--------- TriSport Denmark ----------

Säter Triathlon 2005

Europa Campionship
Säeter, Sweden
4k swim - 120k bike - 30k run

To Menu - Ironman Results

Results                                                     Date: July 3th 2005
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 GERRIT SCHELLENS BEL 05:48:49 00:53:50 0:00:46 03:05:40 0:00:56 01:47:35
2 JIMMY JOHANSEN DEN 05:51:17 00:53:37 0:00:49 03:04:59 0:00:46 01:51:03
3 STEPHAN BAYLISS GBR 05:53:00 00:52:03 0:00:44 03:06:58 0:01:04 01:52:09
4 JONAS COLTING SWE 05:55:08 00:52:04 0:00:51 03:03:40 0:00:55 01:57:36
5 MARINO VANHOENACKER BEL 05:57:49 00:52:04 0:00:50 03:07:23 0:01:00 01:56:31
6 PETR VABROUSEK CZE 05:58:13 00:56:24 0:00:50 03:07:37 0:01:08 01:52:12
7 OLE STOUGAARD DEN 06:00:53 00:54:51 0:01:18 03:04:16 0:01:07 01:59:20
8 SEGIO MARQUES POR 06:02:44 00:56:18 0:00:50 03:15:43 0:00:47 01:49:05
9 KIM VISBY DEN 06:04:23 00:54:56 0:01:16 03:03:58 0:01:00 02:03:11
10 RUSSEL KOBER GBR 06:05:45 00:53:45 0:00:54 03:05:40 0:00:50 02:04:34
 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SARA GROSS GBR 06:40:49 00:59:13 0:00:55 03:34:22 0:00:48 02:05:28
2 BELLA COMERFORD GBR 06:43:33 00:59:48 0:00:51 03:33:49 0:01:01 02:08:01
3 NATALLIA BARKUN BLR 06:45:10 00:57:04 0:01:13 03:36:16 0:00:42 02:09:54
4 LOUISA EDMONSTON GBR 06:50:24 01:02:59 0:00:53 03:32:17 0:00:53 02:13:20
5 EVA NOVAKOVA CZE 06:55:58 00:55:14 0:00:54 03:38:32 0:00:46 02:20:31
6 ABIGAIL BAYLEY GBR 06:56:23 00:59:10 0:00:55 03:31:10 0:00:57 02:24:10
7 SOFIE DOVREN SWE 06:59:31 00:59:09 0:01:04 03:34:21 0:01:07 02:23:49
8 GABRIELA LOSKOTOVA CZE 07:01:45 00:59:55 0:01:10 03:39:48 0:01:02 02:19:49
9 JULIE HANSEN-BOLLERUP DEN 07:03:30 01:05:22 0:01:03 03:35:15 0:01:12 02:20:37
10 RACHEL HORN GBR 07:04:36 00:59:47 0:01:04 03:30:15 0:00:48 02:32:40
 
  Men 20 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 OSBORNE Steve GBR 7:21:50 1:06:24 0:01:30 3:52:24 0:01:53 2:19:37
 
  Women 20 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 RAPP Emmie SWE 8:36:43 1:04:42 0:01:22 4:08:09 0:01:40 3:20:48
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 NÄSVIK David SWE 6:46:30 1:03:21 0:01:37 3:24:24 0:01:12 2:15:54
2 LINDQVIST Marcus FIN 7:52:49 1:26:21 0:03:11 3:39:52 0:01:12 2:42:12
 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 XANDRI Alba ESP 7:53:15 1:19:20 0:01:36 3:52:45 0:01:00 2:38:33
2 KIBBLE Sallyh GBR 8:16:08 1:15:25 0:02:30 4:07:08 0:01:55 2:49:08
 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JÖNSSON Magnus SWE 6:52:34 1:03:26 0:01:34 3:31:21 0:01:35 2:14:36
2 MALMSTRÖM Robert SWE 7:07:24 1:07:16 0:00:54 3:27:46 0:01:37 2:29:48
3 HOLST René FIN 7:10:37 1:13:15 0:01:50 3:36:12 0:01:10 2:18:10
4 PREISLER Klaus DEN 7:12:55 1:17:19 0:01:24 3:23:54 0:01:28 2:28:49
5 GRAY Philip GBR 7:19:59 1:12:25 0:01:12 3:32:54 0:00:58 2:32:28
6 LINDKVIST Jonas SWE 7:23:45 1:07:55 0:01:15 3:37:01 0:01:25 2:36:07
7 BELLAMY Guy GBR 7:27:22 1:11:32 0:01:19 3:39:15 0:01:17 2:33:57
8 RAPP Mattias SWE 7:42:16 1:07:40 0:02:05 3:51:21 0:01:29 2:39:40
9 MORGAN Tom GBR 7:50:49 1:11:46 0:01:55 3:55:34 0:01:28 2:40:05
10 KOPUSTAS Dainius LTU 7:51:23 1:05:54 0:02:24 3:51:07 0:01:32 2:50:25
 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 WENDT Andread GER 7:39:59 1:04:39 0:01:05 3:46:55 0:01:06 2:46:12
2 ANDERSSON Mimmi SWE 8:11:33 1:26:37 0:01:45 3:48:13 0:01:50 2:53:05
3 BLIXT Ursula SWE 8:46:28 1:26:43 0:01:26 4:18:19 0:02:14 2:57:45
4 SJÖGREN Susanna SWE 8:58:47 1:27:47 0:01:30 4:17:07 0:01:58 3:10:23
 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 KEMETTER Markus FIN 6:28:53 1:03:07 0:01:13 3:14:11 0:01:03 2:09:18
2 MOELLER Cajus DEN 6:39:05 1:03:21 0:01:39 3:30:22 0:01:28 2:02:13
3 MATTSSON Lars SWE 6:42:27 0:58:01 0:01:16 3:23:49 0:00:46 2:18:34
4 GÖTESSON Leif SWE 7:03:09 0:58:12 0:01:36 3:31:56 0:01:19 2:30:04
5 LARSSON Odd SWE 7:12:42 1:15:28 0:01:51 3:31:56 0:01:09 2:22:15
6 LINDBERG Johan SWE 7:14:20 1:07:03 0:01:00 3:32:11 0:01:01 2:33:04
7 TULLBERG Olof SWE 7:14:39 1:14:52 0:01:54 3:29:44 0:01:16 2:26:51
8 SALA Francesc ESP 7:18:50 1:04:38 0:02:58 3:41:44 0:01:29 2:27:59
9 SUNDIN Greger SWE 7:28:18 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00
10 JOHANNESEN Peter T DEN 7:37:51 1:05:44 0:02:54 3:36:32 0:03:01 2:49:37
 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HÖFLING Imke GER 8:07:19 1:08:36 0:01:51 4:15:23 0:04:33 2:36:54
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 EVERTS Jos NED 6:19:43 0:57:19 0:01:04 3:13:36 0:00:55 2:06:48
2 LUNDSTRÖM Per SWE 7:11:19 1:07:43 0:01:46 3:24:05 0:01:18 2:36:25
3 ORSVÄRN Sten SWE 7:13:27 1:13:26 0:01:10 3:40:14 0:00:44 2:17:51
4 BERGQVIST Mikael SWE 7:42:51 1:15:34 0:01:19 3:45:54 0:01:29 2:38:34
5 LINDER Håkan SWE 8:05:29 1:08:00 0:02:18 4:00:18 0:01:25 2:53:26
6 PETTERSSON David SWE 8:08:18 1:37:05 0:02:56 3:53:44 0:01:55 2:32:36
7 LONGSTER Paul GBR 8:25:23 1:16:17 0:01:54 3:59:49 0:01:25 3:05:58
8 SJÖLANDER Thomas SWE 8:41:25 1:12:22 0:01:39 3:57:13 0:02:20 3:27:49
9 ALAJÄÄSKI Ari SWE 8:42:22 1:27:37 0:02:59 4:24:33 0:01:17 2:45:54
10 LAAKSONEN Karl-Magnus SWE 10:15:02 1:58:34 0:04:15 4:39:43 0:02:48 3:29:39
 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LINDKVIST Evag SWE 8:28:58 1:36:42 0:02:27 4:03:54 0:01:46 2:44:07
2 KARLSSON Lena SWE 8:32:07 1:18:09 0:01:42 4:12:10 0:01:09 2:58:55
 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VAN DIESEN Richard NED 6:22:51 0:58:24 0:01:07 3:19:04 0:01:08 2:03:06
2 RISTOLAINEN Juha FIN 6:36:10 1:07:52 0:01:23 3:26:03 0:01:03 1:59:48
3 AGÈLLI Peter SWE 6:57:09 1:07:30 0:01:08 3:32:22 0:01:14 2:14:54
4 HAVLÍCEK Jan CZE 7:22:08 1:07:36 0:01:15 3:41:35 0:01:39 2:30:02
5 HÖGBERG Christer SWE 7:44:06 1:15:43 0:03:38 3:45:19 0:02:04 2:37:21
6 REIS Rui SWE 7:46:28 1:19:20 0:01:51 3:53:13 0:01:32 2:30:30
7 MARTENS Kari SWE 7:59:33 1:31:32 0:02:18 3:43:52 0:02:28 2:39:22
8 FAGERHOLM Eero` FIN 8:18:47 1:15:17 0:00:52 3:48:10 0:02:01 3:12:24
9 WILLIAMS Phil GBR 8:42:13 1:17:21 0:01:38 4:03:42 0:01:38 3:17:52
10 THUNBERG Anders SWE 9:39:09 1:35:13  0:02:52 4:34:07 0:03:02 3:23:54
 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 OJALA Antti FIN 7:05:43 1:03:53 0:02:02 3:29:25 0:02:23 2:27:58
2 VRAŠTIL Miroslav CZE 7:20:27 1:12:03 0:01:55 3:30:45 0:01:36 2:34:05 
3 GRÖNHOLM Peter FIN 7:27:47 1:07:50 0:01:47 3:44:30 0:01:41 2:31:56
4 AALTONEN Jari FIN 8:03:27 1:07:46 0:01:52 3:48:55 0:01:31 3:03:21
 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MICHELON Johann AUT 7:39:54 1:25:17 0:02:12 3:37:45 0:01:00 2:33:38
2 SVENSSON Kalle SWE 7:58:15 1:18:17 0:02:47 3:51:34 0:02:16 2:43:19
3 MC GOWAN Stuart GBR 8:03:46 1:16:18 0:02:20 3:51:52 0:01:05 2:52:09
 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 GREB Horst GER 8:41:19 1:17:37 0:04:00 4:11:41 0:03:03 3:04:56
 TriSport Denmark  - Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results