--------- TriSport Denmark ----------

 

 Ostseeman   Triathlon

2004

Ironman  Glücksburg, Germany  

3,8k swim - 180k bike - 42,2k run

To Menu - Ironman Results

Result                                    Date:  August 8th 2004
Top 10  Men
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Klumpp Matthias GER 08:43:19 00:53:57 04:51:16 02:58:05
2 Spindler Joseph GER 09:04:53 01:15:13 04:58:30 02:51:09
3 Mühlbauer Hans GER 09:08:34 00:53:59 05:00:30 03:14:04
4 Reitenbach Olaf GER 09:29:01 00:55:57 05:05:55 03:27:08
5 Lassen Frederik DEN 09:36:02 01:00:02 05:03:20 03:32:39
6 Lorenz Ingo GER 09:36:47 01:01:46 05:15:33 03:19:28
7 Kollas Heiko GER 09:37:10 01:05:37 05:21:18 03:10:14
8 Röpstorf Uwe GER 09:37:50 01:01:11 05:06:35 03:30:03
9 Schmidtke Martin GER 09:40:27 01:02:31 05:04:33 03:33:21
10 Fritz Uwe GER 09:45:36 01:10:57 05:09:47 03:24:50
 
Top 10  Women
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Dierkes Manuela GER 10:29:43 00:59:04 05:43:19 03:47:19
2 Kühner Dr.med. Lucia  GER 10:54:29 00:59:45 05:49:28 04:05:15
3 Czaika Silvia GER 11:00:17 00:59:50 05:58:04 04:02:22
4 Højrup Helene DEN 11:33:45 01:13:10 05:55:50 04:24:44
5 Neumann Britta Thea GER 11:39:04 01:20:22 06:00:48 04:17:52
6 Küttner Jana GER 12:51:02 01:19:23 06:22:39 05:09:00
7 Hölzer Silkeg GER 13:29:45 01:10:32 06:09:11 06:10:02
8 Vinkel Christensen Susanne DEN 14:41:20 01:37:24 07:05:37 05:58:19
9 Termote Katja DEN 14:45:46 01:09:28 06:50:24 06:45:53
 
Men 20 - 24
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Mühlbauer Hans GER 09:08:34 00:53:59 05:00:30 03:14:04
2 Lorenzen Tom GER 09:57:56 00:55:13 05:21:52 03:40:49
3 Vibrans Martin GER 10:11:14 01:01:16 05:26:10 03:43:47
4 Andersen Dennis L. DEN 11:33:08 01:14:36 06:11:49 04:06:43
5 Baldvinsson Larsen Jacob DEN 12:18:53 01:32:10 06:25:14 04:21:29
6 Nielsen Joakim Bjerrum DEN 12:35:09 01:26:1 06:06:50 05:02:00
7 Ortlepp Kevin GER 12:56:03 01:19:58 07:00:19 04:35:45
 
Women 20 -24
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Højrup Helene DEN 11:33:45 01:13:10 05:55:50 04:24:44
2 Termote Katjav=w DEN 14:45:46 01:09:28 06:50:24 06:45:53
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Uwarow Alexej GER 09:46:00 01:06:04 05:08:28 03:31:27
2 Busch Martin GER 10:21:01 00:58:03 05:16:16 04:06:41
3 Krewinkel Jan GER 10:21:09 00:59:35 0:00:00 0:00:00
4 Jakobsen Bo DEN 10:28:59 01:04:44 05:26:31 03:57:44
5 Bönigk Frank GER 10:43:02 01:10:23 05:26:42 04:05:56
6 Waßmer Marcel GER 10:43:35 01:05:01 05:33:26 04:05:07
7 Pawel Torsten GER 10:48:15 01:10:41 05:40:37 03:56:56
8 Seewald Norbert GER 10:54:50 01:10:43 05:39:19 04:04:47
9 Michel Soeren GER 10:55:50 01:49:14 05:24:34 03:42:01
10 Freudenberg Nils GER 10:58:20 00:59:02 05:56:57 04:02:21
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Dierkes Manuela GER 10:29:43 00:59:04 05:43:19 03:47:19
2 Czaika Silvia GER 11:00:17 00:59:50 05:58:04 04:02:22
3 Küttner Jana GER 12:51:02 01:19:23 06:22:39 05:09:00
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Spindler Joseph GER 09:04:53 01:15:13 04:58:30 02:51:09
2 Lassen Frederik DEN 09:36:02 01:00:02 05:03:20 03:32:39
3 Kollas Heiko GER 09:37:10 01:05:37 05:21:18 03:10:14
4 Schmidtke Martin GER 09:40:27 01:02:31 05:04:33 03:33:21
5 Ogurreck Klaus GER 09:52:22 00:59:05 05:14:58 03:38:18
6 Olsen Rasmus DEN 10:32:46 01:00:16 05:17:30 04:14:59
7 Ernst Christian GER 10:41:45 01:17:08 05:42:04 03:42:33
8 Marhauer Andre GER 10:44:43 01:11:07 05:28:25 04:05:10
9 Vølund Lars DEN 10:56:14 01:14:06 05:43:16 03:58:51
10 Behrend Michael GER 10:57:34 01:18:01 05:42:16 03:57:16
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Bike  Run
1 Kühner Dr.med. Lucia GER 10:54:29 00:59:45 05:49:28 04:05:15
2 Neumann Britta Thea GER 11:39:04 01:20:22 06:00:48 04:17:52
3 Hölzer Silke GER 13:29:45 01:10:32 06:09:11 06:10:02
4 Vinkel Christensen Susanne DEN 14:41:20 01:37:24 07:05:37 05:58:19
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Klumpp Matthias GER 08:43:19 00:53:57 04:51:16 02:58:05
2 Reitenbach Olaf GER 09:29:01 00:55:57 05:05:55 03:27:08
3 Lorenz Ingo GER 09:36:47 01:01:46 05:15:33 03:19:28
4 Bandowski Carsten GER 09:52:03 00:56:44 05:07:53 03:47:26
5 Winking Ralf GER 10:15:21 01:02:00 05:39:32 03:33:49
6 Steffen Jens GER 10:18:32 01:02:53 05:31:09 03:44:28
7 Lenzen Robert GER 10:22:52 01:05:28 05:33:51 03:43:32
8 Rolirad Dirk GER 10:28:47 00:54:01 05:54:05 03:40:40
9 Jokumsen Jørn-Ole DEN 10:40:38 01:18:46 05:49:09 03:32:42
10 Rohrmoser Sven GER 10:41:24 01:06:26 05:05:56 04:29:01
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Schönherr-Hölscher Birgit GER 10:57:40 01:20:54 06:07:53 03:28:52
2 Timm Sabine GER 11:58:56 01:20:06 06:14:48 04:24:01
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Röpstorf Uwe GER 09:37:50 01:01:11 05:06:35 03:30:03
2 Fritz Uwe GER 09:45:36 01:10:57 05:09:47 03:24:50
3 Reuter Klaus1 GER 09:59:36 01:05:28 05:28:07 03:27:51
4 Langenbruch Gunnar GER 10:00:39 01:04:41 05:32:12 03:45:04
5 Geisenhof Gerd GER 10:18:57 01:01:40 05:38:25 03:46:35
6 Mittelstädt Dr. Ralfxmar GER 10:35:09 01:10:07 05:25:44 04:13:35
7 Carlsen Frank DEN 10:50:06 01:10:46 05:46:34 04:00:11
8 Frick Axel GER 10:57:56 01:11:09 05:49:18 04:02:22
9 Böker Jürgen GER 11:03:02 01:11:21 05:44:21 04:13:02
10 Urbanek Waldemar GER 11:05:38 01:08:14 05:46:45 04:11:02
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Bike Run
1 Engelbrecht-Hoch Martina GER 12:00:37 01:28:25 06:11:41 04:20:30
2 Thiel Barbara GER 13:48:37 01:48:03 06:53:50 05:06:42
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Mueller Gerhard GER 10:23:06 01:08:27 05:08:27 04:06:12
2 Künzl Milan GER 10:39:34 01:08:42 05:17:31 04:13:20
3 Görrissen Peter GER 10:43:05 01:00:51 05:28:32 04:13:42
4 Wiese Michael GER 10:54:15 01:18:18 05:39:50 03:56:06
5 Weinbrenner Jörg GER 11:07:41 01:09:14 05:51:06 04:07:20
6 Opel Thomas GER 11:08:48 01:11:35 05:46:49 04:10:23
7 Dietz Helmut GER 11:23:06 01:14:49 05:42:29 04:25:47
8 Dodt Andreas€ GER 11:27:11 01:16:54 05:58:47 04:11:30
9 Brugger Jürgen` GER 11:39:25 01:22:55 06:02:53 04:13:36
10 Jensen "Turbo" Poul DEN 11:40:16 01:17:23 06:44:59 03:37:53
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Fransson Bent DEN 10:25:31 01:19:28 05:16:57 03:49:04
2 Plumeier Axel GER 10:40:07 01:12:33 05:44:14 03:43:18
3 Döpper Wolfgang GER 11:22:27 01:23:19 06:03:02 03:56:04
4 Bodora Werner GER 11:31:58 01:13:06 06:28:02 03:50:50
5 Babeczka Detlef GER 11:44:58 01:14:25 06:12:29 04:18:03
6 Schumacher Hans Heinz GER 11:58:31 01:15:16 06:26:05 04:17:08
7 Jensen Jørn DEN 12:19:10 01:21:06 06:35:05 04:22:57
8 Croissier René GER 12:32:42 01:23:42 06:33:18 04:35:42
9 Buntins Michael GER 12:41:00 01:14:38 06:19:12 05:07:10
10 Brumm Theo GER 12:51:50 01:28:23 06:24:03 04:59:23
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Mahnke Alfred GER 11:40:20 01:30:37 06:06:34 04:03:08
2 Fiebig Uwe GER 12:11:33 01:13:42 06:21:52 04:35:58
3 Macholdt Dieter GER 13:43:26 01:26:15 07:01:16 05:15:54
TriSport Denmark      -      Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results