----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman  Podersdorf 2010

Podersdorf, Austria 

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

 
Results                 168 Finished                 Date: August 28th   2010
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuchs Andreas AUT 08:29:42 0:56:22 00:54 4:23:50 02:04 3:06:30
2 Lang Robert AUT 08:40:50 0:55:00 01:08 :37:17 02:11 3:05:13
3 Dzalaj Karol CZE 08:53:05 0:57:41 00:45 4:39:38 02:39 3:12:20
4 Lindner Johann AUT 08:55:29 0:56:26 00:53 4:41:50 02:28 3:13:51
5 Stastny-Babitsch Jürgen AUT 09:08:00 1:09:26 01:26 4:46:18 02:24 3:08:24
6 Langmaier Horst AUT 09:09:45 0:56:06 01:00 4:57:02 02:46 3:12:50
7 Pingitzer Robert AUT 09:13:51 1:02:30 01:35 5:01:06 03:19 3:05:18
8 Frühwirth Alexander AUT 09:15:57 0:51:57 00:53 5:01:32 02:22 3:19:11
9 Opitz Georg GER 09:17:04 0:56:28 01:04 4:57:22 02:44 3:19:23
10 Koschier Marco AUT 09:30:30 0:59:00 00:00 5:18:30 00:00 3:13:00
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Candrova Jana CZE 09:36:10 1:01:17 01:20 5:17:30 03:00 3:13:01
2 Mochar Constance AUT 09:50:30 1:03:10 01:50 5:03:10 01:49 3:40:28
3 Zelenka Bettina AUT 10:01:05 1:04:47 00:56 5:20:41 02:33 3:32:06
4 Lapinova Kristina AUT 10:31:00 1:22:07 01:02 5:31:13 02:03 3:34:33
5 Van-Den-Kieboom Bianca NED 10:42:02 1:00:55 02:30 5:29:35 02:48 4:06:12
6 Pliessnig Barbara AUT 10:42:48 1:20:30 02:07 5:44:00 02:30 3:33:40
7 Kleindienst Petra AUT 10:48:27 1:10:48 02:30 5:31:14 03:03 4:00:50
8 Stiegler Anneliese AUT 12:20:45 1:21:21 01:58 6:16:11 02:59 4:38:14
9 Lettner Bettina AUT 12:20:48 1:22:08 04:05 6:17:41 03:26 4:33:27
10 Töpfer Claudia GER 12:24:28 1:33:26 03:05 6:29:17 04:30 4:14:08
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Raser Gerald AUT 09:39:19 0:58:23 01:56 5:18:14 03:04 3:17:40
2 Birgmayer Markus AUT 11:17:50 1:05:10 03:04 6:06:08 05:09 3:58:17
3 Prüller Gernot AUT 11:36:01 1:21:48 03:28 5:50:04 04:18 4:16:20
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Dzalaj Karol CZE 08:53:05 0:57:41 00:45 4:39:38 02:39 3:12:20
2 Pingitzer Robert AUT 09:13:51 1:02:30 01:35 5:01:06 03:19 3:05:18
3 Opitz Georg GER 09:17:04 0:56:28 01:04 4:57:22 02:44 3:19:23
4 Lukacs Markus AUT 09:43:32 1:15:56 02:24 5:15:48 02:05 3:07:16
5 Huber Florian AUT 09:54:33 1:08:51 01:42 5:16:55 02:46 3:24:17
6 Unger Peter AUT 10:14:23 1:05:03 02:07 5:39:21 03:27 3:24:22
7 Ebert Alexander GER 10:17:43 1:06:54 03:27 5:09:55 04:38 3:52:47
8 Triebs Benjamin GER 10:38:23 1:08:06 02:31 5:40:33 03:03 3:44:08
9 Strasser Michael AUT 10:42:54 1:13:07 02:57 5:36:52 01:57 3:47:59
10 Schwarzmair Stefan AUT 10:45:27 1:10:25 02:31 5:46:52 03:06 3:42:31
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lapinova Kristina AUT 10:31:00 1:22:07 01:02 5:31:13 02:03 3:34:33
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fuchs Andreas AUT 08:29:42 0:56:22 00:54 4:23:50 02:04 3:06:30
2 Häusler Markus AUT 09:31:46 0:56:55 01:17 5:11:45 03:03 3:18:45
3 Trimmel Andreas AUT 09:33:45 1:01:00 01:17 5:16:48 02:06 3:12:32
4 Kreis Michael AUT 09:34:25 1:00:09 01:31 5:20:21 02:55 3:09:26
5 Petr Klika CZE 09:34:41 1:03:02 02:25 5:02:52 02:34 3:23:47
6 Höfner Henrik GER 09:35:25 0:57:35 01:58 5:16:18 02:29 3:17:03
7 Sauter Björn GER 09:42:48 1:02:46 01:54 5:04:28 03:29 3:30:09
8 Uhlir Martin AUT 09:43:28 1:01:04 01:22 5:13:48 02:32 3:24:41
9 Eder Andreas AUT 10:05:28 1:06:03 01:16 5:11:17 02:27 3:44:23
10 Cusumano Matthias AUT 10:11:31 1:03:20 02:24 5:31:02 03:24 3:31:20
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Mochar Constance AUT 09:50:30 1:03:10 01:50 5:03:10 01:49 3:40:28
2 Zelenka Bettina AUT 10:01:05 1:04:47 00:56 5:20:41 02:33 3:32:06
3 Pliessnig Barbara AUT 10:42:48 1:20:30 02:07 5:44:00 02:30 3:33:40
4 Preibisch Sylvia GER 13:34:27 1:38:14 06:49 6:26:13 04:19 5:18:50
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stastny-Babitsch Jürgen AUT 09:08:00 1:09:26 01:26 4:46:18 02:24 3:08:24
2 Langmaier Horst AUT 09:09:45 0:56:06 01:00 4:57:02 02:46 3:12:50
3 Gansinger Gerhard AUT 09:37:24 1:06:17 01:30 4:54:24 02:29 3:32:41
4 Huber Gerhard AUT 09:38:28 1:08:34 01:16 5:09:19 03:09 3:16:09
5 Kummer Mario AUT 09:39:08 1:15:11 01:34 4:59:19 02:40 3:20:23
6 Eckhart Rene AUT 09:57:06 1:01:22 01:18 5:19:14 03:42 3:31:28
7 Winicker Michael AUT 09:57:37 0:57:28 01:26 5:16:45 05:27 3:36:28
8 Reininger Markus AUT 09:59:16 1:00:37 01:23 5:24:18 02:50 3:30:07
9 Stettner Jürgen GER 09:59:57 1:08:01 01:49 5:06:00 02:36 3:41:29
10 Müllner Wolfgang AUT 10:00:59 1:17:52 02:18 5:30:25 02:15 3:08:07
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Candrova Jana CZE 09:36:10 1:01:17 01:20 5:17:30 03:00 3:13:01
2 Lettner Bettina AUT 12:20:48 1:22:08 04:05 6:17:41 03:26 4:33:27
3 Töpfer Claudia GER 12:24:28 1:33:26 03:05 6:29:17 04:30 4:14:08
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lang Robert AUT 08:40:50 0:55:00 01:08 4:37:17 02:11 3:05:13
2 Lindner Johann AUT 08:55:29 0:56:26 00:53 4:41:50 02:28 3:13:51
3 Frühwirth Alexander AUT 09:15:57 0:51:57 00:53 5:01:32 02:22 3:19:11
4 Teufel Werner GER 09:49:32 1:02:39 01:22 5:14:24 03:09 3:27:57
5 Bolterauer Uwe AUT 09:54:42 1:11:08 01:25 5:07:39 02:10 3:32:18
6 Riederer Willi AUT 10:01:29 1:12:38 02:02 5:21:26 03:13 3:22:08
7 Jagoutz-Herzlinger Martin AUT 10:18:19 1:21:25 01:46 5:21:31 02:38 3:30:57
8 Mitteregger Christian AUT 10:22:39 1:11:25 02:40 5:11:34 02:52 3:54:06
9 Samec Ales SLO 10:26:34 1:24:34 05:11 5:36:43 05:27 3:14:37
10 Greminger Frank GER 10:28:42 1:12:53 03:16 5:26:36 03:32 3:42:24
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Van-Den-Kieboom Bianca NED 10:42:02 1:00:55 02:30 5:29:35 02:48 4:06:12
2 Kleindienst Petra AUT 10:48:27 1:10:48 02:30 5:31:14 03:03 4:00:50
3 Kroyer Ursula AUT 12:47:57 1:26:41 03:13 6:29:20 03:55 4:44:45
4 Menhart Sabine AUT 12:57:14 1:30:31 05:58 6:35:19 05:29 4:39:56
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Koschier Marco AUT 09:30:30 0:59:00 00:00 5:18:30 00:00 3:13:00
2 Hofer Horst AUT 09:48:49 1:00:06 01:12 5:02:38 03:12 3:41:39
3 Brunner Christian AUT 09:54:55 1:12:12 01:57 5:10:18 02:25 3:28:02
4 Kappaun Norbert AUT 10:02:03 1:05:25 01:41 5:16:15 01:58 3:36:42
5 Marquet Robert GER 10:19:50 1:05:30 02:28 5:06:37 03:27 4:01:45
6 Marouschek Paul AUT 10:24:46 1:13:34 02:10 5:27:26 03:24 3:38:09
7 Siegl Thomas AUT 10:25:36 1:22:21 02:48 5:17:07 03:28 3:39:50
8 Hohnstädt Markus GER 10:41:15 0:55:03 01:11 5:15:32 03:41 4:25:45
9 Kremer Michael GER 10:58:46 1:11:04 01:45 5:39:41 03:29 4:02:46
10 Stiegler Gerhard AUT 11:05:13 1:13:55 02:00 5:26:14 03:06 4:19:57
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stiegler Anneliese AUT 12:20:45 1:21:21 01:58 6:16:11 02:59 4:38:14
2 Kubeczko Christine AUT 12:54:41 1:25:51 04:30 6:41:00 03:42 4:39:35
3 Stark Kirsten GER 13:46:44 1:38:34 04:48 7:01:10 09:38 4:52:31
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grafeneder Franz AUT 09:56:25 1:01:24 02:20 5:14:19 02:35 3:35:45
2 Jäger Kurt AUT 10:12:18 1:15:03 01:38 4:50:13 03:24 4:01:59
3 Gaich Werner AUT 10:13:08 1:03:58 01:53 5:16:06 03:16 3:47:52
4 Latini Mandi AUT 10:16:44 1:17:12 01:29 5:25:52 02:57 3:29:12
5 Aberl Günter AUT 10:42:45 1:21:34 03:15 5:50:04 02:33 3:25:17
6 Schober Rudolf AUT 10:46:33 1:23:49 02:07 5:21:24 03:13 3:55:59
7 Sommer Ulrich GER 11:07:26 1:05:21 02:15 5:52:11 03:03 4:04:34
8 Schmid Heinz AUT 11:27:03 1:23:55 03:31 6:01:37 05:03 3:52:56
9 Fabiankovits Rudi AUT 11:44:59 1:34:16 03:54 5:48:53 03:22 4:14:33
10 König Josef AUT 12:04:50 1:11:57 03:22 5:54:36 04:04 4:50:49
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bergler Hildegard GER 13:51:13 1:28:35 05:39 7:12:14 05:14 4:59:29
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Verdianz Wolfram AUT 10:14:03 1:15:12 02:23 5:20:14 02:54 3:43:54
2 Bichler Josef AUT 10:36:08 1:19:18 02:01 5:35:23 02:36 3:43:29
3 Kaiser Wolfgang AUT 11:28:33 1:16:13 03:16 5:22:45 06:46 4:11:40
4 Wünscher Johann AUT 11:54:17 1:17:34 03:43 5:24:25 08:02 4:15:30
5 Bergler Gerhard GER 13:06:25 1:30:47 05:09 6:35:18 05:13 4:44:04
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Breznikar Brane SLO 11:48:46 0:56:33 03:43 5:58:23 06:17 4:43:47
2 Hölbling Wolfgang AUT 12:23:01 1:28:09 05:10 6:01:08 05:31 4:43:01
3 Hergouth Anton AUT 13:28:53 1:32:22 03:04 6:34:20 04:48 5:14:17
4 Steinberger Heinrich AUT 13:30:05 1:23:15 06:17 6:35:03 08:50 5:16:37
5 Sachs Gerd GER 14:59:30 1:49:45 08:00 7:15:22 05:15 5:41:04
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Stuis Wolfgang GER 12:46:14 1:27:12 07:06 6:17:40 05:51 4:48:23
2 Pfundner Herbert AUT 13:37:21 1:47:32 05:29 6:48:00 05:47 4:50:32
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Grutsch Peter AUT 12:49:57 1:43:54 04:18 6:15:45 03:22 4:42:37
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results