----------  TriSport  Denmark  ----------

To Menu - Ironman Results

  Ironman  Switzerland 2001  

Zürich, Schweiz

3,8k swim - 180k bike - 42,2k run 
Results                                 Date: August 5th 2001
Elite Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kropko Peter HUN 8:29.49 0:50.50 1.06 4:53.38 0.55 2:43.17
2 Mauch Christoph SUI 8:33.15 0:52.25 0.27 4:48.25 1.16 2:50.41
3 Riesen Stefan SUI 8:40.39 0:59.09 1.01 4:47.48 0.28 2:52.11
4 von Flüe Bruno SUI 8:42.05 0:52.30 0.54 4:46.44 0.50 3:01.04
5 Rehula Jan CZE 8:51.06 0:49.12 1.12 4:55.28 1.53 3:03.19
6 Zgraggen Lukas SUI 8:55.47 0:52.31 0.38 4:55.24 0.52 3:06.20
7 Bastie Christophe FRA 9:00.35 0:52.38 0.52 5:03.27 1.02 3:02.34
8 Duboux Frédéric SUI 9:01.57 0:57.01 1.44 5:01.35 1.52 2:59.44
9 Walser Reto SUI 9:04.25 0:55.30 0.37 5:07.50 0.38 2:59.49
10 Feierabend Harald GER 9:06.49 0:53.14 1.03 5:10.34 1.08 3:00.48
11 Mutti Juan Bautista  ARG 9:14.42 0:56.14 1.05 5:07.08 1.22 3:08.53
12 Schumacher Urban SUI 9:18.36 0:56.47 0.40 5:06.30 1.03 3:13.34
13 Legouge Denis FRA 9:19.25 0:53.15 0.59 5:13.19 1.32 3:10.18
14 Liebetrau Steffen  GER 9:40.44 0:52.32 0.43 5:04.11 1.24 3:41.53
15 Steinbach Dirk GER 9:47.51 0:52.37 1.23 5:25.03 0.58 3:27.48
 
Elite Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Vaupel Silvia GER 9:55.44 0:56.02 0.46 5:35.55 0.37 3:22.23
2 Milne Angela AUS 9:57.46 0:59.07 1.38 5:28.48 1.35 3:26.36
3 Gutknecht Ariane SUI 9:58.27 1:00.10 0.54 5:34.53 0.55 3:21.34
4 Buenahora Barbara Andrea ARG 10:14.41 1:02.01 1.10 5:42.42 2.10 3:26.36
5 Kujala Wenke GER 10:17.39 0:59.45 1.10 5:37.20 1.05 3:38.16
6 Funk Heike  GER 10:23.53 0:56.30 0.47 5:39.12 1.13 3:46.09
7 Gralki Claudia GER 10:43.17 1:03.41 1.32 5:49.25 1.47 3:46.50
8 Mauro Marci USA 10:57.05 1:07.33 1.37 5:42.48 2.19 4:02.46
9 Odekerken Claudia GER 10:59.06 1:15.12 1.56 5:45.01 1.26 3:55.29
10 Bentson Dittrich Leslie USA 11:01.21 1:06.55 1.16 5:42.57 1.42 4:08.29
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Eckhardt Stefan GER 9:25.42 0:52.21 1.13 5:13.59 1.29 3:16.38
2 Ureta Pablo ARG 9:35.23 0:58.52 1.08 5:13.55 1.03 3:20.24
3 Jordi Alsino ESP 9:42.23 1:10.05 1.56 5:05.18 1.39 3:23.23
4 Rüedi Yves SUI 9:46.22 1:02.43 1.19 5:17.29 0.46 3:24.04
5 Kovalovsky Jan  TCH 9:46.56 1:02.29 1.00 5:22.38 1.01 3:19.46
6 Ross Markus GER 9:51.27 1:18.14 1.54 5:07.42 1.00 3:22.36
7 Challifour Eliot  GER 9:58.22 0:52.28 1.35 5:21.44 2.26 3:40.07
8 Grimaldi Luciano Martin ARG 10:01.34 0:55.04 1.05 5:31.54 1.42 3:31.48
9 Bode Christoph  GER 10:08.36 0:59.48 1.09 5:36.15 1.15 3:30.07
10 Kempf Jan  GER 10:24.49 0:56.25 1.29 5:32.09 1.57 3:52.48
 
Women 18 -24
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Klüssendorf Wiebke GER  10:46.41 0:58.27 1.28 5:56.28 1.50 3:48.26
2 Wirthlin Eva SUI 11:57.21 1:03.39 1.50 6:22.41 2.03 4:27.07 
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hug Bernhard SUI 9:23.27 0:58.48 1.22 5:03.55 1.08 3:18.12
2 Thiele Jörn GER 9:24.25 0:55.54 1.00 5:16.44 1.13 3:09.32
3 Mettler Marcel SUI 9:25.12 1:00.42 1.44 5:05.27 1.57 3:15.21
4 Curtet Didier FRA 9:29.26 1:01.26 1.01 5:19.06 0.58 3:06.55
5 Thuner Tom SUI 9:30.18 1:00.02 1.44 5:08.01 1.27 3:19.03
6 Nicolai Alex GER 9:30.34 0:59.00 0.46 5:12.32 1.11 3:17.03
7 Mouton Thierry FRA 9:30.55 1:00.00 1.38 5:13.05 1.54 3:14.16
8 Pomelli Nicolas SUI 9:34.05 0:53.25 1.36 5:13.18 1.27 3:24.16
9 Kugelmeier Frank GER 9:37.11 1:02.01 1.48 5:17.21 1.28 3:14.31
10 Kopal Robert SUI 9:38.16 1:00.13 1.20 5:17.41 1.43 3:17.16
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Kvapil Helena SWE 10:48.56 1:15.22 2.02 5:50.18 3.25 3:37.48
2 Pastekova Jana TCH  11:02.03 1:02.39 2.02 6:08.38 2.11 3:46.32
3 Scholl Ulrike GER 11:20.42 1:07.35 2.00 6:06.49 1.10 4:03.05
4 Voss Michaela AUT 11:22.20 1:19.13 2.22 5:49.15 1.25 4:10.04
5 Hruby Sarah SUI 11:27.27 1:08.28 2.57 6:08.49 2.52 4:04.20 
6 Tschudi  Renata SUI 11:38.02 1:13.36 4.53 6:01.30 5.35 4:12.26
7 Vye Erika CAN 12:00.46 1:12.44 5.30 6:25.14 6.58 4:10.17
8 Mc Millan - Turner Wen RSA 12:01.12 1:18.25 7.58 6:22.00 6.03 4:06.43
9 Frauchiger-Baker Claud SUI 12:05.48 1:29.51 2.16 6:22.53 3.07 4:07.38
10 Hanssmann Heike GER 12:28.29 1:28.46 2.32 6:21.26 2.26 4:33.18
 
Men 30 - 34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Schmitz Andreas GER 9:09.00 0:55.21 0.53 5:07.49 1.25 3:03.31
2 von Allmen Konrad SUI 9:11.13 1:00.11 1.05 5:13.02 0.56 2:55.59
3 Maskiell Craig AUS 9:19.50 0:52.34 0.49 5:10.43 2.25 3:13.17
4 Nagel Michael GER 9:22.50 1:04.23 1.19 5:15.34 0.56 3:00.35
5 Oberholzer Clemens SUI 9:29.54 1:04.09 1.08 5:13.50 1.27 3:09.18
6 Langmaier Horst AUT 9:30.09 0:59.11 2.04 5:17.54 2.03 3:08.56
7 Amstad Thomas SUI 9:31.16 0:56.45 0.45 5:10.51 1.09 3:21.44
8 Mendez Jose ESP 9:33.13 1:03.37 2.46 5:15.39 1.11 3:09.58
9 Weiler Torsten GER 9:35.26 1:04.14 1.22 5:23.05 1.45 3:04.59
10 Scholl Michael GER 9:37.44 0:59.59 1.24 5:13.37 0.52 3:21.49
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike  Trans 2 Run
1 Mack Annette GER 10:07.14 1:02.38 1.07 5:35.48 1.04 3:26.35
2 Schöke Dagmar GER 10:34.40 1:08.49 2.04 5:41.06 1.53 3:40.46
3 Patt Sandra  SUI 10:48.00 1:13.02 2.16 5:55.05 2.50 3:34.45
4 Klingler Monika SUI 11:17.33 1:11.50 4.41 6:05.08 4.16 3:51.36
5 Krakowiak Elzbieta POL 11:28.46 0:54.51 2.25 6:03.29 2.28 4:25.31
6 Mc Tigue Jennifer USA 11:42.04 1:00.09 1.40 5:48.27 2.33 4:49.13
7 Kimura Keiko JAP 11:57.31 1:12.01 2.23 6:10.23 3.19 4:29.22
8 Küng Anuschka  SUI 12:06.41 1:09.16 5.03 6:19.13 5.27 4:27.41
9 Endo Akemi JAP 12:10.17 1:29.01 2.38 6:29.52 2.08 4:06.36
10 Bliss Meike GER 12:15.28 0:00:00 0:00 6:27.41 1.47 4:49.50
 
Men 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Nieper Ulrich GER 9:15.41 0:52.36 0.44 5:10.19 1.16 3:10.45
2 Monks Carmen USA 9:22.29 0:56.53 2.38 5:15.25 2.14 3:05.16
3 Kamm Marcel SUI 9:26.07 0:56.24 2.19 5:05.27 2.20 3:19.36
4 Cottyn Wim BEL 9:32.37 1:00.10 1.32 5:11.47 1.52 3:17.15
5 Nussberger Fabien SUI 9:45.07 1:02.26 2.07 5:14.39 1.06 3:24.47
6 Ludwig Vincent FRA 9:47.20 1:01.50 1.43 5:27.00 3.11 3:13.35
7 Fritz Uwe GER 9:49.31 1:15.57 2.22 5:18.24 1.19 3:11.28
8 Uytterhägen Werner BEL 9:50.21 0:00:00 0:00 5:23.46 3.25 3:26.31
9 Schöllhorn Claus GER 9:51.36 1:00.55 1.15 5:23.43 1.19 3:24.22
10 Steffen Urs SUI 9:56.02 1:02.01 1.49 5:17.44  1.17 3:33.08
 
Women 35 - 39
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Barber Stephanie USA 11:15.34 1:02.07 2.41 6:15.27 5.05 3:50.13
2 Debout Florence USA 11:40.28 1:04.12 1.49 6:04.09 1.41 4:28.35
3 Kern Joerin Marianne SUI 11:48.45 1:12.15 6.10 6:02.06 4.59 4:23.14
4 Thilges Anne GBR 11:54.32 1:07.06 2.11 6:10.20 2.24 4:32.28
5 Karpf Franziska SUI 12:01.55 1:21.06 4.32 6:24.21 4.31 4:07.23
6 Zugelder Ulrike CAN 12:10.47 1:14.24 4.43 6:07.03 3.59 4:40.36
7 Imhof Karin SUI 12:20.42 1:21.23 4.19 6:39.13 3.49 4:11.56
8 Müller Doris SUI 12:48.48 1:23.39 7.49 6:52.06 8.04 4:17.09
9 Egger Catherine SUI 12:58.00 1:04.59 3.31 6:46.28 5.51 4:57.09
10 Höltschi Nicole SUI 14:00.28 1:27.22 6.46 7:19.25 4.38 5:02.15
 
Men 40 - 44
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Caprez Alfi SUI 9:18.36 0:55.26 0.57 5:07.45 1.02 3:13.23
2 Lazzarini Roland SUI 9:48.35 1:00.03 1.31 5:11.23 1.27 3:34.09
3 Dupont Thierry FRA 9:50.44 0:56.33 1.56 5:17.42 1.57 3:32.35
4 Haubrich Ferry SUI 9:53.42 1:07.56 1.47 5:33.29 1.58 3:08.31
5 Hossmann Jürgen GER 9:54.37 1:07.50 1.48 5:16.25 1.25 3:27.07
6 Howes Steve GBR 10:01.06 1:04.13 2.01 5:28.36 1.47 3:24.26
7 De Cocker Christiaan BEL 10:02.25 1:00.44 1.40 5:26.27 1.28 3:32.04
8 Mahler Alfred GER 10:03.58 1:09.54 1.53 5:21.27 1.25 3:29.18
9 Moll Bruno SUI 10:10.01 1:06.55 2.21 5:32.30 2.42 3:25.32
10 Koutny Zdenek SUI 10:12.54 1:13.07 3.00 5:29.16 2.24 3:25.05
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Heinz Christa GER 11:02.30 1:16.08 2.12 5:56.08 1.54 3:46.06
2 Berger Astrid SUI 11:12.30 1:14.33 6.02 5:59.28 4.55 3:47.30
3 Apel Sabine GER 11:32.39 1:23.55 4.51 6:16.32 5.04 3:42.16
4 Ruscheweyh Gerlinde GER 11:33.59 1:16.59 1.39 6:21.28 2.49 3:51.03
5 Beusch Doris SUI 11:37.37 1:23.40 3.48 6:02.01 3.36 4:04.30
6 Sax Anna SUI 11:54.51 1:24.41 3.11 5:56.13 4.29 4:26.15
7 Schaeppi Kathrin SUI 12:18.25 1:24.05 2.26 6:21.54 5.50 4:24.09
8 Cuder Isabella AUT 12:31.05 1:03.25 1.53 6:20.49 1.28 5:03.28
9 Friedli Irena SUI 12:42.08 1:07.14 4.32 6:30.20 5.58 4:54.03
10 Wyler-Keel Madeleine SUI 13:01.01 1:20.40 2.48 7:13.17 1.47 4:22.26
 
Men 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Serafini René SUI 9:52.21 0:59.05 1.42 5:14.48 2.27 3:34.17
2 Engeler Markus SUI 9:59.17 1:09.56 2.19 5:30.45 1.53 3:14.22
3 Profaska Detlef GER 10:07.06 1:01.05 1.39 5:26.22 1.57 3:36.01
4 Sattler Hans Ludwig GER 10:11.39 0:56.56 1.28 5:38.54 1.59 3:32.20
5 Borg Finn SUI 10:23.14 1:07.41 2.00 5:41.22 2.03 3:30.07
6 Dietrich Johannes GER 10:31.43 1:04.19 1.39 5:43.18 2.01 3:40.24
7 Grassi Bruno ITA 10:35.27 0:59.14 1.45 5:41.21 3.28 3:49.37
8 Sax Beat SUI 10:54.08 1:10.22 3.44 5:32.49 3.13 4:03.58
9 Diaz José SUI 10:56.03 1:17.36 3.21 5:38.27 2.30 3:54.06
10 Rat Luc FRA 10:57.20 1:18.57 2.42 5:45.54 3.19 3:46.26
 
Women 45 - 49
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Käppeli Monika SUI 11:35.17 1:12.56 2.50 6:08.19 2.26 4:08.45
2 Krombach Rita LUX 11:52.28 1:09.07 3.27 6:14.24 4.03 4:21.27
3 Sommer Brigitte SUI 11:55.38 1:10.39 4.29 6:16.34 4.50 4:19.05
4 Kohler Kerstin GER 12:40.32 1:19.44 4.20 6:59.39 3.48 4:12.58
5 Schulz Karin GER 12:57.23 1:17.04 5.36 6:39.46 5.27 4:49.29
6 Brüllhardt Cécile SUI 13:00.35 0:00:00 0:00 6:43.58 4.13 4:32.33
7 Kinane - Wells Yvonne USA 13:46.05 1:23.00 5.11 6:51.39 7.18 5:18.55
8 Wolters Sigrun GER 14:14.50 1:27.59 5.19 7:54.28 5.15 4:41.48
9 Davies Susan GRB 14:16.30 1:19.12 2.44 7:47.54 5.24 5:01.14
10 Brunel Marie-Jo FRA 14:47.51 1:24.07 4.47 8:02.20 5.17 5:11.17
 
Men 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Diem Konrad SUI 10:10.50 1:09.21 1.52 5:18.12 1.47 3:39.36
2 Holz Dieter GER 10:19.54 1:05.10 2.24 5:34.06 2.01 3:36.10
3 Fässler Hansjörg SUI 10:23.56 1:16.12 3.44 5:23.00 2.18 3:38.40
4 Hefti Hermann  SUI 10:32.07 1:13.55 2.01 5:26.58 2.12 3:46.59
5 Thion Pierre FRA 10:35.51 1:13.17 2.56 5:33.57 3.15 3:42.25
6 Gut Hugo SUI 11:07.42 1:18.53 3.50 5:50.04 3.11 3:51.42
7 Häberli Peter SUI 11:10.58 1:20.39 2.52 5:48.34 2.12 3:56.40
8 Meier Urs  SUI 11:16.35 1:06.21 3.49 5:57.05 2.40 4:06.37
9 Gerber Willy SUI 11:17.36 1:25.52 1.58 5:45.03 1.43 4:02.58
10 Rateau William SAF 11:27.36 1:15.00 3.25 5:40.33 3.07 4:25.29
 
Women 50 - 54
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Etter Anni SUI 13:31.29 1:37.14 8.27 7:05.52 7.42 4:32.12
 
Men 55 - 59
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Meredith Alain FRA 11:00.36 1:18.39 2.55 5:46.45 2.04 3:50.11
2 Bachstein Dietmar GER 11:14.17 1:12.07 1.41 5:49.50 1.24 4:09.14
3 Ferrari Andrea SUI 11:27.02 1:04.57 1.20 6:01.21 1.47 4:17.36
4 Fischer Theo GER 11:31.38 1:22.31 3.49 6:09.46 4.00 3:51.29
5 Strunz Ulrich GER 11:37.35 1:30.55 4.33 6:19.13 2.58 3:39.55
6 Kurmann Willi SUI 12:31.23 1:23.53 4.01 6:33.37 4.51 4:24.59
7 Killian Franz-Xaver GER 12:38.33 1:32.19 4.44 6:40.48 2.44 4:17.57
8 Suter Markus SUI 13:04.40 1:31.31 7.27 6:28.56 4.18 4:52.27
9 Anfossi Jean-Louis FRA 13:05.01 1:19.02 3.55 6:12.32 3.08 5:26.23
10 Cartier Beat SUI 13:41.54 1:40.24 10.22 6:50.24 5.40 4:55.02
 
Women 55 - 59
Place  Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Reukauf Irmtraut SUI 13:33.39 1:42.37 4.05 7:09.31 2.10 4:35.15
2 Igra Jeanette ISR 13:41.18 1:15.37 2.27 6:44.17 5.29 5:33.27
3 Signate Odile FRA 14:58.04 1:40.57 3.27 7:56.09 4.29  5:13.01
 
Men 60 - 64
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Giger Heinz SUI 11:18.09 1:24.24 3.20 5:45.23 4.42 4:00.19
2 von Schrader Georg GER 12:16.46 1:17.26 4.47 6:28.28 4.56 4:21.07
3 Fischer Joachim GER 13:01.49 1:29.13 3.15 6:13.45 2.57 5:12.37
4 Kriebel Jörg SUI 13:38.03 1:24.17 7.20 7:06.02 17.25 4:42.57
5 Friedli René SUI 14:40.09 1:18.11 4.28 7:01.13 4.51 6:11.24
6 von Känel Wolfgang SUI 15:46.54 1:51.39 3.37 7:31.21 5.11 6:15.04
 
Men 65 - 69
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Bauhuis Hans GER 13:35.42 1:33.15 0.37 6:26.07 4.07 5:31.35
2 Gunther Ferdinand FRA 15:29.05 1:37.26 6.43 7:29.18 7.11 6:08.27
 TriSport Denmark     -     Knud Aagaard

To Menu - Ironman Results