----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman Podersdorf 2004

Podersdorf, Austria 
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                             Date:  August 28th 2004
Elite men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pedersen Alex  DEN 08:29:45 0:59:53 2:07 4:25:39 3:03 2:59:01
2 Swoboda Georg  08:40:58 0:59:29/ 1:02 4:27:23 0:51 3:12:11
3 Behen Andriy 08:51:01 0:48:48 1:02 4:39:59 1:06 3:20:04
4 Kasparek Pave 08:52:04 0:50:07 1:09 4:36:33 1:11 3:23:02
5 Denner Klaus  08:52:24 0:56:20 1:12 4:32:48 0:50 3:21:11
6 Schneider Peter  08:58:35 0:54:43/ 0:54 4:35:58 1:36 3:25:22
7 Ratz Markus  08:59:55 0:54:37 1:12 4:35:48 1:38 3:26:38
8 Stadlmann Matthias  09:02:34 0:54:59 1:02 4:49:30 1:28 3:15:34
9 Kristl Filip  09:04:12 0:48:51 0:48 4:42:56 1:39 3:29:57
10 Markovec Alexander  09:06:10 1:00:00 2:02 4:46:34 1:47 3:15:44
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hauke Veronika 09:47:22 0:58:38 2:23 5:19:35 1:42 3:25:02
2 Fabianova Barbora  10:02:12 0:56:19 2:14 5:07:47 1:15 3:54:35
3 Gergelics Natalia  10:11:26 0:57:07 1:59 5:28:44 1:33 3:42:01
4 Grathenauer Ina  10:20:22 1:01:25 3:17 5:26:42 2:15 3:46:41
5 Mastny Birgit  10:52:48 1:00:58 2:02 5:53:56 3:19 3:52:31
6 Weidacher Monika  10:57:06 1:02:08 1:35 5:50:30 1:49 4:01:03
7 Mitschke Alexandra  11:08:55 1:07:00 4:20 5:28:56 4:40 4:23:56
8 Streiter Ute  11:16:13 1:00:03 1:34 5:41:15 1:52 4:31:27
9 Ritter Waltraud  11:38:54 1:02:02 3:17 5:36:17 3:04 4:54:13
10 Friedrich Andrea  11:41:19 1:12:09 2:01 5:40:20 1:37 4:45:10
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bierkamp Oliver  10:23:26 0:56:36 2:05 5:20:34 2:21 4:01:49/
2 Horniak Gregor 10:53:15 0:57:37 4:18 5:32:55 4:07 4:14:16
3 Tergusek Klaus 11:08:21 0:59:38 1:06 5:06:54 3:42 4:56:59
4 Vlnas Martin 11:35:56 0:54:29 1:33 5:30:18 1:44 5:07:49
5 Funk Andreas 12:34:43 1:14:37 5:12 6:34:37 6:11 4:34:03
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Swoboda Georg 08:40:58 0:59:29 1:02 4:27:23 0:51 3:12:11
2 Stadlmann Matthias 09:02:34 0:54:59 1:02 4:49:30 1:28 3:15:34
3 Kristl Filip 09:04:12 0:48:51 0:48 4:42:56 1:39 3:29:57
4 Vala Robert  09:17:57 0:54:22 1:26 4:52:59 1:49 3:27:19
5 Leitner Hannes 09:24:01 0:54:51 1:23 5:02:09 1:34 3:24:02
6 Foit Robert  09:37:39 0:54:37 1:32 4:43:39 2:07 3:55:43
7 Trappmann Dirk 09:41:14 0:55:07 1:45 5:03:18 2:05 3:38:57
8 Arndt Maik  09:41:54 0:59:55 1:29 5:03:54 1:57 3:34:38
9 Vedder Jens  09:43:00 0:57:30 2:01 5:01:17 2:52 3:39:18
10 Parikrupa Marek  09:47:17 0:56:17 2:26 5:01:50 1:20 3:45:21
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hauke Veronika  09:47:22 0:58:38 2:23 5:19:35 1:42 3:25:02
2 Fabianova Barbora  10:02:12 0:56:19 2:14 5:07:47 1:15 3:54:35
3 Gergelics Natalia  10:11:26 0:57:07 1:59 5:28:44 1:33 3:42:01
4 Mastny Birgit  10:52:48 1:00:58 2:02 5:53:56 3:19 3:52:31
5 Mücke Ursula  14:43:43 1:30:41 8:15 7:03:55 7:04 5:53:46
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schneider Peter  08:58:35 0:54:43/ 0:54 4:35:58 1:36 3:25:22
2 Ratz Markus  08:59:55 0:54:37 1:12 4:35:48 1:38 3:26:38
3 Granacher Markus  09:07:47 0:55:18 1:16 4:45:48 1:47 3:23:36
4 Binder Wolfgang  09:28:23 0:57:36 1:04 5:02:06 1:11 3:26:24
5 Maier Roman  09:33:46 0:57:04 1:34 4:37:08 2:26 3:55:32
6 Wolter Uwe  09:35:17 1:01:54 1:40 5:01:44/ 1:39 3:28:17
7 Bastl Werner  09:48:52 0:59:48/ 2:20 5:00:17 1:29 3:44:56
8 Stoimaier Christian  09:49:03 1:03:14 2:24 5:00:44 1:27 3:41:12
9 Kaiser Christian  09:50:45 0:58:37 1:31 5:00:09 2:43 3:47:43
10 Desanti Massimo 09:51:57 0:56:46 1:42 5:01:47 1:34 3:50:06
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Mitschke Alexandra 11:08:55 1:07:00 4:20 5:28:56 4:40 4:23:56
2 Streiter Ute  11:16:13 1:00:03 1:34 5:41:15 1:52 4:31:27
3 Friedrich Andrea  11:41:19 1:12:09 2:01 5:40:20 1:37 4:45:10
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pedersen Alex DEN 08:29:45 0:59:53 2:07 4:25:39 3:03 2:59:01
2 Behen Andriy 08:51:01 0:48:48 1:02 4:39:59/ 1:06 3:20:04
3 Denner Klaus 08:52:24 0:56:20 1:12 4:32:48 0:50 3:21:11
4 Markovec Alexander 09:06:10 1:00:00 2:02 4:46:34 1:47 3:15:44
5 Zacik Anton 09:32:43 0:56:40 1:44 5:01:15 1:44 3:31:19
6 Winter Josef 09:43:11 0:57:24 1:51 4:56:31/ 4:05 3:43:18
7 Karall Andreas 09:47:22 1:00:17 2:17 5:22:04 1:40 3:21:02
8 Grasmugg Günter 09:47:44 0:56:45 1:34 5:02:01 1:57 3:45:25
9 Tagwerker Daniel 09:53:36 1:01:54 1:24 5:00:20 1:52 3:48:04/
10 Trappmann Robert  09:55:06 0:53:32 1:59 5:04:43 2:57 3:51:53
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Weidacher Monika  10:57:06 1:02:08 1:35 5:50:30 1:49 4:01:03
2 Urgl Birgit  12:44:50 1:02:15 8:46 5:49:42 13:10 5:30:57
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kasparek Pavel  08:52:04 0:50:07 1:09 4:36:33 1:11 3:23:02
2 Fellmayer Manfred 09:22:39 1:01:00 1:25 4:43:11 3:18 3:33:43
3 Worrech Ralf 09:57:15 1:01:05 1:45 5:01:10 1:43 3:51:30
4 Thietz Jürgen  10:07:39 0:56:26 3:31 5:12:00 2:27 3:53:13
5 Hackl Gerhard  10:21:25 1:00:10 1:51 5:07:39 2:17 4:09:27
6 Schwarz Friedrich 10:23:53 1:00:04 2:17 5:08:05 1:51 4:11:33
7 Tscheinig Andreas, Ing.  10:29:44 1:01:18 1:40 5:02:11 2:39 4:21:54
8 Stellner Wolfgang  10:35:58 0:58:36 1:18 5:30:45 1:39 4:03:39
9 Krumholz Gerald 11:04:09 1:01:38 3:23 5:32:34 1:57 4:24:35
10 Rennhofer Christian 11:04:35 1:06:26 2:50 5:50:24 1:55 4:02:58
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Matl Sabine, Dr.  11:51:11 1:07:24 3:33 6:07:46 3:37 4:28:49
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klindworth Jürgen  09:12:26 0:56:21 1:10 4:57:02 1:24 3:16:27
2 Szentirmai Peter 09:28:41 0:57:29 2:47 4:54:03 1:55 3:32:25
3 Happach Ekkehard 09:41:54 0:56:23 2:55 4:54:18 2:41 3:45:35
4 Mutzbauer Wollfgang 10:00:42 1:06:29 2:35 5:08:11 1:59 3:41:25
5 Ganahl Josef  10:16:45 1:02:06 1:59 5:17:05 1:51 3:53:42
6 Döbele Walter 12:30:10 1:14:12 7:17 5:51:47 9:28 5:07:23
7 Steiger Kurt  12:42:10 1:11:02/ 6:45 6:18:27 4:36 5:01:17
8 Sixt Gerhard  12:46:48 1:06:15 4:09 6:19:05 2:37 5:14:41
9 Burger Hans-Peter 12:54:56 1:05:47 4:32 5:52:24 4:13 5:47:57
10 Cijan Josef  13:31:16 1:30:54 3:49 6:16:27 4:41 5:35:22
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grathenauer Ina  10:20:22 1:01:25 3:17 5:26:42 2:15 3:46:41
2 Ritter Waltraud  11:38:54 1:02:02 3:17 5:36:17 3:04 4:54:13
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bichler Josef  09:47:30 1:01:53 1:29 5:02:25 1:21 3:40:20
2 Gaffal Werner  10:30:41 1:01:49/ 3:41 5:25:01 4:24 3:55:44
3 Hausladen Harald 11:50:12 0:00:00 0:00 0:00:00 0:00 4:42:25
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Eichhorn Norbert  11:54:20 1:05:04 2:54 5:42:07 2:50 5:01:24
2 Schiess Lothar  12:24:23 1:16:19 9:29 6:03:15 11:00 4:44:19
3 Steinberger Heinrich  13:35:31 1:14:32 4:35 6:20:52 4:32 5:50:58
4 Holzinger Gerhart  14:06:11 1:15:03 6:40 6:46:19 5:08 5:52:59
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schützenberger Richard 12:50:56 1:08:13 4:30 5:50:26 5:26 5:42:19
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kölbl Heinrich  12:10:23 1:11:08 4:19 5:45:15 5:25 5:04:15
2 Jost Karl-Heinz 14:36:21 1:59:32 10:18 7:19:35 6:52 5:00:02
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Muhr Gustav  14:31:16 1:16:38 4:42 6:49:21 6:07 6:14:25
 TriSport Denmark - Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results