--------- TriSport Denmark ----------
 

Ironman  Western Australia 2006

Busselton Australia

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman  Results

Results                                                  Date: December 3th 2006
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Jason Shortis AUS 08:03:56 0:50:05   4:29:52   2:43:58
2 Mitchell Anderson AUS 08:18:01 0:50:52   4:18:07   3:09:01
3 Jimmi Johnsen DEN 08:34:32 0:50:04   4:37:59   3:06:28
4 Chris McDonald AUS  08:36:02 0:51:59   4:32:27   3:11:34
5 Luke Dragstra CAN 08:36:51 0:50:02   4:41:41   3:05:07
6 Alejandro Santamaria ESP 08:41:51 0:53:24   4:41:35   3:06:51
7 Nick Saunders GBR 08:44:04 0:53:25   4:42:00   3:08:39
8 Stuart Bradsley AUS 08:48:54 0:50:53   4:35:09   3:22:51
9 Justin Granger AUS 08:50:21 0:53:07   4:49:47   3:07:26
10 Christophe Bastie FRA 08:52:24 0:53:24   4:43:12   3:15:48
 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lisbeth KRISTENSEN DEN 9:10:01 0:53:31   4:50:49   3:25:40
2 Sara GROSS CAN 9:15:34 0:55:34   5:09:03   3:10:56
3 Charlotte PAUL AUS 9:17:46 0:55:33   5:11:23   3:10:50
4 Kate BEVILAQUA AUS 9:27:05 0:55:29   5:05:57    3:25:39 
5 Prue OSWIN AUS 9:27:32 1:06:28   5:02:23   3:18:40
6 Naomi IMAIZUMI JPN 9:28:30 0:58:07   5:06:16   3:24:07
7 Jo BENNETT AUS 9:29:41 0:58:00   5:06:22   3:25:18
8 Imke SCHIERSCH ESP 9:33:26 1:03:22   5:05:18   3:24:46
9 Lisa MARANGON AUS 9:35:16 0:54:57   5:04:41   3:35:37
10 Belinda HARRISON AUS 9:43:16 0:59:30   5:10:00   3:33:45
 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SHAW, Christopher AUS 09:42:01 00:53:53   05:00:04   03:48:04
2 NICHOLLS, Thomas AUS 09:42:50 00:53:23   04:55:52   03:53:35
3 WHISTLER, Oliver AUS 09:59:09 00:57:19   05:23:38   03:38:12
4 GRAY, Nicholas AUS 10:18:58 01:01:37   05:08:43   04:08:38
5 BRETTIG, Tim AUS 10:21:18 00:58:52   04:59:59   04:22:27
6 DOAK, Clint AUS 11:01:24 01:08:39   05:34:44   04:18:01
7 LOW, Wilson AUS 11:07:56 01:02:35   05:50:57   04:14:24
8 KREISS, Karl AUS 11:16:31 00:54:51   05:11:35   05:10:05
9 TILBROOK, Paul AUS 11:27:18 01:05:06   05:45:07   04:37:05
10 LUMB, Andrew AUS 11:37:20 01:14:06   05:41:22   04:41:52
 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JONES, Lauren AUS 10:39:26 00:57:53   05:49:49   03:51:44
2 DEEGAN, Morgan AUS 11:45:24 01:52:07   05:30:40   04:22:37
3 TAKAHASHI, Hiromi JPN 12:03:36 01:08:49   06:32:34   04:22:13
4 WHISTLER, Jesse AUS 12:08:40 01:02:48   06:00:24   05:05:28
5 GANNON, Dimity AUS 12:23:49 01:04:35   06:02:44   05:16:30
6 TRENDLE, Deborah NZL 12:44:10 00:53:51   06:23:18   05:27:01
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JENKINS, Darren AUS 08:59:20 01:08:02   04:49:53   03:01:25
2 SCANLAN, Bill AUS 09:04:01 00:55:36   04:55:56   03:12:29
3 O'KEEFFE, Michael AUS 09:07:37 00:53:36   04:41:17   03:32:44
4 CROSS, Ryan AUS 09:12:04 00:55:24   04:46:26   03:30:14
5 STEWART, Graeme GBR 09:13:25 00:52:25   05:07:11   03:13:49
6 WINNEMLLER, Tobias GER 09:17:15 00:57:51   05:08:03   03:11:21
7 WILKINSON, Andrew AUS 09:26:08 00:58:57   04:48:14   03:38:57
8 GOARD, Luke AUS 09:30:48 00:58:21   05:02:48   03:29:39
9 NAPPER, Cameron AUS 09:34:55 00:58:24   04:55:48   03:40:43
10 WHITSUN-JONES, Ben AUS 09:35:24 00:57:45   05:02:41   03:34:58
 
  Women 25 -29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 REKAS, Lidia USA 10:22:28 01:11:16   05:16:26   03:54:46
2 MACPHERSON, Rhonda AUS 10:48:58 01:01:01   05:32:26   04:15:31
3 POLLOCK, Narelle AUS 11:02:31 01:07:45   06:00:58   03:53:48
4 LONGDILL, Anna NZL 11:04:49 01:09:32   05:19:45   04:35:32
5 MCCLURE, Grace AUS 11:07:18 00:00:00   06:52:31   04:14:47
6 CRIDDLE, Pamella AUS 11:16:24 01:04:37   05:43:35   04:28:12
7 LAWSON, Carla AUS 11:17:46 01:05:39   05:47:44   04:24:23
8 JONES, Jennifer AUS 11:32:38 01:13:00   05:46:05   04:33:33
9 SCHOLTE, Sonya AUS 11:35:15 01:11:01   05:41:07   04:43:07
10 SMITH, Kerrie AUS 11:41:07 01:04:31   05:43:51   04:52:45
 
  Men 30 - 34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 FARRELL, Peter AUS 09:12:55 00:58:31   04:50:23   03:24:01
2 ALBRECHT, John AUS 09:19:20 00:59:52   04:48:11   03:31:17
3 JONES, Darrin AUS 09:25:48 01:08:12   04:52:40   03:24:56
4 EISENKOLB, Michael AUS 09:26:06 00:53:40   04:52:46   03:39:40
5 MILLIGAN, Darren AUS 09:26:26 00:58:43   05:06:21   03:21:22
6 RICHARDSON, Aaron AUS 09:27:59 00:55:23   04:58:26   03:34:10
7 PRATT, Stephen RSA 09:29:13 00:58:09   04:47:33   03:43:31
8 FLORENCE, Zuben AUS 09:29:19 00:53:37   04:55:41   03:40:01
9 GARTNER, Mario AUS 09:29:25 00:58:24   04:54:39   03:36:22
10 MOORE, Darren AUS 09:30:15 01:00:59   05:12:20   03:16:56
 
  Women 30 -34              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 SELLARS, Ginny CAN 10:30:16 01:09:43   05:27:24   03:53:09
2 KENNY, Katie AUS 10:33:53 00:58:39   05:32:16   04:02:58
3 STEEN, Sara AUS 10:41:16 01:05:51   05:41:45   03:53:40
4 GILL, Rebecca AUS 11:25:11 01:08:23   05:28:51   04:47:57
5 MORRIS, Caroline AUS 11:32:58 00:57:04   06:10:02   04:25:52
6 CASEY, Susan AUS 11:44:06 01:13:23   05:51:24   04:39:19
7 COUPLAND, Penny AUS 11:56:34 00:59:16   06:05:30   04:51:48
8 CROWE, Gabrielle AUS 11:59:07 01:22:53   05:52:11   04:44:03
9 CHOPLIN, Brandi USA 12:00:12 01:03:10   05:42:09   05:14:53
10 HOPWOOD, Sarah AUS 12:12:36 01:16:10   06:14:02   04:42:24
 
  Men 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HOSKING, Bradley AUS 09:01:35 00:58:09   05:05:53   02:57:33
2 MCDONALD, David AUS 09:09:47 00:53:26   04:41:25   03:34:56
3 RATTENBURY, Shane HOL 09:14:36 00:57:06   04:52:17   03:25:13
4 FULFORD, Mark NZL 09:21:27 00:58:28   05:05:58   03:17:01
5 WOOLFSON, Trevor RSA 09:30:06 00:59:31   05:01:30   03:29:05
6 CHICK, David AUS 09:32:39 00:58:17   05:06:15   03:28:07
7 COUSINS, James AUS 09:38:14 00:58:14   04:50:39   03:49:21
8 CLARKE, Shane AUS 09:44:29 01:07:14   04:47:46   03:49:29
9 ILLINGWORTH, Matt NZL 09:44:38 01:02:20   04:26:23   04:15:55
10 HOOLEY, Daniel AUS 09:45:03 01:02:54   05:15:21   03:26:48
 
  Women 35 - 39              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 KRELLE, Michelle AUS 10:56:30 01:18:08   05:40:42   03:57:40
2 MCDONALD, Kylee AUS 11:24:36 01:02:10   05:39:10   04:43:16
3 KOPKE, Gabrielle AUS 11:28:51 01:05:45   06:00:28   04:22:38
4 WERP, Angelika GER 11:31:18 01:11:53   05:58:48   04:20:37
5 SELL, Raija AUS 11:34:19 01:10:25   06:06:17   04:17:37
6 GREENWOOD, Simone AUS 11:37:32 01:12:00   05:58:01   04:27:31
7 COLLINS, Patricia USA 12:06:08 01:01:46   05:40:29   05:23:53
8 CLINTON, Michelle AUS 12:33:59 01:19:32   06:16:31   04:57:56
9 BRUNNER, Keryn AUS 13:19:55 01:22:54   06:05:31   05:51:30
10 KALLIO, Laurie CAN 13:50:10 01:07:50   06:59:45   05:42:35
 
  Men 40 - 44              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HEMY, Stephen AUS 08:55:57 00:53:43   04:52:21   03:09:53
2 BOYES, Dave AUS 08:56:15 00:58:16   04:49:05   03:08:54
3 BURT, Sandy AUS 08:59:43 01:02:48   04:48:56   03:07:59
4 SAMMUT, Ronald AUS 09:09:15 00:59:10   04:49:43   03:20:22
5 WEIJERS, Marcel AUS 09:10:47 00:54:07   04:47:22   03:29:18
6 HOWLEY, Tim AUS 09:39:44 00:58:19   04:55:27   03:45:58
7 TEUFELHART, Johann GER 09:40:46 01:04:53   04:54:03   03:41:50
8 STEEN, Craig AUS 09:51:47 01:02:59   05:12:33   03:36:15
9 KIMPTON, Craig AUS 09:54:34 01:00:34   05:11:26   03:42:34
10 HASKEW, Phillip AUS 09:57:38 01:11:18   05:03:07   03:43:13
 
  Women 40 - 44              
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 O'CONNOR, Linda AUS 10:31:15 01:04:09   05:33:18   03:53:48
2 BAILIE, Kerry AUS 11:05:41 00:58:43   05:39:27   04:27:31
3 MAHONEY, Dian AUS 11:37:49 01:06:05   05:48:39   04:43:05
4 WOULFE, Jo GBR 11:47:24 01:13:27   05:59:58   04:33:59
5 WALKER, Sandra AUS 11:50:00 01:07:41   05:48:27   04:53:52
6 KEILOUR, Leonie AUS 11:55:43 01:07:27   06:09:13   04:39:03
7 STONE, Tarnia AUS 12:00:44 01:02:00   06:07:03   04:51:41
8 MUNN, Stacy USA 12:14:22 01:16:38   06:17:58   04:39:46
9 TURNER, Jo AUS 12:14:36 01:28:57   05:59:54   04:45:45
10 WILSON, Louise AUS 12:18:50 01:11:08   06:01:36   05:06:06
 
  Men 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MERGLER, John AUS 09:08:43 01:02:12   04:45:10   03:21:21
2 HILL, John AUS 09:30:53 00:59:10   04:54:43   03:37:00
3 BRIDGLAND, Murray AUS 09:51:36 00:57:24   04:51:03   04:03:09
4 MEADS, Malcolm NZL 09:52:48 00:58:30   05:16:46   03:37:32
5 FIRTH, Stephen AUS 09:53:30 00:57:17   05:11:41   03:44:32
6 GOLDIE, Peter AUS 10:07:29 00:59:20   05:02:56   04:05:13
7 BATTEN, Mark AUS 10:14:01 00:57:58   05:05:08   04:10:55
8 SMITH, Rob USA 10:15:38 00:56:21   05:23:30   03:55:47
9 SALINAS, Omar AUS 10:26:39 01:08:18   05:27:36   03:50:45
10 MITCHELL, Greg AUS 10:32:43 00:57:50   05:14:27   04:20:26
 
  Women 45 - 49              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 OSTERLUND, Gaylia USA 11:01:04 01:06:35   05:48:42   04:05:47
2 ABRAHAM, Louise AUS 11:14:55 01:02:34   06:06:41   04:05:40
3 TALLEY MOORE, Suzanna USA 11:24:30 01:29:40   05:39:29   04:15:21
4 ANDERSON, Sue-Ann AUS 11:31:10 01:17:42   05:53:39   04:19:49
5 FOSTER, Kim AUS 11:33:07 01:14:19   06:03:54   04:14:54
6 STEWART, Gloria AUS 11:43:02 01:05:53   05:55:14   04:41:55
7 CLEMENTSON, Diane AUS 11:59:49 01:10:36   06:02:33   04:46:40
8 SCOTT, Dianne AUS 12:00:38 01:06:57   05:54:17   04:59:24
9 BARLOW, Amanda CAN 12:08:24 01:14:10   06:11:26   04:42:48
10 MITCHELL, Mary AUS 12:10:45 01:19:23   06:19:52   04:31:30
 
  Men 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MCCORMACK, David AUS 09:34:59 01:05:36   05:08:59   03:20:24
2 RIDLLEY, Neil RSA 10:00:02 01:06:46   05:37:27   03:15:49
3 HANLEY, Philip AUS 10:01:09 01:01:38   05:11:29   03:48:02
4 JENSEN, Magnus DEN 10:19:05 01:04:49   05:12:41   04:01:35
5 WHALLEY, Bill AUS 10:37:37 01:10:02   05:29:17   03:58:18
6 CARLYLE, Phil AUS 10:40:51 01:52:12   04:55:07   03:53:32
7 KILEY, Chris AUS 10:41:35 01:13:52   05:14:38   04:13:05
8 MATTHEWS, Frank AUS 10:59:03 01:02:47   05:44:45   04:11:31
9 ANNABEL, Bruce AUS 11:17:32 01:02:46   05:28:53   04:45:53
10 BILINSKE, Walter CAN 11:24:00 01:19:41   05:53:35   04:10:44
 
  Women 50 - 54              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 GUTHRIE, Cheryl CAN 11:48:45 01:07:06   06:05:51   04:35:48
2 WILLIAMS, Pamela AUS 12:16:35 01:15:35   06:13:30   04:47:30
3 BOURNE, Kerry AUS 12:28:43 01:52:13   05:45:28   04:51:02
4 FUKUDA, Naoko JAP 13:06:27 01:52:13   06:09:34   05:04:40
5 TUCKER-PECK, Robyn HGK 13:38:00 01:09:58   06:40:01   05:48:01
6 YOUNGASH, Penny CAN 14:33:59 01:39:59   07:32:18   05:21:42
7 ANNABEL, Angela AUS 15:36:50 01:22:42   06:22:39   07:51:29
8 LEE, Narelle AUS 15:59:43 01:32:45   08:14:43   06:12:15
9 KUNAEVA, Teresa AUS 16:52:39 01:40:15   08:04:38   07:07:46
 
  Men 55 - 59              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HEFTI, Hermann SWI 10:26:33 01:12:58   05:18:03   03:55:32
2 WHISTLER, Philip AUS 10:44:04 01:13:26   05:21:28   04:09:10
3 PITMAN, Allan AUS 10:48:16 01:03:32   05:29:03   04:15:41
4 WOOD, Graeme AUS 11:26:21 01:12:41   05:50:13   04:23:27
5 CROCKER, Graham AUS 11:28:00 00:57:00   05:31:38   04:59:22
6 WILSON, Ron AUS 11:32:46 01:02:54   05:46:32   04:43:20
7 THOMAS, Robert AUS 11:54:33 01:34:14   07:28:59   02:51:20
8 LEGGE, Murray CAN 12:09:43 01:10:01   05:44:37   05:15:05
9 NORTON, David AUS 12:25:32 01:19:33   05:57:28   05:08:31
10 JOVINE, Alessandro AUS 12:39:34 01:13:45   06:34:25   04:51:24
  Women 55 - 59              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ROOZENDAAL-REP, Trijnie HOL 11:59:03 01:24:07   05:48:41   04:46:15
2 STEGEMAN, Pam AUS 12:22:08 01:19:14   06:00:34   05:02:20
3 ISHIDA, Chiyoko JAP 13:24:43 01:28:34   07:22:20   04:33:49
4 NIELSEN, Miriam AUS 15:50:36 01:41:02   06:50:09   07:19:25
5 KUSANO, Etsuko JAP 15:52:13 01:35:28   07:58:15   06:18:30
6 GENTLE, Lynette AUS 16:28:12 01:32:53   07:38:07   07:17:12
  Men 60 - 64              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 WESTE, Griff AUS 10:34:59 01:06:49   05:21:58   04:06:12
2 SCOTT, Robert AUS 12:49:19 01:52:11   05:17:10   05:39:58
3 SKEWES, Trevor AUS 13:10:01 01:08:01   06:46:16   05:15:44
4 UEDA, Manabu JAP 15:19:54 01:28:23   06:46:49   07:04:42
5 KIM, Ildoo KOR 16:40:15 02:05:04   07:30:15   07:04:56
 
  Women 60 - 64              
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Sharyn HOLMES AUS 16:23:25 01:32:39   07:35:34   07:15:12
 
  Men 65 - 69              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VON SCHRADER, Georg GER 13:13:15 01:18:35   06:27:10   05:27:30
2 HAMAJIMA, Noritoshi JAP 14:59:03 01:28:48   06:37:39   06:52:36
3 URUSHIHARA, Hidesada JAP 15:33:31 01:41:19   06:48:25   07:03:47
4 HORIE, Hiroshi JAP 15:51:40 01:28:02   07:32:51   06:50:47
 
  Men 70 +              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Yutaka KOJIMA JAP 13:03:35 01:21:34   06:34:15   05:07:46
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results