----------  TriSport  Denmark  ----------
 To Menu - Ironman  Results

 Steel-Town-Man  Triathlon 2000

Linz, Austria 
Half Ironman 
Swim1,2k - Bike 90k - Run 21k
 
Results                                Date: July  8th 2000
Top 20 Men
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Hellriegel Thomas GER 3:57:40 0:13:22 01:37 2:19:14 00:56 1:22:30
2 Dittrich Wolfgang GER 4:10:44 0:12:37 01:23 2:26:05 01:07 1:29:31
3 Van Dort Edwin  HOL 4:13:21 0:14:24 01:21 2:31:48 00:43 1:25:03
4 Greylinger Gernot AUT 4:14:34 0:15:27 01:43 2:30:41 00:50 1:25:51
5 Ressler Markus AUT 4:17:43 0:13:17 01:22 2:32:53 00:43 1:29:26
6 Froschauer Christian AUT 4:18:18 0:15:49 01:49 2:34:57 00:35 1:25:07
7 Hammerl Hubert AUT 4:20:58 0:13:18 01:19 2:32:55 01:04 1:32:21
8 Anselm Walter AUT 4:26:21 0:17:09 01:24 2:33:20 00:31 1:33:56
9 Walluschnig Thomas AUT 4:32:45 0:16:10 01:29 2:39:30 00:46 1:34:48
10 Summerer Leonhard, Dr. AUT 4:35:06 0:15:48 02:42 2:52:24 01:26 1:22:44
11 Luftensteiner Freddy AUT 4:47:15 0:15:45 02:29 2:44:18 01:28 1:43:14
12 Renner Christian AUT 4:47:21 0:16:01 02:25 2:54:01 01:35 1:33:17
13 Schmelzer Peter AUT 4:50:50 0:17:19 03:47 2:52:35 00:57 1:36:11
14 Fallent Gerald AUT 4:51:31 0:18:55 02:18 2:40:53 01:07 1:48:17
15 Gartner Mario AUT 4:52:11 0:17:33 03:34 2:51:13 01:10 1:38:40
16 Simlinger Michael AUT 4:52:25 0:18:25 03:09 2:50:30 00:54 1:39:25
17 Schöngrundner Walter AUT 4:52:35 0:18:49 02:42 2:48:55 01:19 1:40:48
18 Neumair Anton AUT 4:53:06 0:19:23 02:01 2:49:28 01:12 1:41:00
19 Nagl Norbert AUT 4:53:42 0:13:45 02:07 2:54:21 00:48 1:42:39
20 Kiener Gerald AUT 4:54:59 0:18:27 02:20 2:44:21 01:11 1:48:37
 
Top 3 Women
Place Name Nation Total Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run
1 Höller Andrea AUT 5:03:51 0:17:19 01:33 2:49:11 00:58 1:54:47
2 Schulten Walburga GER 5:46:21 0:24:33 03:53 3:13:58 03:06 2:00:50
3 Rohn Roswitha AUT 6:15:39 0:21:40 02:55 3:03:43 01:36 2:45:43
______________________________________________________________________________

Rang  Stnr   Name                            Verein               NAT  Klasse-R  Schw/Rg.     W1     Rad/Rg.      W2     Lauf/Rg.     Gesamt
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   1      1  Hellriegel Thomas               PV Witten            GER  M-HK1       1  0:13:22/4.   01:37  2:19:14/1.   00:56  1:22:30/1.   3:57:40,7
   2      2  Dittrich Wolfgang               PV Triathlon Witten  GER  M-HK2       1  0:12:37/1.   01:23  2:26:05/2.   01:07  1:29:31/7.   4:10:44,9
   3     25  Van Dort Edwin                  Multi Supplies       HOL  M-HK2       2  0:14:24/6.   01:21  2:31:48/4.   00:43  1:25:03/3.   4:13:21,9
   4     91  Greylinger Gernot               Fun-Sports Tri Team  AUT  M-HK2       3  0:15:27/7.   01:43  2:30:41/3.   00:50  1:25:51/5.   4:14:34,5
   5     95  Ressler Markus                  SV Sparkasse Leoben  AUT  M-HK1       2  0:13:17/2.   01:22  2:32:53/5.   00:43  1:29:26/6.   4:17:43,2
   6     10  Froschauer Christian            Zisser Kronstorf HS  AUT  M-HK2       4  0:15:49/10.  01:49  2:34:57/8.   00:35  1:25:07/4.   4:18:18,1
   7      3  Hammerl Hubert                  TC Union Graz        AUT  M-HK1       3  0:13:18/3.   01:19  2:32:55/6.   01:04  1:32:21/8.   4:20:58,7
   8     66  Anselm Walter                   Happy Fitness Tri T  AUT  M-HK1       4  0:17:09/13.  01:24  2:33:20/7.   00:31  1:33:56/10.  4:26:21,6
   9     11  Walluschnig Thomas              URC Felt Sturm Linz  AUT  M-HK2       5  0:16:10/12.  01:29  2:39:30/9.   00:46  1:34:48/11.  4:32:45,1
  10     87  Summerer Leonhard, Dr.          Donau Wien           AUT  M-HK1       5  0:15:48/9.   02:42  2:52:24/25.  01:26  1:22:44/2.   4:35:06,9
  11     80  Luftensteiner Freddy            PSV Linz             AUT  M-HK2       6  0:15:45/8.   02:29  2:44:18/13.  01:28  1:43:14/22.  4:47:15,7
  12     55  Renner Christian                Wels                 AUT  M-HK2       7  0:16:01/11.  02:25  2:54:01/32.  01:35  1:33:17/9.   4:47:21,4
  13     62  Schmelzer Peter                 TUS Kainach          AUT  M-SK1       1  0:17:19/15.  03:47  2:52:35/26.  00:57  1:36:11/12.  4:50:50,3
  14     49  Fallent Gerald                  LAC Amateure Steyr   AUT  M-HK2       8  0:18:55/36.  02:18  2:40:53/10.  01:07  1:48:17/33.  4:51:31,2
  15     78  Gartner Mario                   TUS Kainach          AUT  M-HK1       6  0:17:33/18.  03:34  2:51:13/23.  01:10  1:38:40/14.  4:52:11,8
  16     13  Simlinger Michael               HSV Tria Amstetten   AUT  M-HK2       9  0:18:25/28.  03:09  2:50:30/19.  00:54  1:39:25/15.  4:52:25,9
  17     76  Schöngrundner Walter            Graz                 AUT  M-HK2      10  0:18:49/34.  02:42  2:48:55/16.  01:19  1:40:48/18.  4:52:35,4
  18      6  Neumair Anton                   TV Zell am See       AUT  M-SK1       2  0:19:23/39.  02:01  2:49:28/18.  01:12  1:41:00/19.  4:53:06,4
  19     45  Nagl Norbert                    UTTB                 AUT  M-HK2      11  0:13:45/5.   02:07  2:54:21/33.  00:48  1:42:39/21.  4:53:42,5
  20     35  Kiener Gerald                   Wels                 AUT  M-Jun       1  0:18:27/29.  02:20  2:44:21/14.  01:11  1:48:37/34.  4:54:59,0
  21      7  Dannhauser Werner               TV Zell am See       AUT  M-HK2      12  0:17:12/14.  01:50  2:52:03/24.  00:59  1:44:46/28.  4:56:52,6
  22     96  Sessner Jürgen                  TV Hilpoltstein      GER  M-HK2      13  0:17:51/24.  02:16  2:45:46/15.  01:23  1:51:28/39.  4:58:46,7
  23     58  Straub Joseph                   WSV Otterskirchen    GER  M-HK2      14  0:18:39/32.  04:55  2:43:59/12.  01:56  1:49:57/37.  4:59:28,1
  24     23  Aparicio Pedro                                       ESP  M-HK2      15  0:17:37/20.  01:57  3:01:17/45.  02:48  1:36:51/13.  5:00:32,8
  25     15  Detzlhofer Bernhard             LAG Genböckhaus Rie  AUT  M-U23       1  0:19:33/40.  02:42  2:53:35/30.  01:02  1:43:44/24.  5:00:38,3
  26      5  Höller Andrea                   TV Zell am See       AUT  W-HK1       1  0:17:19/16.  01:33  2:49:11/17.  00:58  1:54:47/45.  5:03:51,2
  27     65  Hofer Michael                   HSV Tria Amstetten   AUT  M-HK2      16  0:21:49/53.  04:07  2:52:49/28.  01:09  1:44:00/25.  5:03:56,4
  28     26  Zimmermann Peter                Tristar Regensburg   GER  M-SK1       3  0:21:34/51.  03:22  2:57:35/39.  01:02  1:40:23/17.  5:03:58,2
  29     70  Hernegger Dieter                Amstetten            AUT  M-HK1       7  0:21:21/50.  04:17  2:54:30/35.  01:30  1:42:20/20.  5:04:00,1
  30     57  Dengler Stefan                  WSV Otterskirchen    GER  M-HK2      17  0:17:39/21.  02:44  2:59:25/43.  01:09  1:44:34/26.  5:05:32,9
  31     71  Holzleitner Lorenz              ULF Mondsee          AUT  M-SK1       4  0:25:14/72.  03:47  2:55:03/36.  01:56  1:40:20/16.  5:06:22,6
  32     89  Neubauer Oliver                 Breitenau/Steinfeld  AUT  M-HK1       8  0:17:59/26.  03:56  3:03:45/49.  01:37  1:43:14/23.  5:10:32,8
  33     54  Skocek Robert                   Mobil 1              AUT  M-SK1       5  0:18:51/35.  03:43  2:56:44/37.  01:41  1:49:42/36.  5:10:43,9
  34     69  Radler Andreas                  Linz                 AUT  M-HK2      18  0:23:08/61.  02:47  2:51:09/22.  01:34  1:53:10/43.  5:11:50,9
  35     31  Rabl Wolfgang                   Tria-Laufrad Steyr   AUT  M-HK1       9  0:22:02/56.  01:53  2:50:48/20.  00:59  1:56:22/49.  5:12:04,6
  36     22  Muriarte Gabriel                Canall Isabel II     ESP  M-HK1      10  0:18:45/33.  02:38  2:58:10/41.  00:53  1:52:12/40.  5:12:39,9
  37     29  Minichberger Jürgen             Linz                 AUT  M-U23       2  0:19:35/41.  04:34  2:51:01/21.  02:04  1:55:42/48.  5:12:57,3
  38     21  Hutter Fritz                    Leonding             AUT  M-HK2      19  0:21:52/54.  05:54  2:52:48/27.  02:42  1:50:43/38.  5:14:00,8
  39     53  Leitner Hannes                  Wr. Neudorf          AUT  M-HK1      11  0:21:55/55.  04:48  3:01:46/46.  01:29  1:44:41/27.  5:14:41,9
  40     73  Rehm Matthias                   PZM Team SC Riedera  GER  M-HK2      20  0:17:48/23.  02:33  2:54:29/34.  01:25  1:59:49/56.  5:16:06,4
  41     75  Gutmann Rudolf                  TV Fürstenfeld       AUT  M-HK2      21  0:17:58/25.  03:29  3:04:58/53.  03:07  1:47:03/30.  5:16:36,9
  42     90  Walker Blair                    EKTC Klosterneuburg  CAN  M-HK1      12  0:25:12/71.  03:12  2:53:14/29.  00:55  1:55:07/47.  5:17:42,3
  43     28  Fleischanderl Oskar             SV Gallneukirchen    AUT  M-HK2      22  0:17:39/22.  03:53  2:58:47/42.  01:43  1:59:09/54.  5:21:12,3
  44     52  Hollaus Franz                   TV Zell am See       AUT  M-SK1       6  0:22:49/57.  02:25  2:56:51/38.  01:12  1:58:14/53.  5:21:32,0
  45     36  Kitzberger Bernhard             Union Bad Leonfelde  AUT  M-HK1      13  0:20:19/45.  05:35  3:06:50/56.  00:57  1:49:31/35.  5:23:14,7
  46     79  Pammer Günther                  Linz                 AUT  M-HK2      23  0:24:56/69.  01:31  3:08:59/59.  02:17  1:46:02/29.  5:23:47,5
  47     43  Dobrovits Markus                Wr. Neudorf          AUT  M-HK1      14  0:23:17/64.  04:31  3:07:16/57.  02:06  1:47:47/32.  5:24:59,0
  48     50  Baumann Kurt                    SV Gallneukirchen    AUT  M-HK2      24  0:24:17/65.  04:58  3:08:26/58.  01:20  1:47:10/31.  5:26:13,2
  49     18  Hofstätter Robert               ASKÖ Tri Linz        AUT  M-HK2      25  0:19:38/42.  02:11  2:42:33/11.  01:18  2:21:35/73.  5:27:17,2
  50     46  Falkner Gerhard                 Lichtenberg          AUT  M-HK2      26  0:19:01/37.  03:23  2:53:49/31.  01:36  2:10:56/69.  5:28:47,0
  51     24  Landskron Ludwig, Mag.          Linz                 AUT  M-SK1       7  0:20:10/44.  05:28  3:13:24/64.  01:19  1:52:28/41.  5:32:51,7
  52     83  Trabüchler Günter               Gloggnitz            AUT  M-HK2      27  0:24:27/66.  03:02  3:00:40/44.  02:42  2:02:24/59.  5:33:16,5
  53     94  Gisch Wolfgang                  RSC Podersdorf       AUT  M-HK2      28  0:18:30/30.  03:17  3:17:59/71.  01:01  1:52:39/42.  5:33:28,9
  54     60  Kappel Michael                  Langenlebarn         AUT  M-HK2      29  0:21:05/48.  06:13  2:57:40/40.  03:16  2:06:32/67.  5:34:48,4
  55     30  Süss Christian                  Team Süss-Med        AUT  M-U23       3  0:25:04/70.  04:05  3:04:01/50.  01:32  2:02:25/60.  5:37:09,0
  56     48  Fröhlich Dietmar                Linz                 AUT  M-HK1      15  0:21:03/47.  03:29  3:13:54/66.  02:17  1:56:52/50.  5:37:35,9
  57     88  Geringer Walter                 Naturfreunde Kienbe  AUT  M-SK1       8  0:17:33/19.  04:30  3:18:44/73.  02:35  1:54:42/44.  5:38:06,2
  58     27  Hof Georg                       Tri-Pur              AUT  M-SK1       9  0:19:56/43.  07:09  3:06:01/55.  01:30  2:04:25/63.  5:39:02,9
  59     56  Ortner Erwin                    Tri-BP-Heizoel       AUT  M-HK2      30  0:19:07/38.  08:34  3:02:05/47.  04:53  2:05:05/64.  5:39:46,5
  60     38  Denzel Stefan                   Weil am Rhein        GER  M-SK1      10  0:23:00/58.  05:37  3:12:13/62.  01:53  1:57:08/51.  5:39:53,8
  61     93  Auer Andreas                    Linz                 AUT  M-HK2      31  0:24:52/68.  01:31  3:09:05/60.  01:42  2:02:47/61.  5:40:00,4
  62     40  Hauptmann Erich                 Wien                 AUT  M-HK2      32  0:26:21/76.  06:15  3:09:36/61.  02:36  1:57:37/52.  5:42:26,9
  63     39  Pfeffer Karl-Maria, Dr.         Schleissheim         AUT  M-HK2      33  0:18:33/31.  04:02  3:05:13/54.  01:58  2:12:57/70.  5:42:45,8
  64     84  Wegerer Hans                    ASKÖ Perg            AUT  M-HK2      34  0:26:18/75.  03:37  3:13:35/65.  02:25  1:59:16/55.  5:45:13,4
  65     59  Hargassner Richard, Dr.         Linz                 AUT  M-HK2      35  0:20:55/46.  05:52  3:15:07/69.  03:12  2:00:30/57.  5:45:38,2
  66     12  Schulten Walburga               TV 48 Erlangen       GER  W-HK2       1  0:24:33/67.  03:53  3:13:58/67.  03:06  2:00:50/58.  5:46:21,3
  67     81  Wanner Horst                    Triathlon Karlsfeld  GER  M-HK2      36  0:18:16/27.  02:45  3:04:43/52.  01:16  2:19:29/71.  5:46:32,4
  68     47  Binder Gerhard                  Tyrolia Wien         AUT  M-HK2      37  0:23:12/63.  04:01  3:04:35/51.  02:21  2:20:11/72.  5:54:23,7
  69     77  Kagerer Alois, DI               Altschwendt          AUT  M-HK2      38  0:25:35/73.  05:07  3:14:45/68.  03:44  2:05:43/65.  5:54:56,9
  70     32  Graspon Roland                  Enns                 AUT  M-SK1      11  0:23:07/60.  08:29  3:16:29/70.  05:34  2:04:13/62.  5:57:54,9
  71     37  Brandner Reinhold               Enns                 AUT  M-HK2      39  0:23:09/62.  05:35  3:27:34/74.  03:51  2:07:35/68.  6:07:45,9
  72     14  Rohn Roswitha                   RSV Laufrad Steyr    AUT  W-HK2       2  0:21:40/52.  02:55  3:03:43/48.  01:36  2:45:43/76.  6:15:39,0
  73     92  Karall Andreas                  LC Hochwasser        AUT  M-HK2      40  0:26:11/74.  06:05  3:43:06/75.  06:06  1:55:04/46.  6:16:34,2
  74     82  Füreder Hannes, Dr.             Leonding             AUT  M-SK1      12  0:23:03/59.  04:09  3:18:09/72.  03:17  2:31:30/74.  6:20:10,4
  75     68  Barry Edmund                    TSV Bad Reichenhall  IRL  M-HK2      41  0:26:25/77.  03:10  3:12:45/63.  01:25  2:36:23/75.  6:20:10,7
  76     19  Daxner Werner                   ASKÖ Tri Linz        AUT  M-HK2      42  0:21:18/49.  06:31  3:44:16/76.  03:08  2:06:06/66.  6:21:21,1

To Menu - Ironman  Results