----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman Podersdorf 2003

Podersdorf, Austria

3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                     Date: August 30th 2003
Top 10 Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander 08:28:20 0:49:52 0:44 4:40:55 0:55 2:55:52
2 Denner Klaus 08:34:49 0:55:12 1:04 4:26:06 0:48 3:11:38
3 Kasparek Pavel 08:38:30 0:50:32 1:07 4:38:58 1:21 3:06:30
4 Behen Andriy 08:43:26 0:48:38 0:42 4:42:10 1:00 3:10:54
5 Biemann Daniel 08:48:19 0:53:33 0:48 4:35:42 1:02 3:17:13
6 Hertl Peter 08:56:36 0:53:30 0:50 4:46:13 1:18 3:14:43
7 Fritz Uwe 09:08:54  0:56:28 1:21 4:39:35 1:17 3:30:11
8 Beckstein Benno 09:10:49 1:03:26 2:59 5:07:14 1:47 2:55:21
9 Vala Robert  09:11:33 0:55:49 1:18 4:51:45 1:56 3:20:43
10 Lang Robert 09:16:06 0:57:41 0:40 4:50:34 1:17 3:25:52
 
Top 10 Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Leising Christine 09:34:01 1:00:24 1:21 5:03:13 1:35 3:27:27
2 Greipel Sabine 10:12:31 0:58:52 1:02 5:24:03 0:55 3:47:37
3 Althoff Kerstin 10:26:41 1:00:02 1:33 5:45:29 1:57 3:37:39
4 Grathenauer Ina  10:31:40 1:00:01 4:00 5:38:01 3:48 3:45:48
5 Mastny Birgit 10:44:06 1:00:09 4:52 5:36:32 3:31 3:59:00
6 Stalbus Christine 10:48:52 1:03:08 2:25 6:04:31 3:01 3:35:46
7 Lechner Christina 11:27:49 1:05:48 1:33 5:28:36 1:58 4:49:52
8 Matl Sabine 11:37:26 1:15:53 3:24 6:31:01 2:02 5:01:59
9 Ritter Waltraud  11:51:31 1:01:07 2:27 5:47:35 3:00 4:57:20
10 Sauerwein Evelyn 12:30:40 1:19:33 5:47 6:09:31 4:11 4:51:36
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Langberg Gregor 09:29:38 0:56:42 1:09 4:51:03 1:05 3:39:38
2 Peretti Thomas 09:37:19 1:01:29 1:10 4:59:27 3:49 3:31:22
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Karnicnik Christina 13:31:00 1:03:37 3:30 6:23:27 3:37 5:56:47
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hertl Peter 08:56:36 0:53:30 0:50 4:46:13 1:18 3:14:43
2 Vala Robert 09:11:33 0:55:49 1:18 4:51:45 1:56 3:20:43
3 Joufe David  09:28:26 1:00:03 2:01 5:05:13 1:31 3:19:36
4 Hacker Michael 09:45:01 0:57:51 2:07 5:05:24 2:09 3:37:28
5 Pichler Christian  09:53:02 0:58:01 1:35 5:09:14 4:26 3:39:43
6 Jalowecky Michal 10:24:14 0:59:02 1:37 5:21:01 2:22 4:00:10
7 Kollouch Robert 10:51:35 1:10:54 4:46 5:39:36 5:38 3:50:39
8 Lorber Wolfgang  10:51:43 1:00:38 3:11 5:38:06 3:38 4:06:09
9 Langer Reinhard 10:57:31 0:59:20 2:11 5:26:12 1:23 4:28:22
10 Feuchtinger Thomas 10:58:16 0:59:13 1:22 5:54:28 2:21 4:00:51
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mastny Birgit 10:44:06 1:00:09 4:52 5:36:32 3:31 3:59:00
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander 08:28:20 0:49:52/ 0:44 4:40:55 0:55 2:55:52
2 Behen Andriy 08:43:26 0:48:38 0:42 4:42:10 1:00 3:10:54
3 Biemann Daniel 08:48:19 0:53:33 0:48 4:35:42 1:02 3:17:13
4 Beckstein Benno 09:10:49 1:03:26 2:59 5:07:14 1:47 2:55:21
5 Lang Robert 09:16:06 0:57:41 0:40 4:50:34 1:17 3:25:52
6 Kochs Achim 09:31:26 0:52:40 1:00 4:58:16 1:16 3:38:12
7 Berger Torsten 09:45:43 0:55:06 1:10 4:51:08 1:44 3:56:34
8 Kleber Christian 09:49:09 0:57:35 1:23 4:49:47 1:29 3:58:54
9 Wenig Clemens 09:53:21 0:54:25 1:53 5:05:36 1:47 3:49:39
10 Gumpinger Christoph 10:04:52 1:04:46 2:11 5:17:41 2:25 3:37:47
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Althoff Kerstin 10:26:41 1:00:02 1:33 5:45:29 1:57 3:37:39
2 Lechner Christina 11:27:49 1:05:48 1:33 5:28:36 1:58 4:49:52
3 Sauerwein Evelyn 12:30:40 1:19:33 5:47 6:09:31 4:11 4:51:36
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Denner Klaus 08:34:49 0:55:12 1:04 4:26:06 0:48 3:11:38
2 Ruf Werner 09:21:30 0:56:37 1:01 4:56:50 1:31 3:25:29
3 Böttner Mario 09:22:22 0:56:54 0:55 4:51:12 1:30 3:31:50
4 Lürken Franz-Josef 09:22:42 0:58:32 1:10 5:02:23 1:06 3:19:29
5 Koschier Marco 09:35:40 0:55:51 2:02 4:48:09 1:30 3:48:07
6 Würtz Michael 09:41:18 0:56:54 2:41 5:17:04 2:28 3:22:09
7 Hafner Richard  09:46:51 0:56:27 1:15 5:07:16 2:28 3:39:23
8 Radler Andreas 09:47:49 1:05:32 2:39 4:59:08 1:42 3:38:46
9 Winter Josef 09:48:45 0:59:01 1:40 4:55:11 2:18 3:50:32
10 Deisenbeck Josef 09:49:41 1:00:30 2:17 4:57:58 1:59 3:46:55
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Leising Christine  09:34:01 1:00:24 1:21 5:03:13 1:35 3:27:27
2 Greipel Sabine 10:12:31 0:58:52 1:02 5:24:03 0:55 3:47:37
3 Stalbus Christine 10:48:52 1:03:08 2:25 6:04:31 3:01 3:35:46
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kasparek Pavel 08:38:30 0:50:32 1:07 4:38:58 1:21 3:06:30
2 Fritz Uwe 09:08:54 0:56:28 1:21 4:39:35 1:17 3:30:11
3 Preiß Jörg 09:22:21 0:59:33 1:32 4:54:27 1:50 3:24:56
4 Burckhardt Hans-Peter 09:27:33 0:58:36 1:37 4:53:30 1:02 3:32:46
5 Schoissengeier Alois 09:34:15 1:02:33 2:53 5:01:03 1:14 3:26:29
6 Gales Gerhard 09:43:02 0:54:02 1:40 4:58:13 2:02 3:47:03
7 Haeusler Norbert 09:46:15 1:00:05 1:14 4:57:52 1:18 3:45:45
8 Hackl Gerhard 09:50:09 1:00:49 1:47 5:02:28 1:34 3:43:29
9 Györög Eduard 09:55:17 1:08:44 1:50 5:03:26 1:23 3:39:53
10 Bethlehem Axel 10:18:33 0:59:05 2:38 5:19:18 2:49 3:54:41
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grathenauer Ina 10:31:40 1:00:01 4:00 5:38:01 3:48 3:45:48
2 Brücher Simone 10:45:40 1:10:20 2:31 5:49:08 2:11 3:41:28
3 Matl Sabine 11:39:51 1:15:53 3:24 6:31:01 2:02 3:47:30
4 Ritter Waltraud 11:51:31 1:01:07 2:27 5:47:35 3:00 4:57:20
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Opel Thomas 10:20:42 1:02:55 2:22 5:17:29 2:10 3:55:43
2 Skocek Robert 10:53:28 1:04:12 2:44 5:25:14 3:49 4:17:27
3 Skocek Robert 10:53:28 1:04:12 2:44 5:25:14 3:49 4:17:27
4 Leitner Klaus, Dr. 11:27:06 0:59:24 5:32 5:37:07 3:12 4:41:50
5 Steinbach Ingo 11:33:35 1:06:58 2:28 6:00:28 2:34 4:21:05
6 Janker Günther 11:35:57 0:59:42 2:42 6:01:51 1:42 4:29:59
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bichler Josef 09:56:46 1:03:27 1:41 5:14:36 1:30 3:35:30
2 Mader Klaus 10:29:21 0:59:25 2:51 5:25:51 3:31 3:57:41
3 Mühlbauer Erwin 10:40:48 0:59:40 3:22 5:17:34 2:46 4:17:24
4 Doose Holger 11:42:07 1:01:12 4:26 5:49:59 4:33 4:41:55
5 Hering Willi 12:05:37 1:24:14 4:37 6:29:01 3:07 4:04:35
6 Zöhrer Herbert 12:07:26 1:06:33 3:52 5:54:10 3:26 4:59:24
7 Fröhlich Gerhard 13:15:26 1:08:27 8:15 6:25:44 4:10 5:28:47
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reiche Jutta 11:08:57 1:01:21 2:38 5:54:40 2:47 4:07:29
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Scherer Rainer-Erwin  12:35:15 1:22:03 4:19 6:35:37 4:06 4:29:10
2 Schützenberger Richard 12:53:17 1:07:03 3:04 6:08:40 7:47 5:26:41
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mach-Weber Herbert 11:56:32 1:05:46 4:07 6:23:36 3:50 4:19:11
2 Kölbl Heinrich 13:06:53 1:15:37 3:13 6:25:16 5:09 5:17:37
3 Jost Karl-Heinz 14:07:37 1:42:24 11:33 7:04:31 10:26 4:58:41
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Loos-Dipl Wilfried 15:33:00 1:23:48 5:35 6:50:12 6:54 7:06:28
 TriSport Denmark - Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results