----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman  Podersdorf 2008

Podersdorf, Austria 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                        Date:  August 30th 2008
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Greckl Florian GER 08:45:40 1:05:30 01:20 4:41:02 01:52 2:55:54
2 Frühwirth Alex AUT 08:50:10 0:57:30 01:25 4:42:17 09:08 2:59:47
3 Fuhrmann Rainer AUT 09:00:36 1:10:15 01:23 4:35:12 02:07 3:11:36
4 Langmaier Horst AUT 09:18:57 1:01:51 01:34 4:47:20 02:26 3:25:43
5 Gansinger Gerhard AUT 09:27:34 1:11:27 02:02 4:57:45 02:34 3:13:45
6 Rucker Gerhard AUT 09:29:05 1:11:19 01:42 4:57:11 02:16 3:16:34
7 Rief Stefan AUT 09:29:52 1:08:43 01:27 4:53:56 02:42 3:23:01
8 Zielisch Falk GER 09:32:03 1:06:56 02:24 5:01:07 03:21 3:18:13
9 Krug Garvin GER 09:34:12 1:03:21 01:55 5:07:33 02:19 3:19:03
10 Moldaschl Christian AUT 09:34:32 1:12:34 02:17 4:57:51 02:37 3:19:12
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rittershofer Stephanie GER 10:17:56 1:17:48 02:52 5:07:38 02:10 3:47:26
2 Messinger-Walek Margit AUT 10:21:41 1:20:18 01:59 5:18:36 02:05 3:38:42
3 Mochar Constance AUT 10:21:55 1:13:02 02:22 5:26:45 01:54 3:37:49
4 Streiter Ute AUT 10:24:36 1:15:36 01:27 5:32:00 02:09 3:33:22
5 Dermekova Andrea SLV 10:40:51 1:16:16 02:12 5:32:24 02:29 3:47:28
6 Kleindienst Petra AUT 10:45:19 0:00:00 00:00 0:00:00 00:00 0:00:00
7 Rechberger Margret AUT 11:27:42 1:25:21 03:02 5:49:38 02:40 4:06:58
8 Ritter Waltraud AUT 11:36:41 1:17:32 01:03 5:52:54 02:03 4:23:06
9 Zachmann Pia GER 11:40:55 1:15:24 02:49 6:06:47 04:33 4:11:20
10 Hager Catherine AUT 11:48:53 1:18:34 01:45 6:03:24 04:29 4:20:39
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Breyer Philipp AUT 09:46:31 1:08:35 01:23 5:00:11 02:29 3:33:50
2 May Tobias GER 10:05:12 1:12:50 02:15 5:08:03 02:11 3:39:53
3 Kainz Andreas AUT 10:16:33 1:15:52 01:47 5:28:51 01:41 3:28:20
4 Ritter Christopher AUT 10:49:01 1:12:06 02:25 5:28:17 04:01 4:02:10
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rucker Gerhard AUT 09:29:05 1:11:19 01:42 4:57:11 02:16 3:16:34
2 Krug Garvin GER 09:34:12 1:03:21 01:55 5:07:33 02:19 3:19:03
3 Kümmel Patrick GER 09:45:22 1:10:43 03:50 4:52:54 02:20 3:35:33
4 Kreis Michael AUT 10:07:01 1:11:17 01:59 5:24:27 02:36 3:26:39
5 Aljancic Janez SLO 10:24:50 1:12:37 03:43 5:20:09 03:28 3:44:51
6 Wünscher Andreas AUT 10:27:36 1:13:13 01:45 5:06:48 03:45 4:02:03
7 Malik Michal CZE 10:34:35 1:09:01 03:45 5:28:32 03:35 3:49:41
8 Bitenc Sandi SLO 10:37:13 1:12:48 02:34 5:26:34 03:17 3:51:58
9 Amerhauser Michael AUT 10:51:43 1:17:30 02:28 5:31:06 02:56 3:57:41
10 Weigl Markus AUT 11:08:22 1:14:34 02:03 5:27:19 03:34 4:20:50
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dermekova Andrea SLV 10:40:51 1:16:16 02:12 5:32:24 02:29 3:47:28
2 Hager Catherine AUT 11:48:53 1:18:34 01:45 6:03:24 04:29 4:20:39
3 Crnjak Simone GER 12:11:52 1:27:57 06:06 6:09:22 04:14 4:24:11
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Greckl Florian GER 08:45:40 1:05:30 01:20 4:41:02 01:52 2:55:54
2 Zielisch Falk GER 09:32:03 1:06:56 02:24 5:01:07 03:21 3:18:13
3 Moldaschl Christian AUT 09:34:32 1:12:34 02:17 4:57:51 02:37 3:19:12
4 Wagner Andreas AUT 09:35:43 1:03:50 01:38 4:35:01 02:09 3:53:02
5 Zima Harald AUT 09:41:43 1:18:16 02:49 4:56:41 02:17 3:21:38
6 Strangmüller Jan CZE 09:42:33 1:04:27 02:07 5:03:00 02:51 3:30:06
7 Holecko Martin SVK 10:06:26 1:05:31 02:29 5:34:05 03:22 3:20:58
8 Schoeber Matthaeus AUT 10:07:54 1:11:42 02:05 5:19:02 02:03 3:32:59
9 Rune Slcov DEN 10:15:47 1:10:47 02:15 4:57:42 02:45 4:02:15
10 Wachter Helmut AUT 10:16:47 1:05:12 01:15 5:03:48 02:40 4:03:49
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Mochar Constance AUT 10:21:55 1:13:02 02:22 5:26:45 01:54 3:37:49
2 Zachmann Pia GER 11:40:55 1:15:24 02:49 6:06:47 04:33 4:11:20
3 Sidsel Kristensen DEN 12:11:09 1:35:09 02:16 6:01:29 02:59 4:29:14
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alex AUT 08:50:10 0:57:30 01:25 4:42:17 09:08 2:59:47
2 Fuhrmann Rainer AUT 09:00:36 1:10:15 01:23 4:35:12 02:07 3:11:36
3 Langmaier Horst AUT 09:18:57 1:01:51 01:34 4:47:20 02:26 3:25:43
4 Gansinger Gerhard AUT 09:27:34 1:11:27 02:02 4:57:45 02:34 3:13:45
5 Rief Stefan AUT 09:29:52 1:08:43 01:27 4:53:56 02:42 3:23:01
6 Teufel Werner GER 09:47:57 1:08:07 01:40 5:05:52 01:59 3:30:18
7 Seiz Theodor AUT 09:51:35 1:11:11 02:16 4:57:26 02:57 3:37:44
8 Huber Gerhard AUT 10:01:33 1:12:38 01:29 5:06:20 02:56 3:38:07
9 Hanshans Jürgen GER 10:02:04 1:10:04 01:55 5:12:14 02:30 3:35:19
10 Houska David ITA 10:20:16 1:12:35 02:35 5:19:06 02:51 3:43:07
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rittershofer Stephanie GER 10:17:56 1:17:48 02:52 5:07:38 02:10 3:47:26
2 Messinger-Walek Margit AUT 10:21:41 1:20:18 01:59 5:18:36 02:05 3:38:42
3 Streiter Ute AUT 10:24:36 1:15:36 01:27 5:32:00 02:09 3:33:22
4 Rechberger Margret AUT 11:27:42 1:25:21 03:02 5:49:38 02:40 4:06:58
5 Meixner Alexandra AUT 12:51:01 1:39:25 06:27 6:28:39 06:52 4:29:36
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klingler Andreas AUT 09:34:55 1:15:28 03:14 4:51:58 02:11 3:22:03
2 Romsak Matic SLO 09:47:52 1:10:31 02:19 4:57:20 03:32 3:34:08
3 Rohaczek Gerald AUT 09:58:55 1:15:00 01:39 5:08:19 02:52 3:31:04
4 Hauser Peter AUT 10:07:11 1:09:25 02:15 5:12:51 02:17 3:40:20
5 Greminger Frank GER 10:09:03 1:17:36 01:52 5:03:47 03:03 3:42:43
6 Wimmer Robert GER 10:12:14 1:13:01 02:10 5:17:37 02:07 3:37:17
7 Bunse Christoph GER 10:18:21 1:08:31 01:43 5:26:03 02:08 3:39:55
8 Koneczny Thomas AUT 10:35:26 1:35:06 02:38 4:57:23 02:15 3:58:03
9 Mitteregger Christian AUT 10:38:08 1:25:17 03:22 5:24:36 05:35 3:39:16
10 Bajec Matjaz SLO 10:39:50 1:20:05 03:38 5:22:16 03:38 3:50:11
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kleindienst Petra AUT 10:45:19 0:00:00 00:00 0:00:00 00:00 0:00:00
2 Krall Susanne AUT 13:12:26 1:51:25 04:03 6:15:03 04:46 4:57:06
3 Autherit Anneliese AUT 13:28:13 1:55:57 05:33 6:50:14 03:33 4:32:54
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klindworth Juergen GER 10:06:40 1:19:09 02:02 5:24:21 03:25 3:28:09
2 Brunner Christian AUT 10:07:06 1:20:31 02:01 5:10:39 01:47 3:33:27
3 Postruznik Dietmar AUT 10:26:53 1:13:11 03:19 5:35:16 02:50 3:26:13
4 Vercruysse Didier BEL 10:35:16 1:17:55 02:44 5:18:11 04:35 3:55:59
5 Haeusler Norbert AUT 10:44:25 1:13:43 02:45 5:25:44 02:33 3:55:27
6 Gruber Peter AUT 10:44:50 1:15:27 02:39 5:35:09 02:31 3:50:39
7 Wahl Peter AUT 10:50:03 1:18:08 02:04 5:17:55 03:03 4:10:58
8 Tscheinig Andreas AUT 11:07:50 1:12:59 03:19 5:16:22 03:24 4:27:49
9 Gocaltovsky Ladislav CZE 11:09:34 1:18:43 04:13 5:25:55 03:38 4:23:40
10 Schwenn Carsten GER 11:21:12 1:18:09 01:55 5:45:20 04:42 4:08:13
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Ritter Waltraud AUT 11:36:41 1:17:32 01:03 5:52:54 02:03 4:23:06
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Oviedo-Montoya Pedro ESP 09:51:12 1:09:32 02:18 5:13:36 02:37 3:23:07
2 Schmidberger Klaus AUT 10:35:17 1:12:43 01:53 5:30:45 02:58 3:46:57
3 Kern Gerhard AUT 10:54:24 1:24:08 02:21 5:31:54 04:26 3:51:34
4 Verdianz Wolfram AUT 10:55:05 1:12:57 03:45 5:24:58 03:10 4:10:13
5 Klante Gregor GER 10:59:23 1:11:33 02:11 5:28:17 03:11 4:14:09
6 Hauser Walter AUT 10:59:31 1:13:52 04:12 5:34:21 02:25 4:04:38
7 Nahrgang Roman AUT 11:09:03 1:17:09 02:08 5:35:51 03:34 4:10:20
8 Rentschler Wolfgang GER 11:30:23 0:00:00 00:00 0:00:00 04:00 4:26:45
9 Skocek Robert AUT 11:31:08 1:25:39 03:46 5:43:15 03:49 4:14:38
10 Wendelin Lothar AUT 11:35:44 1:20:44 03:11 5:45:29 03:45 4:22:33
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Koll Ilse-Maria AUT 13:18:37 1:37:59 03:36 6:28:00 03:23 5:05:38
2 Hergouth Marianne AUT 14:17:03 1:55:47 03:45 6:26:55 03:02 5:47:33
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bichler Josef AUT 10:38:34 1:18:33 02:24 5:29:13 02:23 3:45:59
2 Gaffal Werner AUT 11:19:50 1:18:24 04:25 5:53:17 04:05 3:59:36
3 Holzer Heribert AUT 11:21:49 1:17:50 02:55 5:50:43 02:39 4:07:40
4 Hölbling Wolfgang AUT 12:35:25 1:29:48 04:34 5:56:12 05:10 4:59:39
5 Strengert Gerhard GER 13:24:58 2:05:32 09:23 6:35:41 09:21 4:24:59
6 Kaláb Milos CZE 13:25:22 1:18:04 04:09 6:32:29 04:59 5:25:40
7 Meyer Andreas GER 13:28:59 0:00:00 00:00 6:27:39 06:06 5:16:16
8 232 Wodits Albert  AUT 14:03:26 1:51:16 08:19 6:48:14 09:20 5:06:15
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hergouth Anton AUT 12:59:13 1:22:20 04:01 5:57:00 11:28 5:24:22
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grutsch Peter AUT 13:13:45 1:52:31 04:42 6:25:00 04:46 4:46:44
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results