--------- TriSport Denmark ----------

To Menu - Ironman Results

Isuzu Ironman South Africa Triathlon 2001 

 Gordon’s Bay, Cape Town, South Africa 
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run 
 
 
Results                                              Date: Saturday March 31th  2001
Top 20 Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Leder Lothar GER 08:28:04 0:45:17 0:01:06 4:41:40 0:01:01 2:58:58
2 Tissink Raynard RSA 08:37:30 0:45:14 0:01:13 4:48:32 0:01:10 3:01:20
3 Martinez Felix ESP 08:40:43 0:48:51 0:01:26 4:50:43 0:02:19 2:57:22
4 Van Rooyen Jan RSA 08:41:50 0:48:17 0:01:57 4:50:43 0:01:03 2:59:48
5 Vabrousek Petr CZE 08:46:16 0:48:06 0:01:29 4:51:21 0:01:16 3:04:02
6 Riesen Stefan SWI 08:48:18 0:57:32 0:02:13 4:45:17 0:00:59 3:02:17
7 Segers Philip BEL 08:50:40 0:48:06 0:01:15 4:51:33 0:01:02 3:08:42
8 Braun Thomas GER 08:51:59 0:48:10 0:09:12 4:43:52 0:02:20 3:08:23
9 Hechenblaikner Daniel AUT 09:00:34 0:45:14 0:01:10 4:55:54 0:01:37 3:16:37
10 Flier Bert NET 09:00:37 0:48:18 0:01:07 4:59:56 0:01:38 3:09:35
11 Walser Reto SWI 09:01:26 0:50:46 0:01:52 4:49:33 0:01:29 3:17:43
12 Domnik Norbert AUT 09:06:56 0:45:11 0:01:16 4:56:19 0:01:50 3:22:18
13 Lautenbacher Rolf GER 09:08:39 0:48:16 0:02:13 5:08:07 0:01:12 3:08:49
14 Bruins Vincent NET 09:24:33 0:48:25 0:01:22 5:07:29 0:01:21 3:25:55
15 Newsom John NZL 09:26:13 0:45:07 0:01:24 5:10:17 0:01:52 3:27:31
16 Gore Glen RSA 09:34:42 0:44:45 0:01:28 5:20:32 0:03:13 3:24:42
17 Koenig John USA 09:40:06 0:45:17 0:01:24 5:06:00 0:01:18 3:46:05
18 Hyzl Jaroslav CZE 09:43:23 0:48:17 0:01:53 5:28:22 0:01:42 3:23:08
19 Lampret Freddy RSA 09:55:39 0:48:17 0:02:29 5:09:49 0:01:34 3:53:29
20 Hofer Patrick RSA 10:05:28 0:47:54 0:03:16 5:32:51 0:01:21 3:40:04
 
Top 10 Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kraft Nina GER 09:33:11 0:45:21 0:02:14 5:30:44 0:01:13 3:14:53
2 Smet Kathleen BEL 09:46:59 0:48:01 0:02:02 5:28:58 0:01:31 3:26:24
3 Schumacher Katja GER 09:59:45 0:48:14 0:01:43 5:39:37 0:01:32 3:28:36
4 Van Dijk Bianca NET 10:04:51 0:53:30 0:02:11 5:25:54 0:01:39 3:41:35
5 Zeekant Marijke NET 10:09:39 0:49:47 0:01:30 5:37:32 0:01:38 3:39:10
6 Alber Barbara GER 10:20:01 0:57:39 0:02:57 5:33:34 0:03:19 3:42:31
7 Blanco Maribel ESP 10:26:54 0:48:07 0:03:28 5:43:46 0:04:03 3:47:27
8 Roldan-Clara Veronica ESP 11:02:29 0:48:13 0:02:47 6:06:31 0:02:43 4:02:13
9 Cound Pauline RSA 11:14:26 0:54:50 0:02:58 5:46:11 0:03:11 4:27:14
10 Rees Kelly USA 11:16:33 0:59:34 0:02:14 6:12:38 0:02:07 3:59:58
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hajek Karel CZE 09:54:49 0:48:03 0:01:59 5:16:34 0:02:15 3:45:56
2 Brand Martin RSA 11:03:38 1:05:39 0:05:10 5:58:12 0:03:27 3:51:08
3 Burger Johannes RSA 11:04:17 1:17:36 0:05:19 5:24:27 0:03:16 4:13:37
4 Botes Bernard RSA 11:07:20 1:02:12 0:04:17 6:14:22 0:03:06 3:43:21
5 Kearns Simon RSA 11:07:28 1:00:26 0:02:30 5:53:02 0:02:30 4:08:58
6 Merz Christoph GER 11:10:54 0:57:47 0:03:01 6:01:41 0:01:58 4:06:25
7 Dreyer Wynand RSA 11:10:59 0:52:27 0:01:32 6:00:55 0:02:29 4:13:34
8 Bailey Jason RSA 11:20:29 1:03:46 0:07:01 5:55:52 0:06:54 4:06:54
9 Leger Patrick CAN 11:23:23 0:59:06 0:04:20 6:09:59 0:02:59 4:06:58
10 Arbuthnot Michael RSA 11:29:04 0:54:51 0:03:34 6:23:34 0:03:05 4:03:58
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VAN HONSCHOOTEN, MICHELE RSA 12:28:58 1:02:43 0:04:45 6:40:22 0:04:55 4:36:10
2  LUBBE, HANNATJIE  RSA 13:53:11 1:15:03 0:05:47 7:07:23 0:08:06 5:16:49
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SWART, DEON RSA 09:38:13 0:48:20 0:03:35 5:19:58 0:01:39 3:24:39
2 MANDY, GARY RSA 09:40:02 0:50:57 0:02:28 5:17:34 0:04:41 3:24:20
3 GROBLER, THOMAS RSA 10:07:06 1:05:56 0:05:01 5:31:22 0:02:05 3:22:40
4 HOFMANN, HARALD SUI 10:07:59 0:56:05 0:02:49 5:19:05 0:02:28 3:47:30
5 RICHARDSON, SCOTT RSA 10:12:59 0:57:43 0:04:49 5:21:23 0:02:30 3:46:32
6 SCHNEIDER, MICHAEL RSA 10:15:53 1:02:02 0:02:57 5:27:15 0:01:30 3:42:08
7 VAN DER VYVER, JOHANN RSA 10:22:33 0:54:38 0:04:17 5:24:48 0:01:56 3:56:52
8 WILSON, CRAIG  RSA 10:22:34 0:47:55 0:05:00 5:44:08 0:01:43 3:43:48
9  DE BRUYN, JOHN  RSA 10:23:39 0:49:03 0:02:48 5:40:28 0:02:31 3:48:46
10 OPPLIGER, CHRISTOPHE SUI 10:26:44 1:00:00 0:04:04 5:22:49 0:02:37 3:57:11
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 WOERTH, FLORENCE  FRA 10:36:04 0:59:51 0:05:04 5:46:06 0:04:06 3:40:55
2 MACHOVA, ALENA CZE 11:51:08 1:17:12 0:04:47 6:11:45 0:03:14 4:14:09
3 PEALL, KERRIE-ANNE ZIM 12:18:22 1:12:45 0:07:14 6:22:36 0:02:25 4:33:20
4 HALL, THANDI RSA 12:23:16 1:00:37 0:02:41 6:39:13 0:01:14 4:39:29
5 MULLER, ISCHEN RSA 12:41:55 1:09:51 0:01:38 6:35:56 0:04:07 4:50:21
6 HOLLER, MONIKA GER 12:50:13  1:11:40 0:04:10 7:07:27 0:03:37 4:23:17
7 BRAUN, INGRID USA 12:52:19 0:55:27 0:05:27 7:05:34 0:04:29 4:41:20
8 YOON, CAROL USA 14:01:02 1:19:29 0:08:27 7:55:20 0:08:48 4:28:57
9 WESSELS, MARSHA RSA 14:35:38 1:31:04 0:03:27 7:54:41 0:01:55 5:04:29
10 KARLE, ANNE RSA 14:38:42 1:05:49 0:08:05 7:13:35 0:09:17 6:01:55
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MITCHELL, TERENCE RSA  10:00:36 0:57:52 0:03:09 5:28:31 0:01:47 3:29:14
2 VON HOLDT, MIKE RSA  10:05:55 0:51:12 0:02:22 5:37:34 0:01:36 3:33:10
3 SCHOTTE, OLIVER GER 10:11:16 0:53:22 0:02:01 5:25:39 0:01:48 3:48:49
4 WERNER, THOMAS GER 10:11:40 0:55:12 0:02:10 5:33:38 0:02:31 3:39:23
5 HEGARTY, GARY ZIM 10:12:56 0:52:08 0:01:51 5:38:45 0:04:51 3:35:29
6 GROVES, CLIVE RSA  10:13:06 0:51:19 0:02:12 5:35:48 0:03:08 3:43:19
7 FAIRHURST, TREVOR GBR  10:15:48 1:08:20 0:02:57 5:28:19 0:02:07 3:34:15
8 PRETORIUS, ALBERT RSA  10:15:59 1:10:16 0:05:53 5:33:35 0:02:44 3:24:21
9 DEISENBECK, JOSEF GER 10:16:52 0:57:01 0:03:59 5:30:58 0:04:28 3:51:22
10 LAURENT, CHRISTOPHE FRA 10:27:51 1:00:32 0:04:04 5:42:43 0:02:19 3:38:43
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 GUSHE, HOLLY CAN  10:46:27 0:58:12 0:03:21 5:48:44 0:01:41 3:54:27
2 BRADLEY, JOCELYN RSA 11:09:13 1:00:30 0:04:17 6:09:10 0:04:28 3:50:46
3 CHALMERS-FULTON, PAMELA ZIM 11:32:14 0:56:36 0:03:51 5:57:16 0:06:00 4:28:28
4 MITCHLEY, KATHY RSA 11:33:58 1:08:14 0:03:59 6:19:08 0:03:04 3:59:31
5 MISSELHORN, ALISON RSA 11:53:47 1:05:11 0:05:25 6:39:24 0:05:32 3:58:13
6 SCHUTTE, ROUXLE RSA 12:21:45 1:06:24 0:05:58 6:35:22 0:06:23 4:27:35
7 KNUDSON, TRACI USA 13:31:07 1:06:06 0:06:13 7:17:56 0:04:36 4:56:13
8 MOORE, LUCIE ZIM 13:33:21 1:23:55 0:05:37 7:03:31 0:04:29 4:58:20
9 KNOLL, GRETA USA 13:35:54 1:35:17 0:03:42 7:45:10 0:02:53 4:13:09
10 VAN TONDER, INA RSA 13:40:15 1:25:40 0:11:02 7:08:29 0:06:47 4:53:43
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SCHUMACHER, URBAN SUI 09:24:20 0:50:52 0:02:12 5:08:36 0:03:08 3:19:29
2 BERGLAND, CHRISTOPHER USA 09:46:20 1:02:04 0:01:35 5:19:55 0:02:21 3:20:23
3 OOSTHUIZEN, JULIUS RSA 10:05:10 0:56:56 0:03:10 5:37:43 0:02:16 3:25:03
4 Schotte Oliver GER 10:11:16 1:00:16 0:02:51 5:24:03 0:01:49 3:42:15
5 GODLEY, MARK GBR 10:12:26 0:55:07 0:02:58 5:27:09  0:02:41 3:44:29
6 LONGHURST, SIMON RSA 10:12:31 0:48:50 0:04:21 5:49:21 0:03:05 3:26:52
7 MARSCHALL, JAY USA 10:14:31 0:57:06 0:04:34 5:26:44 0:03:29 3:42:36
8 LEBOULCH, RONAN FRA 10:14:51  0:48:07 0:03:40 5:26:52 0:02:10 3:54:00
9 LEMMEN, HUGO RSA 10:18:58 0:53:40 0:02:28 5:32:01 0:02:06 3:48:40
10 CARROLL, MARK RSA 10:19:30 0:57:12 0:01:57 5:32:16 0:02:41 3:45:22
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ARLANDER, BODIL FIN 11:25:48 1:07:37 0:03:18 6:10:56 0:05:02 3:58:53
2 GREIPEL, SABINE AUT 11:56:20 1:05:59 0:02:00 6:41:14 0:01:45 4:05:20
3 BARBER, STEPHANIE USA 11:57:22 0:59:16 0:03:23 6:17:33 0:01:52 4:35:15
4 KOK, SANDY RSA 12:17:10 1:12:43 0:06:29 6:39:28 0:01:18 4:17:10
5 ROUSSEAU, LINDA ZIM 12:24:43 1:09:27 0:03:44 6:17:22 0:03:49 4:50:19
6 COHEN, PATRICIA  USA 12:44:54 1:16:47 0:04:38 6:37:23 0:01:57 4:44:07
7 HARRISON, JULIE GBR 13:24:50 1:24:45 0:03:59 4:49:53 2:23:48 4:42:24
8 MCINTYRE, SANDRA NZL 13:45:16 1:06:01 0:04:04 6:41:55 0:07:12 5:46:03
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Welsh James RSA 10:12:56 0:58:52 0:03:28 5:29:56 0:02:03 3:38:36
2 Holenweg Peter SWI 10:14:44 1:05:52 0:05:26 5:29:45 0:02:57 3:30:42
3 Mueller Kurt SWI 10:39:44 0:59:11 0:02:40 5:38:19 0:02:01 3:57:30
4 Schroppl Bernhard GER 10:45:51 0:57:15 0:03:44 5:47:24 0:02:51 3:54:35
5 Diana Stefano ITA 10:47:17 0:55:13 0:03:08 5:27:04 0:02:21 4:19:30
6 Hazle Malcolm GBR 10:53:41 1:00:25 0:02:06 5:52:32 0:02:58 3:55:39
7 Phyfer Darwin RSA 10:56:38 1:09:33 0:03:21 5:34:51 0:00:00 0:00:00
8 Nordengen Paul RSA 10:58:55 1:07:08 0:08:52 5:59:11 0:07:47 3:35:56
9 Svanberg Lars USA 11:05:11 0:53:29 0:01:39 5:37:07 0:02:40 4:30:15
10 Lombard Andre RSA 11:11:46 1:05:03 0:06:07 5:53:26 0:03:25 4:03:43
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 YOUNG, CHERYL RSA  12:06:29  0:48:02 0:03:48 6:47:33 0:05:35 4:21:28
2 CROSS, MARY-ROSE  SCO  12:06:40 1:07:51 0:03:38 6:15:49 0:05:33 4:33:46
3 HARRISON, GAYLE RSA 13:08:05 1:20:05 0:03:35 7:06:18 0:03:34 4:34:31
4 BRAWNER, CAROLINE RSA 14:29:55 1:19:24 0:06:25 8:10:24 0:05:06 4:48:34
5 CILLIERS, EMMA RSA 15:32:33 1:16:28 0:07:47 8:38:34 0:06:43 5:23:00
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Weixelbaum Detlef GER 10:36:47 0:59:46 0:03:33 5:50:43 0:02:33 3:40:09
2 Fulton Rick ZIM 10:49:51 0:56:14 0:04:03 5:46:50 0:03:29 3:59:13
3 Renauld Serge NCA 11:07:01 0:57:34 0:04:42 5:54:00 0:02:40 4:08:04
4 Chailan Jean Marie SPA 11:11:53 1:08:31 0:05:02 5:43:38 0:02:13 4:12:28
5 Wilkening Hans-Georg GER 11:12:45 1:08:00 0:04:59 5:45:17 0:02:31 4:11:55
6 Coulson Robbie RSA 11:18:26 1:02:39 0:03:26 5:49:59 0:02:23 4:19:56
7 Mathieson Peter GBR 11:20:03 1:17:07 0:03:51 5:47:10 0:03:18 4:08:35
8 Van Aswegen Henning RSA 11:38:00 0:55:24 0:06:00 6:14:41 0:04:33 4:17:21
9 Van Deventer Lourens RSA 11:39:22 1:40:54 0:07:53 5:59:21 0:00:00 0:00:00
10 Williamson Norrie RSA 11:43:43 1:15:02 0:10:12 6:15:58 0:00:00 0:00:00
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Quarles, Georganna USA 14:31:47 1:32:23 0:04:51 7:05:18 0:03:45 5:45:28
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wentzel Hennie RSA 10:17:54 1:05:17 0:03:47 5:24:48 0:02:10 3:41:50
2 Curr Ken RSA 10:35:22 0:48:02 0:04:34 5:47:41 0:03:42 3:51:20
3 Rateau William RSA 11:08:31 1:05:05 0:03:54 5:42:30 0:03:32 4:13:29
4 Booth John GBR 11:49:02 1:29:20 0:04:18 6:24:29 0:03:20 3:47:33
5 Domoney Christopher GBR 12:05:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00 0:00:00
6 Grobbelaar Johannes RSA 13:58:16 1:19:39 0:02:20 7:31:52 0:02:28 5:01:55
7 Herrmann Iro GER 14:05:10 1:11:10 0:05:27 7:03:24 0:06:43 5:38:24
8 Coetzee Danie RSA 14:27:23 1:24:17 0:09:26 7:17:34 0:09:23 5:26:40
9 Kort Hilton USA 14:48:05 1:09:58 0:03:01 7:13:16 0:10:08 6:11:40
10 Harley John RSA 15:12:15 1:08:34 0:14:37 7:39:43 0:12:01 5:57:18
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Roozendaal-Rep, Trijnie NED 12:07:06 1:21:08 0:04:02 6:15:21 0:03:37 4:22:55
2 Jackson, Sarah USA 16:08:15 1:35:37 0:07:08 8:19:42 0:04:33 6:01:13
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Girold Bernard NCD 10:43:21 0:58:09 0:03:07 5:39:15 0:02:45 4:00:03
2 Poole Ken RSA 11:30:41 1:12:30 0:03:50 6:17:37 0:00:00 0:00:00
3 Ellefsen Olaf Vaage NOR 12:07:10 1:11:07 0:08:15 6:09:05 0:06:13 4:32:28
4 Tylkowski Otto GER 12:31:03 1:11:54 0:05:02 6:33:09 0:00:00 0:00:00
5 Schicketanz Helmut GER 13:09:31 1:22:26 0:04:36 6:33:34 0:00:00 0:00:00
6 Nel Robert RSA 13:25:44 1:31:51 0:05:39 7:12:55 0:05:54 4:29:22
7 Quarles Greyson USA 13:47:13 1:16:01 0:03:58 6:18:39 0:12:21 5:56:13
8 Lagenette Patrice FRA 14:07:14 1:25:31 0:07:01 7:15:18 0:06:51 5:12:31
9 Hamilton Ken RSA 15:16:21 1:57:01 0:06:55 7:45:47 0:11:55 5:14:41
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Minor, Wendy USA 14:16:21  1:10:32 0:05:27 7:09:44 0:04:31 5:46:06
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lewington David RSA 12:36:52 1:25:45 0:06:07 6:38:07 0:04:04 4:22:47
2 Hoehle Klaus GER 12:42:59 1:39:37 0:04:56 6:46:48 0:04:40 4:06:55
3 Nakano Shoji JPN 13:10:48 1:11:17 0:04:28 6:21:58 0:03:30 5:29:34
4 Beyrich Armin GER 13:33:56 1:27:58 0:08:00 6:49:54 0:05:03 5:02:59
5 Merfield Gordon CAM 13:50:04 1:10:47 0:03:22 8:30:50 0:04:58 4:00:05
6 Weilemann Roland GER 15:11:11 1:47:21 0:05:47 7:55:02 0:04:35 5:18:23
7 Kordes Rolf RSA 15:24:58 1:55:41 0:07:32 8:05:24 0:07:23 5:08:57
8 Takase Tetsuro JPN 16:06:13 1:50:31 0:05:28 8:22:27 0:04:56 5:42:49

  TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results