----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

Ironman Podersdorf  2000

Podersdorf/Burgenland 
3.8k swim - 180k bike - 42.195k run
 
Results                                         Date: August 26th 2000
Top 10 Men
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 STRANGMULLER Jan CZE 08:23:28 0:53:19 4:26:10 3:03:58
2 YASTREBOV Andrey UKR 08:29:12 0:57:50 4:40:48 2:50:33
3 ZYEMETSEV Viktor UKR 08:30:49 0:57:47 4:41:05 2:51:57
4 FRÜHWIRTH Alexander AUT 08:38:13 0:55:26 4:48:35 2:54:11
5 BEGEN Andriy UKR 08:46:23 0:55:19 4:42:24 3:08:39
6 AL-SULTAN Faris GER 08:53:42 0:50:14 4:47:35 3:15:52
7 ISCHUK Igor UKR 08:55:27 1:06:46 4:42:32 3:06:07
8 PICHLER Thomas AUT 08:56:39 1:10:01 4:53:39 2:52:58
9 MAYER Martin AUT 09:04:48 0:56:07 4:50:36 3:18:04
10 VEGH Stefan SLO 09:11:47 1:10:39 4:54:39 3:06:28
 
Top 10 Women
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 NEUBÖCK Margaretha AUT 10:36:36 1:17:50 5:46:09 3:32:36
2 STELTNER Sabine GER 10:54:26 1:04:59 5:23:27 4:25:59
3 FAUSER Alexandra GER 11:26:12 1:14:17 6:05:17 4:06:37
4 CLAUS Monika GER 11:47:48 1:25:15 6:17:14 4:05:18
5 GROSSE Carmen GER 11:48:44 1:10:00 6:31:37 4:07:06
6 RABERGER Simone AUT 11:50:10 1:25:51 6:26:59 3:57:19
7 HERRMANN Angelika GER 12:27:06 1:14:40 6:13:02 4:59:23
8 ROHN Roswitha AUT 12:39:33 1:23:55 6:01:15 5:14:23
9 PERROT Andrea GER 12:41:53 1:14:57 6:38:09 4:48:47
10 SCHUBHARDT Susanne GER 12:56:59 1:13:39 6:13:54 5:29:25
 
Men 18 - 24
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 STRANGMULLER Jan CZE 08:23:28 0:53:19 4:26:10 3:03:58
2 AL-SULTAN Faris GER 08:53:42 0:50:14 4:47:35 3:15:52
3 VEGH Stefan SLO 09:11:47 1:10:39 4:54:39 3:06:28
4 ECKHARDT Stefan GER 09:48:51 0:55:44. 4:48:59 4:04:07
5 HOCHENAUER Christoph AUT 10:39:49 1:09:30 5:29:28 4:00:50
6 MISOVIC Michal SLO 12:09:47 1:14:23 6:05:16 4:50:08
7 RÜMMELE Hannes AUT 12:24:00 1:23:59 6:14:52 4:45:09
 
Men 25 - 29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 ZYEMETSEV Viktor UKR 8:30:49 0:57:47 4:41:05 2:51:57
2 LENHART Hendrik GER 9:53:40 1:24:27 5:02:14 3:26:59
3 SCHNEIDER Peter GER 9:54:23 1:02:17 4:54:18 3:57:47.
4 LÜCKE Patrick GER 10:00:22 1:01:10 5:12:43 3:46:28
5 GEIER Andreas AUT 10:04:55 1:03:30 5:19:50 3:41:34
6 HAMMER Dieter AUT 10:35:07 1:11:41 5:34:10 3:49:15
7 BRAUN Mathias GER 10:58:54 1:08:52 5:46:45 4:03:17
8 SCHMELZE Alexander GER 11:14:48 1:15:58 5:09:40 4:49:09
9 SALCHER Christian AUT 11:29:25 1:19:09 5:37:10 4:33:06
10 BARZAUNER Helmut AUT 11:39:15 1:26:35 6:12:26 4:00:13
 
Women 25 -29
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 STELTNER Sabine GER 10:54:26 1:04:59 5:23:27 4:25:59
2 RABERGER Simone AUT 11:50:10 1:25:51 6:26:59 3:57:19
3 PRIEBE Nicole GER 13:18:54 1:38:09 7:03:02 4:37:42
 
Men  30 - 34
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 YASTREBOV Andrey UKR 8:29:12 0:57:50 4:40:48 2:50:33
2 FRÜHWIRTH Alexander AUT 8:38:13 0:55:26 4:48:35 2:54:11
3 BEGEN Andriy UKR 8:46:23 0:55:19 4:42:24 3:08:39
4 ISCHUK Igor UKR 8:55:27 1:06:46 4:42:32 3:06:07
5 PICHLER Thomas AUT 8:56:39 1:10:01 4:53:39 2:52:58
6 MAYER Martin AUT 9:04:48 0:56:07 4:50:36 3:18:04
7 KOLLAS Heiko GER 9:36:04. 1:12:43 4:57:46 3:25:34
8 TAGWERKER Daniel AUT 9:38:29 1:09:27. 4:50:51 3:38:10
9 DORMAYR Gerhard AUT 9:43:40 1:16:12 5:05:21 3:22:07
10 FERBER Andreas GER 9:51:42 1:08:48 5:07:44 3:35:09
 
Women 30 -34
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 FAUSER Alexandra GER 11:26:12 1:14:17 6:05:17 4:06:37
2 ROHN Roswitha AUT 12:39:33 1:23:55 6:01:15 5:14:23.
3 SCHUBHARDT Susanne GER 12:56:59 1:13:39 6:13:54 5:29:25
 
Men  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 EICHHORN Stefan GER 09:40:56 1:03:16 5:14:13 3:23:26
2 KOSCHIER Marco AUT 09:46:20 1:10:04 4:58:11 3:38:05
3 BARON Vladimir SLO 10:38:19 1:17:58 5:27:21 3:52:59
4 MOZEZH Martin AUT 10:41:23 1:12:35 5:20:03 4:08:44.
5 TSCHEINIG Andreas AUT 10:52:46 1:16:19 5:20:56. 4:15:30
6 FISCHER Jürgen GER 11:04:57 1:09:44 5:35:52 4:19:20
7 RADLER Andreas AUT 11:09:14 1:33:46 5:30:50 4:04:37
8 SCHREI Raymond AUT 11:17:10 1:18:59 5:40:03 4:18:07
9 KAINRATH Robert AUT 11:19:36 1:14:30 5:48:51 4:16:14
10 EICHHORN Thomas GER 11:21:06 1:22:14 5:49:45 4:09:07
 
Women  35 - 39
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 GROSSE Carmen GER 11:48:44 1:10:00 6:31:37 4:07:06
2 HERRMANN Angelika GER 12:27:06 1:14:40 6:13:02 4:59:23
 
Men  40 - 44
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 WESELI Hermann AUT 09:23:05 1:09:40 4:54:59 3:18:25
2 KOGLBAUER Willibald AUT 09:53:48 1:08:54 5:05:23 3:39:30
3 GSCHWANDTNER Peer GER 09:56:44 1:05:08 5:19:03 3:32:32
4 SCHNEIDERBAUER Walter AUT 10:12:53 1:21:43 5:11:40 3:39:29
5 BRANDL Georg GER 10:15:43 1:14:04 5:26:34 3:35:04
6 HAPPACH Ekkehard GER 10:17:23 1:04:53 5:24:17 3:48:13
7 HERRMANN Rainer GER 10:19:35 1:10:32 5:26:45 3:42:17
8 GRAFENEDER Franz AUT 10:25:26 1:13:43 5:32:49 3:38:53
9 SÖHRNSEN Thomas GER 10:37:27 1:09:01 5:24:21 4:04:04
10 SCHWARZ Friedrich AUT 10:48:29 0:57:19 5:41:25 4:09:44
 
Women 40 - 44
Place. Name Nation Total Swim Bike Run
1 NEUBÖCK Margaretha AUT 10:36:36 1:17:50 5:46:09 3:32:36
2 PERROT Andrea GER 12:41:53 1:14:57 6:38:09 4:48:47
3 MATL Sabine Dr. AUT 13:11:27 1:34:05 6:46:32 4:50:49
 
Men  45 - 49 
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 WALDAU Michael USA 10:27:49 1:13:29 5:35:26 3:38:53
2 BICHLER Josef AUT 10:34:56 1:20:16 5:21:29 3:53:10
3 EXENBERGER Hans-Jörg AUT 11:03:01 1:23:00 5:23:11 4:16:50
4 HOLZER Herbert AUT 11:07:12 1:13:53 5:45:44 4:07:34
5 HAUSLADEN Harald AUT 11:09:44 1:18:21 5:43:52 4:07:31
6 SKOCEK Robert AUT 11:18:26 1:13:42 5:43:17 4:21:26
7 ZÖHRER Herbert AUT 12:16:11 1:19:13 6:10:16 4:46:41
8 REDEMANN Jürgen AUT 12:19:16 1:13:56 6:29:05 4:36:14
9 HILFKA Wilhelm AUT 12:24:00. 1:24:01 6:15:11 4:44:47
10 DIEDENHOFEN Hubert GER 12:28:40 1:14:34. 5:58:12 5:15:53
 
Women  45 - 49
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 CLAUS Monika GER 11:47:48 1:25:15 6:17:14 4:05:18
2 BOLESCH Annette GER 14:33:00 1:48:36 7:56:00 4:48:23
 
Men  50 - 54
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 JAGODZINSKI Jan AUT 10:20:45 1:13:41 5:16:52 3:50:11
2 GAFFAL Werner GER 10:45:05 1:15:09 5:43:42 3:46:13
3 KEMPF Hans-Jürgen AUT 10:51:19 1:14:36 5:36:09 4:00:33
4 EICHHORN Norbert GER 12:16:13 1:14:27 5:56:12 5:05:33
5 LEEB Franz AUT 12:28:08 1:24:24 6:07:45 4:55:58
6 ULLMANN Klaus GER 12:28:48 1:23:42 6:16:00 4:49:05
7 SKONE James AUT 13:43:39 1:24:14 7:00:52 5:18:33
 
Women  50 - 54
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 ULLMANN Rosemarie GER 14:23:22 1:24:26 6:55:00 6:03:55
 
Men  55 - 59
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 FRUHMANN Richard CH 10:55:14 1:25:42 5:16:55 4:12:35
2 HOFMANN Josef GER 11:57:25 1:23:50 5:44:44 4:48:50
3 SCHÜTZENBERGER Richard GER 12:55:38 1:14:27 6:39:00 5:02:10
 
Men  60 -64
Place Name Nation Total Swim Bike Run
1 KÖLBL Heinrich AUT 11:47:07 1:22:29 5:54:54 4:29:43
2 SCHLOTTE Peter GER 11:57:38 1:23:54 5:58:13 4:35:30
  Knud Aagaard - TriSport Denmark

To Menu - Ironman  Results