----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Austria-Triathlon Podersdorf 1997 

Podersdorf, Burgerland Austria 
3,6k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                    Date: September 6th 1997
Elite men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Weinhandl Klaus AUT 08:52:32 0:54:53 01:08 04:42:45 01:43 3:12:00
2 Domnik Norbert AUT 09:01:58 0:54:41 00:51 04:43:18 01:34 3:21:33
3 Schalk Jochen GER 09:04:50 0:56:52 01:32 04:39:25 01:47 3:25:11
4 Mayer Martin AUT 09:06:20 0:54:50 00:56 04:44:42 01:37 3:24:13
5 Wieser Stefan AUT 09:12:02 1:07:36 01:04 04:43:42 01:55 3:17:43
6 Hryciuk Andreas GER 09:14:09 1:09:25 01:32 04:42:13 01:24 3:19:33
7 Hyzl Jaroslav TCH 09:16:07 0:54:47 01:12 04:48:19 01:39 3:30:08
8 Appelteuer Thomas AUT 09:24:20 1:03:52 01:03 04:43:55 01:24 3:34:05
9 Warner Andreas GER 09:24:20 1:00:43 01:07 04:53:59 03:02 3:25:28
10 Partlic Georg AUT 09:26:07 0:53:39 01:06 04:58:21 01:40 3:31:19
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Neuböck Margaretha AUT  10:45:42 1:20:13 02:30 05:48:00 01:54 3:33:04
2 Schwarz Tina AUT  10:52:32 1:11:48 01:47 05:53:11 01:41 3:44:02
3 Fitz Lore AUT 11:17:06 1:20:22 01:52 05:40:56 02:09 4:11:45
4 Böhm Lucia GER 11:19:35 1:14:22 01:42 05:34:21 02:23 4:26:45
5 Schubardt Susanne GER 12:11:46 1:10:34 01:52 06:02:32 03:31 4:53:15
6 Andonie Silvia MEX 12:28:17 1:43:02 07:08 06:15:21 05:55 4:16:49
7 Giehr Karin GER 12:48:43 1:07:38 02:15 06:23:43 05:11 5:09:55
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Warner Andreas GER 09:24:20 1:00:43 01:07 04:53:59 03:02 3:25:28
2 Partlic Georg AUT 09:26:07 0:53:39 01:06 04:58:21 01:40 3:31:19
3 Bocek Robert TCH 09:27:42 1:01:59 01:56 04:53:57 02:02 3:27:47
4 Bickenbach Udo GER 09:56:08 1:00:41 01:09 04:51:50 02:17 4:00:10
5 Lesniak Rostislav TCH 10:02:05 1:03:08 01:55 05:07:03 02:01 3:47:57
6 Fischl Alexander GER 10:07:15 1:03:07 01:51 04:59:39 02:41 3:59:54
7 Wittmann Markus GER 10:08:26 1:02:48 01:54 05:14:06 02:34 3:47:01
8 Kovalsky Jan TCH 10:19:28 1:11:44 01:34 05:01:46 01:49 4:10:52
9 Schaale Hartmut GER 10:56:58 1:07:26 02:23 05:37:40 03:05 4:06:23
10 Neumayer Andreas  AUT 11:20:07 1:03:12 02:08 05:22:37 02:18 4:49:51
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Böhm Lucia GER 11:19:35 1:14:22 01:42 05:34:21 02:23 4:26:45
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mayer Martin  AUT  09:06:20  0:54:50  00:56  04:44:42  01:37  3:24:13 
2 Wieser Stefan  AUT  09:12:02  1:07:36  01:04  04:43:42  01:55  3:17:43 
3 Hyzl Jaroslav  TCH  09:16:07  0:54:47  01:12  04:48:19  01:39  3:30:08 
4 Appelteuer Thomas  AUT 09:24:20  1:03:52  01:03  04:43:55 01:24  3:34:05 
5 Fischer Harald-Walter  GER  09:35:32  0:58:25  03:04  05:02:56  03:02  3:28:02 
6 Winter Georg  AUT 09:43:21  1:02:37  01:23  04:42:12  02:01  3:55:06 
7 Tagwerker Daniel  AUT 10:04:50  1:02:45  01:55  04:44:31  01:59  4:13:39 
8 Krajnic Mitja  SLO  10:33:18  1:08:51  01:27  05:08:58  02:28  4:11:32 
9 Frühwirth Alexander  AUT  10:39:18  0:54:36  01:46  04:56:24  02:36  4:43:54 
10 Kneidl Wolfgang  AUT  10:41:13  1:14:11  01:47  05:00:36  02:23  4:22:13 
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schwarz Tina AUT 10:52:32 1:11:48 01:47 05:53:11 01:41 3:44:02
2 Giehr Karin GER 12:48:43 1:07:38 02:15 06:23:43 05:11 5:09:55
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Weinhandl Klaus AUT 08:52:32 0:54:53 01:08 04:42:45 01:43 3:12:00
2 Domnik Norbert AUT 09:01:58 0:54:41 00:51 04:43:18 01:34 3:21:33
3 Schalk Jochen GER  09:04:50 0:56:52 01:32 04:39:25 01:47 3:25:11
4 Müllner Robert AUT 09:38:32 1:20:26 02:56 04:56:42 03:22 3:15:04
5 Stanczak Slawomir POL 09:53:25 1:08:25 01:40 04:57:32 03:07 3:42:38
6 Avsec Janez SLO 09:55:23 1:03:59 01:36 04:58:54 02:30 3:48:22
7 Keuns Udo GER 09:57:34 1:09:08 01:44 05:15:12 02:37 3:28:50
8 Kroger Edmund AUT 10:00:49 1:06:15 01:13 05:01:24 01:52 3:50:02
9 Hülsbusch Markus GER 10:13:06 1:03:43 01:45 05:06:31 02:34 3:58:32
10 Sandrieser Christian AUT 10:14:44 1:08:27 01:59 05:35:29 02:38 3:26:09
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Schubardt Susanne GER 12:11:46 1:10:34 01:52 06:02:32 03:31 4:53:15
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hryciuk Andreas GER 09:14:09 1:09:25 01:32 04:42:13 01:24 3:19:33
2 Gaich Werner AUT 09:33:46 1:01:58 01:19 04:47:49 01:53 3:40:46
3 Rauser Werner AUT 09:47:23 1:12:37 02:13 04:52:07 02:29 3:37:57
4 Ivanis Hermann AUT 09:54:18 1:06:14 01:52 04:47:39 02:59 3:55:32
5 Koglbauer Willibald AUT 10:09:18 1:09:16 01:51 04:58:32 01:49 3:57:47
6 Gremmel Hendrik GER 10:12:42 0:54:42 01:25 05:07:39 01:50 4:07:03
7 Egli Francois CH 10:17:54 1:11:57 01:28 05:00:29 02:28 4:01:29
8 Haywan Gerald AUT 10:22:08 1:10:30 01:43 05:06:28 02:43 4:00:41
9 Dittrich Josef AUT 10:24:39 1:08:45 02:02 05:08:00 02:55 4:02:55
10 Opel Thomas GER 10:37:20 1:19:11 03:37 05:27:34 04:35 3:42:22
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Happach Ekkehard GER 09:46:36 1:02:50 02:35 05:06:15 02:51 3:32:03
2 Schmelzer Peter AUT 09:54:25 1:09:40 03:03 05:13:27 01:50 3:26:23
3 Fink Erich AUT 10:12:32 1:11:48 01:51 05:13:04 02:12 3:43:36
4 Kirchler Richard AUT 11:07:00 1:15:16 02:10 05:12:52 02:18 4:34:21
5 Skocek Robert AUT 11:07:10 1:22:05 06:00 05:33:04 06:00 3:59:59
6 Schandl Johannes AUT 11:11:18 1:10:53 03:28 05:50:24 03:42 1:23:17
7 Braunger Christian AUT 11:14:41 1:17:13 02:11 05:34:26 04:24 4:16:27
8 Paquo Alain BEL 11:25:36 1:07:51 03:34 05:28:25 02:41 4:43:02
9 Sufranowicz Jerzy POL 11:31:47 1:06:47 01:49 05:30:33 02:17 4:50:21
10 Mayerhofer Christian AUT 11:35:03 1:37:01 03:59 05:31:00 06:27 4:16:34
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Neuböck Margaretha AUT 10:45:42 1:20:13 02:30 05:48:00 01:54 3:33:04
2 Fitz Lore AUT 11:17:06 1:20:22 01:52 05:40:56 02:09 4:11:45
3 Andonie Silvia MEX  12:28:17 1:43:02 07:08 06:15:21 05:55 4:16:49
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vogtenhuber Ernst AUT 10:32:22 1:17:17 01:33 05:19:55 02:46 3:50:50
2 Gaffal Werner AUT 10:55:39 1:15:14 04:57 05:39:12 03:59 3:52:16
3 Kemf Hans-Jürgen AUT 11:09:56 1:24:49 03:23 05:39:38 04:27 3:57:37
4 Meyer  Dr. Joachim GER 11:25:47 1:07:50 02:47 05:32:42 04:11 4:38:16
5 Grassl Peter AUT 12:42:01 1:34:53 02:28 05:57:28 05:28 5:01:42
6 Sachs Johann GER 12:44:27 1:26:30 04:31 06:07:18 03:39 5:02:27
7 Müllauer Herbert AUT 12:57:06 1:29:37 05:42 06:08:16 08:13 5:05:17
8 Skone James AUT 13:25:43 1:34:29 06:05 06:46:59 05:11 4:52:57
9 Vagner Michael AUT 13:52:44 1:59:16 07:38 06:44:44 08:33 4:52:32
10 Wollein Johannes AUT 14:03:53 1:39:41 06:45 06:46:42 09:49 5:20:54
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Beyer Miloslav TCH 11:19:17 1:25:19 02:58 05:36:34 03:39 4:10:45
2 Aberl Erwin AUT 11:33:57 1:34:35 02:15 05:41:15 03:58 4:11:52
3 Beck Helmut GER 11:47:51 1:38:10 02:23 05:29:47 02:21 4:35:07
4 Dietz Manfred GER 13:50:41 1:47:43 05:02 06:44:50 07:14 5:05:52
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gamper Hansjörg AUT 11:27:36 1:45:23 02:11 05:31:39 02:10 4:06:12
2 Schützenberger Richard AUT 12:46:03 1:33:22 04:27 06:15:53 08:38 4:43:41
3 Kölbl Heinrich AUT 13:15:04 1:43:47 04:27 07:00:55 08:48 4:17:05
4 Fiedler Rolf GER 13:34:17 1:59:23 08:39 07:00:49 04:26 4:20:58
5 Hirnschal Eduard AUT 14:48:32 2:09:05 10:26 06:38:20 11:01 5:39:38
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Mach - Weber  Dr. Herber AUT 12:58:21 1:34:38 05:36 06:41:59 07:41 4:28:26
2 Jost Karl-Heinz GER 15:20:52 2:03:30 11:39 07:49:10 07:43 5:08:48
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schubert Walter AUT 14:09:14 1:48:01 07:05 07:05:27 05:59 5:02:40
2 Muhr August AUT 14:39:56 1:45:15 04:38 06:48:37 04:58 5:56:27
 TriSport  Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results