----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman  Podersdorf 2006

Podersdorf, Austria 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                                 Date:   August 26th 2006
Top 10 Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander AUT 08:21:17 0:53:31 01:04 4:36:10 00:51 2:49:39
2 Moller Bjarne DEN 08:43:33 1:05:14 00:55 4:33:42 01:09 3:02:31
3 Kasparek Pavel CZE 08:46:58 0:53:41 01:21 4:41:11 01:17 3:09:25
4 Kulich Michal SLO 08:47:09 1:04:29 01:54 4:40:42 01:11 2:58:51
5 Obersteller Marcel GER 08:48:47 0:53:41 01:00 4:49:04 01:09 3:03:50
6 Oviedo-Montoya Pedro ESP 08:53:10 1:03:22 02:12 4:42:47 01:16 3:03:32
7 Heinsohn Sascha GER 08:56:42 1:08:36 01:19 4:34:45 01:27 3:10:35
8 Jan Kovalovsky CZE 08:57:14 1:00:53 01:06 4:42:13 01:03 3:11:57
9 Rief Stefan AUT 08:58:16 1:02:58 00:55 4:36:54 01:07 3:16:20
10 Greylinger Gernot AUT 09:00:21 1:02:39 01:02 4:36:45 01:02 3:18:51
 
Top 10  Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Feuersinger Monika AUT 09:28:27 1:08:44 01:39 4:49:44 01:05 3:27:14
2 Stadlmann Monika AUT 09:53:15 1:02:33 01:05 4:56:07 01:12 3:52:16
3 Foltin Anja GER 10:07:41 1:10:49 01:50 5:02:13 01:49 3:50:58
4 Hausmann Tina GER 10:39:37 1:09:01 02:36 5:16:48 01:40 4:09:31
5 Schwiglhofer Cornelia AUT 10:55:26 1:09:14 02:12 5:41:19 01:08 4:01:32
6 Matl Sabine AUT 10:55:43 1:16:48 02:33 5:46:55 01:46 3:47:38
7 Pflüger Gerhild AUT 10:58:01 1:11:44 01:52 5:40:13 03:07 4:01:03
8 Ritter Waltraud AUT 10:58:29 1:08:59 02:39 5:22:33 01:53 4:22:24
9 Färberböck Eva AUT 11:01:17 1:19:58 05:24 5:52:09 04:39 3:39:05
10 Kiss-Kraft Eva AUT 11:16:41 1:16:01 02:14 5:30:47 02:14 4:25:24
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ziegler Andreas GER 09:30:38 1:08:45 02:32 4:39:41 01:31 3:38:08
2 Rechberger Raphael AUT 09:59:16 1:07:38 00:56 4:33:59 01:33 4:15:07
3 Bauer Andreas GER 10:16:25 1:12:22 02:38 4:57:40 01:38 4:02:05
4 Triska Christoph AUT 10:17:03 1:09:11 01:16 5:06:09 01:45 3:58:41
5 Schwarzmair Stefan AUT 10:47:09 1:10:28 02:45 5:33:19 02:07 3:58:28
 
Women 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gebert-Binder Christian AUT 09:16:42 1:08:01 01:43 4:44:18 00:54 3:21:44
2 Rohaczek Gerald AUT 09:41:56 1:07:42 01:39 4:46:58 01:33 3:44:01
3 Springer Werner AUT 09:57:37 1:09:04 02:16 5:01:57 01:57 3:42:21
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Møller Bjarne DEN 08:43:33 1:05:14 00:55 4:33:42 01:09 3:02:31
2 Kulich Michal SLO 08:47:09 1:04:29 01:54 4:40:42/ 01:11 2:58:51
3 Obersteller Marcel GER 08:48:47 0:53:41 01:00 4:49:04 01:09 3:03:50
4 Jan Kovalovsky CZE 08:57:14 1:00:53 01:06 4:42:13/ 01:03 3:11:57
5 Kreis Michael AUT 09:08:02 1:08:07 01:21 4:47:01 01:42 3:09:49
6 Schulze Martin GER 09:10:48 1:02:23 01:31 4:48:57 01:43 3:16:12
7 Wunsch Manfred AUT 09:15:05 1:02:20 02:13 4:46:39 01:42 3:22:08
8 Becker Hendrik GER 09:17:26 0:58:35 00:41 4:39:33 01:25 3:37:11
9 Urbanek Michal CZE 09:19:09 1:02:27 01:52 4:45:37 01:07 3:28:03
10 Kolar Robert AUT 09:39:02 1:07:32 01:46 4:31:17 01:08 3:57:16
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stadlmann Monika AUT 09:53:15 1:02:33 01:05 4:56:07 01:12 3:52:16
2 Autheriedt Sabine AUT 12:02:28 1:49:42 01:48 5:43:48 01:38 4:25:30
3 Huber Alexandra AUT 12:09:59 1:08:36 02:46 5:27:04 03:25 5:28:07
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heinsohn Sascha GER 08:56:42 1:08:36 01:19 4:34:45 01:27 3:10:35
2 Rief Stefan AUT 08:58:16 1:02:58 00:55 4:36:54 01:07 3:16:20
3 Stadlmann Matthias AUT 09:05:39 1:05:59 01:46 4:51:57 01:17 3:04:37
4 Scheurer Richard SUI 09:06:40 0:58:51 01:10 4:43:49 02:02 3:20:46
5 Wagner Andreas AUT 09:07:26 0:58:01 01:21 4:30:32 01:09 3:36:21
6 Streicher Martin AUT 09:20:12 1:03:26 01:22 4:38:14 00:58 3:36:10
7 Schmid Andreas AUT 09:28:38 1:09:00 01:57 4:48:25 01:43 3:27:33
8 Dörfler Martin AUT 09:34:34 1:08:09 02:09 5:06:27 01:45 3:16:01
9 Gruber Josef AUT 09:38:42 1:05:48 00:56 4:43:27 01:25 3:47:04
10 Schaubmair Thomas AUT 09:46:17 1:09:02 02:23 5:05:27 01:28 3:27:56
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Foltin Anja GER 10:07:41 1:10:49 01:50 5:02:13 01:49 3:50:58
2 Schwiglhofer Cornelia AUT 10:55:26 1:09:14 02:12 5:41:19 01:08 4:01:32
3 Färberböck Eva AUT 11:01:17 1:19:58 05:24 5:52:09 04:39 3:39:05
4 Prinz Susanne AUT 11:55:24 1:08:28 02:11 6:01:24 01:55 4:41:25
5 Seeburger Alice AUT 12:28:59 1:18:20 03:48 6:00:05 04:25 5:02:19
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander AUT 08:21:17 0:53:31 01:04 4:36:10 00:51 2:49:39
2 Danek Jirka CZE 09:02:06 1:10:38 01:43 4:43:33 01:07 3:05:04
3 Hösele Gerd AUT 09:09:46 1:07:54 02:10 4:40:31 01:38 3:17:31
4 Wiedner Alfred AUT 09:20:29 1:08:34 01:42 4:49:49 01:39 3:18:43
5 Resnitschek Stefan AUT 09:20:37 1:02:30 01:08 4:47:10 01:13 3:28:33
6 Teufel Werner GER 09:27:33 1:06:02 01:40 4:51:50 01:30 3:26:29
7 Schieder Siegfried AUT 09:34:37 1:08:24 02:01 4:54:59 02:19 3:26:53
8 Nowak Ralf GER 09:35:28 1:07:47 02:59 5:03:55 02:00 3:18:45
9 Madsen Joern DEN 09:42:38 1:08:23 01:59 4:54:29 01:40 3:36:05
10 Tagwerker Daniel AUT 09:44:10 1:06:48 01:37 4:32:07 01:53 4:01:43
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hausmann Tina GER 10:39:37 1:09:01 02:36 5:16:48 01:40 4:09:31
2 Pflüger Gerhild AUT 10:58:01 1:11:44 01:52 5:40:13 03:07 4:01:03
3 Geicsnek Karin AUT 12:40:25 1:24:55 03:35 5:55:24 02:09 5:14:20
4 Stögbauer Timea AUT 12:48:48 1:36:29 04:28 5:58:45 06:12 5:02:52
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Greylinger Gernot AUT 09:00:21 1:02:39 01:02 4:36:45 01:02 3:18:51
2 Romsak Matic SLO 09:05:18 1:07:42 01:49 4:41:25 01:36 3:12:44
3 Sabitzer Heinz AUT 09:16:46 1:07:43 01:45 4:41:38 01:29 3:24:09
4 Richter Pavel CZE 09:32:40 1:08:01 02:23 4:45:52 01:40 3:34:42
5 Schuhmeier Andreas AUT 09:34:33 1:08:06 01:13 4:56:08 01:07 3:27:58
6 Hager Hans-Jörg AUT 09:35:19 1:10:07 02:00 4:52:48 01:05 3:29:17
7 Ivanis Herman AUT 09:42:16 1:06:34 01:22 4:41:13 02:11 3:50:54
8 Kappaun Norbert AUT 09:51:45 1:08:37 01:58 5:12:23 01:27 3:27:19
9 Colditz Stefan GER 09:54:51 1:08:05 01:42 5:05:37 02:11 3:37:14
10 Hausmann Christian GER 09:58:45 1:09:00 02:28 5:10:37 02:22 3:34:17
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Feuersinger Monika AUT 09:28:27 1:08:44 01:39 4:49:44 01:05 3:27:14
2 Schmid-Vender Renate AUT 11:36:02 1:23:12 02:16 5:31:30 01:59 4:37:03
3 Daberer Rosamunde AUT 12:47:18 1:18:46 02:12 6:02:31 02:46 5:21:02
4 Schentz Lydia AUT 13:54:16 1:18:34 02:12 6:28:39 02:42 6:02:07
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kasparek Pavel CZE 08:46:58 0:53:41 01:21 4:41:11 01:17 3:09:25
2 Oviedo-Montoya Pedro ESP 08:53:10 1:03:22 02:12 4:42:47 01:16 3:03:32
3 Fellermayr Manfred GER 09:33:59 1:09:26 02:05 4:44:47 01:29 3:36:11
4 Schwarz Friedrich AUT 09:47:09 1:08:22 01:47 4:50:00 01:30 3:45:28
5 Brieden Wolfgang GER 09:52:41 1:08:02 01:36 5:08:03 01:05 3:33:53
6 Stadlober Karl AUT 09:56:06 1:07:56 01:33 5:03:36 01:36 3:41:22
7 Schneiderbauer Walter AUT 10:29:09 1:08:35 03:08 4:48:16 05:25 4:23:43
8 Haberfehlner Franz AUT 10:31:50 1:14:41 01:27 5:15:08 01:22 3:59:10
9 Schmid Nikolaus AUT 10:36:03 1:19:14 02:04 5:24:14 02:41 3:47:49
10 Feigl Franz AUT 10:44:17 1:08:56 02:57 5:31:48 02:19 3:58:16
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Matl Sabine AUT 10:55:43 1:16:48 02:33 5:46:55 01:46 3:47:38
2 Ritter Waltraud AUT 10:58:29 1:08:59 02:39 5:22:33 01:53 4:22:24
3 Kiss-Kraft Eva AUT 11:16:41 1:16:01 02:14 5:30:47 02:14 4:25:24
4 Brieden Karin GER 13:56:45 1:22:10 03:16 6:04:16 06:17 6:20:43
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dumfart Hans AUT 09:43:17 1:10:57 01:07 4:44:05 01:04 3:46:02
2 Feuchter Peter AUT 10:01:04 1:08:50 01:44 4:46:01 02:22 4:02:05
3 Nothacker Herbert GER 10:14:18 1:15:17 03:05 5:23:18 02:07 3:30:29
4 Bichler Josef AUT 10:19:44 1:13:28 01:45 5:23:21 01:32 3:39:36
5 Kanzler Günther AUT 10:21:50 1:02:40 01:27 4:47:22 00:54 4:29:25
6 Kolander Rudi SLO 10:46:14 1:11:54 03:22 5:38:56 02:00 3:49:59
7 Schentz Anton AUT 10:48:02 1:13:06 01:47 4:58:46 03:01 4:31:21
8 Heudtlass Jan-Hendrik GER 10:53:47 0:00:00 00:00 5:32:56 05:23 3:57:32
9 Schedina Klaus AUT 11:06:55 1:10:42 02:32 5:24:33 01:23 4:27:43
10 Sonnleitner Franz AUT 11:15:27 1:20:54 04:19 5:37:13 05:05 4:07:53
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Visconti Ursula AUT 12:44:05 1:19:19 02:54 6:33:06 02:23 4:46:20
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reilhofer Anton GER 09:47:02 1:15:06 02:52 4:55:24 01:42 3:31:55
2 Gaffal Werner AUT 10:53:50 1:14:16 05:57 5:32:25 03:38 3:57:32
3 Schwarz Günther GER 11:07:36 1:23:13 03:19 5:10:52 04:25 4:25:46
4 Hergouth Anton AUT 12:04:39 1:23:15 02:38 5:28:10 02:52 5:07:42
5 Steinberger Heinrich AUT 12:11:50 1:15:40 04:04 6:00:16 03:29 4:48:19
6 Carbonnel-De Paul GER 13:49:19 1:15:17 05:22 6:23:25 13:47 5:51:26
7 Holzinger Gerhart AUT 14:19:44 1:22:16/ 04:51 6:33:09 03:44 6:15:42
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stuis Wolfgang AUT 12:05:07 1:39:20 06:04 5:37:36 06:03 4:36:02
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dorda Bernd AUT 11:10:50 1:23:05 03:24 5:25:48 03:11 4:15:20
2 Schützenberger Richard AUT 13:07:58 1:17:59 05:16 6:07:09 04:30 5:33:02
3 Kölbl Heinrich AUT 13:27:39 1:36:25 03:27 6:04:03 05:31 5:38:11
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Muhr Gustav AUT 15:20:54 1:39:29 06:02 7:03:08 07:19 6:24:54
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results