----------  TriSport  Denmark  ----------

 

Quelle Challenge - Roth Ironman 2004

Roth, Germany
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run

To Menu - Ironman  Results

Results                                         Date: July 4th 2004
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MCCORMACK Chris AUS 7:57:50 47:59 01:33 4:26:54 00:59 2:40:23
2 AL-SULTAN Faris GER 7:58:57 45:45 01:35 4:24:04 01:33 2:45:57
3 BRACHT Timo GER 8:08:03 50:05 01:14 4:25:05 00:51 2:50:46
4 LOVATO Michael USA 8:21:45 50:05 01:49 4:40:49 01:07 2:47:53
5 LEDER Lothar GER 8:25:14 50:11 01:09 4:31:02 01:32 3:01:18
6 BASTIE Christophe FRA 8:26:38 50:25 01:32 4:35:37 01:14 2:57:47
7 SUNDBERG Swen GER 8:32:36 51:41 01:27 4:37:18 01:00 3:01:09
8 EICHHORN Bernd GER 8:35:04 50:10 01:13 4:45:03 00:59 2:57:37
9 HARJU Dave CAN 8:37:56 50:23 01:42 4:37:06 01:22 3:07:21
10 HUBER Norbert GER 8:39:55 59:17 01:53 4:43:07 01:29 2:54:08

 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LEDER Nicole GER 9:13:57 52:42 01:25 5:25:41 01:21 2:52:46
2 GRANGER BELINDA AUS 9:16:00 55:05 02:02 5:03:11 01:42 3:13:57
3 MÜCKEL Ute GER 9:34:26 50:01 01:18 5:15:24 03:42 3:24:00
4 FUNK Heike GER 9:42:26 52:44 01:31 5:09:57 01:36 3:36:36
5  JESBERGER Heidi GER 9:45:25 55:16 01:33 5:21:52 01:22 3:25:20
6 SCHÄFFER Viola HUN 9:46:49 1:13:51 04:28 5:32:11 01:44 2:54:33
7 HORI Yoko JPN 9:48:36 58:49 02:00 5:27:47 01:29 3:18:29
8 JUNGFER Isabella GER 9:57:23 1:06:30 02:44 5:26:08 01:33 3:20:26
9 DANAIS Marie CAN 9:58:13 53:03 02:04 5:28:37 01:35 3:32:51
10 OSTERBURG Astrid GER 10:00:04 59:38 02:17 5:29:15 01:32 3:27:20

 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HOFMANN Michael GER 8:54:28 52:00 01:22 4:43:08 01:09 3:16:48
2 CIBULKA Stanislav CZE 9:20:25 55:08 02:39 4:58:54 02:53 3:20:49
3 MITTELSTÄDT Marcus GER 9:21:29 50:07 01:44 5:17:05 01:18 3:11:13
4 CANETBILBAO Arnau ESP 9:39:16 55:17 01:54 5:09:29 01:59 3:30:35
5 LEMKE Chris GER 9:43:49 1:04:58 02:17 5:12:38 01:06 3:22:48
6 HARRER Michael GER 9:55:36 1:05:17 02:25 5:13:47 01:45 3:32:21
7 BEITINGER Manuel GER 10:04:58 1:05:50 02:42 5:17:00 01:36 3:37:48
8 MECKL Johannes GER 10:07:39 1:04:29 05:22 5:16:53 03:22 3:37:31
9 KLINGENSTEIN Frederik GER 10:10:32 56:52 03:01 5:19:15 01:43 3:49:39
10 WAGNER Philipp GER 10:11:52 57:39 03:02 5:22:34 01:22 3:47:13

 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LEHMLER Jennifer GER 11:21:23 1:00:35 02:21 6:00:31 01:49 4:16:06
2 AL-SAYYED Rabea GER 11:23:35 1:11:18 05:41 6:06:12 04:21 3:56:01
3 MITTELSTÄDT Susen  GER 11:29:08 58:51 02:30 6:06:01 02:27 4:19:18
4 KAULEN Vanessa GER 11:51:52 1:03:32 04:21 6:15:29 03:17 4:25:11
5 REITZ Tamara GER 12:27:02 56:52 03:01 6:23:04 03:16 5:00:47

 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 COENEN Clemens GER 8:44:47 50:16 01:40 4:44:38 01:12 3:06:59
2 REIMANN Frank GER 8:58:15 56:20 02:18 4:58:20 01:39 2:59:36
3 STORM CARL RSA 8:59:15 48:03 01:45 4:52:02 01:32 3:15:52
4 STEINBERGER Rainer GER 9:09:10 1:06:16 01:48 4:41:06 01:28 3:18:28
5 Konrad Mario GER 9:17:04 50:16 02:16 4:59:11 01:28 3:23:51
6 RODRIGUEZ MARTINEZ IBAN ESP 9:19:52 1:03:58 02:27 5:09:31 01:36 3:02:17
7 SWOBODA Georg  AUT 9:20:48 1:11:20 01:55 4:53:52 00:54 3:12:46
8 HEITZ Patrick FRA 9:24:49 1:07:14 03:27 5:18:18 03:20 2:52:28
9 MORRIS Paul AUS 9:25:32 50:19 01:36 4:57:14 01:32 3:34:49
10 BARGIELAARAUJO DANIEL ESP 9:30:00 1:11:55 03:02 5:00:42 02:43 3:11:35

 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 AVENE Veronica ARG 10:13:29 54:19 02:46 5:47:36 01:08 3:27:39
2 SCHNEIDER Nine GER 10:47:41 1:10:05 03:26 5:38:01 02:55 3:53:12
3 JÜTTE Svenja GER 10:52:46 1:17:53 02:57 5:55:58 02:10 3:33:46
4 STEPHAN Pamela GER 10:53:16 1:04:10 02:41 5:44:05 03:25 3:58:52
5 SCHNELLE Nicole GER 10:56:42 55:06 02:43 5:59:03 01:28. 3:58:19
6 PRIESS Heike GER 11:04:30 59:30 02:47 5:48:05 01:07 4:12:58
7 ZIECHMANN Ulrike GER 11:14:53 1:01:40 02:15 6:08:45 04:03 3:58:07
8 BLANK Doris GER 11:29:42 1:03:24 01:58 6:22:28 01:22 4:00:28
9 HACKNER Andrea GER 11:40:53 1:09:06 02:44 6:10:56 02:49 4:15:16
10 JAKUBOWSKI Bianca GER 12:11:26 1:23:56 06:20 6:20:14 05:36 4:15:17

 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MCRAE Chann USA 8:42:36 52:04 01:38 4:42:52 01:14 3:04:46
2 TEWES Heiko GER 8:53:52 50:17 01:21 4:44:59 01:28. 3:15:46
3 GALINDEZ Oscar ARG 8:57:36 50:08 01:55 4:37:08 01:35 3:26:49
4 FAVRE-FELIX Damien FRA 8:57:54 55:05 02:48 4:42:47 03:38 3:13:35
5 GRANGER Justin AUS 8:59:42 50:22 01:31 5:07:52 01:26. 2:58:29.
6 BIEMANN Daniel GER 9:04:16 55:12 01:46 4:57:21 01:44. 3:08:11
7 HAGEN Bernd GER 9:05:52 58:06 02:31 4:55:30 01:46 3:07:57
8 SHELDRAKE Stephen NZE 9:08:17 45:33 01:34 4:47:44 02:28 3:30:56
9 GRÄF Arnold GER 9:13:17 1:02:24 02:38 5:01:43 01:52 3:04:39
10 TYRODE Frederic FRA 9:17:18 55:22 02:06 4:49:11 02:02 3:28:34

 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 KRAMER Mariska NED 10:19:44 59:38 02:16 5:44:02 01:37 3:32:09
2 VERWEIJ Martine NED 11:07:14 1:13:05 03:41 5:53:32 04:05 3:52:50
3 SCHNEIDER Heike GER 11:17:13 1:13:54 02:56 5:44:59 10:32 4:04:49
4 FOREROGONZALEZ Claudia Marcela CON 11:19:44 58:38 02:50 6:07:27 02:29 4:08:19
5 PIEPER Silke GER 11:29:36 1:14:51 04:31 6:04:42 05:19 4:00:11
6 GÖTZ Annette GER 11:30:17 1:04:15 03:27 5:56:17 07:12 4:19:05
7 UWIRA Irmgard GER 11:36:19 1:22:14 03:27 5:59:13 05:04 4:06:19
8 DRESCHER Dagmar GER 11:38:35 1:02:16 03:01 5:58:08 02:53 4:32:15
9 HEUBACH Petra GER 11:41:57 1:27:16 04:23 5:49:32 02:34 4:18:10
10 WERNER Nina GER 11:50:58 1:14:55 05:56 6:06:46 02:36 4:20:43

 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 CANOVILLANUEVA Jose Luis ESP 8:42:59 58:31 01:32 4:52:17 01:28 2:49:08
2 TAMM Margus EST 8:47:09 54:55 01:40 4:48:54 01:17 3:00:21
3 FUNK Harald GER 8:49:15 53:35 01:30 4:40:43 01:30 3:11:55
4 GARCIAAJA Fernando ESP 9:06:06 55:18 02:16 5:07:07 01:33 2:59:51
5 BIEHL Marcus GER 9:12:08 1:08:53 03:58 4:58:08 02:04 2:59:03
6 VOß Sven-Martin GER 9:16:14 1:03:02 01:54 5:09:48 01:02 3:00:25
7 OBERST Markus GER 9:17:08 55:01 02:14 4:53:50 02:07 3:23:53
8 SCHMIDT Hannes GER 9:18:29 59:14 01:21 5:14:30 02:32 3:00:51
9 WISOTZKI Oliver GER 9:19:28 1:04:08 02:16 5:00:15 01:15 3:11:33
10 SCHROERS Michael GER 9:22:51 1:04:25 02:32 5:01:45 01:17 3:12:51

 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 DORR Claudia GER 10:09:13 1:02:24 02:16 5:24:06 02:00 3:38:26
2 BORCHERS Stefanie GER 10:37:32 55:03 02:32 5:44:28 01:38 3:53:48
3 KRINGS Brigitte GER 10:44:59 1:17:46 04:07 5:34:33 02:59 3:45:32
4 TIMM Cornelia GER 11:01:23 1:09:40 03:55 5:55:50 04:28 3:47:28
5 JANISCH SANDRA GER 11:03:23 1:17:39 03:56 5:46:00. 01:55 3:53:51
6 RÖSEL Birgit GER 11:05:07 1:06:17 04:23 5:47:51 07:03. 3:59:30
7 HAUGG Bettina GER 11:09:27 1:11:48 04:58 6:03:23 02:37 3:46:39
8 SCHWEITZER Sabine GER 11:15:36 1:15:07 04:01 6:05:07 03:24 3:47:54
9 WEBER Angela GER 11:20:16 1:07:25 03:26 6:03:28 02:02 4:03:52
10 HAAS Bettina GER 11:23:48 1:08:40 03:48 6:02:38 05:22 4:03:18

 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 TRAUB Winfried GER 8:50:10 50:24 01:37 4:44:37 01:30 3:12:00
2 KOSS Karl Heinz GER 9:06:25 1:06:02 02:04 4:57:19 01:18 2:59:41
3 ROTH Markus GER 9:09:46 57:59 03:03 4:55:43 02:26 3:10:33
4 GEIGER Thomas GER 9:12:42 58:00 01:23. 4:56:04 01:33 3:15:40.
5 BULJAN Peter GER 9:19:24 1:08:47 02:58 5:00:00 03:36 3:04:01
6 BUCHSTALLER Fritz GER 9:23:43 1:03:55 02:09 4:58:29 01:20 3:17:48
7 SÜSSER Gebhard GER 9:26:07 58:16 02:40 5:06:39 01:32 3:16:59
8 NESS Helmut GER 9:34:42 1:00:55 01:51 5:15:52 01:11 3:14:50
9 WEINMANN Markus GER 9:41:18 1:09:48 05:14. 5:03:33 02:58 3:19:43
10 KUNZE Gunter GER 9:44:40 58:57 01:54 5:18:39 01:25 3:23:43

 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 PETER Corinna GER 11:01:43 1:06:42 02:55 5:55:45 01:49. 3:54:29
2 BRÜCHER Simone GER 11:03:00 1:17:50 03:52 6:01:27 02:10 3:37:39
3 STROETZEL Sabine GER 11:12:24 1:17:32 04:12 5:58:00 01:48 3:50:51
4 POKRAKA Iris GER 11:22:21 1:03:32 03:21 6:07:45 02:35 4:05:06
5 VONKLITZING Margit GER 11:27:32 1:12:14 06:10 6:06:37 05:10 3:57:19
6 SCHULTE Christiane GER 11:30:49 1:10:10 03:26 6:13:11 02:13 4:01:48
7 HÖSSLER Marita GER 11:34:49 1:10:00 06:14 6:15:55 04:08 3:58:30
8 SCHWUCHOW Romy GER 11:47:14 1:10:16 03:10 6:17:48 02:01 4:13:57
9 JONES Beth USA 11:55:05 1:11:35 05:10 6:06:40 05:07 4:26:31
10 KOHN Birgit GER 12:20:21 59:22 04:24 6:29:35 05:43 4:41:14

 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BONNESS Joseph USA 9:18:41 55:18 02:10 4:52:37 01:16 3:27:17
2 KLINDWORTH Jürgen GER 9:48:30 57:25 02:01. 5:24:22 01:44 3:22:56
3 OVIEDO Pedro ESP 9:49:34 55:09 03:15 5:08:11 01:29 3:41:28
4 ALESSANDRI FRANCESCO ITA 9:50:59. 53:01 06:17. 5:11:09 03:23 3:37:07
5 HOLMES Nicholas GBR 9:58:09 1:00:13 02:49 5:26:50 02:29 3:25:46
6 LALLOZ Antoine FRA 10:01:02 1:06:21 05:11 5:19:20 01:23 3:28:44
7 HÖGNER Walter GER 10:02:37 1:11:08 02:50 5:13:38 01:33 3:33:25
8 RONGE Lothar GER 10:03:38 1:04:19 02:22 5:14:12 01:34 3:41:10
9 GÖRING Heiner GER 10:08:44 59:02 02:53 5:25:21 01:20 3:40:05
10 LEINDECKER Frank GER 10:10:16 53:46 02:08 5:12:02 01:39 4:00:39

 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ZENKER-KIEHNLEIN Ute GER 10:46:56 1:02:12 02:57 5:58:07 03:48 3:39:50
2 DESCOMBIN Nelly FRA 11:25:04 1:09:34 04:12 6:12:11 03:56 3:55:10
3 GRATHENAUER Ina GER 11:27:20 1:12:16 06:13 6:11:54 05:22 3:51:33
4 SMITH Leslie USA 11:54:52 1:09:23 04:04 6:09:47 04:43 4:26:53
5 KÖRNER-DOWNES Monika GER 12:06:04 1:25:08 03:09 6:38:45 01:48 3:57:12
6 SCHMIDPETER Marion GER 12:13:58 1:07:29 04:35 6:13:16 04:01 4:44:34
7 BERGLER Hildegard GER 12:19:41 1:22:35 06:40 6:32:45 03:26 4:14:14
8 BIELKE Sylvia GER 12:47:28 1:30:44 07:46 6:29:22 02:40 4:36:54
9 KAUFMANN-BADER Hildegard GER 13:15:30 1:33:11 06:42 6:39:42 03:35 4:52:17
10 RAGETTLI Carmen SUI 13:26:53 1:18:45 06:25 6:34:20 04:20 5:23:01

 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 RENNIES Bernd GER 10:17:56 1:11:36 04:20 5:10:24 01:32 3:50:03
2 GRUBER Jochen GER 10:26:34 1:17:45 05:13 5:22:05 02:06 3:39:23
3 PIEL WOLFGANG GER 10:37:18 1:05:06 03:40 5:27:19 01:48 3:59:22
4 MAHN Lothar GER 10:40:48 1:08:13 04:57 5:17:51 03:08 4:06:37
5 UHLMANN Heiner GER 10:41:47 1:06:45 03:26 5:27:32 02:49 4:01:12
6 MAUCH Robert GER 10:44:00 1:09:50 03:18 5:37:22 01:31 3:51:58
7 SCHERER Franz-Josef GER 10:55:18 1:09:14 04:27 5:39:36 02:41 3:59:18
8 GRÜNBAUM Hubert GER 11:04:49 1:25:34 04:03 5:43:43 09:14 3:42:14
9 SCHLUND Alfred GER 11:06:40 1:19:01 03:46 5:33:54 03:58 4:05:59
10 CIEPLY Zygmunt POL 11:07:33 59:44 03:47 5:37:02 09:37 4:17:21

 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HAUDRY Francoise FRA 12:44:09 1:13:59 06:44 6:14:12 05:32 5:03:39
2 MAHN Jutta GER 13:47:10 1:35:22 09:42 7:04:16 06:14 4:51:34
3 NOACK Angelika GER 14:27:53 1:28:51 07:55. 7:25:24 05:22 5:20:19
4 BROUSSE Dominique FRA 15:10:36 1:47:35 07:00 7:16:22 05:57 5:53:40

 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HUMBOLD Reinhold GER 10:11:42 1:00:29 03:59 5:13:21 01:54 3:51:58
2 GUMPP Albert GER 10:43:25 1:18:29 03:47 5:25:25 02:35. 3:53:08
3 NOEFREIXAS Toni ESP 10:45:07 50:03 04:49 5:37:26 03:33 4:09:14
4 MÄHRINGER Raimund GER 11:01:07 1:23:50 06:30. 5:33:21 02:10 3:55:15
5 HUF Reinhard GER 11:02:48 1:13:45 03:43 5:29:21 09:38 4:06:19
6 MARTIN-VILLEPOU Alain FRA 11:08:40 1:25:04 04:31 5:34:20 03:50 4:00:52
7 DUPUIS Alain FRA 11:12:42 1:18:20 07:01 5:53:27 04:00 3:49:52
8 BEYER Peter GER 11:17:09 1:14:39 05:41 5:29:31 02:48 4:24:27
9 KRÜGER Willi GER 11:21:21 1:11:55 04:33 5:50:05 03:03 4:11:43
10 STEPHAN Manfred GER 11:27:36 1:20:31 04:20 5:56:30 02:24 4:03:49

 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SARASCH Peter GER 10:23:50 1:12:49 04:27 5:26:19 01:47 3:38:26
2 WERLING Wolfgang GER 10:50:46 1:18:56 05:20 5:26:12 02:35 3:57:41
3 GUMBRECHT Friedrich GER 11:25:37 1:12:05 04:17 6:02:43 02:18 4:04:12
4 NEMITZ Hartmut GER 11:36:52 1:14:26 07:39 5:52:12 08:17 4:14:17
5 AHRENS Klaus GER 11:44:43 1:26:00 04:21 5:47:21 02:56 4:24:02.
6 GEBERT Roland GER 11:54:00 1:10:43 07:03 6:13:03 02:24 4:20:45
7 RIETZKE Manfred GER 12:18:30 1:19:39 06:08 5:54:14 04:24 4:54:03
8 BORMANN Robert GER 13:06:42 1:26:26 04:47 6:32:44. 02:27 5:00:16
9 HOLTHAUSEN Manfred GER 13:23:32 1:25:47 05:12 6:16:55 03:45 5:31:51
10 BÖSE Dieter GER 13:43:38 1:21:59 05:37 6:33:44 04:19 5:37:57

 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HÖHLE Klaus GER 11:53:52 1:26:56 03:56 6:11:11 02:41 4:09:05
2 EINSIEDEL Kurt GER 12:41:09 1:29:48 05:27 6:15:12 03:43. 4:46:58
3 BRINKMANN Hans GER 13:43:53 1:41:25 08:52 6:34:48 05:32 5:13:15
4 NITSCHKE Heinz GER 13:45:20 1:47:26 07:45 6:30:44 08:13 5:11:10
5 FÜSSL Horst GER 13:56:03 1:33:57 07:03 7:07:17 03:43. 5:04:01

 
Women 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SCHUMACHER Helga GER 15:33:39 1:36:01 04:54 7:33:30 09:54 6:09:19

 
Men 75 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 KRAUSS Gerhard  GER 14:36:54 1:50:57 11:26 6:54:43 06:09 5:33:36
 TriSport Denmark   -    Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results