---------  TriSport  Denmark  ----------

Switzerland Ironman 2000

Zürich, Switzerland 
3,8k swim - 180k bike - 42,2k run

To Menu - Ironman Results

Results                   Date:  August 6th  2000
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Olivier Bernhard SUI 08:12:28 0:50:22 0.47 4:36:42 1.07 2:43:31
2 Peter Kropko HUN 08:21:06 0:48:20 1.07 4:43:49 1.38 2:46:12
3 Paul Kemper GER 08:25:42 0:51:43 2.23 4:42:36 1.13 2:47:46
4 Jason Shortis AUS 08:30:34 0:50:33 0.48 4:47:29 1.32 2:50:13
5 Markus Forster GER 08:34:55 0:50:28 1.02 4:50:10 1.14 2:52:02
6 Florian Balluais FRA 08:37:01 0:53:41 0.43 4:56:26 1.26 2:44:45
7 Alexander Taubert GER 08:38:16 0:50:36 1.46 4:47:31 1.10 2:57:13
8 Christophe Bastie FRA 08:40:18 0:50:42 1.05 4:49:01 1.19 2:58:10
9 Daniel Heckenblaicher AUT 08:41:28 0:47:52 1.46 4:52:04 1.43 2:58:04
10 Velepec Uros SUI 08:46.05 0:51.53 0.47 4:54.04 0.55 2:58.24
11 Pierre-Alain Burgdorfer SUI 08:49:07 0:58:48 1.50 4:49:25 1.30 2:57:35
12 Eric De Beuckelaer  BEL 08:53:16 0:59:48 1.55 4:48:36 1.24 3:01:33
13 Sebastien Gonzalez SUI 08:54:31 1:01:53 1.34 4:50:16 1.36 2:59:12
14 Lacaille Clément FRA 09:00.28 1:01.55 1.30 4:44.18 1.07 3:11.35
15 Tjärdal Patrik SWE 09:05.54 0:50.43 1.31 5:02.37 1.23 3:09.38
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Tara-Lee Marshall  NZL 09:15:55 0:58:06 1.38 5:05:37 1.00 3:09:33
2 Robyn Roocke AUS 09:26:24 0:53:45 1.03 5:10:13 1.20 3:20:03
3 Ariane Gutknecht  SUI 09:28:10 0:55:39 1.43 5:09:37 1.11 3:19:59
4 Katja Schumacher GER 09:30:35 0:53:45 1.39 5:11:34 1.20 3:22:17
5 Rina Hill AUS 09:39:40 0:47:49 2.04 5:31:25 1.19 3:17:04
6 Heike Neuburger GER 09:54:14 1:07:33 1.48 5:23:30 1.04 3:20:02
7 Nicole Best GER 10:06:22 0:57:31 1.23 5:33:35 1.34 3:32:20
8 Kramer Mariska HOL 10:33.26 1:03.00 1.45 5:43.44 1.39 3:43.17
9 Krakowiak Elzbieta POL 10:34.14 0:51.47 2.04 5:38.00 2.55 3:59.27
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kappelhoff Uwe GER 08:55.11 0:51.55 1.59 4:56.44 1.54 3:02.37
2 Ottaviani Cesar ARG 09:06.31 0:50.36 1.12 5:04.12 1.42 3:08.48
3 Girardet David  SUI 09:22.57 0:55.25 1.39 5:10.23 2.05 3:13.23
4 Kovalovsky Jan  TCH 09:29.03 1:01.04 1.14 4:59.51  1.04 3:25.48
5 Pavel Tomas CZE  09:36.14 0:57.54 1.16 5:01.54 1.16 3:33.52
6 Bode Christoph GER 09:39.50 0:54.46 2.29 5:05.38 2.24 3:34.32
7 Zrnic Dalibor SUI 09:51.10 1:08.46 4.06 5:05.28 2.56 3:29.51
8 Loublie Alexandre  FRA 09:51.36 0:48.15 1.16 5:11.39 1.51 3:48.32
9 De La Mora Costas Jose ESP 10:07.54 0:57.50 3.54 5:03.53 3.19 3:58.56
10 Rüedi Yves SUI 10:25.34 1:07.43 4.07 5:37.00 3.01 3:33.40
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schaefer Christine GER  10:28.00 1:01.38 1.52 5:29.27 02.27 3:52.34
2 Lohri Catherine SUI 11:42.53 0:59.49 2.41 5:50.12 03.23 4:46.46
3 Colvin Jennifer USA 12:34.41 1:16.14 4.10 6:48.49 02.00 4:23.25
4 Zihlmann Monika SUI 14:05.53 1:25.01 9.59 7:04.12 10.32 5:16.06
5 Schlumpf Sara SUI 14:16.33 1:20.25 3.34 6:57.08 03.26 5:51.59
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 von Flüe Bruno SUI 8:39.24 51.39 1.20 4:36.48 1.31 3:08.05
2 Hachul Stefan GER 8:53.01 50.34  1.07 4:46.27 1.06 3:13.44
3 Huber Norbert GER 8:57.02 1:02.53 1.53 4:53.36 2.06 2:56.33
4 Liebetrau Steffen GER 9:00.21 54.05  2.36 4:46.59  1.14 3:15.25
5 Niederau Dirk GER 9:00.38 50.35 1.37 4:49.34  1.33 3:17.18
6 Goerke Nils GER 9:06.34 53.44 0.57 4:55.55 1.23 3:14.33
7 Oberholzer Clemens SUI 9:11.28 1:02.17 1.30 4:59.05 2.03 3:06.32
8 Wehrle Sascha GER 9:13.24 53.51  1.32 5:08.08 1.11 3:08.41
9 Bradford Chris AUS 9:22.00 56.12 1.32 4:52.38 1.43 3:29.52
10 Ichioka Takaoki JAP 9:22.32 56.05 1.58 5:05.57 1.26 3:17.05
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Lübeck Dagmar GER 10:04.43 1:00.56 1.48 5:31.46 2.13 3:27.58
2 Schrade Martina GER 10:09.09 1:04.56 1.28 5:25.09 1.36 3:35.59
3 Wöhrle Alexandra GER 10:25.01 1:11.16 2.05 5:32.22 1.31 3:37.44 
4 Kühner Lucia GER 10:32.08 0:59.04 0.53 5:47.47 2.26 3:41.55
5 Hutmacher Barbara SUI 10:34.30 1:03.03 3.27 5:39.57 4.02 3:43.58
6 Bischofberger Sandra SUI  10:34.56 1:07.39  4.38 5:53.15 5.24 3:23.59
7 Schäfer Isabel GER 10:49.59 1:07.41 1.59 5:58.43 1.49 3:39.45
8 Zimmermann Karina GER 11:00.49 0:54.46 3.32 6:12.31  8.34 3:41.24
9 Hanssmann Heike  GER 11:19.17 1:21.13 2.45 5:54.40 4.47 3:55.50
10 Rombach Fränzi  SUI 11:36.54 1:06.41 1.01 6:31.45  2.29 3:54.57 
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Cocusse Dominique FRA 9:02.58 0:53.43 1.39 5:01.40 1.28 3:04.28
2 Leroy Thierry FRA 9:03.43 0:59.34 1.47 5:01.53 1.40 2:58.47
3 Kloss Mehmet GER 9:03.51 0:55.03 1.40 4:59.11 1.07 3:06.48
4 Müller Kai GER 9:13.07 0:50.33 1.37 5:08.59 2.03 3:09.52
5 Korat Eduard GER 9:17.50 1:03.03 2.33 4:58.01 1.45 3:12.27
6 Ehl Markus GER 9:20.16 0:55.00 2.22 4:57.22 1.25 3:24.06
7 Kramer Sjaco HOL 9:20.36 0:55.52 1.11 5:03.08 1.44 3:18.38
8 Lübeck Georg  GER  9:21.11 0:57.46 1.31 5:05.37 3.19 3:12.55
9 Stampfli Markus SUI 9:23.56 0:59.38 1.47 5:00.07 1.46 3:20.37
10 Pauling Dirk SUI 9:27.02 0:54.30 1.22 5:09.35 2.17 3:19.15
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Tarrach Bettina GER 10:37.48 1:01.33 3.07 5:35.21 8.53 3:48.53
2 Zumstein Barbara SUI 10:46.25 1:07.13 2.44 5:40.29 4.53 3:51.04
3 Schöke Dagmar GER 10:52.29 1:05.27 3.22 6:02.26 2.09 3:39.02
4 Lidmila Monika GER 10:54.30 0:59.24 2.03 5:27.44 3.39 4:21.37
5 Frank Claudia GER  11:04.16 1:03.00 3.00 5:46.27 3.38 4:08.09
6 Bourgoult Diane CAN 11:05.07 1:06.06 2.19 5:59.28 5.27 3:51.46
7 Gibson Beverley ITA 11:16.01 1:01.12 3.14 5:56.20 5.36 4:09.37
8  Maingret Sabine FRA 11:20.55 1:03.15 4.35 6:12.01 3.39 3:57.22
9 Thilges Anne GBR 11:32.32 1:02.52 2.21 6:02.52 2.17 4:22.08
10 Van Amstel Marlies HOL  11:42.16 1:01.42 2.17 6:13.37 6.19 4:18.19
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Walser Reto SUI 8:44.24 0:53.45 0.53 4:45.58 1.04 3:02.43
2 Richardson Timothy GBR 9:15.20 0:57.41 1.56 5:05.49 2.00 3:07.52
3 Egger Wolfgang SUI 9:18.47 0:52.03 1.27 5:06.39 2.23 3:16.14
4 Poettgen Klaus GER 9:29.17 0:51.32 0.48 5:10.37 1.53 3:24.26
5 Karen Stephan SUI 9:30.36 0:54.39  1.47 5:07.26 1.37 3:25.04
6 Nardi Maurizio ITA  9:31.05 0:53.42 3.10 5:16.56 1.38 3:15.38
7 Favre Villi SUI 9:31.48 1:01.51 3.41 5:06.01 3.45 3:16.28
8 Le Graet Philippe FRA  9:34.00 1:03.16 3.26 4:59.25 2.17 3:25.34
9 Martinez Antonio FRA 9:34.36 0:54.54 1.43 5:06.17 1.34 3:30.07
10 Pietsch Michael SUI 9:34.44 0:59.28 2.23 4:58.56 2.24 3:31.31
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Odekerken Claudia GER 10:39.57 1:12.16 1.59 5:29.48 3.47 3:52.04
2 Simmer-Härtl Annette GER 10:50.00 0:59.27 2.27 5:42.15 4.59 4:00.51
3 Rehm Brigitte  GER 10:53.50 1:05.39 2.06 5:39.55 2.42 4:03.26
4 Nicoud Anne-Marie SUI 10:54.03 1:09.36 3.21 5:53.38 3.57 3:43.29
5 Gleich Dorothea SUI 11:03.48 1:20.30 2.48 5:46.55 2.26 3:51.07
6 Minten Barbara GER 11:13.59 1:12.07 4.09 5:59.11 3.01 3:55.29
7 Benet Graupera Teresa ESP  11:35.03 1:11.16 3.12 6:29.44 2.49 3:48.01
8 Rotovnik-Kozjek Nada SLO 11:36.34 1:02.05 4.17 6:24.52 2.53 4:02.26
9 Karpf Franziska SUI 11:49.53 1:19.27 5.32 6:20.17 6.54 3:57.41
10 Malischke Yvonne SUI 12:20.43 1:08.56 6.23 6:40.44 11.05 4:13.33
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Medri Maurizio  ITA 9:00.00 1:00.45 2.30 4:59.43 2.15 2:54.46
2 Caprez Alfi SUI 9:11.42 0:53.41 1.14 4:59.14 2.00 3:15.31 
3 Pfund Nicola SUI 9:32.53 0:55.48 2.34 5:08.59 1.43 3:23.47
4 Weseli Hermann AUT  9:33.25 1:01.06 4.09 5:07.34 1.43 3:18.52
5 Otto Gregor SUI 9:36.27 1:00.16 2.07 5:04.32 2.26 3:27.04
6 Hofer Michel  SUI 9:37.44 0:59.32 1.51 5:07.58 1.49 3:26.33
7 Dupont Thierry FRA 9:40.13 0:54.09 2.20 5:15.47 1.58 3:25.57
8 Grandchamp José SUI 9:40.23 1:03.24 2.50 5:05.35 1.47 3:26.46
9 Oviedo Montoya Pedro ESP 9:40.34 0:58.54 3.23 5:16.08 2.21 3:19.45
10 Berlie Pierre  SUI 9:41.57 0:55.22  1.19 5:07.55 1.41 3:35.37
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Yarde Shirley  GBR 10:38.15 0:57.57 1.30 5:44.41 2.07 3:51.58
2 Boulton Jane GBR 11:06.39 1:10.06 2.53 6:18.45 3.22 3:31.31
3 Osborn Suzzette USA  11:27.04 0:54.56 2.28 6:09.14 3.30 4:16.54
4 Käppeli Monika SUI 11:40.43 1:12.28 7.28 6:09.08 4.33 4:07.04
5 Schaeppi Kathrin SUI  11:42.39 1:17.04 2.48 6:00.32 4.24 4:17.49
6 Beusch Doris SUI 12:11.56 1:24.02  8.04 6:09.55 8.23 4:21.29
7 Senn Judith SUI 13:09.40 1:11.04 4.44 6:36.53 4.53 5:12.04
8 Koch Gudrun GER 14:44.28 1:13.56 9.14 7:16.53 8.29 5:55.55
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hoter Otto GER 9:08.22 1:01.33 1.36 4:52.45 1.05 3:11.22
2 Verbraeken Flor BEL 9:31.33 1:01.08 3.01 5:05.02 1.40 3:20.40
3 Denizel Hunt GBR 9:35.17 0:56.40 1.19 5:09.23 2.53 3:25.00 
4 Bindy Serge  SUI  9:35.33 0:53.48 1.53 5:07.46 1.39 3:30.25
5 Engeler Markus SUI 9:36.19 1:03.21 2.29 5:10.03 2.21 3:18.03
6 Sattler Hans Ludwig GER 9:38.26 0:53.12 1.42 5:14.25 2.05 3:27.00
7 Spohn Josef SUI  9:43.50 0:59.34 3.47 5:04.47 2.09 3:33.31
8 Vecchi Raimondo ITA 9:58.00 1:04.50 3.19 5:14.03 2.32 3:33.13
9 Buhr Peter  GER 9:58.51 1:01.24 2.04 5:15.35 1.56 3:37.49
10 Margirier Alain  FRA  9:58.55 0:57.51 2.44 5:07.54 1.55 3:48.29
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Govan Summer GBR  11:38.34 1:05.40 3.44 6:10.01 5.31 4:13.37 
2 Cullie Debra USA 12:00.11 1:15.09 4.51 6:10.42 4.52 4:24.37 
3 Alvermann - Buhr Ingrid GER 12:22.53 1:12.11 3.34 6:34.11 2.21 4:30.33
4 Kelly Kathleen USA 13:14.25 1:19.21 5.54 6:36.10 5.52 5:07.06
5 Hunziker Brigitte SUI 14:26.13 1:36.28 5.48 7:28.29 6.07 5:09.20
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Fässler Hansjörg SUI 9:49.56 1:09.10 3.32 5:06.06 2.40 3:28.26
2 Michelon Nino AUT 10:01.57 1:09.24 2.07 5:03.29 1.43 3:45.12
3 Diem Konrad SUI 10:17.34 1:03.19 2.37 5:08.22 2.09 4:01.05
4 Rocher Georges FRA 10:21.15 1:11.14 3.08 5:33.16 3.13 3:30.22
5 Blankenfuland Manfred GER 10:33.05 1:01.44 2.53 5:35.46 3.41 3:48.58
6 Hefti Hermann  SUI 10:34.20 1:13.25 2.44 5:31.25 3.48 3:42.55
7 Gerber Willy SUI 10:42.33 1:14.57 2.52 5:30.38  1.39 3:52.25
8 Bourlette Denis  FRA  10:53.33 1:11.42 4.01 5:32.41 4.53 4:00.14
9 Biber Thomas SUI 11:07.11 1:08.20 3.23 5:37.57 3.25 4:14.04
10 Horvais Alain FRA 11:19.56 1:03.20 3.07 5:26.01  2.05 4:45.22
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Wirthlin Helene SUI 11:52.59 1:35.45 4.47 6:12.13 5.09 3:55.03
2 Mauriat Françoise FRA  13:11.37 1:26.47 5.17 6:32.49 10.31 4:56.12
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Rentsch Hans SUI 10:39.53 1:05.13 2.47 5:21.38 01.50 4:08.24
2 Manz Pierre SUI 10:56.25 1:06.48 7.49 5:35.35 06.27 3:59.43
3 Dihsmaier Gunther GER 11:10.40 1:14.08 3.22 5:56.54 03.06 3:53.08
4 Ferrari Andrea SUI 11:15.31 1:06.55 3.24 5:52.39 05.52 4:06.40 
5 Woodland John USA 12:40.27 1:17.42 6.36 6:33.29 11.40 4:30.58
6 Newell Stephen GBR 14:33.49 1:14.39 5.47 8:04.14  08.20 5:00.47
7 Richey Wayne USA 14:49.05 1:36.14 6.11 7:45.53 02.26 5:18.19
8 Zehnder Markus SUI 15:43.07 1:33.20 7.30 7:54.34 14.17 5:53.24
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Blattmann Monique SUI  12:07.32 1:23.47 5.47 6:35.02 5.30 3:57.23
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Giger Heinz SUI 10:52.40 1:20.55 2.31 5:37.55 4.46 3:46.32
2 Corbett Steven SUI 11:22.30 1:06.35 2.17 5:45.54 1.23 4:26.19
3 Höhle Klaus  GER 11:31.53 1:21.07 3.32! 6:18.02 3.06 3:46.04
4 Bourquin Struan  SUI 11:40.07 1:19.25 3.18 6:24.08 2.26 3:50.49
5 Kölbl Heinrich AUT 12:10.13 1:28.24 6.08 6:17.34 4.28 4:13.37
6  Fischer Joachim GER 12:17.23 1:23.42 4.10 5:58.47 4.51 4:45.51
7 Beyrich Armin GER 12:32.37 1:26.47  6.09 6:19.44 5.42 4:34.13
8 Kriebel Jörg  SUI 12:36.10 1:24.31 9.20 6:27.18 13.27 4:21.31
9 Mazzotti Mario  ITA 13:35.34 1:19.36 6.32 6:30.51 5.46 5:32.47
10 von Känel Wolfgang SUI 14:27.58 1:42.19 5.07 7:11.55 7.11 5:21.24
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Horvat Matija  SLO 14:14.42 1:18.30 7.18 6:26.28 9.51 6:12.32 
2 Tellarini Antonio ITA 14:20.26 1:40.59  10.42 7:20.01 24.29 4:44.13
TriSport Denmark     -     Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results