----------  TriSport  Denmark  ----------

To Menu - Ironman Results

Ironman Switzerland 1997

Zurich, Schweiz 
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run
 
Results                                       Date: August 3th 1997 
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Pierre-A. Frossard SUI 08:30:23 00:54:25 04:51:38 02:41:29
2 Alexander Tauber GER 08:32:28 00:53:53 04:46:53 02:49:17
3 Dirk Van Gossom BEL 08:42:24 00:54:31 04:57:16 02:48:39
4 Tony DeBoom USA 08:42:46 00:52:00 04:51:04 02:56:43
5 Uwe Widmann GER 08:49:57 00:53:32 04:49:57 03:03:45
6 Christophe Buquet FRA 08:55:52 01:00:27 05:05:29 02:46:17
7 Julian Jenkinson GBR 08:56:11 00:57:39 05:01:11 02:54:44
8 Christophe Bastie FRA 08:59:21 00:58:00 05:00:25 02:58:07
9 Steffen Liebetrau GER 09:07:10 00:53:53 05:04:18 03:06:41
10  Zsolt Zsódér HUN 09:07:38 00:59:01 05:10:23 02:55:06
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 Ute Mückel GER 09:32:48 00:50:34 05:29:11 03:11:13
2 Ariane Gutknecht SWI 09:51:21 01:02:52 05:32:26 03:13:18
3 Heather Fuhr USA 10:01:53 01:01:18 05:39:18 03:17:56
4 Dagm. Geissinger GER 10:13:06 01:02:36 05:44:22 03:22:37
5 Robyn Roocke AUS 10:21:15 01:02:26 05:46:37 03:29:21
6 Wanda Schlotterer GER 10:37:47 01:07:57 05:47:38 03:38:22
7 Beate Kleindienst GER 10:38:25 01:09:25 05:49:18 03:35:30
8 Mirella Gandellini ITA 10:51:19 01:02:28 05:56:38 03:48:17
9 Susanne Knispel GER 10:51:31 01:08:43 05:45:46 03:53:05
10 Karin Schuch SWI 10:56:44 01:10:51 05:54:10 03:49:11
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Van Gossum Dirk BEL 8:42.24 54.31 0.59 4:57.16 0.57 2:48.39
2 Dittrich Wolfgang GER 9:11.42 49.04 1.00 5:06.46 1.15 3:13.35
3 Zülch Martin GER 9:54.29 1:06.34 1.25 5:33.18 1.30 3:11.40
4 Lazzarini Roland  SWI 9:57.25 59.06 1.45 5:36.02 2.30 3:18.01
5 Otto Gregor SWI 9:59.42 1:06.23 1.15 5:25.00 1.59 3:25.03
6 Trebing Immo GER 10:05.16 1:07.32 2.06 5:28.49 2.17 3:24.31
7 Wälchli Daniel  SWI 10:05.32 1:10.39 2.02 5:27.49 1.33 3:23.28
8 Huttenlauch Hanspeter SWI 10:07.08 1:08.09 3.35 5:19.41 1.40 3:34.01
9 Meierkord Fred GER 10:14.02 1:09.09 1.41 5:32.15 1.19 3:29.37
10 Seele Hartmut GER 10:15.25 1:18.00 2.56 5:24.47 3.18 3:26.24
 
. Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bibus Elke  GER 11:12.15 1.11.02 2.17 6.09.33 1.55 3.45.26
2 Birk Monika GER 11.27.18 1.10.49 1.59 6.04.42 2.23 4.07.24
3 Schanz-Matern Elke GER 11.59.48 1.12.58 2.41 6.34.56 2.38 4.06.33
4 Gleich Dorothea  SWI 12.17.54 1.28.40 3.32 6.36.48 4.04 4.04.48
5 Leiser Yvonne  SWI 13.01.41 1.24.05 4.20 7.07.18 5.02 4.20.53
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wepfer Markus SWI 09:07.46 0:53.52 1.23 5:04.25 1.31 3:06.33
2 Tinley Scott USA 09:22.24 0:59.50 1.42 5:12.15 2.00 3:06.36
3 Schallmo Daniel GER 09:30.44 1:08.14 1.32 5:19.28 1.19 3:00.08
4 Lopez Vilaplana Juan ESP 09:52.16 0:57.41 3.23 5:38.04 3.09 3:09.58
5 Polansky Petr CZE 09:58.16 1:07.01 2.40 5:23.54 2.15 3:22.25
6 Bucher Hansruedi SWI 09:59.04 1:07.59 2.46 5:16.20 2.05 3:27.54
7 Garnitschnig Reinhold  AUT 10:00.01 1:02.41 2.02 5:39.06 1.37 3:09.14
8 Luder Andreas SWI 10:14.01 1:04.21 1.45 5:23.13 1.33 3:44.48
9 Berlie Pierre SWI 10:14.05 1:06.25 1.58 5:27.47 1.49 3:38.09
10 Gagnepain Thierry FRA 10:19.53 0:59.43 3.08 5:30.35 3.09 3:36.34
 
Women 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Geissinger Dagmar GER 10.13.06 1.02.36 1.47 5.44.22 1.43 3.22.37
2 Buchegger Pia SWI 11.56.10 1.22.53 4.35 6.25.59 3.21 3.59.19
3 Völker-Gust Thekla GER 12.56.48 1.33.56 3.45 6.57.15 2.29 4.19.22
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kasperczyk Peter Ger 10:24.45 1:17.46 3.18 5:30.28 3.05 3:30.06
2 Löpfe Peter SWI 10:24.53 1:15.29 3.49 5:27.14 3.11 3:35.08
3 Montandon Daniel SWI 10:27.49 1:18.50 5.38 5:30.44 3.52 3:28.42
4 Diem Konrad SWI 10:34.17 1:13.25 2.09 5:36.07 1.56 3:40.38
5 Schori Daniel SWI 10:44.47 1:06.28 1.29 5:45.15 3.03 3:48.32
6 Molz Winfried GER 10:46.48 1:08.40 2.23 5:55.18 2.28 3:37.57
7 Zehnder Peter  SWI 11:09.13 1:46.21 4.15 5:49.17 3.30 3:25.47
8 Hagemann Peter  SWI 11:25.51 1:21.53 3.51 6:10.27 2.51 3:46.47
9 Gersdorf Lutz GER 11:27.22 1:18.56 4.31 5:57.59 3.49 4:02.06
10 Graenicher Roland SWI 11:39.02 1:23.36 4.36 5:55.18 3.40 4:11.50
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Krombach Rita LUX 12.45.51 1.15.57 3.41 6.45.57 2.26 4.37.48
2 Schufele Iris GER 13.15.16 1.20.58 2.22 7.10.29 3.43 4.37.43
3 Birrer Gaby SWI 13.21.56 1.18.40 3.11 7.13.52 2.21 4.43.51
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fässler Hansjörg SWI 10:10.09 1:20.43 4.16 5:24.08 1.59 3:19.01
2 Betschon Christian SWI 11:06.42 1:16.04 2.40 5:44.27 2.29 4:01.01
3 Rentsch Hans SWI 11:07.53 1:13.35 3.38 5:35.45 2.20 4:12.33
4 Gubser Reto SWI 11:15.17 1:24.20 4.25 5:52.40 3.10 3:50.40
5 Peter Bruno  SWI 11:20.08 1:26.43 3.26 6:04.17 4.35 3:41.05
6 Meredith Alain FRA 11:26.53 1:28.27 4.12 6:01.09 2.23 3:50.40
7 Müller Peter GER 11:37.58 1:24.32 4.16 6:25.24 2.04 3:41.40
8 Billeter Bruno SWI 11:42.21 1:25.07 5.52 6:09.00 3.51 3:58.30
9 Weyeneth René SWI 11:48.17 1:17.40 6.05 6:14.06 5.25 4:04.59
10 Dudle Paul SWI 12:06.16 1:11.35 7.55 6:34.53 6.06 4:05.46
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Porzelt Baerbel  GER 13:06.34 1:26.30 4:42 6:53.33 3.40 4:38.07
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Manz Pierre SWI 11:21.22 1:12.34 7.35 6:04.26 5.44 3:51.01
2 Birrer Bruno SWI 11:47.26 1:14.03 2.22 5:48.31 2.40 4:39.49
3 Schuler Hubert GER 12:36.06 1:39.01 1.44 6:10.51 3.37 4:40.52
4 Nakano Shoji JPN 12:43.46 1:24.17 5.13 6:26.04 4.40 4:43.30
5 Kölbl Heinrich AUT 13:18.26 1:43.07 5.45 6:40.26 6.52 4:42.13
6 Merfield Gordon GRB 13:27.07 1:14.54 2.35 6:52.46, 1.52 5:14.58
7 Füssl Horst Rüdiger  GER 13:36.08 1:35.22 6.13 7:17.54 2.39 4:33.58
8 Friedli René  SWI 13:49.40 1:18.34 5.05 6:36.01 4.36 5:45.22
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reukauf Irmtraut SWI 13:31.27 1:47.22 4.13 7:05.45 3.23 4:30.41
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vogt Paul SWI 12:39.27 1:43.15 3.04 6:11.04 3.54 4:38.09
2 Sterba Jan CZE 13:58.22 1:33.19 5.12 7:25.38 4.26 4:49.46
TriSport Denmark     -     Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results