--------- TriSport Denmark ----------
 

Ironman  Western Australia 2008

Busselton Australia

 3.8k swim - 180k bike - 42.195k run

To Menu - Ironman  Results

Results                                 Date: December  2008
  Elite Men              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tim BERKEL AUS 8:07:06 0:50:25   4:26:43   2:49:56
2 Jason SHORTIS AUS 8:10:57 0:50:43   4:26:37   2:53:36
3 Luke MCKENZIE AUS 8:12:45 0:48:05   4:29:04   2:55:35
4 Jimmy JOHNSEN DEN 8:18:43 0:50:40   4:26:15   3:01:47
5 Simon BILLEAU FRA 8:20:32 0:50:48   4:27:08   3:02:36
6 Leon GRIFFIN AUS 8:24:41 0:50:22   4:26:46   3:07:33
7 Oscar GALINDEZ AUS 8:27:28 0:50:40   4:26:29   3:10:17
8 Chris DMITRIEFF AUS 8:28:29 0:53:18   4:41:28   2:53:42
9 Gavin SCOTT AUS 8:32:22 0:50:26   4:28:56   3:13:00
10 Joshua RIX AUS 8:33:22 0:50:18   4:27:02   3:16:01
 
  Elite Women              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Gina FERGUSON NZL 8:59:24 0:50:30   4:58:12   3:10:41
2 Charlotte PAUL AUS 9:06:34 0:57:35   5:00:38   3:08:20
3 Kat BAKER AUS 9:37:24 0:57:50   4:58:54   3:40:39
4 Sarah POLLETT AUS 9:39:21 0:50:42   5:19:20   3:29:18
5 Nicole WARD AUS 9:43:12 0:56:17   5:20:10   3:26:44
6 Alison COYLE AUS 9:45:23 0:53:22   5:21:50   3:30:11
7 Vicki JONES NZL 9:48:24 1:03:25   5:13:22   3:31:36
 
  Men 18 - 24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JENSEN, Chris AUS 08:52:57 01:03:23   04:39:47   03:03:52
2 SKIPWORTH, Todd AUS 09:03:03 00:50:20   04:39:31   03:27:24
3 THOMPSON, Richard AUS 09:20:14 00:58:21   04:42:41   03:33:30
4 MURPHY, Samuel NZL 09:36:07 00:54:14   05:08:51   03:28:08
5 CLEASBY, Joseph AUS 10:00:35 00:58:28   05:10:41   03:47:53
6 DOAK, Clint AUS 10:05:00 01:04:42   05:20:31   03:35:32
7 ZULSDORF, Cade AUS 10:34:51 01:07:44   05:23:00   03:58:07
8 HOOD, Matthew AUS 10:38:08 00:52:08   05:01:49   04:39:17
9 LUCAS, Ben AUS 10:45:18 01:05:14   05:36:51   03:56:58
10 SPACKMAN, Todd AUS 10:49:17 01:01:47   05:16:57   04:25:44
 
  Women 18 -24              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 JONES, Lauren AUS 10:07:10 00:58:15   05:25:04   03:36:29
2 BENOIT, Jacqui AUS 10:33:31 01:03:12   05:24:01   04:00:16
3 RUSSELL, Kimberley AUS 10:34:36 00:57:30   05:30:27   03:58:19
4 AURIK, Anna NZL 11:00:40 00:58:11   05:42:42   04:14:44
5 COPPI, Eufemia AUS 11:27:27 01:09:56   06:18:11   03:53:06
6 ANDERSEN, Lise Elleroed DEN 11:37:27 01:10:41   05:57:00   04:20:30
7 DAVIS, Jennifer AUS 11:42:01 01:12:45   05:46:32   04:36:38
8 GIBSON, Sarah AUS 13:45:03 01:18:26   06:45:15   05:29:26
9 SUTTON, Holly AUS 14:27:29 01:11:37   06:59:09   06:02:27
10 MCCALLUM, Kelly AUS 14:42:00 02:03:36   06:37:37   05:45:14
 
  Men 25 - 29              
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 CURETON, Ben AUS 08:57:10 00:54:10   04:41:50   03:16:37
2 CRAFT, Matthew AUS 08:59:10 00:57:09   04:56:51   03:01:06
3 SAFRANA, Pablo AUS 08:59:58 00:52:18   04:42:07   03:22:12
4 CLOSE, Greg USA 09:29:16 01:01:15   04:57:18   03:23:13
5 JONES, Nathan AUS 09:35:48 00:58:23 04:43:45 03:48:56
6 EVANS, Stephen AUS 09:38:00 00:58:27 05:01:00 03:32:42
7 O'BYRNE, Adam AUS 09:40:19 00:57:13 05:05:04 03:30:42
8 VRASTIL, Miroslav CZE 09:40:41 01:09:42 05:13:01 03:09:58
9 PECK, Hugh AUS 09:43:39 00:57:17 05:02:19 03:38:09
10 RUSSELL, Robert AUS 09:45:58 00:52:48 05:10:03 03:35:46
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SIMONS, Renee AUS 09:53:38 01:10:24 05:12:55 03:23:49
2 REKAS, Lidia POL 10:23:11 01:10:18 05:12:04 03:53:04
3 GANNON, Dimity AUS 10:24:17 00:58:14 05:29:18 03:50:14
4 JAREB, Nera AUS 10:26:11 01:14:45 05:23:11 03:40:10
5 CRAFT, Kristy AUS 10:32:08 01:04:50 05:24:11 03:55:56
6 TROTTER, Ingrid AUS 10:33:15 01:04:40 05:19:16 04:01:55
7 DELAURENTIS, Lisa AUS 10:44:45 00:54:58 05:24:07 04:19:01
8 LONGDILL, Anna NZL 10:48:53 01:09:43 05:13:21 04:08:07
9 MCDONALD, Jenna NZL 11:09:08 00:58:41 05:50:57 04:12:32
10 DEEGAN, Morgan AUS 11:16:56 01:09:59 05:45:24 04:13:27
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MANIETTA, Kristian AUS 08:58:25 00:56:26 04:46:43 03:11:15
2 O'DOHERTY, Paul AUS 09:08:37 00:53:28 04:49:38 03:21:42
3 BELLEW, Mark AUS 09:09:53 00:54:52 04:34:54 03:36:12
4 BARR, Dave AUS 09:12:18 00:58:23 04:48:07 03:20:28
5 BASKETT, Paul NZL 09:16:18 00:51:54 04:50:49 03:28:35
6 RAE, Matt AUS 09:16:56 00:58:18 04:58:49 03:14:52
7 COX, Russell GBR 09:20:22 00:58:24 04:54:22 03:22:18
8 GREEN, Carle GBR 09:22:53 01:01:20 05:05:36 03:12:08
9 HUDSON, Jarrod AUS 09:25:27 00:58:31 04:58:55 03:23:31
10 SCANLAN, Bill AUS 09:25:53 00:56:43 05:12:10 03:12:24
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 FRY, Bridget NZL 09:55:30 00:55:34 05:14:38 03:39:26
2 BROOKS, Belinda AUS 09:58:51 00:52:02 05:23:58 03:37:05
3 DIERKES, Manuela GER 09:59:31 00:58:35 05:14:39 03:33:52
4 LAWSON, Carla AUS 10:07:46 01:03:14 05:10:52 03:48:09
5 GOODING, Tarryn AUS 10:13:03 00:59:41 05:18:43 03:51:11
6 AYRE, Georgina GBR 10:18:43 01:02:00 05:21:19 03:49:24
7 SCOTT, Jodie AUS 10:22:43 00:55:06 05:10:37 04:11:36
8 BEDNAROVA, Helena CZE 10:30:50 01:07:17 05:20:20 03:56:16
9 VANRENTERGHEM, Elke BEL 10:45:40 01:07:25 05:23:21 04:09:17
10 MARR, Julia AUS 10:48:20 00:57:06 05:23:50 04:21:08
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 REES, Michael AUS 08:53:26 00:51:46 04:40:47 03:16:55
2 MILSON, Scott AUS 09:00:21 00:57:04 04:56:07 03:03:23
3 ROSSMANEK, Marc GER 09:01:45 00:52:15 04:47:07 03:17:12
4 CLARK, Ethan AUS 09:03:57 00:58:26 04:44:31 03:17:45
5 GOODLAD, Martin GBR 09:14:09 00:56:13 04:47:08 03:26:38
6 PARKER, Anthony AUS 09:14:14 00:54:08 04:47:16 03:26:46
7 SIEDE, John AUS 09:16:48 00:57:24 04:54:22 03:19:41
8 POETZSCH, Patrick SIN 09:23:14 01:00:15 04:54:08 03:23:51
9 LOWE, George USA 09:24:12 01:01:12 04:44:20 03:31:00
10 FERRAT, Pascal SWI 09:24:37 01:01:07 04:53:43 03:21:32
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SOUTHWELL, Leanne AUS 09:56:23 00:57:01 05:09:16 03:46:09
2 BULLOCH, Melissa AUS 10:01:02 01:07:18 05:36:24 03:11:04
3 BOYES, Michelle AUS 10:17:50 01:08:41 05:05:18 04:00:04
4 CASEY, Susan AUS 10:20:44 01:06:56 05:05:58 04:01:08
5 HALLETT, Kristy AUS 10:36:34 01:09:01 05:25:40 03:52:48
6 EDWARDS, Kelly NZL 10:57:37 00:58:27 05:40:20 04:11:04
7 LEYDEN, Louise AUS 11:19:11 01:13:12 05:55:07 03:59:02
8 MATHEWS, Fiona AUS 11:21:01 01:07:01 05:39:42 04:28:51
9 BINGER, Erika USA 11:25:22 00:57:11 05:49:47 04:29:27
10 HEAGNEY, Karen AUS 11:26:07 01:03:03 05:57:08 04:16:47
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 HOSKING, Bradley AUS 08:43:12 00:56:46 04:45:21 02:56:03
2 SOUTHWELL, Chris AUS 08:55:58 00:51:54 04:44:41 03:15:26
3 BERNHARD, Romano AUS 09:14:01 00:57:00 04:50:39 03:21:15
4 SCHWARZE, Stephan GER 09:16:28 01:01:10 04:58:53 03:10:53
5 ILLINGWORTH, Matt GBR 09:20:52 01:01:05 04:17:25 03:57:34
6 WEIJERS, Marcel HOL 09:25:14 00:55:48 04:44:34 03:37:28
7 LEVERSHA, Simon AUS 09:36:25 01:11:43 05:07:17 03:07:04
8 TWINE, Rick AUS 09:39:56 00:57:06 04:56:46 03:39:38
9 CONTE, Christophe FRA 09:42:44 01:08:38 05:07:10 03:22:15
10 BARBER, David AUS 09:51:03 00:58:48 04:42:58 04:02:49
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 SANSOM, Greer AUS 10:15:54 01:04:36 05:13:19 03:54:10
2 MORRIS, Jodie AUS 11:00:18 01:09:34 05:36:31 04:07:53
3 OHARA, Sue AUS 11:08:33 01:01:28 05:42:19 04:15:39
4 MUSKER, Janet AUS 11:23:09 01:04:46 05:59:35 04:08:29
5 BERNHARD, Yvonne AUS 11:27:51 01:29:09 05:52:07 03:57:47
6 WATSON, Connie AUS 11:42:53 01:04:56 06:04:58 04:19:44
7 GREEN, Sarah AUS 11:48:17 01:19:16 05:51:58 04:26:20
8 MCGEE, Chessell USA 12:02:07 01:08:45 05:48:00 04:51:35
9 GORMAN, Kirsten AUS 12:10:58 01:07:09 05:50:19 05:06:24
10 LAIDLAW, Suzzanne AUS 12:12:32 01:07:30 05:58:45 04:47:53
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BOYES, David AUS 09:07:08 01:01:57 04:52:23 03:08:39
2 GEOGHEGAN, Mark AUS 09:27:57 00:59:00 05:04:27 03:18:07
3 JAMES, Paul AUS 09:47:24 00:59:55 05:01:54 03:39:06
4 HOWLEY, Tim AUS 10:05:47 01:00:37 04:59:10 04:01:36
5 ROBERTS, Terry AUS 10:07:28 01:01:38 05:08:20 03:51:56
6 TREMAYNE, Anthony AUS 10:12:14 01:09:39 05:06:33 03:47:25
7 MAES, Dirk AUS 10:19:43 01:01:53 05:01:27 04:10:48
8 BATTEN, Mark AUS 10:23:37 00:56:36 05:09:09 04:14:04
9 SMITH, Malcolm AUS 10:24:01 01:14:22 05:21:20 03:40:10
10 THORNTON, Dean AUS 10:31:20 01:08:54 05:25:15 03:46:26
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 MCGEARY, Robyn AUS 10:20:08 01:04:31 05:18:25 03:51:03
2 COCHRANE, Michelle AUS 11:09:28 01:10:17 05:35:49 04:13:12
3 FRY, Charlotte AUS 11:20:24 01:11:10 05:42:05 04:20:10
4 GIBBS, Kimberly USA 11:41:57 01:13:26 05:43:09 04:37:26
5 MALONE, Karen AUS 12:00:45 01:09:39 05:35:16 05:07:30
6 GOCIAN, Freda SAR 12:10:57 01:07:59 05:55:37 04:56:56
7 FULLER, Natalie AUS 12:15:03 01:09:14 06:12:09 04:42:35
8 LAWS, Sandra AUS 12:17:24 01:17:02 06:08:15 04:41:15
9 COELLO, Soledad ECU 12:20:55 01:34:07 06:09:45 04:27:37
10 ATHEY, Patricia AUS 12:25:38 01:09:23 06:01:34 05:05:50
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 BRIDGLAND, Murray AUS 09:19:56 00:59:50 04:44:30 03:29:21
2 HILL, John AUS 09:22:08 01:03:26 04:59:53 03:13:01
3 MORO, Mark AUS 09:39:44 01:02:43 04:59:28 03:31:20
4 VAN LEEUWEN, Jacques HOL 09:50:50 00:56:45 05:01:27 03:46:06
5 BURGESS, Gary NZL 09:59:49 00:57:05 05:02:27 03:51:23
6 OWENS, Robert AUS 10:15:04 01:04:38 05:17:42 03:46:08
7 GOODHAND, Mark AUS 10:16:23 01:00:43 05:22:06 03:48:54
8 SMITH, Rob USA 10:19:04 00:58:21 05:18:23 03:54:58
9 MATTHEWS, Frank AUS 10:30:35 01:03:56 05:21:51 03:57:49
10 KILEY, Christopher AUS 10:33:12 018:201: 05:04:09 04:05:44
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 FOSTER, Kim AUS 11:49:44 01:15:57 06:04:58 04:18:43
2 GOLLEDGE, Judith AUS 12:21:01 01:26:30 06:11:02 04:35:18
3 DADD, Gaye AUS 12:29:11 01:30:28 06:27:11 04:22:35
4 GEBBIE, Carolyn CAN 13:18:03 01:13:38 06:11:40 05:37:58
5 COOTE, Janet AUS 13:24:20 01:17:40 06:17:43 05:39:50
6 PARNHAM, Karen AUS 14:00:42 01:44:27 07:03:51 04:47:19
7 REID, Katherine AUS 14:27:14 01:12:40   06:27:00 06:28:33
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 VALENA, Tom AUS 09:59:32 01:16:30 05:08:21 03:28:36
2 MCCORMACK, David AUS 10:03:00 01:11:06 05:13:32 03:33:13
3 VRASTIL, Miroslav CZE 10:05:22 01:10:39 05:08:59 03:39:36
4 WALDAU, Michael USA 11:17:44 01:11:55 05:57:43 04:00:05
5 BROWN, Steve AUS 11:23:15 01:14:32 05:14:35 04:41:26
6 LOWES, Jeremy AUS 11:25:22 01:19:42 05:51:23 04:02:11
7 VAUGHAN, Lloyd SWI 11:30:09 01:11:27 05:21:41 04:40:47
8 LEVERSHA, David AUS 11:34:04 01:05:10 05:59:06 04:13:32
9 SCOTT, Ian AUS 11:38:51 01:13:46 05:24:58 04:51:20
10 SMILER, Kingi NZL 11:40:03 01:04:06 05:22:55 05:02:01
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 LOWRIE, Mary Lou USA 12:48:37 01:16:18 05:41:36 05:37:06
2 FREER, Helen AUS 13:00:34 01:11:03 06:28:36 05:11:29
3 WILLIAMS, Pamela AUS 13:34:41 01:15:55 06:17:34 05:45:12
4 SIMMONS, Anne AUS 14:21:28 01:42:07 07:13:28 05:12:41
5 BUDGETT, Jenny GBR 15:01:39 01:17:27 06:36:19 06:53:14
6 NIELSEN, Miriam AUS 15:32:59 01:34:28   06:45:06   06:58:53
7 PALEY, Mary AUS 16:15:12 01:38:46   07:55:28   06:21:00
8 JOHNSON, Cheryl CAN 16:19:51 01:50:19   07:10:46   06:52:21
9 KITAE, Kayoko JAP 16:32:33 01:46:03   08:04:17   06:23:44
10 JOHNSTON, Katie AUS 16:37:02 01:28:38   07:18:07   07:41:43
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 PITMAN, Allan AUS 10:31:42 01:01:22 05:30:46 03:54:09
2 RABINOWITZ, Brian AUS 11:38:41 01:07:42 05:47:28 04:31:20
3 THOMAS, Robert AUS 12:13:59 01:31:39 07:43:43 05:35:52
4 WARD, Richard USA 12:27:53 01:10:31 06:08:29 04:52:09
5 LIGHTBODY, John USA 12:45:46 01:18:47 06:05:02 05:07:26
6 DIXON, Terry AUS 12:53:44 00:59:37 06:09:16 05:33:44
7 JEFF, Denis AUS 13:17:29 01:15:49 06:41:36 05:05:28
8 BROOMFIELD, Tony AUS 13:18:25 01:33:34 06:25:21 05:00:24
9 TINK, Graeme AUS 13:28:21 01:11:15 05:59:10 05:57:40
10 MILLER, Terry AUS 13:35:06 01:21:41 06:17:12 05:39:17
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 ISHII, Hideki JAP 12:47:36 01:24:45   06:48:52 04:15:49
2 OLIVER, Jeffrey AUS 13:11:38 01:19:25 06:04:45 05:21:19
3 TAKAGI, Shigeo JAP 13:38:59 01:33:48 06:31:27 05:22:45
4 DONEY, Mick AUS 14:46:43 01:10:57 05:45:40 07:37:25
5 OGURA, Tadahiro JAP 15:27:41 01:19:08 07:22:30 06:32:52
6 BUTLER, Francis USA 16:23:00 01:20:53 07:06:52 07:15:35
 
Men 70 +
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Yutaka KOJIMA JAP 13:35:50 01:20:12 13:24 06:38:45 7:12 05:16:17
 TriSport Denmark  -  Knud Aagaard

To Menu - Ironman  Results