----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman  Podersdorf 2007

Podersdorf, Austria 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                                 Date:   2007
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander AUT 08:43:17 0:54:11 01:24 4:41:58 00:54 3:04:47
2 Polak Johannes AUT 08:48:35 0:58:51 01:55 4:31:17 01:06 3:15:25
3 Lang Robert AUT 08:57:03 1:00:00 01:44 4:34:53 01:20 3:19:02
4 Kristl Flip SVK 08:58:20 0:54:01 01:27 4:36:57 02:00 3:23:53
5 Wihlidal Nikolaus AUT 08:58:33 1:00:11 01:36 4:41:19 01:13 3:14:13
6 Bednar Tomas CZE 09:01:38 0:52:46 01:45 4:57:48 01:23 3:07:55
7 Nordmeyer Christopher GER 09:12:38 0:50:23 01:24 4:48:4/ 01:28 3:30:34
8 Jarda Brynda AUT 09:18:29 0:52:35 02:06 4:46:38/ 01:32 3:35:36
9 Gansinger Gerhard AUT 09:21:46 1:00:40 02:36 4:53:28 01:11 3:23:48
10 Wunsch Manfred AUT 09:26:25 1:01:38 02:07 4:45:55 00:57 3:35:46
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stadlmann Monika AUT 10:11:20 0:59:18 01:47 5:08:36 01:23 4:00:15
2 Hager Catherine AUT 10:35:31 1:00:28 02:15 5:40:58 02:44 3:49:04
3 Pliessnig Barbara AUT 10:50:03 1:15:09 03:19 5:45:05 01:24 3:45:04
4 Grasse Nadine GER 10:56:47 1:00:19 02:33 5:52:12 01:44 3:59:57
5 Kleindienst Petra AUT 11:08:58 1:00:24 03:34 5:53:27 01:42 4:09:50
6 Oswald Martina AUT 11:09:34 1:00:31 02:03 5:36:08 01:15 4:29:35
7 Olaj Itta AUT 11:09:37 1:01:21 02:47 5:51:48 02:02 4:11:38
8 Ilvesmäki-Jakobsen Kaisa FIN 11:12:05 1:01:08 03:10 5:31:02 02:58 4:33:46
9 Lechner Christina AUT 11:30:47 1:14:54 02:05 5:49:20 01:49 4:22:37
10 Färberböck Eva AUT 11:45:58 1:11:01 03:36 6:23:26 02:37 4:05:16
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Söllradl Stefan AUT 10:05:51 0:59:44 01:13 4:49:06 00:55 4:14:51
2 Kainz Andreas AUT 10:38:02 1:00:34 02:45 5:24:42 01:28 4:08:31
3 Hübler Andreas AUT 10:53:16 1:10:03 02:33 5:30:03 01:46 4:08:50
4 Höftberger Franz AUT 11:26:35 1:05:40 02:54 5:38:43 02:03 4:37:13
5 Pfabigan Andreas AUT 12:59:12 1:00:32 04:13 6:24:12 03:39 5:26:35
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Polak Johannes AUT 08:48:35 0:58:51 01:55 4:31:17 01:06 3:15:25
2 Kristl Flip SVK 08:58:20 0:54:01 01:27 4:36:57 02:00 3:23:53
3 Wihlidal Nikolaus AUT 08:58:33 1:00:11 01:36 4:41:19 01:13 3:14:13
4 Bednar Tomas CZE 09:01:38 0:52:46 01:45 4:57:48 01:23 3:07:55
5 Nordmeyer Christopher GER 09:12:38 0:50:23 01:24 4:48:47 01:28 3:30:34
6 Wabscheg Martin AUT 09:32:34 0:59:45 01:55 4:56:29 01:07 3:33:16
7 Richter Sven-Lars GER 09:41:03 1:00:50 02:23 4:53:34 02:10 3:42:03
8 Schelch Patrick AUT 09:52:07 0:59:53 03:42 4:54:52 02:55 3:50:43
9 Koller Bernhard AUT 09:54:42 0:59:51 01:58 4:56:19 00:52 3:55:41
10 Wünscher Andreas AUT 10:09:45 1:00:17 02:01 4:53:47 01:53 4:11:45
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hager Catherine AUT 10:35:31 1:00:28 02:15 5:40:58 02:44 3:49:04
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jarda Brynda AUT 09:18:29 0:52:35 02:06 4:46:38 01:32 3:35:36
2 Gansinger Gerhard AUT 09:21:46 1:00:40 02:36 4:53:28 01:11 3:23:48
3 Wunsch Manfred AUT 09:26:25 1:01:38 02:07 4:45:55 00:57 3:35:46
4 Rose Bernd GER 09:37:24 1:01:51 02:33 4:59:34 01:43 3:31:41
5 Pracher Josef AUT 09:40:41 0:59:52 02:49 4:49:41 02:28 3:45:50
6 Wagner Andreas AUT 09:42:08 0:58:47 01:52 4:33:25 01:16 4:06:47
7 Rüprich Sven GER 09:47:41 1:00:44 02:58 4:43:07 01:24 3:59:26
8 Herbst Geza AUT 10:14:38 1:00:37 02:50 5:06:48 02:22 4:01:59
9 Berger Heiko GER 10:16:31 1:00:13 02:58 5:11:36 03:20 3:58:22
10 Harreither Harald AUT 10:18:03 1:00:04 01:46 4:56:24 01:38 4:18:08
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Stadlmann Monika AUT 10:11:20 0:59:18 01:47 5:08:36 01:23 4:00:15
2 Pliessnig Barbara AUT 10:50:03 1:15:09 03:19 5:45:05 01:24 3:45:04
3 Grasse Nadine GER 10:56:47 1:00:19 02:33 5:52:12 01:44 3:59:57
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander AUT 08:43:17 0:54:11 01:24 4:41:58 00:54 3:04:47
2 Lang Robert AUT 08:57:03 1:00:00 01:44 4:34:53 01:20 3:19:02
3 Kaufmann Santino AUT 09:28:26 1:00:02 02:15 4:29:20 01:50 3:54:57
4 Ratz Markus AUT 09:31:53 0:58:42 02:33 4:56:55 02:07 3:31:33
5 Stoimaier Christian AUT 09:46:34 1:00:26 03:21 4:58:29 01:06 3:43:10
6 Helleport Harald AUT 09:46:40 1:05:20 03:04 5:13:59 01:48 3:22:28
7 Müllner Reinhold AUT 09:48:02 1:00:00 01:41 5:06:21 01:31 3:38:27
8 Taferner Franz AUT 09:50:16 0:59:42 02:16 4:52:03 02:42 3:53:31
9 Hausberger Thomas AUT 09:52:39 1:00:53 02:26 5:01:04 01:07 3:47:07
10 Reisinger Martin AUT 09:55:09 1:00:40 02:56 5:22:28 01:27 3:27:36
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kleindienst Petra AUT 11:08:58 1:00:24 03:34 5:53:27 01:42 4:09:50
2 Oswald Martina AUT 11:09:34 1:00:31 02:03 5:36:08 01:15 4:29:35
3 Olaj Itta AUT 11:09:37 1:01:21 02:47 5:51:48 02:02 4:11:38
4 Lechner Christina AUT 11:30:47 1:14:54 02:05 5:49:20 01:49 4:22:37
5 Färberböck Eva AUT 11:45:58 1:11:01 03:36 6:23:26 02:37 4:05:16
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Matic Romsak SLO 09:30:14 1:00:10 02:32 4:51:25 01:47 3:34:18
2 Glatzel Michael AUT 09:47:37 0:59:52 02:59 5:11:04 01:43 3:31:56
3 Brunner Christian AUT 09:54:14 1:00:12 02:12 5:12:27 01:52 3:37:29
4 Schiffer Michael AUT 09:57:25 1:00:53 02:51 5:04:37 02:46 3:46:15
5 Schöngrundner Walter AUT 10:10:28 0:59:58 01:46 5:08:34 01:11 3:58:58
6 Sabitzer Heinz AUT 10:15:31 1:00:53 02:09 5:02:43 01:17 4:08:27
7 Spreitzhofer Alfred AUT 10:26:24 1:00:20 03:18 5:27:56 04:01 3:50:48
8 Ilvesmäki-Jakobsen Frank DEN 10:27:53 0:00:00 00:00 0:00:00 00:00 0:00:00
9 Rechberger Heinrich AUT 10:28:12 0:58:43 03:15 4:56:03 03:46 4:26:22
10 Schober Gernot AUT 10:29:53 0:59:48 03:24 5:17:28 01:46 4:07:25
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ilvesmäki-Jakobsen Kaisa FIN 11:12:05 1:01:08/ 03:10 5:31:02 02:58 4:33:46
2 Schubardt Susanne GER 11:50:32 1:03:40 02:15 5:47:06/ 02:03 4:55:26
3 Autherit Anneliese AUT 12:39:17 1:15:31 03:24 6:29:57 02:15 4:48:08
4 Krall Susanne AUT 12:58:01 1:23:50 04:16 6:07:30 03:58 5:18:25
5 Schentz Lydia AUT 14:49:12 1:08:01 02:33 7:02:47 03:14 6:32:35
6 Podlipnig Suzana AUT 14:51:52 1:14:24 06:55 7:24:00 04:52 6:01:40
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grafeneder Franz AUT 09:43:18 0:59:54 02:15 5:00:52 01:43 3:38:32
2 Walter Horst GER 09:50:10 1:00:46 03:00 5:04:51 02:15 3:39:16
3 Klindworth Juergen GER 09:51:46 1:00:31 02:40 5:15:26 02:05 3:31:02
4 Ivanis Hermann AUT 10:31:07 1:00:28 02:35 4:53:56 02:55 4:31:11
5 Gruber Peter AUT 10:43:03 1:01:59 02:33 5:39:13 02:02 3:57:15
6 Smakal Peter AUT 10:45:14 1:00:41 02:25 5:28:56/ 01:32 4:11:38
7 Wahl Peter AUT 10:49:15 1:00:21 02:46 5:19:01 02:09 4:24:56
8 Zent Klaus GER 10:50:08 1:00:15 03:41 5:19:07 03:30 4:23:33
9 Schmid Nikolaus AUT 10:56:12 1:10:41 02:18 5:37:42 02:17 4:03:12
10 Hierl Karl AUT 11:18:01 1:08:45 02:18 5:29:37 02:21 4:34:58
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ehrlich Silvia AUT 12:58:32 1:10:20 05:41 6:23:22 02:40 5:16:26/
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Winkelmann Ulrich GER 10:19:14 0:59:53 03:06 5:17:29 02:26 3:56:19
2 Nahrgang Roman AUT 10:50:49 1:01:07 02:30 5:28:09 03:33 4:15:28
3 Braunger Christian AUT 10:52:57 1:00:45 02:40 5:35:30 01:48 4:12:12
4 Hufnagl Hans AUT 11:01:35 1:05:46 04:22 5:36:08 02:22 4:12:55
5 Wendelin Lothar AUT 11:44:36 1:11:15 02:26 5:40:40 04:07 4:46:06
6 Skocek Robert AUT 11:46:09 1:05:58 04:04 5:51:05 05:47 4:39:13
7 Durchschlag Manfred AUT 12:06:44 1:11:06 05:32 6:05:44 02:51 4:41:30
8 Josef Bezak SVK 12:20:23 1:00:36 05:41 5:40:02 04:44 5:29:18
9 Schwingshandl Josef AUT 12:26:37 1:22:49 02:35 6:18:55 03:16 4:39:01
10 Holecko Imrich SVK 12:35:22 1:01:06 08:37 6:29:47 07:18 4:48:32
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bichler Anneliese AUT 13:23:39 1:08:19 02:53 6:34:11 02:35 5:35:39
2 Koll Ilse AUT 14:00:52 1:20:09 03:52 7:03:16 03:27 5:30:06
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schentz Anton AUT 11:08:08 1:03:48 02:17 5:24:23 02:02 4:35:36
2 Edenstöckl Günther AUT 11:47:08 1:14:24 07:18 5:55:26 03:15 4:26:44
3 Schedina Klaus AUT 12:33:29 1:04:20 03:02 5:45:16 01:38 5:39:10/
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Menzel Günther GER 14:50:28 1:20:16 06:57 6:44:41 12:08 6:26:23
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schützenberger Richard AUT 14:25:34 1:10:54 05:37 6:21:19 05:43 6:41:59
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mach-Weber Herbert AUT 14:37:12 1:32:51 06:35 7:05:55 05:06 5:46:43
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results