----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman  Podersdorf 2009

Podersdorf, Austria 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                                 Date:   August 29th 2009
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuchs Andreas AUT 08:53:04 1:08:07 01:06 4:34:43 02:28 3:06:40
2 Fuhrmann Rainer AUT 09:00:26 1:16:20 01:29 4:44:48 02:37 2:55:09
3 Moller Bjarne DEN 09:03:48 1:08:14 01:27 4:46:08 02:14 3:05:43
4 Frühwirth Alexander AUT 09:05:09 0:59:48 01:06 5:04:22 02:39 2:57:12
5 Wihlidal Nikolaus AUT 09:07:15 1:04:06 00:57 4:54:14 02:12 3:05:46
6 Birngruber Christian AUT 09:15:59 1:06:38 01:08 4:51:27 02:34 3:14:09
7 Swoboda Georg AUT 09:25:02 0:00:00 00:00 4:59:22 01:48 3:16:37
8 Rosenberger Johannes GER 09:27:02 1:10:00 01:48 4:55:56 03:17 3:16:00
9 Froschauer Christian AUT 09:33:06 1:08:49 01:49 5:04:49 02:37 3:15:00
10 Pernold Daniel AUT 09:40:39 1:10:48 01:28 5:02:15 03:05 3:23:00
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Zelenka Bettina AUT 10:33:46 1:21:39 01:26 5:22:57 03:17 3:44:24
2 Mochar Constance AUT 10:44:24 1:21:44 01:40 5:27:48 03:01 3:50:08
3 Lapinova Kristina SVK 10:58:46 1:32:10 01:35 5:51:03 01:47 3:32:09
4 Kleindienst Petra AUT 11:12:24 1:32:02 02:32 5:50:12 03:08 3:44:28
5 Dihsmaier Daniela, GER 11:19:30 1:25:17 02:14 5:44:07 04:22 4:03:28
6 Wissmann Verena AUT 11:20:39 1:26:35 01:48 5:58:03 03:36 3:50:36
7 Hager Catherine AUT 11:32:57 1:26:46 02:37 6:13:49 04:18 3:45:26
8 Breu Christine GER 11:54:46 1:36:07 03:31 5:56:52 06:50 4:11:25
9 Grüner Sabine GER 11:56:28 1:26:47 03:52 6:06:51 04:12 4:14:44
10 Krekel-Klapper Nicole AUT 13:00:30 1:46:09 02:28 6:53:29 03:27 4:14:55
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rosenberger Johannes GER 09:27:02 1:10:00 01:48 4:55:56 03:17 3:16:00
2 Kainz Andreas AUT 09:59:58 1:16:04 01:28 5:28:07 03:28 3:10:50
3 Wilhelmstätter Dominik AUT 11:05:32 1:12:15 01:14 5:30:22 04:05 4:17:33
4 Birgmayer Markus AUT 11:21:13 1:23:16 03:32 6:11:45 04:11 3:38:27
5 Hirschvogl Florian AUT 11:34:29 1:26:04 02:34 6:08:23 02:44 3:54:41
 
Men 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wihlidal Nikolaus AUT 09:07:15 1:04:06 00:57 4:54:14 02:12 3:05:46
2 Birngruber Christian AUT 09:15:59 1:06:38 01:08 4:51:27 02:34 3:14:09
3 Pernold Daniel AUT 09:40:39 1:10:48 01:28 5:02:15 03:05 3:23:00
4 Sulek Jan SVK 10:37:54 1:24:48 01:35 5:42:22 04:50 3:24:17
5 Philipp-Pichler Martin AUT 10:47:38 1:07:41 02:37 5:34:07 03:56 3:59:15
6 Völkl Michael AUT 10:51:00 0:00:00 00:00 0:00:00 00:00 0:00:00
7 Frühwirth Thomas AUT 10:51:18 0:00:00 00:00 6:53:42 05:25 2:15:56
8 Psenner Patrick AUT 10:53:05 1:20:50 02:26 5:42:21 05:14 3:42:12
9 Matuschka Andreas AUT 10:55:23 1:18:29 03:19 5:48:49 04:32 3:40:12
10 Reindl Thomas AUT 11:16:56 1:34:20 02:11 5:53:55 02:51 3:43:37
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lapinova Kristina SVK 10:58:46 1:32:10 01:35 5:51:03 01:47 3:32:09
2 Hager Catherine AUT 11:32:57 1:26:46 02:37 6:13:49 04:18 3:45:26
3 Trummer Diana GER 13:57:40 1:40:06 08:30 7:08:57 09:11 4:50:55
 
Häusler Markus Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuchs Andreas AUT 08:53:04 1:08:07 01:06 4:34:43 02:28 3:06:40
2 Moller Bjarne DEN 09:03:48 1:08:14 01:27 4:46:08 02:14 3:05:43
3 Swoboda Georg AUT 09:25:02 0:00:00 00:00 4:59:22 01:48 3:16:37
4 Riener Herbert AUT 09:46:54 1:23:11 04:29 5:08:09 04:54 3:06:09
5 Rahm Alfred GER 09:52:25 1:14:38 01:53 5:13:16 03:37 3:18:59
6 Häusler Markus AUT 10:00:35 1:12:59 03:57 5:15:52 03:16 3:24:28
7 Höfner Henrik GER 10:01:36 1:09:27 02:37 5:24:58 02:49 3:21:44
8 Hierl Michael GER 10:11:41 1:24:27 04:08 5:27:56 03:06 3:12:02
9 Harangi Ariel HUN 10:24:48 1:04:51 02:01 5:18:13 05:02 3:54:39
10 Gaube Mac-Philipp AUT 10:24:56 1:23:06 02:45 5:23:53 03:53 3:31:16
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Zelenka Bettina AUT 10:33:46 1:21:39 01:26 5:22:57 03:17 3:44:24
2 Mochar Constance AUT 10:44:24 1:21:44 01:40 5:27:48 03:01 3:50:08
3 Dihsmaier Daniela GER 11:19:30 1:25:17 02:14 5:44:07 04:22 4:03:28
4 Wissmann Verena AUT 11:20:39 1:26:35 01:48 5:58:03 03:36 3:50:36
5 Grüner Sabine GER 11:56:28 1:26:47 03:52 6:06:51 04:12 4:14:44
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuhrmann Rainer AUT 09:00:26 1:16:20 01:29 4:44:48 02:37 2:55:09
2 Trettenhan Andreas AUT 09:55:25 1:09:14 02:03 5:07:03 04:00 3:33:04
3 Kummer Mario AUT 09:55:40 1:21:40 01:37 5:17:39 03:39 3:11:04
4 Reininger Markus AUT 10:06:38 1:15:03 02:05 5:24:14 02:50 3:22:24
5 Bolterauer Uwe AUT 10:33:08 1:25:53 01:33 5:31:08 02:39 3:31:52
6 Zumtobel Stefan AUT 10:34:38 1:13:01 01:33 5:18:30 13:43 3:47:48
7 Pömmerl Walter AUT 10:38:33 1:18:14 02:19 5:44:14 04:03 3:29:40
8 Gelbarth Markus GER 10:39:10 1:23:58 03:17 5:35:58 07:11 3:28:44
9 Stankov Lazar YUG 10:53:32 1:36:57 03:03 5:30:04 07:26 3:36:01
10 Bauer Karli AUT 10:59:20 1:22:04 01:45 5:05:50 07:04 4:22:34
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Breu Christine GER 11:54:46 1:36:07 03:31 5:56:52 06:50 4:11:25
2 Krekel-Klapper Nicole AUT 13:00:30 1:46:09 02:28 6:53:29 03:27 4:14:55
3 Lettner Bettina AUT 13:39:59 1:46:42 06:40 6:45:42 10:02 4:50:52
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Frühwirth Alexander AUT 09:05:09 0:59:48 01:06 5:04:22 02:39 2:57:12
2 Froschauer Christian AUT 09:33:06 1:08:49 01:49 5:04:49 02:37 3:15:00
3 Schober Harry AUT 10:07:24 1:31:22 01:49 5:12:12 02:53 3:19:06
4 Picht Armin GER 10:30:11 1:17:17 04:03 :17:17 05:43 3:45:50
5 Heudorfer Peter GER 10:42:55 1:23:49 02:46 5:30:58 03:43 3:41:36
6 Riederer Willi AUT 10:53:34 1:52:45 02:05 5:30:52 04:42 3:23:09
7 Van-Poortvliet René NED 10:56:24 1:37:07 03:41 5:38:19 03:48 3:33:27
8 Krechler Reinhard AUT 11:08:38 1:19:26 03:26 5:42:33 04:57 3:58:14
9 Doppler Christoph AUT 11:11:24 1:30:30 04:49 5:50:07 06:22 3:39:35
10 Wimmer Michael AUT 11:13:46 2:04:00 03:21 5:42:59 03:58 3:19:27
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kleindienst Petra AUT 11:12:24 1:32:02 02:32 5:50:12 03:08 3:44:28
2 Herzig Tina GER 13:17:12 1:44:50 07:44 6:21:24 07:35 4:55:36
3 Heimhofer Christine AUT 13:44:59 1:26:42 06:50 7:24:53 12:28 4:34:04
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wimmer Robert GER 10:04:12 1:18:33 04:26 5:14:41 03:32 3:22:58
2 Hofer Horst AUT 10:09:11 1:12:26 01:43 5:20:31 03:05 3:31:24
3 Sattlegger Christian AUT 10:11:14 1:12:15 02:20 5:24:14 03:45 3:28:38
4 Egger Wolfgang AUT 10:18:38 1:11:09 01:25 5:30:12 03:21 3:32:31
5 Zink Dietmar AUT 10:25:26 1:15:06 01:20 5:18:27 03:43 3:46:49
6 Brunner Christian AUT 10:26:15 1:23:14 02:42 5:27:43 02:23 3:30:12
7 Hager Hans-Jörg AUT 10:34:46 1:33:16 03:30 5:20:10 04:22 3:33:25
8 Gruber Peter AUT 10:50:10 1:20:56 01:56 5:36:21 04:42 3:46:12
9 Gaich Werner AUT 10:50:17 1:13:00 02:55 5:30:59 14:21 3:49:00
10 Maurer Roland AUT 10:55:48 1:16:20 06:27 5:57:46 06:16 3:28:58
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pertschy Richard AUT 10:44:45 1:28:18 02:24 5:25:33 04:54 3:43:34
2 Linditsch Klaus AUT 10:51:21 1:31:06 02:12 5:22:55 13:26 3:41:41
3 Gruber Gerald AUT 11:18:25 1:20:25 03:12 5:55:45 04:03 3:54:59
4 Braunger Christian AUT 11:55:13 1:27:10 06:08 6:19:44 06:05 3:56:03
5 Kaiser Wolfgang AUT 12:16:58 1:58:04 05:25 5:49:34 09:39 4:14:14
6 Wihlidal Klaus AUT 12:18:35 1:20:54 02:15 5:56:11 03:42 4:55:32
7 Wendelin Lothar AUT 12:25:51 1:53:35 03:41 5:53:15 05:25 4:29:52
8 Schmid Heinz AUT 12:41:40 1:38:27 06:31 6:25:38 08:49 4:22:13
9 Arendt Andreas GER 13:14:53 1:44:17 04:28 6:22:16 03:32 5:00:17
10 Holecko Imrich SVK 13:47:48 1:42:09 11:05 6:22:38 14:12 5:17:42
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gaffal Werner AUT 12:38:47 1:42:20 09:50 6:34:27 08:47 4:03:21
2 Schentz Anton AUT 13:39:22 1:51:35 05:19 6:06:02 15:01 5:21:23
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hölbling Wolfgang AUT 13:39:38 1:43:15 08:44 6:28:24 08:07 5:11:06
2 Kooistra Jan NED 13:43:14 1:29:55 07:20 6:48:22 07:18 5:10:18
3 Hergouth Anton AUT 14:15:12 1:47:48 05:21 6:32:47 06:16 5:42:59
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Pfundner Herbert AUT 14:34:34 2:15:04 09:12 7:07:13 08:57 4:54:07
2 Danel Günter GER 14:40:16 1:52:00 04:43 6:50:39 09:15 5:43:37
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grutsch Peter AUT 13:52:07 2:15:02 05:11 6:11:16 04:27 5:16:09
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results