 02m27 2h23m26
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 STADLMANN MONIKA AUT 7h54m47 1h01m48 02m56 4h15m57 02m33 2h31m33
2 FIX MEGAN USA 8h00m47 1h03m14 03m12 4h14m19 02m55 2h37m07
3 RACE CLEO AUS 8h02m52 1h01m39 03m44 4h20m34 03m12 2h33m43
4 DRASKAU JESS GBR 8h14m50 1h21m42 01m58 4h21m05 02m34 2h27m31
5 WOEHRLE ALEXANDR GER  8h21m18 1h20m59 03m15 4h22m27 04m41 2h29m56
6 TINGA YVONNA NED 8h33m01 1h14m15 03m02 4h14m13 02m26 2h59m05
7 MEJARD VALERIE FRA 8h41m17 1h15m31 03m53 4h25m29 03m47 2h52m37
8 VAN DER PLAS MIN NED 8h43m05 1h04m09 03m52 4h34m31 03m40 2h56m53
9 SCHMIDT MACHADO BRA 8h45m43 1h07m47 05m01 4h51m14 04m35 2h37m06
10 ARNOLD IMOGEN AUS 8h51m12 1h04m48 03m17 4h40m41 02m49 2h59m37
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JOUSSEMET JEROME FRA 6h40m54 58m14 02m36 3h39m53 02m08 1h58m03
2 VERVOORT ALAIN BEL 6h53m51 1h00m02 02m45 3h41m43 02m09 2h07m12 
3 GYDESEN JENS DEN  7h02m08 1h03m16 03m07 3h44m57 02m11 2h08m37
4 SCHUNKE GALLEY J GER 7h03m47 1h04m06 02m45 3h36m14 01m56 2h18m46
5 BEUZEBOC LAURENT FRA 7h05m34 1h08m53 03m17 3h39m30 03m10 2h10m44
6 BONATO DANIELE  ITA 7h11m02 1h05m05 02m53 3h42m29 02m02 2h18m33
7 MOL ANTON NED 7h11m41 1h00m14 02m57 3h51m42 02m42 2h14m06
8 MASKIELL CRAIG D AUS  7h12m35 56m22  02m35 3h52m28  02m32  2h18m38
9 CHESNEY KURT USA 7h13m11 1h05m29 03m31 3h38m56 02m20  2h22m55
10 TALBOT STEWART AUS 7h15m51 58m48 02m53 3h45m39 02m04 2h26m27
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 MACLEAN LARA GBR  8h16m07 1h12m53 04m22 4h18m18  02m46 2h37m48
2 FIEBIG KARIN GER 8h21m17 1h04m08 03m23 4h30m42 02m31 2h40m33
3 ROUSSEAU ISABELL CAN 8h22m59 1h06m00 03m38 4h36m43 03m39 2h32m59
4 ALLAN PAULINE CAN  8h27m53 1h15m59 03m43 4h23m02 03m02 2h42m07
5 BERNARDING CATHY FRA 8h41m39 1h18m55 04m10 4h21m21 03m55 2h53m18 
6 WILSON KIM AUS  8h42m25  1h03m46  03m55 5h11m31 02m53 2h20m20
7 HORNE TRACEY GBR 8h48m03 1h13m14 05m08 4h44m56 03m20 2h41m25
8 ESCHETTE SONNY LUX 8h51m29 1h19m24 05m14  4h33m33  03m05 2h50m13 
9 ROY JULIE CAN  9h03m25 1h19m12 04m09 4h46m26 04m39 2h48m59
10 CORNE KATELL  FRA 9h05m44 1h18m30 03m45 4h49m16 04m20  2h49m53
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 RIDEZ ERIC  FRA  6h55m15 1h03m17  02m40 3h41m06 02m00 2h06m12
2 VYTRISAL FRANK GER 6h59m08 58m35  02m42 3h41m27 02m01 2h14m23 
3 STELZER JOCHEN GER 7h01m29 55m52 02m58 3h47m49 02m48 2h12m02
4 LEROY THIERRY FRA 7h05m09 1h06m38 03m28 3h48m00 02m05 2h04m58
5 JAKOBSEN LAURITS DEN  7h06m32 58m27 04m14  3h49m34 02m38 2h11m39
6 ROHR DARRIN USA 7h11m11 1h02m13 03m40 3h47m07  02m55 2h15m16
7 MONKS CARMEN USA 7h11m49 1h03m36 04m20 3h52m27 03m23 2h08m03
8 CHARMFOROOSH FAR USA  7h12m59 58m58 02m45 3h49m25 01m58 2h19m53
9 DENOLF LIEVEN BEL 7h17m21 1h05m28 03m18 3h47m47 02m11 2h18m37
10 SEIPOLT BRENDON AUS 7h20m13  55m03 03m14 3h59m54 02m14 2h19m48
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 WELLEKENS FRANCO BEL 7h50m33 1h06m34 03m17 4h06m44 02m34 2h31m24
2 KLEINDIENST BEAT GER 8h04m19 1h16m20  03m41 4h14m11 04m49  2h25m18
3 CROWET FLORENCE BEL 8h07m59 1h07m55 03m48 4h22m25 02m50  2h31m01
4 SCHLOSSER ALINE FRA  8h13m42 1h15m07 01m52  4h20m59 02m42 2h33m02
5 NUNIA ANNA MARIA ITA 8h27m39  1h01m42 04m13 4h28m32 03m13 2h49m59
6 MURTAGH AMANDA  AUS  8h30m08 1h14m06 05m56  4h37m04 03m12  2h29m50
7 MERKI ESTHER USA 8h41m47 1h12m27  03m49 4h33m18 04m03 2h48m10
8 RAINER ANIA ITA 8h44m17 1h16m25  04m36 4h44m23 04m00 2h34m53
9 MONNIG RUTH ITA 8h55m11 1h03m38 03m52 4h38m29 04m12  3h02m42
10 COMINARDI CRISTI  USA 8h56m18 1h19m00 05m47 4h40m47  03m36 2h46m01
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 DYKE STEPHEN CAN 7h06m05 1h00m05 02m40 3h50m13   03m05 2h10m02
2 AZCON ROGER  FRA 7h13m05 1h05m52 02m51 3h50m35 02m13 2h11m34
3 DE CARLI MARIANO ITA 7h16m37 58m18 03m43 3h48m32 03m07 2h22m57
4 DUJARDIN MAX  FRA 7h18m03 1h11m36 04m03 3h45m48 02m46 2h13m50
5  TAILLIE JACQUES  BEL 7h21m04 1h12m38 04m42 3h47m51 01m55 2h13m58
6 ZOONTJENS BERRIE NED 7h21m11 1h13m20 03m16 3h44m59 02m21 2h17m15
7 BANVILLE DANIEL CAN 7h24m51 1h09m02 03m44 3h55m44 02m26 2h13m55
8 VUAILLAT FRANCK FRA 7h26m50 0h00m00 00m00 0h00m00 02m51 2h14m01
9 TIMMERMANS FRANK NED 7h27m23 1h06m55 03m18 3h50m45 02m27 2h23m58
10 OLSEN JAN BIRGE  DEN 7h30m18 1h04m07 03m48 3h41m09 02m29 2h38m45
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 DI MARIA ANNETTE FRA 8h24m48 1h18m34 03m51 4h23m11 02m30 2h36m42
2 ARDUZZONI CINZIA ITA 8h39m27 1h17m12 05m16 4h36m30 02m38 2h37m51
3 EDMONDS ELIZABET AUS 8h40m54 1h18m43 04m58 4h45m14 05m17 2h26m42
4 JULIA ANNE-FRANC  FRA 8h42m32 1h24m30  04m10 4h42m50 03m13 2h27m49
5 UIL MARGRIET NED 8h56m10 1h21m24 03m19 4h36m19 03m50  2h51m18
6 RAPPAPORT AMY USA 8h56m57 1h19m07 05m25 4h48m58 03m55 2h39m32
7 YAJIMA RURIKO  JPN 9h19m58 1h19m50 03m43 4h58m40 03m43 2h54m02
8 DIPPLE MELISSA USA 9h29m34 1h17m06 03m53 5h15m45 03m42 2h49m08
9 FULLER ANNE GBR 9h42m09 1h25m07 04m42 5h06m50 04m16 3h01m14
10 SIMONSEN JACQUEL USA 9h45m49 1h33m06 05m42  5h12m39 06m14 2h48m08
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 REID GAVIN GBR 7h26m45 1h15m22 03m39 3h48m42 02m23 2h16m39
2 ALESSANDRI FRANC ITA 7h30m46 1h00m32 03m33 3h55m47 02m50 2h28m04
3 RUNER KLAUS ITA 7h36m51 1h04m03 07m37 3h49m50 02m43 2h32m38
4 JUVE BERNARD FRA 7h44m13 1h09m55 03m43 4h06m21 02m41 2h21m33
5 OSMONT HERVE  FRA 7h51m33 1h08m49 04m21 3h57m48 03m17 2h37m18
6 MIJWAART JAN  NED 7h55m48  1h13m29 03m54 4h03m03 02m53 2h32m29
7 DESCHENES ALAIN  CAN  7h56m45 1h14m24 04m56 3h54m54 02m18 2h40m13
8 ROHRER JEAN-PIER SUI 7h57m27 1h07m12 03m34 4h08m59 02m26 2h35m16
9 HANSEN SOREN BOL  DAN 8h01m57 1h11m43 03m57 4h13m01 02m58 2h30m18
10 ATKINSON MICHAEL  GBR 8h09m46  1h13m40 04m30 4h01m36 02m47 2h47m13
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 PIAT SOPHIE  FRA 9h21m13 1h14m59 04m28 4h47m51 03m18  3h10m37
2 COONEY VANESSA USA 9h43m08 1h27m16  03m42 5h05m27 03m33 3h03m10
3 MICHAELIS STECK GER 9h53m38 1h24m59 06m16 5h25m16 04m26 2h52m41
4 POWER/MOSTERT DI AUS 10h01m47 1h21m51 07m49 5h32m47 05m21 2h53m59
5 DE NOOIJER WILLY NED 10h12m38 1h38m55 04m56 5h12m59 04m21 3h11m27
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TABARANT YVES FRA 7h04m46 1h06m52 03m04 3h42m04 01m53 2h10m53
2 SATTLER HANS LUD GER 7h47m09 1h02m20 04m21 4h10m52 02m39 2h26m57
3 MOREAU JEAN-LOUI FRA 7h52m43 1h14m39 03m56 3h56m53 02m47 2h34m28
4 HORVAIS ALAIN  FRA 8h02m52 1h08m25 04m10 3h59m27 02m43 2h48m07
5 OSSIEUR ROMAIN BEL 8h04m28 1h18m32  03m58 4h08m16 03m29 2h30m13
6 SELENOW VICTOR  USA 8h11m57  1h05m42 05m34 4h12m56 02m59  2h44m46 
7 POSPISCHIL REINH GER 8h18m26 1h14m06 04m28 4h22m57 02m35 2h34m20
8 WEBER BERNARD FRA 8h20m37 1h15m11 03m59  4h04m53 02m28  2h54m06 
9 MOTZ WILFRIED GER 8h21m02 1h12m11 04m09 4h17m44 03m27 2h43m31
10 SKRLEP ANTON SLO 8h21m52 1h12m54 04m02 4h13m28 02m37  2h48m51
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VAN LARE THERESE NED 8h28m09 1h21m14  04m34 4h32m03 03m05 2h27m13
2 FULTON LYN AUS  9h05m42 1h22m46 03m54 4h54m36 03m39  2h40m47
3 KROMBACH RITA LUX  9h06m03 1h15m54 04m45 4h35m35 04m21 3h05m28
4 ROZENDAAL REP TR NED 9h34m18 1h29m35 05m02 4h48m23 03m33 3h07m45
5 SILLS MARGARET GBR 9h52m33 1h21m56 03m32 5h10m52 03m22 3h12m51
6 ALLEN SUE GBR  10h25m52 1h18m58 05m47 5h11m53 04m00 3h45m14
7 SELENOW SUSAN  USA 10h44m22 1h42m09 04m51 5h34m58 03m45 3h18m39
8 HOFFMANN HEIDI  USA 10h56m21 1h24m06 04m53  5h45m01 04m26 3h37m55
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ZEILSTRA MINK  NED  7h51m26 1h06m50 03m42 4h06m23 02m53 2h31m38 
2 MENNIG WILLI GER 8h06m01 1h14m31 04m39 4h08m15 03m03 2h35m33
3 MEREDITH ALAIN FRA 8h27m05 1h26m03 04m58 4h15m53 02m59 2h37m12
4 VERNAY GUY  FRA 8h50m46 1h14m51 07m07 4h18m56 04m06 3h05m46
5 FISIIMOLI PAPILO  FRA 9h05m51 1h12m44 04m05 4h47m26 03m46 2h57m50
6 RUELLO EDMOND  FRA 9h08m57 1h23m19 04m53  4h21m15 04m18  3h15m12
7 ALEMANNI GIORGIO  ITA 9h09m36  1h23m36 06m13 4h33m30  04m12 3h02m05
8 FILE RICHARD  GBR 9h10m01 1h30m02 06m43 4h46m17 04m01 2h42m58
9 VAN DER PLAS MAR  NED 9h26m31 1h14m45 05m06 4h26m45  03m45 3h36m10
10 LAW ANTHONY GBR 9h38m49 1h17m27 04m43 5h00m36 03m02 3h13m01
11 WINKEN HELMUT GER 9h45m29 1h30m01 04m17 5h04m13 06m20 3h00m38
12 JOHNSON PHILIP GBR 9h57m24 1h22m50 05m09 5h07m28  05m06  3h16m51
13 COPELAND JAMES USA 10h08m24 1h25m52 07m47 5h14m26   05m41  3h14m38
14 GADE PER  DEN 10h21m58 1h29m52 06m23 5h07m28 03m10 3h35m05
15 VANDENBOGAERT GU BEL 10h22m32 1h22m27 03m53  5h10m08 05m01 3h41m03
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 GAVOILLE JOSY FRA 8h53m34 1h22m56 04m37 4h38m31 03m35 2h43m55
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TROMBETTI PIER L ITA 8h31m48 1h14m59 04m21 4h24m40  03m33 2h44m15
2 AAGAARD KNUD DEN 8h43m16 1h24m50 04m40 4h17m04 03m05 2h53m37
3 SCHMIDT WINFRIED GER 9h01m23 1h19m29 06m13 4h37m51 05m00 2h52m50
4 HARTSLEBEN HERMAN AUT 9h05m03 1h25m05 04m51 4h49m19 03m05 2h42m43
5 PUT JOS NED 9h11m48 1h18m18 04m45 4h45m17 03m18 3h00m10
6 SIDO BERND GER 9h16m30 1h15m25 05m00 4h27m00 02m48 3h26m17
7 BECCAMEL PIERRE FRA 9h38m36  1h26m51  05m56 4h55m53 06m32 3h03m24
8 LITTLE ROGER USA 10h12m16 1h25m20 05m12 5h29m45 05m02 3h06m57
9 SHEWARD GRAHAM GBR 10h28m42 1h28m54 05m29 5h00m40 03m23 3h50m16
10 FARRINGTON ALBER  USA 10h46m02 1h19m54  11m45  5h14m56 07m04 3h52m23
11 DUVAL CLAUDE FRA 10h58m35 1h38m32 05m06 5h23m03 03m43 3h48m11
12 NELSON DON USA 11h10m32 1h19m55 06m15 5h50m40 05m22 3h48m20
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 COOK JOHN USA 11h06m30 1h25m17 07m08 5h56m59 06m40 3h30m26
2 REDMAN LYLE CAN 11h15m34 1h36m15 06m55 5h50m48 06m11 3h35m25
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard